Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – kwestie techniczne


Tu rozwiązujemy problemy dotyczące oprogramowania MediaWiki, botów, skryptów, technicznych zmian w szablonach itp. W celu przyspieszenia rozwiązania problemu technicznego zapoznaj się z instrukcją zgłaszania problemów.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:KT, WP:BAR:KT


Admini i redaktorzy na OZ[edytuj kod]

Ostatnio sporo sprzątam różnych technikaliów (np. map lokalizacyjnych), ale też w ramach 100wikidays tworzę codziennie przynajmniej jeden nowy artykuł. W efekcie dostaję czasem upomnienia, że jak robię masowe edycje, to powinienem włączać sobie flagę ukrytej aktywności. Ale z drugiej strony, należałoby ją wyłączać na czas edycji merytorycznych. Rozumiem, że dla części przeglądających OZ (zwłaszcza tych mniej w tym wprawionych) masowe edycje adminów mogą być pewnym utrudnieniem, ale dla mnie utrudnianiem i zaśmiecaniem rejestru jest konieczność zmieniania sobie co chwilę uprawnień. Stąd propozycja: czy nie można edycji adminów jakoś systemowo wyrzucić z OZ? Chyba, że uznamy (co jest mi bardzo bliskie), że w ogóle patrolowanie OZ jest czymś, od czego powinniśmy trochę odchodzić na rzecz szybszego przeglądania edycji, które tego wymagają. Bo nie sądzę, aby szczególnie dużo wandali grasowało wśród adminów i redaktorów, więc po co w zasadzie patrolować ich edycje? Powerek38 (dyskusja) 00:20, 1 sie 2015 (CEST)

Nie wyobrażam sobie, by z OZ wypadły edycje merytoryczne. Trochę niepokojące są w ogóle sygnały o problemach na OZ skoro od dawna już na ekranie zwykle widać edycje z kilkudziesięciu minut. Pamiętam czasy gdy na OZ widać było zmiany tylko z kilku minut, taki był ruch. I nikomu wówczas nie przyszło do głowy by ukrywać edycje jakichś grup użytkowników. Tu nie chodzi tylko o zaufanie, ale w ogóle o wgląd w to co się dzieje na Wikipedii. Kenraiz (dyskusja) 00:31, 1 sie 2015 (CEST)
W zasadzie się z Tobą zgadzam. Uważam, że OZ powinno dawać pełny obraz i powinno być tam widać wszystkie edycje. Byłaby to zatem strona informacyjna, może wręcz ciekawostkowa. I jak ktoś robi coś masowo, to też jest część tego obrazu (bo ja np. wcale się swoich masowych edycji nie wstydzę, raczej jestem z siebie zadowolony, że sprzątam coś, co leżało długo odłogiem). Tyle, że jaki jest "patrolowania" OZ w tej postaci, skoro dużo lepszy obraz edycji rzeczywiście wymagających bacznej uwagi dają inne strony, na czele z listą edycji czekających na przejrzenie... Powerek38 (dyskusja) 00:38, 1 sie 2015 (CEST)
Artykuły wymagające przejrzenia zasługują na szczególną troskę. Jednak świadomość, że każda edycja (z uzasadnionymi wyjątkami schowanymi pod flagą) widoczna jest na OZ działać też powinna mobilizująco na redaktorów i adminów. Każdy może popełnić błąd, każdy może mieć gorszy dzień – warto móc podejrzeć na bieżąco co, gdzie, kto tam porabia. OZ to niemal święte miejsce, gdzie można śledzić wszystko co dzieje się w Wikipedii. Nie zmieniałbym tego, chyba że znów zaczniemy mieć edycję co sekundę – wówczas odsortowanie edycji zaufanych użytkowników mogłoby pomóc. Kenraiz (dyskusja) 00:51, 1 sie 2015 (CEST)
 • Faktycznie, masowe "zalewanie" OZ jest niefajne (muszę wytężać wzrok, żeby wyłowić inne edycje), ale flood flag jest rzeczą opcjonalną. Jeżeli przeszkadza, trzeba po prostu na monity odpowiadać robię w międzyczasie inne edycje i nie będę się czepiał (do następnego razu, bo pewnie zapomnę;(. Ciacho5 (dyskusja) 16:11, 28 wrz 2015 (CEST)

Problem z EdWiki i innymi gadżetami[edytuj kod]

Problem: nie ładuje mi się EdWiki od wczoraj na FireFoxie.

