Szósta klepka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szósta klepka
Autor Małgorzata Musierowicz
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1977
Wydawca Nasza Księgarnia

Szósta klepka – pierwszy tom z cyklu Jeżycjada autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Książka wydana w roku 1977. Miejscem powstania książki, jak i miejscem akcji powieści, jest Poznań. Autorka stworzyła w niej obraz ciepłej, pełnej miłości rodziny, która mimo konfliktów potrafi się wzajemnie wspierać w trudnych chwilach, i pokazała, że więzi rodzinne to prawdziwy skarb, dający człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

Krótko o treści[edytuj]

Główną bohaterką powieści jest Celestyna Żak, nastolatka, która wciąż musi pokonywać przeciwności losu. Na szczęście wrodzone poczucie humoru pozwala jej skutecznie stawiać czoło kolejnym wydarzeniom, których nie brakuje zarówno w domu, jak i w szkole. Żakowie prowadzą dom otwarty, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego, głównie za sprawą znajomych prowadzącej bujne życie towarzyskie studentki Julii. Z kolei w szkole nauczyciel języka polskiego nakazuje Cesi zaopiekować się koleżanką z klasy, bujającą w obłokach Danusią, i pomóc jej poprawić fatalne oceny.Jednak nie udaje się to Cielęcinie, która ma problemy z nauczycielem.

Główna bohaterka[edytuj]

Celestyna Żak – zdrobniale Cesia, w domu zwana żartobliwie Cielęciną. Dziewczyna zdolna, inteligentna, oczytana, ale zakompleksiona na punkcie swojej urody i zawsze pozostająca w cudzym cieniu: w szkole – efektownej przyjaciółki Danusi, a w domu – starszej siostry Julii. Cesia kocha ogromnie swoją rodzinę, która jednak często nadużywa jej umiejętności wyczuwania potrzeb innych ludzi i chęci ich zaspokajania. Na barkach nastolatki spoczywa coraz więcej obowiązków, w tym m.in. kąpiele małej Irenki i podawanie jej odpowiednio spreparowanej herbatki z koperku włoskiego. Profesor Dmuchawiec dokłada Cesi kolejne zobowiązanie: chce, aby Cielęcina wyciągnęła Dankę Filipiak z dwój, co wydaje się raczej niemożliwe przy uporze oraz lenistwie dziewczyny. Cesia pragnie zostać lekarzem – kiedy Bobcio ma jakieś krosty, od razu rozpoznaje różyczkę. Cielęcina jest konsekwentna w swoim działaniu. Na początku zauroczona przystojnym kolegą Julii – Brodaczem, później zaczyna odwzajemniać uczucia Jerzego Hajduka.

Pozostali bohaterowie[edytuj]

 • Krzysztof Żak „Żaczek” (Pan Żak) – ojciec Cesi. Pracuje w zakładach Cegielskiego. Próbuje wychować Julię na porządnego człowieka, zbytnio mu się to nie udaje. Jest serdeczny, ciepły.
 • Irena Żak – matka Cesi, artystka. Jest ładną kobietą. Na jej cześć Krystyna nazywa swoje dziecko Irenką. Jest to osoba ciepła, serdeczna oraz przyjazna. Lubi tworzyć różne dzieła, takie jak gliniane cukierniczki w kształcie hipopotamów.
 • Żak – dziadek Cesi, studiujący literaturę w porządku alfabetycznym autorów. Jego ulubiony dowcip brzmi: „A ze wszystkich łakoci najbardziej lubię boczek”. Jest zrzędliwy, złośliwy, ale inteligencji, poczucia humoru czy błyskotliwości mu nie brakuje. Przed pójściem na emeryturę był inżynierem.
 • Julia Żak – starsza siostra Cesi, piękna studentka, wymigująca się od domowych obowiązków. Przełom następuje, kiedy poznaje Tola, w którym się zakochuje. Interesuje się poważnie sztuką.
 • Ciocia Wiesia – mieszkająca z Żakami samotna matka Bobcia. Kiedy znowu zamieszkuje w żółtym domu z wieżyczką, automatycznie przejmuje na siebie część obowiązków.
 • Florian Górski (Bobcio) – chłopiec mający najdziwniejsze pomysły i z upodobaniem zadający dorosłym kłopotliwe pytania. Jego największym autorytetem i przyjacielem jest starszy, ośmioletni sąsiad , Nowakowski.
 • Danuta Filipiak (Danusia, Filipiakówna) – koleżanka Cesi z klasy; notorycznie spóźnia się do szkoły i nie chce się uczyć. Pisze wiersze. Jest leniwa. Kiedy okazuje się, że profesor Dmuchawiec chce, aby Cesia pomogła Dance wyciągnąć się z dwój, ona całkowicie to lekceważy.
 • Jerzy Hajduk – kolega Cesi z klasy, zafascynowany fizyką i podczytujący pod ławką Wykłady z fizyki Feynmana na zmianę z „Przeglądem Sportowym”. Jerzy jest zafascynowany Cesią, która uważa, że jest inaczej. Piekielnie zdolny, inteligentny chłopak, który chce studiować fizykę lub astronomię.
 • Paweł Nowacki (Pawełek) – przystojny kolega z klasy Cesi, chodzi z Danusią, lecz bardzo często się kłócą.
 • Brodacz (Zygmunt) – przystojny kolega Julii ze studiów, zauroczony Cesią. Nie lubi scen na ulicy oraz histeryczek.
 • Profesor Dmuchawiec – nauczyciel języka polskiego, wychowawca klasy Ib. Lubi przeprowadzać różne ankiety, które pomagają mu lepiej poznać swoich uczniów.
 • Tolek – narzeczony Julii.
 • Krystyna – młoda dziewczyna, koleżanka Julii, matka Irenki, żona Wojtka, zamieszkała u Żaków razem z mężem, w czasie jego wyjazdu rodzi Irenkę.
 • Wojtek – kolega Julii, mąż Krystyny, tata Irenki, chwilowo zamieszkały z żoną u Żaków.
 • Irenka – córka Krystyny i Wojciecha, urodzona w domu Żaków pod nieobecność Wojtka, nazwana Ireną na cześć mamy Żakowej.
 • rodzice Tolka

Zobacz też[edytuj]