Synagoga w Olkienikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga w Olkienikach
Ilustracja
Synagoga w Olkienikach - elewacja zachodnia
Państwo

 Litwa

Miejscowość

Olkieniki (lit. Valkininkai)

Budulec

drewniana

Data budowy

XVIII w.

Data zburzenia

VI 1941

Tradycja

ortodoksyjna

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Olkienikach”
Ziemia54°21′20″N 24°50′20″E/54,355556 24,838889

Synagoga w Olkienikachsynagoga znajdująca się w Litwie w Olkienikach. Wzniesiona pod koniec XVIII w. przez społeczność żydowską mieszkającą na tamtejszych terenach. Została zniszczona podczas pierwszych dni okupacji Litwy w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów w czerwcu 1941.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Synagoga w Olkienikach - przekrój

Synagoga składała się z sali głównej, sieni z alkierzami od strony zachodniej i babińca od strony północnej. Ściana południowa sali nie była zabudowana, co stanowi wyjątek wśród bożnic o podobnym układzie. Wysoka główna sala była niemal kwadratowa w planie, o wymiarach 11,60x11,50 m, podzielona kolumnami na 9 równych części. Babiniec oraz sala główna były przedzielone ścianką z małymi oknami[1]. Budynek wzniesiono na niedużym kamiennym fundamencie. Ściany wszystkich pomieszczeń zrębowe na podmurowaniu, ściany sali z lisicami, od zewnątrz poziomo odeskowane. Pomieszczenia pierwszej kondygnacji pokryte były dachem jednospadowym. Salę główną przykrywał dach łamany, mansardowy, trzykondygnacyjny. Między pierwszym a drugim piętrem znajdował się szeroki fryz z płaskorzeźbą. Wewnątrz więźba i sklepienie osadzone na wrożnikach i poziomym ruszcie podparte były czterema wewnętrznymi słupami. Kopuła złożona z ośmiu trójkątów sferycznych, opadała w środku do podczepionego do więźby, zakończonego rozetą, wieszara. Doświetlały ją lukarny, osadzone we wschodniej i zachodniej połaciach środkowej kondygnacji dachu[2].

Na środku frontowej, symetrycznej fasady sieni wejściowej znajdowało się okrągłe okno w ramie kształtu rombu i dwoje drzwi. Po bokach znajdowały się alkierze zwieńczone daszkami czterospadowymi, a pod nimi okna z pilastrami. Między pierwszym a drugim piętrem znajdował się szeroki fryz z płaskorzeźbą. Na środku frontowej, symetrycznej fasady sali głównej, na drugiej kondygnacji, znajdowały się dwa okna, na trzeciej kondygnacji znajdowała się lukarna.

Aron ha-kodesz wykonany z drewna, był bogato zdobiony. Obramowany był ażurowymi kolumnami i zwieńczony orłem dwugłowym z rozpostartymi skrzydłami. Powyżej głów umieszczono koronę[3].

Rysunki bimy nie zachowały się. Została wrysowana na podstawie zachowanych zdjęć wykonanych przez Szymona Zajczyka na potrzeby książki „Bramy nieba: Bożnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej”[4]. Bima wolnostojąca między słupami, przesunięta z poprzecznej osi sali w stronę wejścia.

Synagoga w Olkienikach - rzut

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Z budową synagogi wiąże się legenda, mówiąca o tym, że Napoleon zatrzymał się w mieście w trakcie inwazji na Rosję i został przywitany przez ludność żydowską. Będąc pod wrażeniem gościnności podarował Żydom swój czaprak z czerwonego aksamitu, bogato zdobiony i opatrzony jego inicjałami. Dar został wyeksponowany w synagodze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Synagoga w Olkienikach. sztetl.org.pl. [dostęp 2022-06-12].
  2. Maria i Kazimierz Piechotkowie: Bramy Nieba – Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Warszawa: Muzeum Historii Żydów Polskich, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, 2015, s. 671, seria: Sztuka żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. ISBN 978-83-942048-5-3.
  3. Olkieniki - Synagoga - zdjęcia. www.radzima.org. [dostęp 2022-06-12].
  4. Maria i Kazimierz Piechotkowie: Bramy Nieba – Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Warszawa: Muzeum Historii Żydów Polskich, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, 2015, s. 671, seria: Sztuka żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. ISBN 978-83-942048-5-3.