Język Trolli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Język Trolli
Autor

Małgorzata Musierowicz

Typ utworu

literatura dla dzieci i młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

2004

Wydawca

Wydawnictwo Akapit Press

poprzednia
Kalamburka
następna
Żaba

Język Trolli – piętnasty tom cyklu Jeżycjada. Powieść autorstwa Małgorzaty Musierowicz, z ilustracjami autorki, wydana w 2004.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Język Trolli opowiada o przyjaźni Józefa Pałysa i Stanisławy Trolli. 2 września 2003 roku Józef spotyka Trollę w szkole. Dziewczyna od razu mu imponuje, ponieważ sprzeciwia się wicedyrektorce, która każe Trolli zdjąć kapelusz. Staszka nazywa chłopca Pepe, co jest skrótem od włoskiego imienia Giuseppe. Spotykają się później w sylwestra i planują wyjazd do Gniezna. W drodze przypadkiem Trolli spada zielony kapelusz i widać, że nie ma ona włosów. W czasie podróży Laura Pyziak – kuzynka Józinka – po raz pierwszy w życiu spotyka swojego ojca, kiedy to on powoduje wypadek drogowy. Józef Pałys ma również kuzyna od strony cioci Gabrysi – Ignacego Grzegorza Strybę, z którym żyje w odwiecznym konflikcie. Jednak pod wpływem perswazji Staszki, a konkretnie po bójce, która odbyła się przy studiu nagrań Pana Oracabessy – szwagra Trolli, a także po wspólnej ucieczce przed złodziejaszkami, ich stosunki zaczynają się poprawiać. Niestety Trolla z powodu choroby (białaczki) musi wyjechać do rodziców, do Niemiec. W fabule książki przewijają się też inne postacie, m.in. pozostała część rodziny Borejków.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Pałys – w rodzinie zwany Józinkiem, jest synem Idy i Marka Pałysów. Bardzo małomówny i spokojny dziewięciolatek. Poznaje w szkole Trollę, która mu bardzo imponuje i szybko się z nią zaprzyjaźnia.
  • Trolla – tak naprawdę Staszka (Stanisława); przyjaciółka Józinka; otwarta, serdeczna, miła i sympatyczna dziewczyna; chora na białaczkę[1]
  • Ignacy G. Stryba – syn Gabrysi i Grzegorza, kuzyn Józinka; bardzo różni się od swojego brata ciotecznego, próbuje zaprzyjaźnić się ze Staszką.
  • Helmut Oracabessa – szwagier Trolli; ciemnoskóry młodzieniec, bardzo oryginalny, radosny i wyrozumiały. Zostaje wezwany do szkoły przez wicedyrektorkę.
  • Laura Pyziak – córka Gabrysi Stryby i Janusza Pyziaka; kuzynka Józinka i siostra Ignacego G. Stryby; ma trudny charakter, ładnie śpiewa.
  • Pozostali członkowie rodziny Borejko
  • Pozostali członkowie rodziny Oracabessa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Bogdanowicz: Małgorzata Musierowicz: - Nudzi mnie powielanie rzeczywistości. Wiadomosci24.pl, 2009-02-02. s. 4. [dostęp 2011-01-03].