Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – kwestie techniczne


Tu rozwiązujemy problemy dotyczące oprogramowania MediaWiki, botów, skryptów, technicznych zmian w szablonach itp. W celu przyspieszenia rozwiązania problemu technicznego zapoznaj się z instrukcją zgłaszania problemów.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:KT, WP:BAR:KT

Spis treści


Admini i redaktorzy na OZ[edytuj kod]

Ostatnio sporo sprzątam różnych technikaliów (np. map lokalizacyjnych), ale też w ramach 100wikidays tworzę codziennie przynajmniej jeden nowy artykuł. W efekcie dostaję czasem upomnienia, że jak robię masowe edycje, to powinienem włączać sobie flagę ukrytej aktywności. Ale z drugiej strony, należałoby ją wyłączać na czas edycji merytorycznych. Rozumiem, że dla części przeglądających OZ (zwłaszcza tych mniej w tym wprawionych) masowe edycje adminów mogą być pewnym utrudnieniem, ale dla mnie utrudnianiem i zaśmiecaniem rejestru jest konieczność zmieniania sobie co chwilę uprawnień. Stąd propozycja: czy nie można edycji adminów jakoś systemowo wyrzucić z OZ? Chyba, że uznamy (co jest mi bardzo bliskie), że w ogóle patrolowanie OZ jest czymś, od czego powinniśmy trochę odchodzić na rzecz szybszego przeglądania edycji, które tego wymagają. Bo nie sądzę, aby szczególnie dużo wandali grasowało wśród adminów i redaktorów, więc po co w zasadzie patrolować ich edycje? Powerek38 (dyskusja) 00:20, 1 sie 2015 (CEST)

Nie wyobrażam sobie, by z OZ wypadły edycje merytoryczne. Trochę niepokojące są w ogóle sygnały o problemach na OZ skoro od dawna już na ekranie zwykle widać edycje z kilkudziesięciu minut. Pamiętam czasy gdy na OZ widać było zmiany tylko z kilku minut, taki był ruch. I nikomu wówczas nie przyszło do głowy by ukrywać edycje jakichś grup użytkowników. Tu nie chodzi tylko o zaufanie, ale w ogóle o wgląd w to co się dzieje na Wikipedii. Kenraiz (dyskusja) 00:31, 1 sie 2015 (CEST)
W zasadzie się z Tobą zgadzam. Uważam, że OZ powinno dawać pełny obraz i powinno być tam widać wszystkie edycje. Byłaby to zatem strona informacyjna, może wręcz ciekawostkowa. I jak ktoś robi coś masowo, to też jest część tego obrazu (bo ja np. wcale się swoich masowych edycji nie wstydzę, raczej jestem z siebie zadowolony, że sprzątam coś, co leżało długo odłogiem). Tyle, że jaki jest "patrolowania" OZ w tej postaci, skoro dużo lepszy obraz edycji rzeczywiście wymagających bacznej uwagi dają inne strony, na czele z listą edycji czekających na przejrzenie... Powerek38 (dyskusja) 00:38, 1 sie 2015 (CEST)
Artykuły wymagające przejrzenia zasługują na szczególną troskę. Jednak świadomość, że każda edycja (z uzasadnionymi wyjątkami schowanymi pod flagą) widoczna jest na OZ działać też powinna mobilizująco na redaktorów i adminów. Każdy może popełnić błąd, każdy może mieć gorszy dzień – warto móc podejrzeć na bieżąco co, gdzie, kto tam porabia. OZ to niemal święte miejsce, gdzie można śledzić wszystko co dzieje się w Wikipedii. Nie zmieniałbym tego, chyba że znów zaczniemy mieć edycję co sekundę – wówczas odsortowanie edycji zaufanych użytkowników mogłoby pomóc. Kenraiz (dyskusja) 00:51, 1 sie 2015 (CEST)
 • Faktycznie, masowe "zalewanie" OZ jest niefajne (muszę wytężać wzrok, żeby wyłowić inne edycje), ale flood flag jest rzeczą opcjonalną. Jeżeli przeszkadza, trzeba po prostu na monity odpowiadać robię w międzyczasie inne edycje i nie będę się czepiał (do następnego razu, bo pewnie zapomnę;(. Ciacho5 (dyskusja) 16:11, 28 wrz 2015 (CEST)

Podpisy pod obrazkami na SG[edytuj kod]

Od jakiegoś czasu mamy takie w Rocznicach i nawet fajnie to wygląda. Jak dużo trzeba by roboty aby takie dodawać też do Wydarzeń czy Czywiesza? I powiedzmy... bez przemiany całości w moduły :) Stanko (dyskusja) 17:28, 4 wrz 2015 (CEST)

Ja zrobiłem to takim wzorem <div class="floatright" style="width: 100px; line-height: 1.5ex;">[[Plik:nazwa pliku|border|100px|opis pliku]]<small>[[:c:File:nazwa pliku|opis pliku]]</small></div>. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:38, 4 wrz 2015 (CEST)
 • Utworzyłem szablon Wikipedia:Strona główna/Plik, który jako {{{1}}} przyjmuje nazwę pliku, a {{{2}}} jego opis. Najlepiej chyba go wywołać przez subst: tworząc prezentację. Można potem podrasować wynik względem swoich upodobań. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:22, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Wielkie dzieki, właśnie zastosowałem to w Aktualnościach. Kwestia czy się spodoba zostawiam już innym. Proszę o komentarze. Stanko (dyskusja) 20:47, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Wrzuciłem też do dzisiejszego Czywiesza, trochę rozciąga całość w dół, co jest zrozumiałe (bo dodaje podpis), ale czy warte zachodu? Stanko (dyskusja) 20:52, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Wybaczcie że piszę po raz trzeci pod sobą ale jeśli to miałoby zastosowanie można by pomyśleć też o DA i AnM oraz o zautomatyzowaniu całości. Stanko (dyskusja) 20:55, 4 wrz 2015 (CEST)
   • Mam wrażenie, że w czywieszu sprawdzi się lepiej zestaw z jedną ilustracją. Natomiast w dzisiejszym AnM brak podpisu praktycznie nic nie odstaje wyglądem od reszty bo obrazek ma białe tło, które się zlewa z tłem całej strony. Podpis pod obrazkiem na pewno ułatwi namierzanie treści w rubryce, przynajmniej ja to tak odbieram. Taka funkcja jest zbędna przy AnM i DA. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:12, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Natomiast jeśli chodzi o czywieszcza to podpisy pod ilustracjami „psuj”ą całą zabawę w interesujące pytania, bo stawiają kawę na ławę. Nie wiem czy to dobry pomysł, chyba, że np. dzisiejsze podpisy będą w stylu: „skowronek na pięknym niebie” i „zaplecze techniczne SKM Warszawa” zamiast „Hibari Misora” i „Warszawa Szczęśliwice (stacja postojowa)”... Blackfish (dyskusja) 21:59, 4 wrz 2015 (CEST)
   • Wstawiłem nie tak dawno i tylko do dzisiejszych, na próbę. Oczywiście kolejnych nie będę dodawał bez pełnej zgody. Choć mało kiedy obrazek jest odpowiedzią na pytanie. Stanko (dyskusja) 22:02, 4 wrz 2015 (CEST)
 • Nie jestem przekonany szczerze mówiąc ;) Jeśli musiałoby tak być, to może chociaż podpis pod zdjęciem mógłby linkować do bytu na zdjęciu, a nie do zdjęcia? Nedops (dyskusja) 22:05, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Tak naprawdę głownym powodem dodania podpisu w rocznicach była potrzeba wskazania autorów i licencji pliku. O ile klikanie w obrazek przekierowuje czytelnika do strony z informacjami o nim, to w przypadku plików dźwiękowych to nie było możliwe. Dzięki podpisowi nagrania muzyczne lub głos zyskały tę niezbędną funkcję. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:36, 4 wrz 2015 (CEST)
   • No to niech podpisy pod nagraniami kierują do pliku, ale pod zdjęciami jest to bezsensowne. Link pod ilustracją powinien kierować do tego, do czego ilustracja się odnosi, a nie do praw autorskich jej twórcy. :-) Sama idea podpisów podoba mi się, bo ułatwia powiązanie z konkretną notką. Michał Sobkowski dyskusja 13:01, 5 wrz 2015 (CEST)
 • Jak Nedops. Bardzo nie podobają mi się te podpisy. Wydłużają kolumnę obrazków powodując powstawanie dużych białych plam pod krótkimi sekcjami (dziś w CzyWieszu). Mamy bardzo pstrokatą i nieczytelną stronę główną (kolorowa czcionka, wytłuszczenia, kursywy), a podpisy fotek dodają do tej kokofonii kolejny format czcionki. Ratunkiem dla czytelności strony była skąpa ilość tekstu wyraźnie zebranego w wyodrębnionych sekcjach, podpisy pod fotkami powodują, że tekst pojawia się w różnych miejscach zacierając dotychczasowy układ treści. Zdecydowanie tu powinno wystarczyć podpisanie fotek po umieszczeniu na nich kursora. Kenraiz (dyskusja) 22:37, 4 wrz 2015 (CEST)
 • @Nedops aktualny podpis w Aktualnościach można zostawić jeszcze dla nowoczytających tutaj. Chyba że kogoś strasznie to już razi :) Stanko (dyskusja) 09:33, 5 wrz 2015 (CEST)
 • Na dziś podpisy mamy tylko w rocznicach, co gorsza ciągle kliknięcie w podpis pod zdjęciem przenosi nas do pliku... Nedops (dyskusja) 01:15, 22 wrz 2015 (CEST)

Dyskusja ucichła więc podsumuję ją głośno :) Ujednolicając SG, proszę o niedodawanie tych podpisów też do Rocznic. Do informacji biorącym udział w powyższej dyskusji: @Paweł Ziemian, @Blackfish, @Michał Sobkowski, @Nedops, @Kenraiz. Stanko (dyskusja) 20:30, 22 paź 2015 (CEST)

Taki wpis CSS
div.floatright a.image+small { display: none; }
ukrywa obecne podpisy pod obrazkami, który (nie)zainteresowani mogą sobie dopisać w Specjalna:Moja strona/common.css. Mnie się te podpisy podobają. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:15, 22 paź 2015 (CEST)
Może zacznijmy nie od tego aby ktoś to sobie włączył coś czego nie chce, tylko aby coś było? :) Może gdzieś była jakaś decyzja aby w Rocznicach takie podpisy wstawiać? Stanko (dyskusja) 21:44, 22 paź 2015 (CEST)
Dużo rzeczy nie chcemy, a w oprogramowaniu mediawiki nam dodają. Oczywiście mogę dorobić w kodzie skryptu test na odróżnianie obrazków od pozostałych plików, lecz metoda będzie musiała skorzystać z funkcji określonej jako kosztowna. O ile taki test w wywołaniu na SG dotyczy tylko kilku potencjalnych plików, o tyle raport na 10 lat w podglądzie modułu, oraz lista wszystkich rocznic obok może się z tego powodu przestać prawidłowo generować, jeśli liczba zdefiniowanych ilustracji przekroczy jakąś masę krytyczną. Przy okazji proszę zajrzeć na podgląd modułu z definicją rocznic (z tej listy) i samemu ocenić, czy łatwo połączyć treść wydarzenia z obrazkiem. Moim zdaniem te napisy tam naprawdę pomagają. Ostatecznie taki CSS:
/* zamienia linki w rocznicach na zwykły tekst */
div.floatright a.image+small a:link,
div.floatright a.image+small a:visited,
div.floatright a.image+small a:hover,
div.floatright a.image+small a:active {
	color: black;
	text-decoration: none;
}
pozwala na „ukrycie” linków w taki sposób, że wyglądają jak zwykłe podpisy. To mogę dodać do MediaWiki:common.css. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:56, 22 paź 2015 (CEST)
Ok, więc jak może komuś pomóc, niech pomaga. Nie widać aby sypały się głosy chcące usunąć te podpisy, to może i ja ucichnę, jak już głośno zacząłem :) Stanko (dyskusja) 14:27, 23 paź 2015 (CEST)
Trudno oczekiwać ogromnej liczby wpisów przy odgrzaniu wątku sprzed 1,5 miesiąca. Z mojej strony obecne podpisy pod ilustracjach w rocznicach to bardzo zły pomysł, i to ze względu na czytelników których wyprowadzamy na manowce, a nie z prywatnych względów estetycznych. Nedops (dyskusja) 23:44, 23 paź 2015 (CEST)
Jak wyżej Nedops. Nie do końca jestem przekonany tym podpisami pod zdjęciami. Osobiście również ze względów estetycznych. Uważam niepotrzebnie się rozjeżdżają ilustracje, podpisy są czasem zbyt długie i sprawiają wrażenie nadmiaru informacji i treści. Jeśli powodem jest autorstwo i licencja w przypadku plików audio to zostawiłbym tylko pod nimi podpisy. Audio pojawiają się rzadko, nie będzie to taki rażące a podpis będzie miał swoje uzasadnienie (no i byle nie był za długi, może jakiś ujednolicony np. „licencja”). Blackfish (dyskusja) 12:32, 24 paź 2015 (CEST)

Usuwanie spacji w infoboksach przez WP:SK[edytuj kod]

Czy jest jakaś opcja, aby zablokować usuwanie spacji po = w kodzie w przypadku infoboksów w WP:SK? Wostr (dyskusja) 16:59, 6 wrz 2015 (CEST)

Proponuję najpierw rozstrzygnąć czy spacje mają w ogóle występować w infoboksach czy nie. Eurohunter (dyskusja) 17:08, 6 wrz 2015 (CEST)
Ja nie proszę o wyłączenie tego w WP:SK, tylko o możliwość wyłączenia tego u siebie. Usuwanie spacji, to jak się dowiedziałem ostatnio raczej nieuzgodniona z nikim opcja tego narzędzia. Wostr (dyskusja) 17:42, 6 wrz 2015 (CEST)
I trochę nawet pozbawiona logiki, bo po co usuwać spacje po = tylko przy pustych parametrach? Bo w przypadku parametrów wypełnionych, to spacja usuwana nie jest. --The Polish (query) 17:52, 6 wrz 2015 (CEST)
A tak z ciekawości - czemu chcesz to zablokować? Beno @ 18:06, 6 wrz 2015 (CEST)
Edytuję często infoboksy chemiczne i ten brak spacji jest często irytujący (zawsze kilka sekund, aby wrócić do danego miejsca i spację dodać, gdy dodaję informację w pustym parametrze). Chwilę temu wszystkie infoboksy chemiczne zostały przebotowane i ta spacja znowu tam jest (zarówno @Paweł Ziemian jak i @malarz_pl przed botowaniem uznali, że ich zdaniem lepiej jest ze spacją). Tak się składa, że artykuły chemiczne edytuje zaledwie kilka osób i gdybym nawet sam sobie tych spacji nie usuwał, to w większości artykułów by one zostały. Wostr (dyskusja) 18:37, 6 wrz 2015 (CEST)
No to chyba należy ustalić czy w ogóle stosować spacje w infoboxie tak jak napisał Eurohanter, w mojej ocenie (ale może jest coś o czym nie wiem) w przypadku pustych parametrów jak i wypełnionych spacja jest zbędna - chociaż sam do tej pory stosuje spacje, ale to raczej za tłumem. Strazak sam (dyskusja) 19:12, 6 wrz 2015 (CEST)
W ostatniej dyskusji do jakiej potrafię dotrzeć (Wikiprojekt:Infoboksy/standardy2#Spacje w wywołaniach) ogólnie widać, że jednak ze spacjami, ale to nie przyjęty standard. Aczkolwiek zdecydowanie nie chciałem tym inicjować dyskusji na ten temat. Chodzi mi tylko i wyłącznie o techniczną możliwość, aby WP:SK tylko w moim przypadku tych spacji nie usuwał ;-) – tak jak mogę sobie dodać setki wyrażeń regularnych do WP:SK, tak chciałbym się jednej z funkcji pozbyć. Wostr (dyskusja) 19:56, 6 wrz 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian @Malarz pl jw. Strazak sam (dyskusja) 20:32, 6 wrz 2015 (CEST)
No ale zyskujemy bajt na spacji czy nie o to chodzi ;) ? Strazak sam (dyskusja) 18:08, 6 wrz 2015 (CEST)
			// usuwam spacje na końcach linii
			str = str.replace( /[ \t]*\n/g, '\n' );
@Wostr Odłącz na próbę skrypt malarza (/* importScript('Wikipedysta:Malarz pl/wp sk.js');*/) i zobacz jak się Twój WP:SK zachowuje. Paweł Ziemian (dyskusja) 14:17, 7 wrz 2015 (CEST)
Skrypt główny też usuwa. Ja tę linię wstawiłem ponownie, bo wcześniejsza część mojego skryptu czasami może wstawić spacje na końcu linii. Mam też drugi skrypt (/*importScript('Wikipedysta:Malarz pl/wp si.js');*/), który z kolei inaczej formatuje infoboksy :-). Formatuje on kod infoboksu (prawie) tak samo jak robi to mój bot. Ta część standardu nie została przegłosowana, więc nie umieściłem go moim głównym skrypcie. ~malarz pl PISZ 15:10, 7 wrz 2015 (CEST)
@Malarz pl Co to znaczy "inaczej formatuje infoboxy"? Możesz podrzucić jakiś reprezentatywny screen albo diff? Beno @ 23:36, 10 wrz 2015 (CEST)