Próbowałem wł/wył opcje w preferencjach, wylogowywać się i logować ponownie, czyścić cache, odświeżać przez Ctrl+Shift+R, usuwać cookie, restartować kompa.

Najbardziej prawdopodobne jest to, że wczoraj zaktualizował się Firefox do wersji 39.0.3. Myślałem, że to może Java, która była nieaktualna i Fox ją wyłączył, ale nie, to nie ona.

JavaScript jest na pewno włączony. Po przejściu do konsoli wyskakuje m.in. komunikat "Gadget "wikEd" was not loaded. Please migrate it to use ResourceLoader. See <https://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Gad%C5%BCety>." Wszedłem na tą stronę, ale nie wiem tak naprawdę o co chodzi... jak tego ReasouceLoadera mam użyć.

Proszę o pomoc.::Daroooo:: (dyskusja) 11:31, 7 sie 2015 (CEST)

 • Wygląda na to, że ten gadżet w ogóle nie działa i działać nie będzie, chyba że zostanie zaktualizowany. --Teukros (dyskusja) 12:29, 7 sie 2015 (CEST) Ps. Tak, to to - przestał też działać gadżet DelReqHandler obsługujący zgłoszenia w Poczekalni. --Teukros (dyskusja) 12:31, 7 sie 2015 (CEST)
 • Mi nie działa też Wikipedia:Narzędzia/Navigation popups, ale tylko w pl:wiki, w de i en pop-upy działają. W przestrzeni "Wikipedia" zniknęły mi też "Dodatkowe przyciski na starym pasku narzędzi"; w innych przestrzeniach działają normalnie. Firefox 39.0.3/Windows7/Książka. Michał Sobkowski dyskusja 12:59, 7 sie 2015 (CEST)
 • Wróciłem do wersji 39.0 FireFoxa, ale tu już też nie działają gadżety. Nie wiem co mogło się rypnąć, bo oprócz FF instalowałem tylko nową wersję Java RE 8u51.::Daroooo:: (dyskusja) 13:14, 7 sie 2015 (CEST)
  • Daroooo, nic się u Ciebie nie rypnęło - to gadżety przestały działać. --Teukros (dyskusja) 13:18, 7 sie 2015 (CEST)

Przestały działać wszystkie gadżety, które nie są ładowane poprzez mw:ResourceLoader (lista). Przed zastosowaniem rozwiązania, które podano tutaj (pomoc), dobrze jest przejrzeć wszystkie zmienne „globalne” typu var a = ..., które po przejściu na RL stają się lokalnymi (wskazówki). Przy okazji: radzę sprawdzić skrypty, które ładują kod zarówno po evencie $.ready, jak i korzystając z mw.hook('wikipage.content'), gdyż ta kolejność wywołań najwyraźniej uległa zmianie. Oprócz tego moduł site (Common.js i skórki) ładuje się teraz asynchronicznie i może się gryźć z gadżetami. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 14:16, 7 sie 2015 (CEST)

 • @Paweł Ziemian Brak zgłaszacza do poczekalni, popupsa i quick edita (to zauważyłem) będzie dużym utrudnieniem. W tej chwili nadal nie działają. ~Cybularny Speak? 17:27, 7 sie 2015 (CEST)
 • Niestety ale nie widziałem podglądu, a to się zapisało. Coś więc próbuje ale jeszcze nie działa tak jak powinno. Niestety ale zaraz znikam na dwa dni. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:40, 7 sie 2015 (CEST)
 • Rozumiem, że zniknięcie (nieładowanie się?) przycisków nad oknem edycji (zwłaszcza do półpauzy - tak mi to wygląda, choć sporadycznie jest wszystko) również wiąże się z tym problemem? Elfhelm (dyskusja) 22:39, 7 sie 2015 (CEST)
 • Co to ma znaczyć ,,Przestały działać wszystkie gadżety,"? Tak same z siebie? Kto o tym decydował, gdzie i czym się kierował? Dlaczego gadżety przestały działać na pl.wiki a działają na en.wiki? Chodzi mi o Navigation popups. Dlaczego w ogóle mam analizować kod gadżetów, jeśli mam opcję w preferencjach ich włączania a nie działają? PawełS (dyskusja) 14:23, 8 sie 2015 (CEST)
  • @PawełS dlatego, że Wikipedia tylko przypomina zwykłe serwisy społecznościowe. Gadżety - jak i artykuły - zostały napisane przez wolontariuszy, takich jak Ty czy ja. W ogóle, wszystko tu (poza samym MediaWiki) działa dlatego, że ktoś coś dostosował, uaktualnił itp. sam z siebie. Gadżety przestały działać, bo ich twórcy mają życie poza Wikipedią i nie śledzą tego, co robią programiści WMF (to ci, co zadecydowali o zmianach). Oczywiście nie musisz analizować kodu gadżetów (i nic nie musisz przy nich robić), ale tu wszystko działa na zasadzie "jeżeli chcesz żeby coś zostało zrobione, zrób to sam". Nie zrobisz - to może zaczną działać, a może nie. Już niejedno narzędzie na Wikipedii zostało porzucone, bo nikomu nie chciało się dostosować go do kolejnej aktualizacji. --Teukros (dyskusja) 19:13, 8 sie 2015 (CEST)
   • Tyle, że z tych aktualizacji w wykonaniu programistów z WMF zwykle jest więcej szkody niż pożytku. Nedops (dyskusja) 11:45, 9 sie 2015 (CEST)

