Synagoga w Grodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga drewniana (zaniemeńska) w Grodnie
Ilustracja
Synagoga w 1926 r.
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Grodno

Budulec

drewno

Data budowy

połowa XVIII wieku

Data likwidacji

II wojna światowa

Położenie na mapie Grodna
Mapa konturowa Grodna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Synagoga drewniana (zaniemeńska) w Grodnie”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Synagoga drewniana (zaniemeńska) w Grodnie”
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Synagoga drewniana (zaniemeńska) w Grodnie”
53,6710°N 23,8252°E/53,671000 23,825200

Synagoga w Grodnie (drewniana, zaniemeńska) – synagoga została zbudowana ok. 1750 na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uszkodzona podczas pożaru w 1899 i podczas odbudowy dodano dwa narożne budynki w formie kwadratowych wieżyczek. Została spalona przez Niemców podczas II wojny światowej[1].

Miała 28,5 długości i 19 metrów szerokości oraz 12,5 metra wysokości. W północnej i południowej części parteru oraz na galerii znajdowała się wydzielona część dla kobiet – babiniec.

Na ścianach znajdowały się bogate polichromie z biblijnymi wersami i modlitwami. Szczególnie bogato zdobione było sklepienie. Na specjalną uwagę zasługiwał też zlokalizowany na ścianie wschodniej misternie rzeźbiony, ażurowy drewniany Aron ha-kodesz (święta arka). Na wzór polskich siedzib ziemiańskich przy fasadzie znajdowały się często stosowane w połowie XVIII w. w bożnicach narożne alkierze.

W okresie międzywojennym prof. Oskar Sosnowski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz fotograf i historyk sztuki Szymon Zajczyk polecili architektom i studentom architektury wykonanie obszernej dokumentacji wielu drewnianych konstrukcji synagog poprzez rysunki architektoniczne, repliki obrazów i fotografie. Zespół zebrał obszerne dane i stworzył rysunki architektoniczne, studia kolorystyczne i szczegółowe oraz fotografie wielu synagog. Wiele z tego projektu zostało zniszczonych podczas II wojny światowej, ale znaczna część przetrwała. Dziś dokumentacja ta to wszystko, co pozostało z wielu drewnianych synagog w Polsce[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lost Treasures: The Wooden Synagogues of Eastern Europe. www.billfarran.com. [dostęp 2022-06-23].
  2. A Brief History of Polish Wooden Synagogues. www.handshouse.org. [dostęp 2022-06-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]