Jeżeli dobrze rozumiem, to opcja minimum jest taka, aby wszędzie w kodzie artykułu usuwać trailing spaces oprócz tych w szablonach po znaku równości, przy czym jeżeli spacja tam jest, to zostaje, a jeżeli jej nie ma, to się jej nie dokłada, czyli w szablonach stosujemy status quo? Beno @

@Beno Najwyraźniej, jest to chyba jedyna opcja bez potrzeby dyskutowania nad ew. standardami etc. Z jednej strony rozumiem, że w wielu iboxach te dodatkowe spacje po „=” są zbędne (bo np. nigdy nie będą użyte etc.), więc mogę zrozumieć, że dla większości ich usuwanie może być korzystne, z drugiej jednak – dla mnie – jest to niewygodne i chciałem się pozbyć tej funkcji z WP:SK, bo to dla mnie zwykła strata czasu (a staram się nie zapisywać artu, gdy widzę, że zapomniałem dodać spacji po „=” dodając nowe dane do jakiegoś pola → przynajmniej 10 sekund zmarnowanych na poprawienie jednej spacji). Dzięki temu skryptowi malarza skutecznie (mam nadzieję) pozbyłem się tego (a przy okazji dowiedziałem się, że WP:SK włączone w preferencjach działa mi tylko połowicznie (nie poprawia przekierowań) + włączenie go przez commons.js pozwala mi w końcu na używanie Twojego skryptu, który wcześniej zawieszał całe okno). Wostr (dyskusja) 23:24, 10 wrz 2015 (CEST)
@Wostr Wp_sk usuwa wszystkie końcowe spacje, natomiast ja w mojej wersji skryptu Nuxa staram się zachowywać (czyli ani kasować, ani nadawać), co idzie mi strasznie opornie i wymaga wstawiania wielu warunków. Wczoraj sporo poprawiłem, ale idzie opornie. Prawie każde zdarzenie trzeba rozwiązywać indywidualnie. Beno @ 23:34, 10 wrz 2015 (CEST)
@Beno Wersja WP+SK + dodatek malarza (wp_si) + Twój w tym momencie są dla mnie idealne: rzeczywiście dodają spacje w infoboksach, tam gdzie ich nie ma (ale w moim przypadku to bardzo dobrze) + Twój WP:SK robi bardzo sporo poprawek w szablonach cytowania (które czasem zajmowały mi wieki) i np. apostrofy etc. Dla mnie w obecnym kształcie połączenie tych skryptów działa wyśmienicie :-). Wostr (dyskusja) 12:31, 11 wrz 2015 (CEST)

Jak już jesteśmy przy WP:SK to ma ona innego buga - zastępuje [[EN57|EN57AL]] przez [[EN57]]AL a to nie są konstrukcje równoważne (EN57AL EN57AL). Therud (dyskusja) 19:15, 28 paź 2015 (CET)

Dowolny dostęp w Wikidanych[edytuj kod]

W związku z ogłoszeniem wyżej o włączonym dowolnym dostępie do Wikidanych wzbogaciłem {{#invoke:Wikidane|P}}, {{#invoke:Wikidane|etykieta}}, {{#invoke:Wikidane|V}} i {{#invoke:Wikidane|Dump}} o opcjonalny parametr id, w którym można wskazać Qid elementu z Wikidanych. Domyślnie wczytywane są dane powiązane z artykułem. W prostych przypadkach można również używać {{#property:P31|from=Q42}} → człowiek, którego zamiennikiem jest {{#invoke:Wikidane|P|id=Q42|31}}człowiek. Pod Q42 kryje się {{#invoke:Wikidane|etykieta|id=Q42}} → Douglas Adams. Nie nawołuję tutaj do masowego czytania danych w ten sposób, ale jeśli ktoś będzie robił jakiś szablon korzystający z danych to przykłady na stronach dokumentacji będą mogły z takiej furtki skorzystać. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:48, 16 wrz 2015 (CEST)

Przy okazji zapytam. Czy jest możliwość śledzenia zmian interwików z Wikidanych na Wikipedii na stałe oraz czy jest to możliwe np. w takiej formie "dodano [[:fr:nazwa artykułu]]", abym odrazu wiedział co się zmieniło a nie "Zmieniono element Wikidanych". Eurohunter (dyskusja) 23:54, 16 wrz 2015 (CEST)
Nic mi o tym nie wiadomo. Ja mam pewną pulę utworzonych przez siebie lub dodanych elementów w obserwowanych na Wikidanych. Wtedy wszystkie zmiany są tam widoczne. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:58, 17 wrz 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian A czy jest jakaś możliwość, aby w przypadku, gdy infoboks pobiera dane z WD, zmiany tych danych były w jakikolwiek sposób monitorowane? Załóżmy (bardzo przyszłościowo), że jest infoboks w ok. 4 tys. artykułów, a w każdym 5–40 danych pobieranych z WD. Monitorowanie tego przez Obserwowane byłoby niewykonalne. Rozumiem, że jedyny sposób to pisanie bota, który by np. raz dziennie pobierał wszystkie Qid artykułów, w których jest infoboks wraz z każdą daną i porównywał z dniem wcześniejszym? Wostr (dyskusja) 18:45, 17 wrz 2015 (CEST)
To bardzo ciekawy problem. Na razie nie znam żadnych mechanizmów, które by ułatwiały takie obserwacje. Na Wikidanych był nawet kiedyś poruszony wątek na temat wandalizmów tamże. Ktoś robił jakieś statystyczne zestawienia i ponoć jest podobnie jak na każdej wiki. Na razie są tylko „definiowane ograniczenia” przeglądane przez boty. Ktoś rzucił pomysł aby moduły serwujące dane czytały tylko użródłowione dane, lecz riposta była krótka „nic nie dostaniesz”, bo niestety na większość danych źródeł brak. Rozwój przypomina więc początki naszej wiki. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:15, 17 wrz 2015 (CEST)
Akurat w odnośnie źródeł w moim przypadku problemu nie widzę. Nie wyobrażam sobie, aby pobierać nieuźródłowione dane z WD – zwłaszcza że przez ostatnie ~2 lata praca kilku osób przyczyniła się do zmniejszenia nieuźródłowionych danych w infoboksach chemicznych o ponad połowę (z ok. 5,5 tys. do obecnych 2,5 tys.). Zastanawiam się nad tym problemem z prostej przyczyny: obecnie mam w obserwowanych myślę ponad 75% artykułów z infoboksami chemicznymi i jestem w stanie wyłapać zmiany. Jeśli miałbym dodatkowo sprawdzać jeszcze obserwowane w WD, gdzie większość zmian to edycje nazw, opisów w innych językach lub dziwnych identyfikatorów w nieznanych bazach danych, to szansa na dodanie błędnej danej w WD, która potem byłaby w infoboksie na Wiki byłaby znacznie większa. W każdym razie widzę, że nawet gdyby dane z jednostkami mogłyby być już umieszczane w WD, to i tak całkowite przejście na pobieranie stamtąd danych trwałoby ładnych parę lat. Wostr (dyskusja) 19:59, 17 wrz 2015 (CEST)

Kontrola autorytatywna[edytuj kod]

Wykorzystałem nowe możliwości w rozszerzeniu funkcji {{Kontrola autorytatywna}}. Teraz szablon automatycznie generuje wpisy o dostępnych członkach grup, duetów i rodzeństwa opisanych w ramach jednego artykułu. Przykłady: bracia Wright, Franciszek i Hiacynta Marto lub bracia Marx. Efektem ubocznym grzebania po dalszych danych jest Kategoria:Kontrola autorytatywna potrzebuje polskiej etykiety, w której lądują artykuły z brakującymi polskimi etykietami w Wikidanych z powiązanych elementów. Ta techniczna kategoria normalnie powinna być pusta, więc zachęcam do jej opróżnienia edytując odpowiednie Wikidane. Aby łatwo trafić to takich elementów należy sobie włączyć gadżet WD-link (czwarty od dołu w pierwszej sekcji Przeglądanie stron w preferencjach). Tymczasem zaimplementowałem również szukanie brakujących nazw w językach z następującej listy (ang. • niem. • fr. • wł. • cz. • lit. • port. • hiszp.).

Szablon w obecnej nowej postaci generuje listę dostępnych członków nawet jeśli istnieje zbiór identyfikatorów dla całej grupy (zob Tatu). Rozważałem przez chwilę, czy to jest zasadne i stwierdziłem, że tak. Po pierwsze nie zawsze istnieje osobny artykuł o członku i to jest jedyna metoda prezentacji tych danych. Po drugie nie trzeba szukać i klikać w link o członku, aby poznać te dane. Zachowanie jest zawsze takie samo, czyli interfejs jest przewidywalny dla czytelnika.

Oczywiście jeśli będą jakieś uwagi to chętnie poznam i naniosę ewentualne zmiany. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:28, 20 wrz 2015 (CEST)

Nie za bardzo rozumiem co należy uzupełnić w Wikidanych. Może pokazać na przykładzie, np. Bonnie i Clyde? Blackfish (dyskusja) 21:52, 20 wrz 2015 (CEST)
Bonnie i Clyde nie mają polskiej etykiety. Trzeba ją utworzyć kopiując w tym przypadku wersję angielską. Ja wcześniej poprawiłem Kaina i Abla dla artykułu Kain i Abel. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:13, 20 wrz 2015 (CEST)
A w taki sposób należało postąpić w przypadku braci Arkadija i Borisa Strugackich dla artykułu Arkadij i Boris Strugaccy. --WTM (dyskusja) 22:25, 20 wrz 2015 (CEST)
No właśnie. Tu trzeba było utworzyć zgodnie z zasadami transkrypcji, czyli chyba skopiować z naszego artykułu. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:32, 20 wrz 2015 (CEST)
 • 2 stycznia 2014 wstawiłem do opisu szablonu ostrzeżenie o przyszłej eliminacji parametrów, które obecnie wygląda następująco:

W związku z nowym działaniem szablonu zmieniłem zasady umieszczania stron w Kategoria:Kontrola autorytatywna z parametrami. Teraz tam trafiają wszystkie wywołania, z wyjątkiem takich, które powołują się tylko na Wikidane. Przestrzeń główna już od dłuższego czasu niemal praktycznie spełniała takie wymagania. Wszelkie sporadycznie pojawiające się nowe przypadki są czyszczone na bieżąco. Nastąpił teraz czas na sprzątanie prywatnych brudnopisów polegający na przełączenie wszelkich sensownych wywołań na Wikidane. Niektóre przypadki już sprzątnąłem. W pozostałych stronach prosiłbym właścicieli (@Alan ffm, @Jaceknow, @Pnapora, @FUSAco, @Gknor o możliwe poprawienie lub usunięcie szablonu. Sprzątanie polega na odnalezieniu odpowiedniego elementu w Wikidanych, uzupełnieniu go o ewentualne brakujące cechy zawierające identyfikatory kontroli autorytatywnej i na końcu zamianie wszystkich parametrów w szablonie jednym {{{1}}} o wartości Qnumer będącym identyfikatorem elementu z Wikidanych (przykład). Oczywiście jeśli taki element jest w Wikidanych niedostępny to trzeba go utworzyć. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:59, 21 wrz 2015 (CEST)

Biota[edytuj kod]

Wirus opryszczki pospolitej
królestwo wirusy (Virus)
rząd Herpesvirales
rodzina Herpeswirusy (Herpesviridae)
podrodzina Alphaherpesvirinae
rodzaj Simplexvirus
gatunek Wirus opryszczki pospolitej (Human herpesvirus 1)

Napisałem ostatnio nowy moduł w Lua, który umożliwia bez zewnętrznego gadżetu utworzenie drzewka klasyfikacji od jakiegoś najwyższego szczebla do elementu na poziomie artykułu. W jego ramach umieściłem również funkcję formatującą systematykę biologiczną, przykład obok, a więcej w Wikipedysta:Paweł Ziemian/Lua/Biota. Z budowaniem tego widoku generalny problem był/jest taki, że w Wikidanych istnieje więcej niż jedna ścieżka łącząca oba końce, bowiem niektóre elementy się rozwidlają, idą na skróty, lub nawet zapętlają. Efekt jaki jest można ocenić samemu. Pytanie czy widać w tym rozwiązaniu szanse na zastosowanie praktyczne w szablonach biologicznych np. w {{Zwierzę infobox}}, {{Bakteria infobox}} lub {{Takson infobox}}.

Jeżeli widzicie takie małe kropki na prawo od opisów w pseudoinfoboksie to są to linki do odpowiednich elementów w Wikidanych. Tak sobie roboczo wstawiłem aby nie zaśmiecać za bardzo prezentacji, a mnie się czasem przydają. Można łatwo zajrzeć co tam w danych się znajduje. Włączenie tych linków można dokonać gadżetem WD link. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:14, 16 paź 2015 (CEST)


Jednostki[edytuj kod]

Morze Kaspijskie
[e]Długość 1200 km
[e]Powierzchnia około 386,4 tys km²
[e]Objętość około 78,7 tys km³
[e]Wysokość nad poziomem morza -28 m

Zrobiłem pierwszą implementację obsługi typów danych zawierających jednostki miary. To będzie zapewne jeden z bardziej wrażliwych punktów na zmiany w Wikidanych. Wyświetlana jednostka jest wybierana z cechy symbol jednostki (P558) w elemencie opisującym jednostkę. Może ona mieć kwalifikator alfabetu (P282), i w takim przypadku wybieram alfabet łaciński (Q8229). Jeśli takiego wpisu nie ma to wstawiam wartość z cechy znak Unicode (P487). Ostatecznie biorę etykietę lub Qnnnn. Oczywiście takie przypadki należy uzupełnić w Wikidanych o stosowne wpisy.

Z formatowaniem wartości było łatwiej bo jest identyczne jak dla wcześniej utworzonych typów ilościowo/wielkościowych. Z resztą ta nowa metoda obecnie zastąpiła starą, gdyż dla wielkości bez jednostek pod jednostkę wstawiam najzwyklejszy pusty tekst.