Problem jest globalny Village_pump_(technical)#Legacy_gadgets_are_disabled PawełS (dyskusja), 9 sie 2015 (CEST)

Popup[edytuj kod]

 • Indywidualnie problem nawigacyjnych popupów właściwie naprawiony. U mnie już działa. Utworzyłem w swoim brudnopisie podstronę Wikipedysta:Pit rock/Gadget-Popups.js, wpisałem w swoim common.js importScript('Wikipedysta:Pit rock/Gadget-Popups.js'); i narzędzie działa. Jednak opcje są w języku portugalskim. Wystarczy wpisać nasze tłumaczenie i później – jak tylko nikt nie zgłosi błędu – można przetłumaczony skrypt przenieść do MediaWiki:Gadget-Popups.js. @Michał Sobkowski Spróbuj proszę, zaimportować do swojego common.js ten skrypt; funkcje narzędzia działają, tylko ten obcy język niemile widziany. --Pit rock (dyskusja) 17:20, 11 sie 2015 (CEST)
 • Pit rock: Zgadza się, to działa, wielkie dzięki nawet za portugalską wersję! :-) Ciekawi mnie co się stało z wersją polską? Michał Sobkowski dyskusja 18:42, 11 sie 2015 (CEST)
 • Jednak nie wszystko działa - po najechaniu na numer IP nie pokasuje się wkład, tylko rakma "Specjalna:Wkład/213.241.4.135". Michał Sobkowski dyskusja 18:50, 11 sie 2015 (CEST)
 • Działa! Dzięki :-) Mpn (dyskusja) 19:32, 11 sie 2015 (CEST)
 • Super, u mnie również śmiga. Dołączam się do podziękowań :) Sir Lothar (dyskusja) 18:04, 14 sie 2015 (CEST)
 • Uprościłem skrypt zostawiając jedynie import z en.wiki. Dzięki temu mamy z powrotem opcje w języku ojczystym;) Rzeczywiście dla IP-ków nie działa, ale specem nie jestem, także nie ruszam tego. Właściwie najważniejsze funkcje narzędzia są dostępne.--Pit rock (dyskusja) 19:58, 11 sie 2015 (CEST)
 • No, nie przeczę, że ta poprawka na j. ang. ułatwiła życie. Dzięki! Michał Sobkowski dyskusja 21:02, 11 sie 2015 (CEST)
 • Jeśli chodzi o tabelkę z Ustawieniami (popupDelay, itp.) to nie ma problemu z personalizacją tych opcji. Działa tak samo kiedy skrypt pobierany był z MediaWiki:Gadget-Popups.js (sprawdziłem tylko opóźnienie, ale pozostałe także powinny bez problemu działać, jeśli tylko zawarto odpowiedni wpis w Specjalna:Moja strona/common.js).--Pit rock (dyskusja) 19:10, 12 sie 2015 (CEST)
 • Badałem różne metody ładowania kodu gadżetu i zauważyłem, że działa nasz kod w takiej konfiguracji:
//__importScript('MediaWiki:Gadget-Popups.css');
importScript('MediaWiki:Gadget-Popups-strings.js');
importScript('MediaWiki:Gadget-Popups.js');
mw.loader.load('https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=MediaWiki:Gadget-Popups.css&action=raw&ctype=text/css', 'text/css');
Nie udało mi się natomiast tego uruchomić, jeśli MediaWiki:Gadget-Popups.css ładowałem przez importScript. Mam takie wrażenie, że powodem niedziałania gadżetu jest jakiś problem z ładowaniem pliku CSS przez ResourceLoader. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:49, 12 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian: importScript ładuje skrypty JS, dla CSS należy użyć importStylesheet. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 00:28, 13 sie 2015 (CEST)
Faktycznie teraz zadziałało. Czyli gadżet działa jak zestaw jest ładowany w prywatnym commons. Paweł Ziemian (dyskusja) 13:31, 13 sie 2015 (CEST)
