Przejdź do zawartości

System Prawa Prywatnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

System Prawa Prywatnego - wielotomowe dzieło wydane w języku polskim przez Wydawnictwo C.H. Beck we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, opracowane przez najwybitniejszych polskich autorów, kompleksowo omawiające cały polski system prawa prywatnego. Nawiązuje do tradycji Systemu Prawa Cywilnego, który ukazywał się w latach 1974-1986 i był wydawany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich. System Prawa Cywilnego składał się z 5 tomów, a ich redaktorem był prof. Witold Czachórski. W przedmowie do pierwszego wydania tomu pierwszego wskazano, że potrzeba podjęcia opracowania od zawsze była żywo odczuwana w środowiskach prawniczych[1]. Obecnie System Prawa Prywatnego składa się z ponad 20 tomów, które są na bieżąco aktualizowane. Początkowo nad redakcją merytoryczną całego zbioru czuwał prof. Zbigniew Radwański, którego dzieło obecnie kontynuuje prof. Bogudar Kordasiewicz – jako Zastępca Redaktora Naczelnego. Redaktorami Naukowymi poszczególnych tomów są wybitni specjaliści w danych dziedzinach[2]. Dzieło wykorzystywane jest zarówno przez prawników praktyków, jak i naukowców. Poszczególne tomy zawierają omówienie najważniejszych instytucji prawa z odwołaniem się do prezentowanych poglądów judykatury oraz doktryny. Zawierają też odniesienia do licznych pozycji bibliograficznych[a].

System Prawa Prywatnego jest częścią tzw. Systemu prawa, czyli zbioru publikacji z różnych dziedzin kompleksowo omawiających podejmowane zagadnienia. Poza Systemem Prawa Prywatnego do zbiorów Systemu prawa należą: System Postępowania Cywilnego, System Prawa Handlowego, System Prawa Administracyjnego, System Prawa Karnego, System Prawa Medycznego, System Prawa Unii Europejskiej. Są one tworzone z myślą o wsparciu prawników w sprawach najtrudniejszych, wymagających spojrzenia systemowego na całą gałąź prawa[3].

System Prawa Prywatnego i jego poszczególne tomy wydawany jest w wersji papierowej oraz w formie online z dostępem w ramach Legalis C.H.Beck[4].

Podział Systemu Prawa z uwzględnieniem Systemu Prawa Prywatnego i jego poszczególnych tomów.

W 2015 r. w Warszawie odbyła się Gala Systemu Prawa Prywatnego jako podsumowanie ponad 20 lat pracy nad publikacją, a także uhonorowanie dorobku naukowego prof. Zbigniewa Radwańskiego[5][6].

Pierwsze wydania poszczególnych tomów[7]

[edytuj | edytuj kod]
  1. Przykładowo w T. 1. Systemu Prawa Prywatnego przedstawione zostały zagadnienia tradycji prawnych, systematyki, kodyfikacji oraz źródeł prawa prywatnego. Drugie wydanie zostało wzbogacone o aktualną, stwarzającą wiele wątpliwości w praktyce, tematykę wpływu prawa prywatnego Unii Europejskiej na prawo polskie. Podjęto problematykę norm, zasad i przepisów prawa cywilnego, stosowania oraz wykładni prawa cywilnego, zbiegu norm prawa cywilnego, a także obowiązywania i stosowania prawa cywilnego w czasie. Zaprezentowano istotne aspekty prawa podmiotowego, problematykę stosunku cywilnoprawnego, podmioty i przedmioty stosunków cywilnoprawnych. Omówiono szczegółowo pojęcia osoby fizycznej i osoby prawnej oraz często obecne w praktyce zagadnienie dóbr osobistych i ich ochrony. Wydanie drugie zostało także wzbogacone o nową literaturę, aktualny stan prawny i orzecznictwo, a co za tym idzie nowe opinie i analizy poruszonych zagadnień. Zob. https://ksiegarnia.pwn.pl/Prawo-cywilne-czesc-ogolna.-System-Prawa-Prywatnego.-Tom-1,68815531,p.html.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. S. Grzybowski, System Prawa Cywilnego, część ogólna, wyd. 1, t. 1, Ossolineum, s. 7.
  2. Legalis [online] [dostęp 2024-07-16].
  3. C.H.Beck [online] [dostęp 2024-07-16].
  4. Legalis C.H.Beck [online] [dostęp 2024-07-16].
  5. Adwokatura [online] [dostęp 2024-07-16].
  6. Rzeczpospolita [online] [dostęp 2024-07-16].
  7. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [online] [dostęp 2024-07-16].
  8. Legalis [online] [dostęp 2024-07-16].
  9. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [online] [dostęp 2024-07-16].
  10. Ciniba [online] [dostęp 2024-07-16].