Do opracowania jeszcze jest dorobienie linkowania z symbolu jednostki w przypadku, gdy na naszej wiki nie ma odpowiedniego artykułu. Można się wysilić i spróbować podlinkować pod coś bardziej abstrakcyjnego lub równorzędnego z innego prefiksu SI. Jeszcze będę się temu przyglądał. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:56, 28 paź 2015 (CET)

Pawle, jedna zasadnicza uwaga. Do jednostek nie linkujemy, jeżeli są oczywiste (czyli większość). ~malarz pl PISZ 08:15, 29 paź 2015 (CET)
Zaimplementowałem obsługę parametru linkuj. Nawet jest on domyślnie obsługiwany w trybie nie, jednak wymaga to podania jawnie parametru procesor=Moduł:Wikidane/format/quantity. Domyślnie dla cech jest podłączony generyczny procesor=Moduł:Wikidane/format/snak, który rozpoznaje typ danych dynamicznie, a opcje ładowane są zanim te dane są dostępne. W tym trybie linkowanie jest domyślnie włączone. Obecnie panaceum może być zdefiniowanie domyślnej wartości dla procesor w Moduł:Wikidane/data dla konkretnej cechy. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:15, 29 paź 2015 (CET)
Rozwiązałem problem procesora [1][2]. Teraz jest możliwe podpięcie domyślnego w zależności od typu jaki deklaruje definicja cechy w Wikidanych. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:43, 29 paź 2015 (CET)


Czy możemy wyłączyć narzędzie Tłumaczenie treści (beta)?[edytuj kod]

Jak w tytule. Nie wiem, po co "uszczęśliwiają" nas narzędziem tworzącym potworki typu przed chwilą przeze mnie usunięty biogram Paula McEuena. Cyt.: "McEuen napisał thriller naukowych, Spiral (wydany w 2011), w którym emerytowany Cornell biologia profesor zostaje zamordowany jako część spisku z udziałem broni biologicznej, które otrzymały pozytywne recenzje przez New York Times i Los Angeles Times". Biologia profesor jest spiskiem, który otrzymał pozytywne recenzje. Powstało już nawet konto Tłumaczątko. Sądząc po nazwie, właściciel ma zamiar zasypywać nas takim śmieciem... Lajsikonik Dyskusja 18:51, 27 wrz 2015 (CEST)

 • według strony 957 użytkowników testuje tę funkcję - pewnie chodzi o wszystkie wersje językowe i różne projekty Wikimedia ale nie zmienia to faktu, że to przerażenie. dlatego jestem za propozycją Lajsikonika - kolejny raz jakiś "wynalazca" poprzez takie nieprzemyślane propozycje ktoś na siłę chce nam obniżyć poziom i utrudnić poprawianie treści. - John Belushi -- komentarz 20:48, 27 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu „za” Za tymczasowym wyłączaniem Content Translation dopóki nie zostanie dopracowany. Lepiej podziękować takiemu narzędziu, jeśli mamy po mim sprzątać kod źródłowy (1, 2 i 3). --The Polish (query) 21:18, 27 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu "przeciw" Przeciw Patrząc na statystyki mamy 172 nowe hasła, a to tylko w przeciągu 5 miesięcy. Sidevar (dyskusja) 21:26, 27 wrz 2015 (CEST)

Koledzy, litości! Narzędzie jest winne że ktoś pisze głupoty? Narzędziem jest też klawiatura. Nie ma wniosku, aby zakazać klawiatur? Wszystkim. Dlatego że ktoś za jej pomocą pisze głupoty! A poważnie - jestem zdruzgotany tym co napisał Lajsikonik, że to narzędzie tworzy coś w Wikipedii. Nie, nie, nie - tworzą tylko ludzie. Jeśli któryś "ludź" używa dostępnych narzędzi aby szkodzić Wikipedii, to jestem przekonany, że admini wiedzą co z takim "ludziem" zrobić zamiast wzywać do likwidowania narzędzi. Ponadto "Tłumaczenie treści" nie jest autotranslatorem. Co w nim można dopracować? Podsumowując - wezwanie do wyłączenia narzędzia jest lekko mówiąc - pochopne. Z uszanowaniem, Ency (replika?) 00:03, 28 wrz 2015 (CEST)

Narzędzie nie jest winne, że ktoś pisze głupoty ale jest winne, że w rękach niedoświadczonych użytkowników tworzy taki kod. Doctore→∞ 00:09, 28 wrz 2015 (CEST)
A to jest zarzut merytoryczny i wskazuje poważny brak narzędzia. Nadal jednak nie jest to powód do jego anihilacji. Wszystko co robimy musimu robiż ze zrozumiemiem i weryfikacja tresci/kodu _przed_ publikacją. Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
Ency, początkujący wikipedysta nie zweryfikuje Ci kodu przed publikacją, bo nie wie jak on powinien prawidłowo wyglądać. Zaufa, że narzędzie generuje prawidłowy. Doctore→∞ 21:06, 28 wrz 2015 (CEST)
Wielokrotnie usuwałem - inni administratorzy też - hasła utworzone przy pomocy podobnych narzędzi, z uwagi na to że odgadnięcie poprawnego kontekstu i właściwej dla języka polskiego treści było co najmniej bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. W innych miejscach (takich jak magazyny dywanu) forklift ciężarówka zutylizowany jest z uściskaj-załącznik, by podnosić długie listy. Zawsze walczyło się z czymś takim, a teraz udostępniając takie narzędzie w interfejsie Wikipedii dajemy sygnał, że takie kalekie tłumaczenia są OK. No przecież sama Wikipedia udostępnia narzędzie, którego zastosowanie daje w efekcie takie twory. Lajsikonik Dyskusja 00:55, 28 wrz 2015 (CEST)
A więc są też inne narzędzia. Jak je zakażemy? Na guglowego autotłumacza jesteśmy za cieńcy :-)) . Argument że coś udostępnione przez W. zwalnia z myślenia i staranności redakcyjnej jest chybiony. Taki sam zarzut ma sama Wikipedia - dali możliwość pisania jej przez wszystkich, więc cała W. to tylko i wyłącznie śmieci - więc trzeba zakazać takiego narzędzia jak Wikipedia. Brzmi znajomo, prawdaż? Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Dobry tłumacz to taki, który zna dobrze język oryginału i doskonale język polski. Dlatego tłumaczenia zostawmy osobom wykwalifikowanym, a nie dyletanckim analfabetom korzystających z takich jak to narzędzi. Spróbowałem jeden jedyny raz przy niezrozumiałym dla mnie zdaniu z de-wiki; wyszedł taki koszmar, że z miejsca zrezygnowałem. Belissarius (dyskusja) 03:03, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Odsetek wyróżnionych artykułów zapoczątkowanych narzędziem (0,58%) znacząco przewyższa średnią wikipedyjną (0,25%), czyli narzędzie super ;) Zanim ktoś weźmie tę wypowiedź nazbyt serio, narzędzie jak narzędzie, dobre do linków i niczego innego. Niestety niedopracowane i produkuje śmieciowy kod. Wszystkiego trzeba umieć używać Symbol głosu neutralnego Neutralny--Felis domestica (dyskusja) 03:27, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Za wyłączeniem. Próbowałem z tego korzystać i przypomina to obieranie pomarańczy siekierą na tym etapie. Niestety po raz kolejny jakieś nowinki są wprowadzane w bardzo wczesnej fazie i bez jakichkolwiek dyskusji czy w ogóle ktoś to chce. Jeżeli ktoś chce coś testować to powinien się zgłosić, przejść jakąś weryfikację. Udostępnianie wersji beta każdemu na zasadzie: "weź się pobaw" jest bez sensu. Andrzej19@. 08:38, 28 wrz 2015 (CEST)
  Jak wyżej - dopracować trzeba, ale nie jest to powód do wyłączania. Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu "przeciw" Przeciw Korzystam - ze zrozumieniem, będę (jak czas pozwoli) korzystał więcej. Osobiście nie uważam że to siekiera do obierania pomarańczy. A ponadto dla przypomnienia przypowieść o nożu do steków. Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
  • Wybacz, ale to co sobie palnął Wales 10 lat temu podczas jednego z setek tysięcy wywiadów czy tzw. speechów nie jest dla mnie żadnym argumentem. Pokazano czarno na białym, iż za pomocą tego narzędzie powstaje beznadziejny wkład, który ktoś musi później kasować. Narzędzie jest w wersji beta, więc to problem. Andrzej19@. 08:27, 29 wrz 2015 (CEST)
   Żyjemy w wolnym, acz zrujnowanym ;-) kraju, więc każdy ma prawo (nie)uznawać za argument co tylko chce. Narzędzie jest beta i ma poważny brak, ale problemem są ludzie, którzy korzystają z niego w sposób nieodpowiedzialny. Reszta pod wpisem Lajsikonika. Ency (replika?) 12:00, 29 wrz 2015 (CEST)
  • Nie wierzę, że sam tego nie wiesz, ale napiszę to. Różnica między narzędziem "Tłumaczenie treści (beta)" a klawiaturą czy samą Wikipedią polega na tym, że ani klawiatura ani przycisk "edytuj" w Wikipedii nie produkują same z siebie niezrozumiałych treści ani śmieciowego kodu. Lajsikonik Dyskusja 11:17, 29 wrz 2015 (CEST)
   Słusznie nie wierzysz, aczkolwiek to nie do mnie :-) . Wyżej - do tego wczoraj napisałem pod uwagą Doctora "A to jest zarzut merytoryczny i wskazuje poważny brak narzędzia". Zresztą już ustaliliśmy - odpowiedzialny za zapisanie śmieci w kodzie jest człowiek, nie narzędzie, nawet jeśli je wyprodukowało. Podtrzymuję opinię, że narzędzie jest przydatne przy roztropnym jego stosowaniu. Jedyne co bym dopuszczał, to poprzez system uprawnień ograniczenie możliwości jego stosowania np. dopiero od poziomu redaktora albo od jakiejś liczby edycji. Ency (replika?) 12:00, 29 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu "przeciw" Przeciw - to nie narzędzia są winne temu co tworzą użytkownicy. masti <dyskusja> 13:13, 29 wrz 2015 (CEST)
  Ale nie musi być ono chyba domyślnie włączone, prawda? ;) Nedops (dyskusja) 14:17, 29 wrz 2015 (CEST)
  Narzędzie włączone domyślnie samo (!) składa czytelnikowi propozycję przetłumaczenia artykułu a kiedy z tego skorzysta to wali w kod serię znaczników <references>, <span> itp. Oczywiście, możemy takie hasło cofnąć początkującemu userowi do brudnopisu, nawet z wyjaśnieniem aby nie korzystał w Wikipedii z narzędzi, jakie mu Wikipedia proponuje. Ale nie liczmy na jego zrozumienie. Doctore→∞ 19:17, 3 paź 2015 (CEST)

Obserwowane[edytuj kod]

Ze zdumieniem zauważyłem, że nie wszystkie edycje w moich obserwowanych artykułach się pokazują. Czyli "obserwowane" pokazują mi jako ostatnią edycję przed tygodniem, a gdy wchodzę w edycję danego artykułu, to widzę kilka późniejszych działań. Nie wiem czy to ma charakter szerszy, bo musiałbym przeczesać po kolei poszczególne obserwowane. Ciekawe. Ktoś to także zauważył? Jaka może być przyczyna? Jacek555 06:48, 28 wrz 2015 (CEST)

Jeśli chcesz widzieć wszystkie zmiany to w zakładce obserwowane w preferencjach zaznacz opcję "Pokaż na liście obserwowanych wszystkie zmiany, nie tylko ostatnią". Sethakill (dyskusja) 07:06, 28 wrz 2015 (CEST)
Tak z grubsza, to od ładnych kilku lat ogarniam ustawienia preferencji :) Ale problem o którym piszę, dotyczy sytuacji w której w obserwowanych widzę "ostatnią edycję" danego artykułu z 20 września, ale później (w tym także wczoraj) był kilkukrotnie edytowany. No i system tego nie wyłapuje. Czyli obserwowane nie pokazują ostatnich kilku edycji, a tylko archiwalną sprzed tygodnia. Co to jest za usterka? Jacek555 12:26, 28 wrz 2015 (CEST)
 • U mnie wszystko jest ok. Emptywords (dyskusja) 12:43, 28 wrz 2015 (CEST)
 • U mnie ten problem nie występuje. Czy na pewno nie ukryłeś drobnych zmian, czy botów, czy przejrzanych edycji? --The Polish (query) 12:53, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Nie potwierdzam żadnych usterek u siebie. @Jacek555 najlepiej podaj swoją konfigurację obserwowanych. Które z opcji masz włączone: Pokaż na liście obserwowanych wszystkie zmiany, nie tylko ostatnie, Ukryj drobne zmiany na liście obserwowanych, Ukryj edycje botów na liście obserwowanych, Ukryj moje edycje na liście obserwowanych, Ukryj edycje anonimowych użytkowników na liście obserwowanych, Ukryj edycje zalogowanych użytkowników na liście obserwowanych? --WTM (dyskusja) 12:56, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Jeśli ukryje się jakieś edycje (np. botów), a chce się mieć wyświetlane tylko ostatnie zmiany, to edycja ukryta "maskuje" wcześniejsze zmiany. Kenraiz (dyskusja) 15:54, 28 wrz 2015 (CEST)
  A to by się mogło częściowo zgadzać. Nie widziałem edycji art. Sobota (miasto) między 15:24, 20 wrz 2015 a 21:12, 27 wrz 2015, przy czym ostatni był MalarzBOT, a jak mam ukryte edycje botów. Ale jako ostatnia widoczna w obserwowanych widoczna była z 20.09., choć 23.09. też była moja edycja. Czyli nie wiem dlaczego ją też system pominął i przeskoczył do poprzedniej. Ale o tym, że edycja bota maskuje poprzedzające go, nie wiedziałem. Jacek555 17:00, 28 wrz 2015 (CEST)
  Czy nie masz czasem włączonej opcji Pokaż moje edycje? Bo jak jest pokaż, to znaczy że ukrywa, a jak jest ukryj, to znaczy że pokazuje. --The Polish (query) 17:12, 28 wrz 2015 (CEST)

Infoboksy a flagi[edytuj kod]

Gdzie znajdę konsensus w sprawie nie dodawania flag do infoboksu? Inne pytanie, dodajemy hrabstwa, stany i kraje w infoboksach przy miejscu urodzenia? Eurohunter (dyskusja) 14:55, 30 wrz 2015 (CEST)

Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły dyskusja/Archiwum/16#Szablon:Flaga - używanie w infoboksach, ta dyskusja jest podlinkowana w WP:Flagi. ~malarz pl PISZ 15:49, 30 wrz 2015 (CEST)
Dyskusja dotyczyła tylko miejsc narodzin i śmierci? To słabo, bo ludzie wstawiają flagi i w innych miejscach. Eurohunter (dyskusja) 16:15, 30 wrz 2015 (CEST)
Ja bym przyjął zasadę ogólną, że unikamy ręcznego wstawiania flag do boksów. Tam, gdzie one powinny być stosowane w sposób nie budzący wątpliwości (czyli przede wszystkim w parametrze "państwo" w artykułach o miejscach), flagi są wywoływane automatycznie przez szablon boksu. A już absolutnie nie dodajemy flag przez wywołanie pliku graficznego, jeśli już musimy ręcznie, to wyłącznie szablonami. To znacznie ułatwia radzenie sobie z takimi sytuacjami jak np. zbliżająca się zmiana flagi Nowej Zelandii. Powerek38 (dyskusja) 16:55, 30 wrz 2015 (CEST)
 • O ja zdecydowanie byłbym za takim rozwiązaniem. Bo miejsca gdzie można zdaniem niektórych Wikipedystów wstawić flagę co raz mnie zaskakują. Andrzei111 (dyskusja) 22:45, 9 paź 2015 (CEST)
Tu zaczyna się inny problem. Co to "Państwo" ma oznaczać. Narodowość? W innych infoboksach jest "Narodowość" dodawana co najmniej na kilka sposobów. Eurohunter (dyskusja) 17:42, 30 wrz 2015 (CEST)
O ile wiem, narodowość pojawia się tylko w boksach biograficznych, gdzie użycie flag jest zupełnie niezalecane. Powerek38 (dyskusja) 19:37, 30 wrz 2015 (CEST)

Sortowanie w tabelach[edytuj kod]

Czy da się zmodyfikować sortowanie w tabelach, tak aby ignorowało albo rozpoznawało przy liczbach "od"? Słabo wygląda np. "2007–" w porównaniu z "od 2007", które powoduje problemy z sortowaniem. Eurohunter (dyskusja) 20:42, 2 paź 2015 (CEST)

Zobacz sobie {{Sortkey}}. Therud (dyskusja) 20:57, 2 paź 2015 (CEST)
Są jakieś przeciwwskazania aby zastosować to domyślnie? Eurohunter (dyskusja) 19:10, 3 paź 2015 (CEST)

Po awarii serwera narzędziowego - podsumowanie[edytuj kod]

Jak niektórzy z Was zauważyli, przez ostatnie kilkanaście dni serwer narzędziowy polskiej społeczności (fundowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska) był wyłączony. Przyczyną awarii była złośliwa awaria techniczna. Serwer narzędziowy służy do uruchamiania botów, rozwoju MediaWiki, na nim prowadzone są listy dyskusyjne i blog Stowarzyszenia.

Serwer posiada dwa dyski pracujące w układzie lustrzanym macierzy RAID co oznacza, że informacje przechowywane są podwójnie - na wypadek awarii jednego dysku, system automatycznie korzysta z danych zapisanych na drugim.

Pod koniec września dało się zauważyć, że serwer co kilkanaście godzin zawisał w dziwny sposób - część rzeczy uruchomionych na serwerze działała, inne wisiały. Restart maszyny rozwiązywał sprawę, jednak trzeba było znaleźć przyczynę. Otóż okazało się, że na jednym z dysków zaczęły występować błędy uniemożliwiające odczyt, a programy próbujące skorzystać z uszkodzonej przestrzeni po prostu zaczynały wisieć. Teoretycznie powinny dane być dostępne z drugiego, równolegle pracującego dysku. Niestety, okazało się, że drugi dysk po prostu się wyłączył - przestał być w 100% dostępny, nie odpowiadał na jakiekolwiek polecenia.

W takiej sytuacji trzeba było szybko ratować dane i zgłosić problem do naszego dostawcy. Trzeba pamiętać, że dostawca serwera nie gwarantuje zachowania naszych danych - sami musimy dbać o ich zachowanie na wypadek awarii, a w przypadku interwencji (np. wymiana dysków) wiele rzeczy może doprowadzić do ich zupełnej utraty. Kolejny problem: miejsca mieliśmy dość sporo i nie było do tej pory potrzeby na wprowadzane limitów dla użytkowników. Jak to zwykle w takiej sytuacji bywa, dane się zbierają (np. na serwerze było przechowywanych sporo multimediów do segregowania i przesłania na Commons) i do zachowania ich gdzie indziej potrzeba sporo miejsca. Kilka dni zajęło pousuwanie rzeczy zbędnych (również z pomocą naszych użytkowników, którzy szybko pousuwali niepotrzebne już pliki) i próby zachowania danych na udostępnianej przestrzeni na kopie zapasowej (która jest kilkanaście razy mniejsza, niż pojemność całego serwera - na co dzień wykonujemy tylko kopie najbardziej istotnych plików i nie zachowujemy 100% zawartości serwera). Trzeba przy tym pamiętać, że mimo szybkich łączy skopiowanie i skompresowanie niektórych fragmentów zajmowało kilkanaście godzin. Po nieudanym wykonaniu kopii (brak miejsca itp.) trzeba było eksperyment powtarzać. W końcu zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie - tymczasowo uruchomiliśmy inny serwer (o minimalnych parametrach, ale zbliżonej pojemności dysku), przenieśliśmy dane i w ubiegły weekend zgłosiliśmy gotowość do interwencji dostawcy (który wprost prosił o potwierdzenie, że zachowaliśmy wszystkie dane i nie ponosi on odpowiedzialności za ich utratę). W międzyczasie na nowym serwerze zostały uruchomione listy dyskusyjne polskiej społeczności, które były jedyną usługą jeszcze działającą na kulejącej maszynie.

Opracowaliśmy plan wymiany: aby uniknąć czasochłonnego odtwarzania całości serwera, najpierw wymienimy jeden dysk, spróbujemy odtworzyć tam dane, a następnie wymienimy drugi dysk. W niedzielę wymieniono dysk, który padł zupełnie - i rozpoczęło się tzw. odtwarzanie macierzy dyskowej. Niestety, z powodu błędów na drugim dysku część operacji odtwarzania się nie powiodła - trzeba było próbować ponownie, a w końcu część danych odtworzyć z kopii zapasowych. W efekcie utraciliśmy może dwa dość nieistotne pliki i część statystyk serwera WWW, a więc można mówić o dość dużym szczęściu. Po ponownym zgłoszeniu gotowości wczoraj (w poniedziałek po południu) dostawca wymienił drugi dysk, przez noc odtworzyła się lustrzana kopia danych i można powiedzieć, serwer wrócił do formy. Dziś trwały prace nad zmianami w konfiguracji (mamy część funkcji rozdzielonych między dwa serwery - "stary" i nowy, tymczasowy) i wszystkie usługi powinny być dostępne tak jak poprzednio. Na pewno prace będą trwały - mam zamiar przeorganizować pracę serwera oraz opracować lepszy plan wykonywania kopii zapasowych, żeby można było w takich sytuacjach reagować szybciej. Ponadto mamy już nieco lepszy monitoring tego, co dzieje się na serwerze, ale i tu potrzebne są dalsze usprawnienia.

Dziękuję za cierpliwość i mam nadzieję boty wracają do akcji :)

 « Saper // dyskusja »  20:32, 6 paź 2015 (CEST)

Skórka[edytuj kod]

Zauważyłem, że na niektórych Wikipediach (np. .sl) zmienia mi się skórka z „książki” na „wektor”. Na niektórych Wikipediach te nazwy są zamienione, a na nielicznych nie ma „książki”. Eurohunter (dyskusja) 22:13, 9 paź 2015 (CEST)

Zapomniałeś zadać pytanie. Sidevar (dyskusja) 22:27, 9 paź 2015 (CEST)
Tak myślałem, czy ktoś tego nie napisze. Eurohunter (dyskusja) 22:31, 9 paź 2015 (CEST)

Współrzędne rzek - Wezera[edytuj kod]

Na stronie dyskusji Szablonu:Rzeka infoboks zaproponowałem usunięcie automatycznie generowanych mapek lokalizacyjnych.  « Saper // dyskusja »  10:11, 12 paź 2015 (CEST)

CSSy navboxów[edytuj kod]

Ilustracja problemu

Czy ktoś coś ostatnio zmieniał w CSSach szablonów nawigacyjnych? Wiele z nich dosyć mocno się rozjechało, np. Szablon:Linia J/Z metra w Nowym Jorku. Therud (dyskusja) 22:28, 12 paź 2015 (CEST)

Nie tylko w nawigacyjnych, problem jest nawet z szablonem {{Mapa lokalizacyjna}}. Mapy rozjechały się np. tutaj i tutaj i tak jest od kilku tygodni. --The Polish (query) 23:02, 12 paź 2015 (CEST)
Ja z kolei natrafiłem na coś takiego - zdjęcie rozpychające infobox (i drugi przykład) Andrzei111 (dyskusja) 23:14, 12 paź 2015 (CEST)

@The Polish u mnie te mapy wyglądają ok. @Andrzei111: tam chyba zdjęcia były źle wstawione, ale z tego co widzę ktoś to już poprawił. Therud (dyskusja) 19:14, 13 paź 2015 (CEST)

@Therud - tylko, że zdjęcia w tym drugim przypadku były wstawione lata temu. Nie chce mi się wierzyć, że przez tyle lat nikt tego nie zauważył. I oczywiście poprawiłem. :) Andrzei111 (dyskusja) 21:17, 13 paź 2015 (CEST)

@Therud, u mnie sprawa mapek wygląda własnie tak i na Chrome i na Explorer: Plik:Location map bug on plwiki.png. Mapa lokalizacyjna jest przesunięta w prawo. --The Polish (query) 21:34, 13 paź 2015 (CEST)

Dobra, teraz widzę co jest źle:) U mnie jest ten sam problem. Z tego co widzę pobawiłem się na szybko w przeglądarkowym edytorze htmla to wystarczy usunąć padding:3px; margin:3px; ze stylu jednego diva, aczkolwiek gdzie te divy są zdefiniowane to ja nie wiem:( Therud (dyskusja) 21:53, 13 paź 2015 (CEST)
Ja to widzę w {{Mapa lokalizacyjna/core}}. Może tutaj @malarz pl coś pomoże. Ja się boję ruszać bez odtwarzania w brudnopisie. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:05, 13 paź 2015 (CEST)
Problem był w Szablon:Mapa lokalizacyjna/thumbcore. Teraz powinno być dobrze. --The Polish (query) 22:28, 13 paź 2015 (CEST)

Ja tam nie widziałem problemu w mapach (tych wskazanych przez TP). Nie widzę też problemu w navboksach. Być może problem powoduje jakaś zmiana globalnych cssach w nałożeniu z poprawkami w waszych prywatnych albo jakieś zmiany w globalnych, które mi się jeszcze nie odświerzyły. Te 3px w thumbcore były kopią tego co wstawiał [[plik: .... |thumb| ...]] . Teraz widzę tego nie wstawia. Wróćmy do początku - o co chodzi z tymi navboksami? ~malarz pl PISZ 08:15, 14 paź 2015 (CEST)

Bug o którym wspominał The Polish u mnie już nie występuje. Therud (dyskusja) 09:48, 14 paź 2015 (CEST)

Nieznacznie zapoznałem się z dyskusją powyżej. Mogę za to powiedzieć, że u mnie pod "p • d • e" pojawia się link zewnętrzny "[Przegląd dołączeń i linków]". Eurohunter (dyskusja) 12:39, 14 paź 2015 (CEST)

Tak raczej tak powinno być (edit) i nie jest to powód rozsypania się szablonów bo wcześniej (po edycjach Malarza i moich) szablony nawigacyjne działały. --The Polish (query) 13:10, 14 paź 2015 (CEST)
@malarz pl: widziałeś zrzut który wrzuciłem? Therud (dyskusja) 22:50, 14 paź 2015 (CEST)
Skoro nikt nie ma pomysłu jak to naprawić to chyba nie pozostaje nic innego jak usunąć te obrazki. Therud (dyskusja) 19:11, 28 paź 2015 (CET)

Po tej zmianie powinno być lepiej. Sethakill (dyskusja) 20:11, 28 paź 2015 (CET)

Dzięki! Therud (dyskusja) 20:15, 28 paź 2015 (CET)

Likwidacja parametrów w szablonie kontroli autorytatywnej[edytuj kod]

W dyskusji szablonu {{Kontrola autorytatywna}} pojawił się wpis z propozycją wyłączenia wsparcia na podawanie identyfikatorów w wywołaniu szablonu. W Wikidanych jest ponoć projekt, który dąży do tego aby jedynym źródłem danych w tym przypadku na wszystkich wersjach językowych były Wikidane. Technicznie jesteśmy na to gotowi. Wszystkie podejrzane wywołania są w technicznej kategorii, i nie ma w niej żadnego artykułu. Ponadto dokumentacja nie wspomina już nic o likwidowanych parametrach ponad to, że nie będą wkrótce obsługiwane. Ja wstęonie jestem za, jednak moja aprobata w tym przypadku to chyba za mało i w związku z tym proszę osoby zainteresowane o wyrażenie swojej opinii w tamtejszym wątku. Może tam jest jakieś drugie dno? Niech więcej par oczu na to spojrzy. Paweł Ziemian (dyskusja) 10:59, 13 paź 2015 (CEST)

Nasuwa się u pytanie, czemu u nas takowe wyłączenie wsparcia na podawanie identyfikatorów w wywołaniu szablonu miałoby w praktyce służyć. Jak rozumiem w innych edycjach miałoby to służyć "odzwyczajeniu" użytkowników od (niepożądanego) wstawiania tychże parametrów lokalnie i techniczne wymuszenie przeniesienia się z tym procederem do Wikidanych. U nas natomiast takowego "nawyku" lokalnego wstawiania tych parametrów obecnie raczej nie ma (czy jestem w błędzie?), a w zasadzie i nigdy go nie było, nawet w czasach przedwikidanowych, bo i wtedy szablony te i ich parametry wstawiane/uzupełniane były przez nielicznych. Tak więc w naszych realiach stanowi to raczej propozycję czysto "z importu", czyli rozwiązywania nieistniejącego u nas w praktyce problemu.
Z drugiej strony takowa możliwość ręcznego wstawiania parametrów odmiennych od WD może gdzieś w szczegółach być przydatna, np. przy wszelakich wielokrotnie reorganizowanych (zmieniających nazwy, przynależność państwową, dzielonych, łączonych) instytucjach, typu uczelnie, przedsiębiorstwa, kluby sportowe itp. Gdzie to granice i w konsekwencji przyporządkowanie interwiki są tu w praktyce bardzo płynne, np. uniwersytet w Wilnie czy we Lwowie można traktować jako jedna uczelnia, albo i rozbić to na odrębne uczelnie w poszczególnych krajach i okresach historycznych. Systemy biblioteczne traktują to nierzadko "słownikowo", tzn. każda (była) nazwa własna takowej uczelni to odrębny identyfikator i w WD jak by to nie obracać to można to przyporządkować tylko na poziomie szczegółowości "pi razy oko".
Reasumując, zarówno ww. wady jak i zalety obu rozwiązań mają u nas w praktyce znikome znaczenie. Problemem u nas jest raczej brak w ogóle tych szablonów w wielu artykułach i brak chętnych do ich wstawiania, niż nadgorliwość w postaci ręcznego wklepywania lokalnie do tego szablonu poszczególnych parametrów. --Alan ffm (dyskusja) 23:01, 19 paź 2015 (CEST)

Błędne page_image zwracane przez API[edytuj kod]

Dzięki https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:PageImages jest możliwe uzyskiwanie głównej ilustracji na zdjęciu w sposób automatyczny - np https://pl.wikipedia.org/w/api.php?action=query&prop=pageprops&format=json&titles=G%C5%82%C4%99bokie%20Pole%20Hubble%E2%80%99a prawidłowo podaje główną ilustrację w Głębokie Pole Hubble’a.

Ale czasem to nie działa - np https://pl.wikipedia.org/w/api.php?action=query&prop=pageprops&format=json&titles=Muzeum%20Paleobotaniczne%20Instytutu%20Botaniki%20UJ%20w%20Krakowie podaje tło mapki z infoboksu zamiast zgłosić brak ilustracji (hasło Muzeum Paleobotaniczne Instytutu Botaniki UJ w Krakowie). https://pl.wikipedia.org/w/api.php?action=query&prop=pageprops&format=json&titles=Baszta%20Pasamonik%C3%B3w%20w%20Krakowie i https://pl.wikipedia.org/w/api.php?action=query&prop=pageprops&format=json&titles=B%C5%82onia%20krakowskie podają błędne ilustracje mimo obecności zdjęć w infoboksach na Baszta Pasamoników w Krakowie i Błonia krakowskie.

Czy problem wynika z błędnej budowy infoboksów? A może warto zrobić to co wykorzystano na enwiki i dodać te tła mapek do czarnej listy (z tego co rozumiem - wykorzystuje się do tego https://en.wikipedia.org/wiki/MediaWiki:Pageimages-blacklist a na plwiki nie jest to na razie wykorzystywane - https://pl.wikipedia.org/wiki/MediaWiki:Pageimages-blacklist ) Mateusz Konieczny (dyskusja) 15:27, 13 paź 2015 (CEST)

Jak widzę problem był poruszany w https://www.mediawiki.org/wiki/Extension_talk:PageImages#Wrong_image oraz https://phabricator.wikimedia.org/T65177#c5 i chyba autor tego rozszerzenia jeszcze nad nim pracuje. W każdym razie uwagi w tych miejscach nie przyniosły odpowiedniego efektu ani wytłumaczenia co oznacza "Currently it uses the first non-meaningless image used in the page". ~malarz pl PISZ 15:42, 13 paź 2015 (CEST)
Czy są jakieś przeciwwskazania do użycia MediaWiki:Pageimages-blacklist? Mateusz Konieczny (dyskusja) 16:47, 13 paź 2015 (CEST)
Skoro narzędzie nie działa to tym sposobem go nie naprawisz. Wykluczysz tylko niektóre błędy. IMO w obecnym stanie tego narzędzia nie ma sensu używać. ~malarz pl PISZ 20:53, 13 paź 2015 (CEST)
W takim razie przerzucam się na korzystanie z Wikidata i idę wyklikać potrzebne mi kategorie z użyciem https://tools.wmflabs.org/fist/wdfist/ Mateusz Konieczny (dyskusja) 23:08, 13 paź 2015 (CEST)

Rozszerzenie stosuje punktację uwzględniając [3] następujące czynniki:

 1. położonie na stronie (8 pkt., 6 pkt, 4 pkt. 3 pkt
 2. szerokość obrazka < 119 px : -100 pkt, do 400px : 10 pkt, do 600 px : 5pkt, pow 600px: 0 pkt
 3. szerokość pełnego obrazka w galerii < 99px -100 pkt, od 100px 0 pkt
 4. współczynnik szerokości obrazka do wysokości: < 3/10: -100 pkt, < 0.5: 0pkt, < 2: 5 pkt, < 3: 0 pkt, powyżej 3: -100 pkt
 5. obrazek na czarnej liście dostaje karę -1000 pkt.

punkty są dodawane - im więcej, tym większa szansa wytypowania.

Tak to mniej więcej wygląda.  « Saper // dyskusja »  22:32, 3 lis 2015 (CET)

Parametr data w przypisach[edytuj kod]

Czy dobrze mi się wydaje, że w przypadku VE podstawowy szablon czy okienko szablonu cytuj stronę nie wyświetla parametru "data" i trzeba sobie otworzyć dodatkowe opcje. Po nielicznych edycjach w VE trafiam na takie bez jego wypełnienia (jest url, tytuł, publikator, data dostępu). Ale parametr data jest istotny m.in. pod kątem późniejszej archiwizacji itp. Może można by to było jakoś gdzieś kiedyś załatwić. Elfhelm (dyskusja) 22:39, 14 paź 2015 (CEST)

Trzeba by zmienić na stronie Szablon:Cytuj stronę/opis#Parametry szablonu (strukturyzacja VE), a konkretniej dodać wartość "suggested": true dla parametru "data". Sir Lothar (dyskusja) 10:07, 15 paź 2015 (CEST)

Tak przy okazji. Na fr wiki, w szablonie fr:Modèle:Lien web parametry data i data dostępu wypełnione w formacie rrrr-mm-dd lub rrrr-mm wyświetlają się w formie słownej. Może wprowadzić to u nas? SpiderMum (dyskusja) 18:55, 19 paź 2015 (CEST)

{{Cytuj}} datę zawsze stara się podać w formie słownej (testy), natomiast datę dostępu zawsze jako rrrr-mm-dd. Nieważne jak są one zapisane w parametrach. Jednak trzeba mieć świadomość, że w wywołaniach mogą być błędy. Widywałem daty w formacie „późna jesień 2000”. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:16, 19 paź 2015 (CEST)
„późna jesień 2000” – o, to mogło być moje:D Faktycznie, jeśli miałoby dojść do usunięcia "niestandardowych" wpisów w szablonach cytuj, to już wolę bez tej automatyzacji. SpiderMum (dyskusja) 19:44, 19 paź 2015 (CEST)

Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu - szablon linku[edytuj kod]

Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk udostępnia online Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu. Co sądzicie o tym, by stworzyć szablon linku dla tego słownika podobny do szablonu Słownika geograficznego Królestwa Polskiego? Wszystkie miejscowości w słowniku IH PAN mają swój identyfikator np. tu id=20055 (Kubaczyn), więc szablon mógłby wyglądać np. tak {{Szps|id=20055|Kubaczyn}}? @malarz pl, @Paweł Ziemian Pozdrawiam H.Rabiega (dyskusja) 18:54, 15 paź 2015 (CEST)

* O, tak:) Dzięki serdeczne. Może tylko dodałbym wydawcę w nawiasie (IH PAN)?

WP:Indeks biografii[edytuj kod]

Nalezy uaktualnić wszystkie listy biografii w podstronach WP:Indeks biografii. 77.255.62.255 (dyskusja) 07:48, 17 paź 2015 (CEST)

Flow przestał działać[edytuj kod]

Od kilku dni nie działa na stronie Pomoc:Pytania nowicjuszy. Dyskusja toczy się już tutaj: Dyskusja pomocy:Pytania nowicjuszy#awaria ale zgłaszam tu, może więcej osób zobaczy i ewentualnie da znać. --The Polish (query) 19:09, 18 paź 2015 (CEST)

To chyba wina błędu w Wikipedia:Narzędzia/Odpowiedzi z linkami, po załadowaniu strony wyświetla mi się na konsoli TypeError: header is null header = header.nextSibling; (wiersz 289 w MediaWiki:Gadget-replylinks.js). Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 21:52, 18 paź 2015 (CEST)
Potwierdzam że po wyłączeniu Wikipedia:Narzędzia/Odpowiedzi z linkami strona działa. Czy jest szansa że te narzędzia będą działały razem? Jeśli nie to wybieram Odpowiedzi z linkami. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:03, 19 paź 2015 (CEST)
Jak najbardziej jest szansa. Właśnie siedzą nad zrobieniem jednego API dla Flow i nie-Flow. Tar Lócesilion (queta) 22:13, 6 lis 2015 (CET)

Moduł:Wikidane - informacja[edytuj kod]

Dokonałem pewnej (nawet sporej) refaktoryzacji w Moduł:Wikidane i usunąłem kilka funkcji. Wszystkie ich wywołania w szablonach starałem się poprawić. Jakby ktoś teraz chciał skorzystać z modułu to proszę się najpierw zapoznać z jego aktualną dokumentacją. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:45, 23 paź 2015 (CEST)

Wyciąganie nazwy powiązanej strony/kategorii Commons z Wikidanych[edytuj kod]

Zauważyłem ostatnio, że znacząca liczba zagranicznych stacji metra (np. Crângași (stacja metra)) ma w Wikidanych uzupełnioną stronę Commons, podczas gdy w polskiej Wikipedii już nie. W związku z powyższym pozwoliłem sobie wdrożyć następującą zmianę - [4]. Z tego co sprawdziłem to wszystko działa jak należy. Czy tego typu wyciąganie danych z Wikidanych jest w porządku? Jeśli tak to czemu jest praktycznie nie stosowane? Therud (dyskusja) 22:36, 23 paź 2015 (CEST)

Inne wikipedie nie mogą być źródłem, a jak na razie wikidane nie dysponują odpowiednimi innymi źródłami. — Paelius Ϡ 23:32, 23 paź 2015 (CEST)
Ale czego źródłem? Przecież nazwa strony/kategorii Commons jest wyciągana z Wikidanych, a nie z innych Wikipedii (tego się nawet technicznie nie da zrobić). Therud (dyskusja) 08:50, 24 paź 2015 (CEST)
Wypowiadałem się ogólnie na temat wyciągania jakichkolwiek danych z Wikidanych. Strony/kategorie commons są tu akurat specyficzne, pytanie było nie do końca właściwie postawione. — Paelius Ϡ 12:07, 24 paź 2015 (CEST)
 • @Therud moim zdaniem dobry pomysł. @Paeliusie, zapewne w jakimś dającym się przewidzieć czasie, z Wikdanych będą pobierane różnorodne dane liczbowe co moim zdaniem ma tą zaletę, że poszczególnych artykułów nie trzeba będzie wielokrotnie edytować tylko po to by w artykułach o jakiś miastach zmienić liczbę mieszkańców, a w artykułach o piłkarzach podać aktualny klub, ilość występów i bramek (będzie edytowana tylko strona wikidanych) itp, itd. we wszystkich wersjach językowych pobierających dane od razu będą się wyświetlały takie same wyniki. pewnie Wikidane będą musiały wypracować zasady weryfikowalności i podobne zasady ale IMHO niewątpliwie jest to dobry pomysł - John Belushi -- komentarz 13:59, 24 paź 2015 (CEST)
  • Dopóki wikidane będą ciągnąć informacje z innych wikipedii, a nie ze źródeł zewnętrznych, trudno uznać, że te dane są a) wiarogodne, b) zgodne z zasadami wikipedii (inna wikipedia nie może być źródłem). — Paelius Ϡ 08:44, 26 paź 2015 (CET)
   • A od kiedy na poprawność nazwy strony/kategorii w Commons potrzebne jest źródło? Therud (dyskusja) 09:27, 26 paź 2015 (CET)
    • Przecież ustosunkowywałem się do wpisu Johna Belushiego, a nie do Twojego zapytania. Boję się po prostu, że jak zezwoli się na szersze korzystanie z wikidata, to całą jakość i weryfikowalność wyrzucimy do kosza. — Paelius Ϡ 10:33, 26 paź 2015 (CET)
     • Faktycznie, mój błąd. Przepraszam. Therud (dyskusja) 10:48, 26 paź 2015 (CET)
 • @Paeliusie - zapewne problemy o których piszesz zostaną rozwiązane globalnymi ustaleniami - John Belushi -- komentarz 11:10, 26 paź 2015 (CET)
 • Popieram wszelkie zmiany sięgające po Wikidane. Pozwoliłem sobie na drobną techniczną korektę. Zwyczaj mamy taki, że parametry przekazywane w wywołaniu infoboksu mają wyższy priorytet niż Wikidane. Szablon {{pierwszy niepusty}} znacznie ułatwia taką implementację. Paweł Ziemian (dyskusja) 15:27, 24 paź 2015 (CEST)
  • Czy w takim razie zasadne byłoby przenoszenie informacji o nazwie strony/kategorii Commons z artykułów o stacjach metra do powiązanych stron Wikidanych? Tak aby móc całkowicie pozbyć się tego parametru z szablonu? Jeśli tak to podjąłbym się tego przy pomocy [5]. PS. @Paweł Ziemian: dzięki za cynka o {{pierwszy niepusty}}. Therud (dyskusja) 21:12, 25 paź 2015 (CET)
   • Zrobiłem jeszcze jedną drobną techniczną korektę. Taki import najprościej zgłosić w tamtejszych zadaniach dla bota. Chyba, że masz już flagę bota. Przy czym trzeba odróżnić link do strony na commons, który należy umieścić w sitelinks→commonswiki→title, od nazwy kategorii, która powinna wylądować jako cecha P373. Aktualna wartość wyświetlana w Crângași jest moim zdaniem wprowadzona nieprawidłowo. Powinna być usunięta z interwiki, a jej wartość bez prefiksu umieszczona jako cecha P373. Pewności jednak nie mam. Tak więc chyba najlepiej to tam również zgłosić pod dyskusję. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:59, 25 paź 2015 (CET)
    • Obecny kod szablonu niestety spowoduje, że w przypadku pustego parametru, pustego sitelinkscommonswiki oraz pustego P373 da w wyniku link c:Category:. ~malarz pl PISZ 22:16, 25 paź 2015 (CET)
     • Sorki. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:20, 25 paź 2015 (CET)
      • A jaki jest powód dla którego raz stosowany jest sitelinks→commonswiki→title a raz cecha P373? Therud (dyskusja) 10:48, 26 paź 2015 (CET)
       • Jeden to interwiki a drugi to kategoria. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:41, 26 paź 2015 (CET)
        • Ale obie rzeczy służą do tego samego, czemu nikt nie wpadł na to że cecha jest 373 jest redundantna, bo można tą informację dodać inaczej? Therud (dyskusja) 08:14, 27 paź 2015 (CET)
         • Nieprawda. Na commons istnieją strony i kategorie. Na przykład taki goryl ma swoją stronę c:Gorilla i kategorię c:Category:Gorilla. Co całkiem ładnie widać na Wikidanych w d:Q36611. Paweł Ziemian (dyskusja) 15:21, 27 paź 2015 (CET)
          • Czy w takim razie w wikidata:Q2199349 nazwa kategorii Commons nie powinna być w cesze P373 zamiast tego w czym jest obecnie? Therud (dyskusja) 16:24, 27 paź 2015 (CET)
           • Moim zdaniem tak. Lecz w związku z dość powszechnym użyciem w takim stylu ja tego nie ruszam. Może jest tak, że cechę się wypełnia dopiero wtedy gdy istnieje rzeczywista strona na commons. Ale moim zdaniem to trochę naciągana teoria. Nam w infoboksach taki stan nie przeszkadza, o ile szukamy linków w obu miejscach. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:47, 27 paź 2015 (CET)
            • Rozumiem, że gdybym zdecydował się masowo uzupełniać nazwę kategorii commonsowej dla stacji metra w wikidacie to wpisywać ją do P373. Mam rację? Therud (dyskusja) 22:42, 27 paź 2015 (CET)
             • Nie wiem co o tym myśleć. Poczytałem dyskusje na temat tej cechy włączając w to inne tam podlinkowane. Trochę tam wrze. Cecha była nominowana do usunięcia ale została. Galerii (czyli stron) jest ponoć około 200tys, a kategorii prawie 3mln, stąd więc argument żeby za interwiki podstawiać kategorię. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:37, 27 paź 2015 (CET)
              • To będę dodawał do interwiki (sitelinks→commonswiki→title). I tak tego nie będzie wiele, bo takich sytuacji, że w plwiki mamy uzupełnioną kategorię Commons, a w Wikidacie nie, raczej nie ma zbyt wiele. Therud (dyskusja) 18:07, 28 paź 2015 (CET)

Wikilabels localization, final few things[edytuj kod]

Hello all, we have concluded the older campaigns for English, Portuguese, Persian and Turkish which have concluded recently which was partially why we had this gap. So we are very close in launching the edit quality campaign for this wiki as well. All we need is the translation of the relevant entry on m:Wiki labels/Interface translation and m:Wiki labels/Interface translation/Edit quality. We are very excited to expand our work to include this wiki and can start the campaign as soon as we have the two pages translated.

One last thing, one thing we do is we auto label revisions we think are likely good these include revisions that are not reverted in a while and revisions that were made by users with higher access (such as sysop). What user groups aside from sysop are "trusted" on this wiki? User groups I see are: abusefilter, autoreview, bot, bureaucrat, checkuser, editor, flood, flow-bot, ipblock-exempt, oversight, sysop.

-- とある白い猫 chi? 16:20, 24 paź 2015 (CEST)

Bureaucrat and checkuser are high-trust functions, and the editor function is defined for flagging vandalism-free edits, so it also counts. Wojciech Pędzich Dyskusja 16:22, 24 paź 2015 (CEST)
W zasadzie warto byłoby zacząć od tego czym jest te Wikilabels (bo podejrzewam, że nieliczne osoby wiedzą o co chodzi). Sir Lothar (dyskusja) 19:23, 24 paź 2015 (CEST)
wyjaśnienie (w języku angielskim). Temat nie spotkał się z zainteresowaniem. tufor (dyskusja) 21:11, 24 paź 2015 (CEST)
I would most welcmome it if that post was translated to Polish but also if the Wiki labels landing page was also localized to Polish Wikipedia. -- とある白い猫 chi? 23:13, 24 paź 2015 (CEST)
Hello, could I please request the Polish translation of m:Wiki labels/Interface translation, I think it was overlooked in my post? Thanks! -- とある白い猫 chi? 08:06, 17 lis 2015 (CET)
@Tufor, @Wpedzich. :) -- とある白い猫 chi? 21:27, 17 lis 2015 (CET)

{{Podział miejsc}}[edytuj kod]

Bardo fajny szablon, Malarz przeniósł z de wiki. Potrzebne jest tłumaczenie. Zwiadowca21 16:15, 28 paź 2015 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:40, 23 lis 2015 (CET)

Obowiązkowy tryb https[edytuj kod]

Obowiązkowy tryb https został wprowadzony we wszystkich wersjach językowych (w tym naszej). Zgłaszałem już tu kłopoty jakie ma mój stary system z tym trybem. Podobne kłopoty (brak możliwości połączenia z serwerem), pojawiły się w wersji IE 8 (na innym, nie moim kompie). Jednak ta wersja zasygnalizowała gdzie jest problem. Konieczny jest protokół TLS przynajmniej w wersji 1.0. W wersji IE 8 wystarczy włączyć go w "opcjach internetowych". W "opcjach internetowych" IE 6 tej opcji jawnie nie ma. Dlatego zwracam się do kolegów specjalistów z pytaniem, czy możliwe jest włączenie tego protokołu w IE 6. Może jest jakiś myk. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Belfer00 (dyskusja) 16:47, 28 paź 2015 (CET)

Tu jest napisane, że taka opcja powinna być na zakładce "Advanced/Zaawansowane", po przewinięciu na koniec w grupie "Security/Bezpieczeństwo" (tłumaczenie moje). Chyba, że to jeszcze zależy od używanego systemu operacyjnego. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:19, 28 paź 2015 (CET)
Tak, znalazłem, włączyłem, nie pomogło, nadal przeglądarka próbuje się łączyć, ściąga cookies, ale ostatecznie wyrzuca komunikat "nie można znaleźć serwera". Tak samo zresztą zachowuje się przy próbie łączenia z google. Co ciekawe, jak napisałem wyżej, w IE 8 w kompie w czytelni, taki komunikat też się pojawiał, ale po zaznaczeniu TLS 1.0 w opcjach łączenie się udało. Może to jakaś jednak inna wersja? Czytałem, że 1.0 jest niedobra, że teraz są już nowsze. Kupiłem już nowy komp (używany) i przymierzam się do kupna nowego systemu. Szkoda, że to jest konieczne. Nie rozumiem po co szyfrować wikipedię. Działałem od 2007 i nikt mi się nie włamywał na konto. Teraz od kilku miesięcy muszę chodzić do czytelni, żeby tu zajrzeć. O pracy nie ma mowy. To strasznie frustrujące, nie rozumieć powodu usterki. A może to wina Search&Destroy, który u mnie blokuje wszystkie pliki doubleclick? Pozdrawiam. Belfer00 (dyskusja) 19:03, 30 paź 2015 (CET)

Chaos w formie wyświetlania współrzędnych pobieranych z WD.[edytuj kod]

Niedawno poruszałem kwestię dokładności wyświetlania współrzędnych w przypadku województw. Teraz natknąłem się na ten problem problem w przypadku przedsiębiorstw. Tutaj panuje kompletny chaos. I tak np. w artykule Tableau Software współrzędne są wyświetlane „z dokładnością” do 1/10000 sekundy podczas gdy na WD dokładność jest ustawiona do 1 sekundy. W IBM wyświetlane są z dokładnością do 1/10 sekundy podczas gdy na WD mają ustawioną dokładność do 1/100. W Hewlett-Packard wyświetlane są z dokładnością do 1/1000 sekundy, a na WD mają ustawioną dokładność „special” która w tym przypadku jest równa chyba 1/10000 sekundy. Należy zaznaczyć, że na dla wymienionych przedsiębiorstw cecha „coordinade location” nie jest samodzielna, a jest podcechą cechy „headquarters location”. Może więc tutaj leży problem ponieważ oprogramowanie po stronie plwiki nie do końca dobrze obsługuje ten przypadek. --jdx Re: 08:16, 29 paź 2015 (CET)

Wikipedia:Narzędzia/QuickEdit[edytuj kod]

Wymagana jest naprawa (nie otwiera okienka edycji). --Andrzej94 (dyskusja) 13:26, 29 paź 2015 (CET)

Popsuł mi się navbox?[edytuj kod]

Szablon:Eesti Merevägi (1918–1940) działał cały czas dobrze, ale teraz widzę typ Kalev w połowie wiersza okrętów podwodnych, a nie na jego początku. Tak samo widzę na wszystkich starszych wersjach szablonu. Czy to coś się zmieniło od strony technicznej, czy też może to wina moich ustawień lokalnych? Sprawdzałem w domu i pracy, w trybie incognito i w innej przeglądarce, ale za każdym razem widzę typ Kalev w środku wiersza. PuchaczTrado (dyskusja) 13:10, 1 lis 2015 (CET)

Problem wystąpił po tej zmianie, która miała miejsce w związku z tą dyskusją. Na razie wycofałem zmiany, ale trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie. Sethakill (dyskusja) 13:57, 1 lis 2015 (CET)
Tylko że w ten sposób popsułeś co najmniej kilkadziesiąt szablonów (większość z Kategoria:Szablony nawigacyjne - metro). Therud (dyskusja) 22:46, 1 lis 2015 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:40, 23 lis 2015 (CET)

Szablon {{Dts}}[edytuj kod]

Witam, jeśli w tym szablonie podajemy wszystkie parametry, to jest ok. (są wymagane). Ale w wielu artykułach (najczęściej w infoboksach, ale nie tylko) szablon ten jest wywoływany tak: {{Dts|||1998}}, co powoduje wyświetlenie 1998 – zgodnie z intencją edytora. Ale taki zapis szablonu powoduje błąd „Błąd w wyrażeniu – nieoczekiwany operator”, który co prawda nie jest widoczny w artykule, ale jest widoczny w źródle strony i znajdują go wyszukiwarki.

Może w szablonie pierwszy i drugi parametr (dzień i miesiąc) zrobić parametrami opcjonalnymi, a np. wpisanie {{Dts||1|1998}} spowodowałoby wyświetlenie styczeń 1998 a nie 1998-01-Błąd w wyrażeniu – nieoczekiwany operator <stycznia 1998 jak jest teraz. Rychozol (dyskusja) 21:08, 2 lis 2015 (CET)

Brudnopis główny[edytuj kod]

Tak jakoś zauważyłem, że nasz brudnopis centralny jest nieco zaniedbany - anonimowy użytkownik nie znajdzie go łatwo (nie ma nigdzie linku w MediaWiki:sidebarze a narzędzi osobistych on nie posiada), a po drugie nie działa tam edytor wizualny. Strona Pomoc:Pierwsze kroki wydaje się promować utworzenie konta najpierw.

Próba utworzenia brudnopisu bez logowania jest trochę kłopotliwa... (jedna strona powitalna sugerująca napisanie coś o sobie! + wybór wizualny/zwykły + 3 dziwne komunikaty w alertach, z czego widzę tylko dwa (Edytujesz stronę anonimowo..., oraz W Wikipedii nie ma strony użytkownika o takiej nazwie), a gdzie jest trzeci?

Mam dwie propozycje:

 1. Dodać wizualny do przestrzeni "Wikipedia:"
 2. Dodać brudnopis do menu po lewej

Co sądzicie?

 « Saper // dyskusja »  22:37, 6 lis 2015 (CET)

Sidebar (menu po lewej) jest mocno zatłoczony, co zmniejsza jego czytelność i pogarsza ergonomię. Jeśli chcesz jeszcze jakiś link tam dodać, to zaproponuj dwa inne do usunięcia. --WTM (dyskusja) 22:48, 6 lis 2015 (CET)
Nad sidebarem można dyskutować, ale może włączyć wizualny?  « Saper // dyskusja »  12:40, 9 lis 2015 (CET)
Sidebar można odchudzić, ale to trudniejszy temat i proponuję go omawiać osobno. Może tylko jeszcze powiem, że przeprowadziłem analizę sidebarów 10 wybranych dużych wiki i zmiana Sidebaru powinna wiązać się z poprawieniem kilku stron (głównie portalu wikipedystów, co zrobię bliżej końca roku). Co do brudnopisu: VE nie trafi do ns:Project. Jest w niej tyle stron, gdzie się podpisujemy, że zespół Editing wyraźnie chce uniknąć sytuacji, że VE jest włączony tam, gdzie są strony współpracy. Prościej będzie utworzyć brudnopis w ns User. Pracowałem nad tym w lipcu 2013, ale z braku atrakcyjności pomysłu nic nie wyszło. Tar Lócesilion (queta) 14:59, 9 lis 2015 (CET)
@Saper: To jest jeden z wielu aspektów, w praktyce raczej kiepsko wspieranego obszaru zadaniowego pomocy dla nowicjuszy. Niegdyś utknął w powijakach w tym obszarze pomysł asystenta edycyjnego -> Kategoria:Asystent edycyjny. --Alan ffm (dyskusja) 23:33, 10 lis 2015 (CET)
@Alan ffm, zawsze można do niego wrócić. Zaktualizować, uprzyjemnić wygląd. @Halibutt, jak znajdujesz asystenta? Link do 1. kroku. Tar Lócesilion (queta) 00:05, 11 lis 2015 (CET)
Ano można. Jak widzę w międzyczasie pół wikiświata u siebie coś podobnego wdrożyło. --Alan ffm (dyskusja) 00:09, 11 lis 2015 (CET)

Szablon:Komórka-skrót[edytuj kod]

Przypuśćmy, jeśli używamy szablonu DNS, jeśli się na niego najedzie wyskoczy napis 'nie wystartował'. Niby wszystko jest dobrze, tylko ta komórka (i inne też) jest dobrana tylko do mężczyzny. Do kobiety powiemy inaczej, więc przydałoby się udoskonalić ten szablon.--MP2002 (dyskusja) 08:56, 8 lis 2015 (CET)

Chodzi o to, że {{Komórka-skrót|DNS}} i {{Komórka-skrót|DNF}} tworzą komórki w tabeli, które po najechaniu (atrybut title) wyświetlają odpowiednio Nie wystartował i Nie ukończył, a powinno być możliwe również wyświetlenie Nie wystartowała i Nie ukończyła. Dobrze rozumiem? Najprostszy pomysł, jaki przychodzi mi do głowy, to dodanie parametru M lub Ż. Przy okazji może zmienić nazwę szablonu?  « Saper // dyskusja »  09:24, 10 lis 2015 (CET)

Zliczarka DNA[edytuj kod]

Wybaczcie, jeśli to stary problem. Z okazji Belissariusowego DNA zmobilizowałem się, i dopracowałem bio Ouyang Xiu. I teraz ciekawostka. Artykuł w mainie od dziś, ale zaczęty w brudnopisie i potem przeniesiony i pewnie dlatego w zliczarce się nie pojawia - ale co ciekawe zliczarka nie łapie też dnia rozpoczęcia. Pomijając mą "próżność autorską" ;) pomyślałem, że zgłoszę, może się przyda. Taki bag czy ficzer? --Felis domestica (dyskusja) 10:45, 11 lis 2015 (CET)

 • Chyba bardziej nie działa, bo mi jakichś drobnych haseł stworzonych dziś (disambig, redirecty) nie zlicza też. Andrzei111 (dyskusja) 13:45, 11 lis 2015 (CET)
  Mi nie liczy dużych ;) Może mnie po prostu nie lubi. Ale widzę, że 2 mies. temu Godai zgłaszał ten sam problem--Felis domestica (dyskusja) 14:22, 11 lis 2015 (CET)

Szablon cytuj - języki[edytuj kod]

Czy prawidłowym jest, że jeśli w szablonie poda się np. język=pl de; czyli dokument w dwóch językach, to wyświetlana jest w bibliografii informacja tylko o język. niem. a o polskim już nie, co przecież dla osób nie znających niemieckiego jest ewidentnie wprowadzające w błąd i ewentualnie zniechęcające do zaglądania do źródła? Moim zdaniem to powinno być poprawione. Joee (dyskusja) 09:35, 13 lis 2015 (CET)

Wcześniej działało dobrze, problem jest w szablonie {{lang}}, w którym to też nie działa. Rychozol (dyskusja) 09:49, 13 lis 2015 (CET)

(@Saper). Ostatnio szablon był przerabiany tak, aby język polski był globalnie ukryty (dyskusja). Przywrócę język polski dla przypadków takich jak powyżej, czyli gdy jest podany więcej niż jeden język. Paweł Ziemian (dyskusja) 11:53, 13 lis 2015 (CET)
Przywróciłem język polski: „{{Lang|pl}}” → „”; „{{Lang|de}}” → „(niem.)”; „{{Lang|de pl fr ru}}” → „(pol. • niem. • fr. • ros.)”. Paweł Ziemian (dyskusja) 12:31, 13 lis 2015 (CET)
Citoid wstawia chyba też {{lang|pl}} ... może wyłączać język polski (jako jedyny język) tylko na poziomie szablonu cytowania?  « Saper // dyskusja »  02:55, 14 lis 2015 (CET)

Problemy z tłumaczeniem treści[edytuj kod]

Ponad miesiąc temu rozpoczęto dyskusję nad wyłączeniem narzędzia tłumaczenia treści: #Czy możemy wyłączyć narzędzie Tłumaczenie treści (beta)?. Konsensusu nie osiągnięto, dyskusja zamarzła, problem pozostał i sytuacja zmieniła się na gorsze. Dlaczego? Bo oprócz tego, że trzeba z takich artykułów usuwać śmieciowy kod (<span class="cx-segment" data-segmentid="634"></span>, <cite class="citation web">, <div data-template-mapping="{"targetname":"Reflist"}" class="reflist " style=" list-style-type: decimal;"> itd.), to trzeba nawet uzupełniać przypisy bo podczas tłumaczenia, szablony cytowań znikają. Przykład: w artykule na enwiki mamy dobrze napisany szablon cytowania: <ref>{{cite web | author=Kendal, James | year=1910| title= Malta| work= The Catholic Encyclopedia, Volume IX | url=http://www.newadvent.org/cathen/09574a.htm| accessdate=2006-06-18}}</ref> który, po przetłumaczeniu zamienia się na zwykły (bezsensowny i bezużyteczny) tekst na plwiki: <ref>Kendal, James (1910).</ref>. Czy można coś z tym zrobić? --The Polish (query) 23:10, 15 lis 2015 (CET)

 • Bardzo niedawno użyłem tego narzędzia i potwierdzam obecność śmieciowego kodu oraz dewastację przypisów w produkcie końcowym. Z drugiej strony, tłumaczyło mi się całkiem wygodnie. Największym problemem było to, że na koniec chciałem sobie rezultat przenieść do brudnopisu, ale się nie udało i wylądował w main. Dopiero pomocny admin przeniósł mi go tam, gdzie miał od początku trafić, i gdzie wywalałem te śmieci z kodu i naprawiałem cytowania. Per saldo to jednak bardzo niedorobiony program. Zamiast jednak całkowitej eliminacji można pomyśleć o wsparciu dla jego użytkowników. Na przykład wyobrażam sobie osobno napisane WP:SK do automatycznego czyszczenia po nim. Podobnie przycisk do przenoszenia wprost do brudnopisu bardzo by pomógł. Gżdacz (dyskusja) 21:07, 16 lis 2015 (CET)

Czy strony w przestrzeni Wikipedysta: muszą figurować w K:SZP?[edytuj kod]

Otwieram Kategoria:Strony z zepsutymi przypisami i cóż tam widzę? Od cholery stron takich jak Wikipedystka:Agnieszka.b1/brudnopis2 czy Wikipedysta:Abronikowski/Buro Happold czy nawet Wikipedysta:Beno/wp sk.js. Ja nie wiem, może teraz sie coś zmieniło, ale dawno temu o ile pamiętam strony w przestrzeni Wikipedysta: nigdy nie figurowały w K:SZP. Czy nie byłoby wygodniej, gdyby do tej reguły powrócić?

Niedawno wprowadzono nową kategorię systemową skupiającą błędy rozszerzenia Cite (tego, co obsługuje przypisy), a tłumacze translatewiki dobrali jej taką samą nazwę jak ta, która dotychczas wyświetlała niektóre błędy w szablonach przypisów, stąd pewnie nagły wzrost wykrytych wystąpień. Można by te kategorie rozdzielić, np. tę nową umieścić jako podkategorię starej. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 14:59, 16 lis 2015 (CET)
Chodzi o translatewiki:MediaWiki:Cite-tracking-category-cite-error/pl. Była kiedyś Kategoria:Strony z błędami odnośników ale zintegrowano ją z Kategoria:Strony z zepsutymi przypisami po krótkiej dyskusji pomiędzy Chrumpsem i mną (klik i klik). --The Polish (query) 15:14, 16 lis 2015 (CET)
 • Próbuje powoli ogarniać tę stronę od jakiegoś czasu - aż tak bardzo to nie przeszkadza :) Emptywords (dyskusja) 15:39, 16 lis 2015 (CET)

@Peter Bowman @The Polish Mnie nie chodzi o wrzucanie błędów szablonów i błędów rozszerzenia do jednego worka, mnie chodzi o to, że IMHO w ogóle nie ma sensu listować stron w przestrzeni Wikipedysta: jako stron z błędami.

 • Strony w przestrzeni Wikipedysta: to są b. często brudnopisy, które z definicji zawierają mnóstwo błędów, których nie zawsze trzeba natychmiast poprawiać;
 • Osoby próbujące poprawiać błędne strony muszą odsiewać ogromną ilość stron, których nawet nie powinni edytować, bo „należą” do innych wikipedystów;
 • Ogólnie (ja) wszystkie kategorie takie, jak K:SZP postrzegałem jako swego rodzaju TODO list, a jeśli te kategorie mają zawierać brudnopisy, to to założenie przestaje mieć sens

Rozdzieliłem wszystkie artykuły z kategorii Kategoria:Strony z zepsutymi przypisami na podkategorie. Podkategorią jest też Kategoria:Strony z zepsutymi przypisami – wszystkie błędy rozszerzenia cite - kategoria z zebranymi wszystkimi błędami. Te podkategorie "tematyczne" są wstawiane innym mechanizmem ({{zepsute przypisy}} - dzięki któremu można indywidualizować wstawianą kategorię i wybrać tylko niektóre przestrzenie nazw). Ta kategoria ze wszystkimi jest wstawiane przez MediaWiki, jest wstawiana zawsze i chyba nie można jej wyłączyć. Mimo, że jest mniej przydatna od pozostałych to niestety musi zostać. ~malarz pl PISZ 20:54, 16 lis 2015 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:37, 23 lis 2015 (CET)

Polish projects and Wikidata[edytuj kod]

Hi! I regret I don't know Polish, so I'll write in English. I'm from Italian Wikipedia and I'm admin on Wikidata. I often deal with importing links to Wikipedia and Wikiquote articles not yet connected to Wikidata. In particular, although I dont' know Polish, since this January I have imported some 3274 links to Polish Wikiquote, which still has about 10000 articles to be imported; I have often contacted the users who create new articles there, but some of them still don't use Wikidata, so that number will become bigger and bigger. Also this Wikipedia has nearly 14000 articles to be connected. Please, help me in connecting your articles to Wikidata: they would have more visibility and their little mistakes would be fixed more rapidly! Thank you, --Epìdosis (dyskusja) 21:29, 16 lis 2015 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:37, 23 lis 2015 (CET)

Szablony cytowania[edytuj kod]

Dość często zalecam używanie szablonów cytowania, ale właściwie nie jestem pewien, dlaczego. Czy ktoś mógłby zwięźle napisać, dlaczego cytowanie szablonem jest lepsze od zwykłego wstawienia danych? Tutaj mamy nieźle wyglądające przypisy, czy warto zmieniać na szablony? Ciacho5 (dyskusja) 12:58, 17 lis 2015 (CET)

Cytowanie jak w podlinkowany artykule jest oczywiście OK. Szablony mają dwie tylko zalety: automatycznie załatwiają kwestię formatowania i ustawiania pól (plus przypominają jakie pola trzeba wstawić) i umożliwiają ewentualne poprawy automatem (np. kolejności wyświetlania). Cytować można poprawnie na dziesiątki sposobów, z szablonem lub bez. Technicyzm po prostu--Felis domestica (dyskusja) 13:03, 17 lis 2015 (CET)
Wydaje mi się ważne aby we wszystkich artykułach opis źródła był wg tych samych reguł. To jeszcze można by osiągnąć bez szablonów, choć wydaje mi się to trudniejsze. Ale gdyby w takim standardzie trzeba było wprowadzić zmiany to bez szablonu obawiam się że byłoby to niemożliwe. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:06, 17 lis 2015 (CET)
A ja się zastanawiam, czy doczekam się kiedyś dyskusji nad zmianami formatowania w szablonach, a konkretnie nad zamianą separatorów w postaci kropek i dwukropków na separatory w postaci przecinków, czyli tak jak się praktykuje w polskich książkach. Przy okazji uprościłoby to składnię, gdzie wciąż mamy albo jedną kropkę za mało albo za dużo i nie można stosować wielokropków. (Przypominam się z tym raz na pół roku). Beno @ 17:53, 17 lis 2015 (CET)
Obsługa kropek (za dużo, za mało) jest praktycznie niemożliwa w wikikodzie. Jest jeszcze uniwersalny {{cytuj}}, który jest napisany w Lua, i tam mogę się w to bawić. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:05, 17 lis 2015 (CET)
To czy nie lepiej zrezygnować z tych kropek? Beno @ 01:26, 19 lis 2015 (CET)
 • Ja bym nie ruszał kropek w szablonach. Wydaje się najważniejsze, by na poziomie danego hasła zachować jednolitość w 1) korzystaniu z szablonów, 2) formatach zapisów dat i dat dostępu, 3) stosowaniu lub niestosowaniu dodatków do dat rocznych (typu "roku"). I tyle. Elfhelm (dyskusja) 12:08, 20 lis 2015 (CET)
  • Kropki powodują, że w składni czasami można, a czasami nie można stosować znaku wielokropka, bo robią się z niego cztery i to nierówne kropki. W składni czasami trzeba usuwać znak kropki np. z końca skrótu. Oczywiście rzadko kto ma tego świadomość, stąd w treści widzianej dla czytelnika mamy masę podwójnych lub poczwórnych kropek, albo... brak kropek, gdy ktoś świadomy problemu źle poprawi. W dodatku czasami nie wiadomo, czy ta kropka jest z powodu bycia separatorem, czy też jest częścią treści. Powrót do przecinków rozwiązałby cały problem, ułatwił pracę, spowodował wzrost czytelności i był powrotem do polskiego uzusu. Beno @ 20:52, 20 lis 2015 (CET)
   • Beno gorąco odradzam modyfikacje wpisu w szablonie aby dopasować go to tego jak ma się wyświetlać. To znaczy jeśli tytuł utworu zawiera wielokropek to niech ma on te normalne trzy kropki, Bo jeśli będziesz ręcznie dostosowywał do szablonu to gdy poprawiony zostanie szablon to w błędne wypełnienie szablonu się uwidoczni. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 23:19, 20 lis 2015 (CET)
    • Problem w tym, że nic nie zapowiada, aby kiedykolwiek nastąpiła poprawa działania szablonu w tej materii. Beno @ 23:35, 20 lis 2015 (CET)
     • {{Cytuj}} wstawia przecinki. A w swoim brudnopisie mam porównanie działania oryginalnego zapisu bezszablonowego z szablonem testowym z mojego brudnopisu, który generalnie odzwierciedla wersję oficjalną szablonu. Paweł Ziemian (dyskusja) 15:29, 21 lis 2015 (CET)
 • Napisałem kiedyś esej o tym, co się stanie z naszymi artykułami za 50 albo więcej lat. On dotyczy też szablonów cytowania, choć wprost o nich nie wspomina. Gżdacz (dyskusja) 16:34, 20 lis 2015 (CET)

Filtry i znaczniki[edytuj kod]

Dwa diffy: Peja i MILF. Jakoś nie widać związku między tym co podał filtr, a tym co zostało mnienione w treści, czy filtr zadziałał jak powinien? Stanko (dyskusja) 14:27, 17 lis 2015 (CET)

W pierwszym przypadku IP edytował fragment zawierający nieopowiednie słowo „frajer”; nieważne, że było już wcześniej, analizowany jest cały akapit, nawet jeśli niezalogowany tylko doda albo usunie kropkę z tego akapitu, to filtr się uaktywni. W drugim przypadku nie wiem, filtr 23 jest ukryty przed widokiem publicznym. --WTM (dyskusja) 14:54, 17 lis 2015 (CET)
Co do filtra nr 23: ostatnio zmieniono przez Saper 13 lis 2015, czyli już wiadomo kogo pytać :). Sir Lothar (dyskusja) 15:09, 17 lis 2015 (CET)
Z podobnego adresu edytuje ktoś, kto lubi mieszać w tematyce kolejowej i dokonuje losowych zmian w danych liczbowych w artykułach. W tym przypadku jedno ze słów w tekście zbiegło się niestety ze słownictwem kolejowym. Filtr uzupełniłem po zgłoszeniu na PdA, być może niesłusznie.  « Saper // dyskusja »  16:00, 17 lis 2015 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:36, 23 lis 2015 (CET)

Przyspieszenie[edytuj kod]

Cześć, czy jest jakiś sposób na przyspieszenie ładowania strony z kodem źródłowym szablonów? Niestety długo trwa oczekiwanie na to, aż u góry strony pojawią się przyciski "zarządzaj dokumentacją szablonu" oraz "informacje o templatedata". Może da się jakoś to usprawnić? Enstropia 20:52, 17 lis 2015 (CET)

Oby nie było gorzej :) Mam pytanie, jak to dokładnie u Ciebie wygląda - czy masz dostępne okienko edycji na dole, możesz w nim edytować, a dopiero potem pojawiają się przyciski "na górze"? Czy też w ogóle edycja jest zablokowana?  « Saper // dyskusja »  14:42, 18 lis 2015 (CET)

"Wizualna edycja"[edytuj kod]

Kto lub co "przetłumaczyło" znacznik przy edycji w edytorze wizualnym jako "Znacznik: Wizualna edycja" i jak to poprawić? Gytha (dyskusja) 10:33, 18 lis 2015 (CET)

@Gytha: The Polish przetłumaczył – klik. Poprawić trzeba na translatewiki, a tam chyba działać może kilku nielicznych (@WTM?). Ewentualnie można utworzyć lokalnie MediaWiki:Tag-visualeditor, ale jest to raczej niezalecane. tufor (dyskusja) 10:52, 18 lis 2015 (CET)
Informacyjnie: Na translatewiki może działać każdy.... Uzyskanie flagi nie jest trudne.  « Saper // dyskusja »  14:43, 18 lis 2015 (CET)
Ugh, brzydka kalka językowa :P Jeszcze tu warto by zmienić: [6]. Sir Lothar (dyskusja) 11:30, 18 lis 2015 (CET)
"Edycja w VE" będzie ok ? Doctore→∞ 11:49, 18 lis 2015 (CET)
Dla mnie OK. Gytha (dyskusja) 12:04, 18 lis 2015 (CET)
A dlaczego nie pomogło? Coś się odświeżyć musi? Gytha (dyskusja) 13:45, 18 lis 2015 (CET)
Tak, zmiany są "ładowane" na poszczególne Wiki co jakiś czas (nie pamiętam co ile). Doctore→∞ 14:02, 18 lis 2015 (CET)
@Doctore, mamy jeszcze kilka podobnych przypadków: klik. Pozostawiamy tak jak jest czy należy to zmienić? --The Polish (query) 14:23, 18 lis 2015 (CET)
Ja co prawda nie dottore ;-), ale bezwzględnie. Przełączać sie można na edytor wizualny (albo edytowanie w VE, edytorze wizualnym) etc. Nie może być wizualnej edycji (albo inaczej - każda edycja w Wikipedii siłą rzeczy jest wizualna). Gytha (dyskusja) 14:43, 18 lis 2015 (CET)
A może 'przygotowano bez użycia wikikodu' ?  « Saper // dyskusja »  22:54, 18 lis 2015 (CET)
IMO trochę za długie, obstawałbym przy pomyśle Doctore - "edycja w VE". Sir Lothar (dyskusja) 10:39, 19 lis 2015 (CET)
Tak jak Gytha i Doctore, skrótowiec najlepszym rozwiązaniem (ma być krótko i treściwie). Jest OKay --Pit rock (dyskusja) 04:31, 19 lis 2015 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:36, 23 lis 2015 (CET)

Szybkie linki do plwiki z innych wersji językowych[edytuj kod]

Czy istnieje jakieś narzędzie, które pozwoli mi na obcojęzycznej Wikipedii widzieć przy niebieskich linkach jakiś mały odnośnik do artykułu u nas, jeśli taki istnieje? Ewentualnie zamiast tego pomogłoby mi częściowo narzędzie, które pokazuje zestawienie linków w polskiej Wikipedii dla elementów w konkretnej kategorii n.p. na ruwiki. Moją motywacją jest tworzenie kategorii dla gubernatorów Imperium Rosyjskiego, które dodaje do artykułów w postaci czerwonych linków, a które następnie są sukcesywnie usuwane przez innych wikipedystów. Chciałbym móc szybko sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużo osób (3) do utworzenia legalnej kategorii, a otwieranie kolejnych stron w nowym okienku i sprawdzanie czy jest w niej link do polskich odpowiedników. PuchaczTrado (dyskusja) 12:01, 18 lis 2015 (CET)

Czyli przydałoby Ci się coś takiego jak Wikipedia:Narzędzia/Navigation popups, tylko pokazujące linki w kategorii... to pewnie nie jest trudne do zrobienia, ale trochę zamotane - po najechaniu na nazwę kategorii, pobierz listę interwiki kategorii, wybierz jeden język, pobierz kategorię z innej wikipedii, wyświetl listę artykułów z tamtej kategorii - chodzi o coś takiego? A możesz podać konkretny przykład, jak chcesz zorganizować te kategorie? Ja raczej najpierw wstawiam ogólną, a potem dopisuję szczegółowe jak się uzbiera - rozumiem, że Ty chcesz inaczej - potrzebujesz listę artykułów z rosyjskiej wiki z kategorii A i chcesz odhaczyć wszystkie, które mają polskie linki? Dałoby się to łatwo zrobić botem, ale albo musiałbyć bota uruchamiać samemu, albo czekać na aktualizację raz na jakiś czas.  « Saper // dyskusja »  21:44, 18 lis 2015 (CET)
Wróć, raczej potrzebne Ci są Wikipedia:Narzędzia/Navigation popups z interwiki - wchodzisz na ruwiki, wybierasz kategorię i przelatujesz po wszystkich artykułach... powinno dać się zrobić, o ile już jakichś "interwiki popups" ktoś nie napisał już.  « Saper // dyskusja »  21:46, 18 lis 2015 (CET)
@Saper, dzięki za zainteresowanie. Przykład: napisałem artykuł Konstantin Paszczenko i chcę go skategoryzować. Rozważam kategorię Kategoria:Gubernatorzy archangielscy i chcę wiedzieć, czy mamy wystarczająco wielu dżentelmenów aby taką kategorię utworzyć. Chciałbym wejść na ru:Архангельская губерния#Губернаторы lub do ru:Категория:Архангельские губернаторы i najlepiej od razu zobaczyć przy linkach, które artykuły mają interwiki w pl. Teraz muszę otwierać wszystkie po kolei i sprawdzać. Znalazłem narzędzie cross cats, które robi podobną rzecz do tej która jest mi potrzebna ale z jedną małą różnicą. W nim trzeba najpierw utworzyć kategorię w naszym języku, a potem znajdzie ona po interwiki artykuły które już są. Rzecz w tym, że ja nie wiem, czy na plwiki są te trzy wymagane artykuły, czy też nie, więc ktoś mógłby się obrazić, że tworzę nieprzepisowe kategorie. PuchaczTrado (dyskusja) 13:34, 19 lis 2015 (CET)
Raczej nie będę miał czasu (niestety) na wgryzienie się w kod Popups, żeby Ci pomóc. A co do czerwonych kategorii to może byłoby fajnie, żeby ich tak od razu nie usuwać - może po prostu wstaw na chwilę {{W edycji}} na górze artykułów, dodaj kategorie i zobacz ile tego możesz mieć?  « Saper // dyskusja »  10:28, 20 lis 2015 (CET)

Szablon:Gmina infobox / Przedsiębiorstwo infobox[edytuj kod]

Szablon {{Gmina infobox}} wykorzystuje dane z WD, ale nie pobiera koordynatów. Czy to zamierzone, czy może jest to usterka jakaś, którą można naprawić? Trzeba teraz niestety wywoływać szablon {{Koordynaty}}, mimo że wpisano uprzednio w WikiDanych odpowiednie współrzędne. Może da się coś z tym zrobić. --Pit rock (dyskusja) 13:23, 18 lis 2015 (CET)

Powili przymierzam się do przebotowania szablonów gminnych i powiatowych w Polsce. W ramach tych prac mam zaplanowane również to o czym napisałeś. ~malarz pl PISZ 14:19, 18 lis 2015 (CET)
W porządku. Dzięki za info. --Pit rock (dyskusja) 20:14, 18 lis 2015 (CET)
Dorzucam jeszcze {{Przedsiębiorstwo infobox}} - podobnie sytuacja wygląda. --Pit rock (dyskusja) 03:40, 19 lis 2015 (CET)
Przedsiębiorstwo pobiera koordynaty z WD. ~malarz pl PISZ 10:58, 19 lis 2015 (CET)
Zgadza się, pobiera. Wczoraj w jednym z haseł nie wyświetlało (…choć może za mało się postarałem). Teraz już bez problemu dane pobrało z WD. --Pit rock (dyskusja) 10:38, 20 lis 2015 (CET)

Niepoprawne renderowanie napisów w plikach SVG[edytuj kod]

Sprawa dotyczy w moim mniemaniu Commons, ale wolę zapytać tutaj, gdyż tutaj prędzej otrzymam odpowiedź.

Dlaczego ostatnio publikowane przeze mnie pliki w formacie SVG są niepoprawnie wyświetlane po wyrenderowaniu do PNG? Kwestia ta dotyczy napisów. W pliku ustawiam przykładowo czcionkę Arial, a na Wiki wyświetlany jest zupełnie inny krój. Czy to jakiś nowy mechanizm wyboru czcionki Commons, czy wina formatu pliku? Problem dotyczy moich schematów z targów Trako ([7], [8] i [9]) oraz map warszawskiego metra ([10], [11] i [12]). W starszych plikach, przykładowo kilku logo ([13] i [14]), problem nie występuje, a zawsze jest to ten sam format - Inkscape SVG. Zmiana na Czysty SVG nie daje pozytywnego rezultatu.

Z góry dziękuję za wytłumaczenie i rozwiązanie tej kwestii. Muri (dyskusja) 17:25, 18 lis 2015 (CET)

Sprawa dotyczy raczej MediaWiki, a nie Commons. W każdym razie z fontami w rysunkach SVG jest podobnie jak z fontami w HTML-u – w „kodzie źródłowym” są tylko odwołania do fontu(-ów), ale to aplikacja reenderująca tak „kod” musi zapewnić font, tj. plik w których opisane są wyglądy poszczególnych znaków danego kroju. Jeśli nie jest w stanie zapewnić fontu który jest potrzebny, to wg jakichś reguł dobiera font najbardziej pasujący. I tak np. substytutem Ariala jest często Helvetica albo Nimbus Sans – są to fonty bardzo podobne, ale nie identyczne. Stąd może wynikać różnica.

Aby uniknąć problemu z fontami IMO najlepiej jest zamienić napisy na „ścieżki” – w Inkscape jest odpowiednia funkcja, „Object to Path” z tego co pamiętam. Niestety, ma to też wady – bardzo utrudnia to późniejszą edycję tekstów, utrudnia ewentualne tłumaczenie no i zwiększa rozmiar pliku.Innym rozwiązaniem jest użycie fontów dostępnych dla MediaWiki – ten obrazek powinien pomóc.

Co zaś się tyczy formatu SVG to najlepiej przesyłać jest „plain SVG” albo, IMO lepiej, „optimized SVG” ponieważ przy zapisie w formacie „Inkscape SVG” Inkscape dodaje do pliku jakieś tam swoje niestandardowe rozszerzenia.--jdx Re: 19:20, 18 lis 2015 (CET)
Właśnie ze względu na prawdopodobne późniejsze edycje rysunków wolałbym pozostać przy opcji tekstu i nie zamieniać go na ścieżkę, ale jeśli nie ma innego sposobu, to mówi się trudno. Albo ewentualnie wybiorę jakiś poprawnie wyświetlany substytut. Dzięki za szybką odpowiedź! :) Muri (dyskusja) 19:27, 18 lis 2015 (CET)

No więc tak:

 1. Zamiana na ścieżki nie jest wskazana, jeśli chcemy umożliwić edycję (to już wiesz)
 2. Czysty SVG kontra Inkscape nie powinien powodować problemu - inkscape dodaje dodatkowe przestrzenie nazw sodipodi i inkscape. Ja dla urody SVG zapisuję w czystym i często jeszcze edytorem tekstu lub XML czyszczę plik.
 3. Logo ZNTK c:File:ZNTK Mińsk Mazowiecki logo.svg ma przy elementach tekstowych <tspan> deklarację font-specification:Arial Bold, ale obejmujący je element <text> ma deklarację font-specification:Sans, dlatego to wygląda lepiej. Zachęcam do zaglądania do środka pliku, jest tekstowy i daje się przeważnie zrozumieć! Plik c:File:Trako 2013 - tory ekspozycyjne B (1).svg już ma tylko deklaracje użycia fontu "Arial". (Po za tym jest tam dużo drobnego tekstu).
 4. Wpisałem w wyszukiwarkę hasło "wikimedia fonts svg" i wyskoczyła nieaktualna już strona m:SVG fonts ale na górze podany jest link do pliku konfiguracyjnego zawierającego spis czcionek. Polecam też stronę pomocy na Commons: c:Help:SVG#Fonts.

 « Saper // dyskusja »  21:28, 18 lis 2015 (CET)

Jeśli wspomniane przez Ciebie deklaracje czcionek rzeczywiście mają aż takie znaczenie, to będę miał to na uwadze i zaglądał do treści plików w edytorze tekstowym. Dziękuję. Muri (dyskusja) 21:47, 18 lis 2015 (CET)
To jest tak: jeśli rozmiar wynikowy czcionki jest bardzo istotny (musi zmieścić się w wektorowym boksie) to niestety musisz używać tych samych fontów, plus jeszcze pewnie konfiguracja renderingu fontów wektorowych (od kiedy i czy stosować hinting itp.) może mieć znaczenie (na platformach uniksopodobnych robi to pakiet fontconfig). Już zaczynam żałować, że stosuje się SVG zamiast PostScriptu, gdzie bez problemu można otrzymać rozmiar pudełka obejmującego zadany tekst. (Właśnie zacząłem szukać po sieci w temacie "SVG" i "font metrics" i wyniki nie są zachęcające).  « Saper // dyskusja »  00:04, 19 lis 2015 (CET)

Jeśli tak ważne jest jak ma wyglądać czcionka, a jednocześnie aby nie wykluczać edycji, to po prostu zostawiam sobie edytowalną „tekstową” kopię na dysku, a tę co wysyłam na Commons przekształcam w ścieżkę. Zwłaszcza, że część tych twoich przykładów to loga, to te już na pewno zamieniłbym na ścieżki, a przy nazwach stacji to czcionka nie jest już taka istotna (byle tekst był odpowiednio obrócony i wyrównany do lewej, bądź prawej strony). Jest po prostu zbyt dużo zmiennych i niekontrolowanych przez autora svg, że poza ścieżką nie ma żadnej pewności, że tekst będzie się dokładnie tak samo wyświetlał jak na Twoim ekranie i użytkownika. Blackfish (dyskusja) 11:36, 19 lis 2015 (CET)

Dobrze byłoby, żeby obraz po wyrenderowaniu wyglądał tak samo. Pominąłbym kwestię kroju gdyby nie to, że te "nowe" napisy na mapach metra nie mieszczą się (nachodzą na "kropki" stacji, ewentualnie można zmienić wyrównanie by napis "rozjeżdżał się" w stronę "od kropki", ale nadal Arial ma brzydki zamiennik). Dlatego też zamienię w nich tekst na ścieżki pozostawiając na dysku wersje edytowalne tak jak to już zrobiłem w schematach z Trako. Dzięki. Muri (dyskusja) 13:32, 19 lis 2015 (CET)
Na Commons mamy odpowiednie szablony {{Path text SVG}} i {{Vector text versions}} do tego, żeby ładować obie wersje i linkować je do siebie. Wydaje mi się, że problem numer jeden tutaj to jest dopasowanie czcionki rozmiarem, a nie zabawa w identyczny wygląd. Może po prostu najlepiej podać nazwę czcionki bezszeryfowej sans-serif, która po prostu powinna być dostępna zawsze?  « Saper // dyskusja »  10:25, 20 lis 2015 (CET)

Niepoprawa prezentacja zdjęcia[edytuj kod]

Drodzy Eksperci, napisałem artykuł Moczulna. Załadowałem na Commons zdjęcie dworku ze starej pocztówki i umieściłem je w infoboksie (potem załadowałem jeszcze raz poprawioną wersję zdjęcia). Widzę to zdjęcie w infoboksie niepoprawnie (zdjęcie jest ściśnięte w kierunku poziomym, przyjmując kształt kwadratu). Ten sam efekt widzę w Chrome i IE. Czy Wy też tak widzicie? Czy można to jakoś poprawić? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc/radę, Happa (dyskusja) 20:29, 22 lis 2015 (CET)

Rzeczywiście tak to się wyświetla (FF 42.0), ale nie mam pojęcia czego to jest wina i też chętnie się tego dowiem. Może poczekaj aż Commons przetrawi nowszą wersję pliku, bo z doświadczenia wiem, że dłuższa chwila mija zanim na stronach jest widoczna najnowsza wersja. Muri (dyskusja) 20:38, 22 lis 2015 (CET)
Ja bym czekał :) Już mieliśmy podobne przypadki ze słynnym wiatrakiem pokojowym na czele :) Emptywords (dyskusja) 20:42, 22 lis 2015 (CET)
To chyba nie jest problem z Commons, bo zrobiłem null edit na zdjęciu i nie mogło. W tym przypadku obraz jest wyświetlany poprawnie. Czy więc problem nie jest z infoboksem? --The Polish (query) 20:56, 22 lis 2015 (CET)
No tak w jako osobna grafika działa, ale w infoboxie ewidentnie widać tą starą wersje hmm. Może łopatologicznie? Wgraj tą poprawną wersje osobno pod inną nazwą i zobaczymy czy działa, najwyżej się pousuwa. Strazak sam (dyskusja) 21:01, 22 lis 2015 (CET)
To chyba jest problem z commons, które dla IE ciągle serwuje pierwszą wersję podglądu pliku (240x94px) z szeroką białą ramką przed obcięciem. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:06, 22 lis 2015 (CET)
Może spróbujcie wgrać nowy obrazek z inną nazwą np. Plik:Moczulna 1915.png, a stary zgłoście do usunięcia. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:08, 22 lis 2015 (CET)
Musisz czekać. W ostatnich dniach serwery commonsa coś przymulają. W ostatnich dniach ładowałem nowe wersje kilku zdjęć. W przypadku pierwszego pliku czekałem chyba dwa dni. Później ładowałem trzy nowe wersje fotografii z budynkiem Liceum Krzemienieckiego - wszystkie niemal w tym samym czasie załadowałem. Na poprawne wyświetlenie pierwszego z nich nie musiałem długo czekać (tzn. ~dzień), na drugie czekałem chyba dwie lub trzy doby, no i wreszcie na aktualizację zdjęcia trzeciego na stronach Wikipedii - kilka minut dłużej. Także wystarczy czekać :-) Inny sposób niż cierpliwe czekanie nie jest mi znane. --Pit rock (dyskusja) 21:08, 22 lis 2015 (CET)
Dziękuję za radę. Wgrałem jeszcze raz, trochę przycinając zdjęcie (bo tego samego pod inną nazwą nie chciało, wykrywając, że to to samo zdjęcie), pomogło. Nie znamy jednak przyczyny tego "przymulania". Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam, Happa (dyskusja) 21:15, 22 lis 2015 (CET)

U mnie jest prostokątne w poziomie. Zwiadowca21 21:26, 22 lis 2015 (CET)

Próbowałeś wyczyścić dane przeglądarki? --The Polish (query) 21:28, 22 lis 2015 (CET)
Ja? Nie. :Również na commonsie File:Moczulna.png jak i File:Moczulna dwor.png wyglądaja normalnie. Tylko dlaczego png? Zwiadowca21 21:30, 22 lis 2015 (CET)
[konflikt edycji] U mnie, po usunięciu danych z pamięci podręcznej, zdjęcie w infoboksie wygląda OK. --The Polish (query) 21:37, 22 lis 2015 (CET)
T Załatwione Sprawa jest już rozwiązana, po załadowaniu nowego zdjęcia. Jeszcze raz dziękuję za rady. (Na Commons od początku wszystkie wersje wyglądały dobrze. Korzystałem z różnych przeglądarek, wyczyściłem dane przeglądarki, było cały czas niedobrze w haśle/infoboksie). Happa (dyskusja) 21:36, 22 lis 2015 (CET)

Tech News: 2015-48[edytuj kod]

21:26, 23 lis 2015 (CET)

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:31, 23 lis 2015 (CET)

Wbotowanie linków do siostrzanych do infoboksów[edytuj kod]

W projektach Wikimedia
Wikisource-logo.svg
Teksty w Wikiźródłach

Aktualizując ostatnio w biogramach linki do Wikiźródeł pomyślałem, że w gruncie rzeczy wykonuję zbędną robotę. Mamy przecież Wikidane, w których w każdym elemencie (także w biogramach) podawane są linki do Wikipedii, Commons, Wikiźrodeł i Wikicytatów. Informacje te są raczej wiarygodne, błędy spotykam bardzo rzadko. Co wobec tego sądzicie o pomyśle, aby bot przejechał przez wszystkie biogramy zawierające infoboksy z kategorii Kategoria:Infoboksy - biogramy, i tam gdzie istnieją odpowiednie parametry wpisał (lub zaktualizował) na podstawie Wikidanych linki do projektów siostrzanych? --Teukros (dyskusja) 17:54, 24 lis 2015 (CET)

A nie lepiej żeby infobox wyciągał sobie te dane prosto z Wikidanych? Wtedy można by je usunąć z infoboxu w ogóle. Therud (dyskusja) 17:56, 24 lis 2015 (CET)
Nie wiem czy lepiej, ale to też dobre rozwiązanie. To już sprawa dla technicznych, co będzie łatwiej zrobić. --Teukros (dyskusja) 18:04, 24 lis 2015 (CET)
Zdecydowanie Therud ma rację, powinniśmy iść (i idziemy, chociaż bardzo wolno z braku kompetentnych rąk do pracy) w stronę pobierania danych prosto z WD. Powerek38 (dyskusja) 18:11, 24 lis 2015 (CET)
Zdecydowanie wszyscy macie rację, Teukros wykonuje zbędną robotę, a resztę napisało już dwóch i nie będę trzeci. @Paweł Ziemian? Tar Lócesilion (queta) 18:30, 24 lis 2015 (CET)
Mam już taki Wikidanowy klocek infoboksowy zaimplementowany przez {{#invoke:Infobox|Projekt}}. Przykładowy szablon, który z tego korzysta to Wikipedysta:Paweł Ziemian/Wikidane. Natomiast demo można zobaczyć w Wikipedysta:Paweł Ziemian/Lua#Język. Teraz dodatkowo na szybko utworzyłem taki goły Wikipedysta:Paweł Ziemian/Infobox projekt, który ma tylko linki do projektów siostrzanych i dodałem go obok. Jak widać mamy link do innego projektu automatycznie. Wspiera on Politykę A dyskutowaną w Wikipedia:Kawiarenka/Zasady#Wikidane. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:57, 24 lis 2015 (CET)

Guzik mi zniknął[edytuj kod]

Słabą mam pamięć, więc zawsze sobie wstawiałem na koniec nowotworzonego artu wszystkie sekcje końcowe jednym kliknięciem na przycisk na pasku edycji. Od kilku dni tego przycisku nie mam. Nie przestawiałem w tym czasie preferencji ani innych skryptów czy czegoś. Co się więc stało? Nie chcę tu rzucać oskarżeniami, ale na co komu kraść mój przycisk? Ciacho5 (dyskusja) 22:44, 24 lis 2015 (CET)

Też czasami mi znika, ale po kilku minutach powraca. Dziwna sprawa, ostatnio przy MediaWiki:Gadget-edit-buttons.js nikt nie grzebał. --The Polish (query) 22:57, 24 lis 2015 (CET)
TypeError: mw.toolbar is undefined, czyli wykorzystano funkcję z modułu mediawiki.toolbar, zanim ten został załadowany. Trzeba zamienić następny wiersz w MediaWiki:Gadgets-definition:
* edit-buttons [ResourceLoader | default | dependencies=ext.gadget.lib-toolbar ] | edit-buttons.js
na:
* edit-buttons [ResourceLoader | default | dependencies=ext.gadget.lib-toolbar, mediawiki.toolbar ] | edit-buttons.js
Ewentualnie można załadować moduł bezpośrednio w kodzie – warunkowo, gdyż gadżet działa tylko na starym pasku narzędzi. Jeszcze bym przy okazji przejrzał łańcuch zależności i kolejność ładowania modułów przy użyciu MediaWiki:Gadget-lib-toolbar.js, który najwyraźniej nie zadziałał w tym przypadku, jak powinien, a inne gadżety również z tego korzystają. Być może przydałby się tu mw.hook. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 23:46, 24 lis 2015 (CET)
Właściwie druga opcja byłaby lepsza, aby nie ładować 12 KB+ kodu potrzebnego wyłącznie podczas edycji strony. Peter Bowman (dyskusja) 00:07, 25 lis 2015 (CET)
Potwierdzam, u mnie również czasami znika. Dzieje się tak chyba od jakichś dwóch miesięcy. Nawet miałem zamiar o tym tutaj napisać. --jdx Re: 23:55, 24 lis 2015 (CET)
 • Wrócił. Bez mojej ingerencji. Ciacho5 (dyskusja) 11:34, 26 lis 2015 (CET)

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaign[edytuj kod]

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help

T Załatwione The Polish (query) 22:51, 25 lis 2015 (CET)

Automatyczna zmiana przypisów z angielskich na polskie[edytuj kod]

Witam.

Mam problem. Nie wiem jak prosto i szybko zmienić przypisy z angielskich na polskie. Wiem, że jest konwerter przypisów, ale trzeba tam je wpisywać ręcznie. Chciałbym jakieś narzędzie, które mi je zmieni automatycznie i za jednym razem w całym artykule. Czy istnieje taka możliwość?

Pozdrawiam serdecznie. --Kaworu1992 (dyskusja) 13:31, 26 lis 2015 (CET)

 • Niestety nie. Ale metoda copy-paste z konwerterem działa dość sprawnie. Poza tym łatwiej wtedy zachować kontrolę. Doctore→∞ 15:00, 26 lis 2015 (CET)
 • KamikazeBot, bot Karola007, się tym zajmuje. --The Polish (query) 15:03, 26 lis 2015 (CET)
  • Moi drodzy! Po pierwsze, dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że metoda copy-paste działa ok, ale mam 60 przypisów do przetłumaczenia i nie chce mi się ich robić ręcznie (przy czym artykuł, który chcę przetłumaczyć jest całkiem krótki - mam większe w planach). The Polish, jak działa ten boot i jak się z niego korzysta? Pytam, bo nie wiem co zrobić na tej stronie. --Kaworu1992 (dyskusja) 15:07, 26 lis 2015 (CET)
   • Należy skontaktować się z operatorem bota. Kiedyś działał skrypt Wikipedysta:Matma Rex/prettyref.js który przenosił wszystkie przypisy na koniec, to by Ci pomogło bo byś miał 60 przypisów jeden po drugim i byś je mógł przetłumaczyć za jednym razem, ale skrypt ten nie działa już od dawna. --The Polish (query) 15:15, 26 lis 2015 (CET)
    • Ten skrypt działał tylko na polskich przypisach. Należy pamiętać, że do konwertera można wrzucić więcej niż jeden przypis na raz. Doctore→∞ 17:56, 26 lis 2015 (CET) Poza tym zawsze można wrzucić treść całego hasła angielskiego z przypisami, konwerter wyrzuci tylko same przypisy (ale tylko te, które korzystają z szablony cite). Doctore→∞ 17:59, 26 lis 2015 (CET)
 • [16]. Masur juhu? 17:47, 26 lis 2015 (CET)
 • Wiem że chłopaki i dziewczyny od Content Translation pracują nad przygotowaniem automatycznej konwersji w oparciu bodaj o dane COinS, ale na jakim etapie są prace - nie wiem. //Halibutt 23:18, 26 lis 2015 (CET)