 • Ta zmiana uruchomiła mi gadżet z preferencji w trybie „debug”, czyli wywołaniem w pasku adresu strony z parametrem ?debug=true. Dalsze zmiany anulowałem, bo było tylko gorzej. Na razie zostawiam w takiej formie. Może później się skuszę na skopiowanie całego kodu z wersji angielskiej. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:33, 18 sie 2015 (CEST)
  • w angielskiej i esperanckiej wersji już mi działa. W polskiej nie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 23:07, 18 sie 2015 (CEST)
   • Skopiowałem cały kod gadżetu z wersji angielskiej i u mnie działa. Zastanawia mnie jednak jeszcze ten kawałek kodu w tłumaczeniu komunikatów na polski, który miał naprawiać coś co niby u nas nie działało. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:54, 19 sie 2015 (CEST)
    • U mnie popup wywoływany przez gadżety w preferencjach też teraz działa (dzięki!). Nie wyświetlają się jedynie popupy z wkładem użytkownika (najechanie kursorem na "edycje") lub IP (najechanie kursorem na numer IP). Dla zarejestrowanych można to obejść przez kaskadowe popupy, ale dla IP jest kicha. W en:wiki i fr:wiki działa mi to poprawnie (a więc jakoś się da to zrobić poza en), a w de, it, es i ru:wiki jest jak u nas (innych nie testowałem). Nie mam jednak pojęcia, czy poprawka, o której piszesz miała z tym jakikolwiek związek. Michał Sobkowski dyskusja 22:26, 19 sie 2015 (CEST)
    • Dzięki za wrzucenie działającego skryptu. Usunąłem już ze swojego common.js import z „prywatnego” źródła. W ogólnodostępnym skrypcie NavPopup mamy teraz z powrotem opcje w języku polskim:) Problem tylko pozostaje z wkładem dla anonimowych użytkowników (IPki). Jak wyżej Michał napisał – jeśli wybierzemy ten sam element z historii strony z poziomu okienka nawigacyjnego ta opcja jest dostępna – wkład IPka się wyświetla. No i jeszcze jedna drobna rzecz, mianowicie jeśli najedziemy kursorem na przypis z uwagą lub źródłem, nad okienkiem NavPopup pojawia się równolegle okienko podglądu przypisów. Chociaż choćby na en.wiki także tak to wygląda. O ile dobrze pamiętam, przed tym zamieszaniem (po zalogowaniu i ustawieniu przez użytkownika w preferencjach Popupów) wyskakiwało wyłącznie jedno okienko nawigacyjne. --Pit rock (dyskusja) 22:42, 19 sie 2015 (CEST)
 • Niestety mimo różnych prób uaktualnienia wyrażeń regularnych do sprawdzania linków nie dawało żadnych rezultatów. Zauważyłem również, że to raczej nie ma sensu ponieważ skrypt podpina swoje funkcje jeszcze przed moimi modyfikacjami owych wyrażeń, a podczas tego procesu już ich używa. Musiałem więc „polskie” zmiany zaaplikować bezpośrednio w skrypcie głównym. To odblokowało wkład IPka. Paweł Ziemian (dyskusja) 09:32, 20 sie 2015 (CEST)
 • Oj, straszysz takimi wstępami "Niestety mimo różnych prób...", a w rzeczywistości wszystko już działa! :-) Super, dziękuję! Michał Sobkowski dyskusja 09:55, 20 sie 2015 (CEST)
 • Bo nie jestem zadowolony z takiego rozwiązania. Wolałbym żeby takie modyfikacje wprowadzać przez moduł tłumaczący. Jedyne co można byłoby teraz zrobić to zgłosić ten problem na angielskiej wiki, aby tak zmodyfikowali źródła, że ten fragment będzie mógł być konfigurowany przez zewnętrzny moduł językowy. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:53, 20 sie 2015 (CEST)
 • No, teraz jest super. Wszystko gra! ;) Dzięki raz jeszcze. --Pit rock (dyskusja) 22:03, 20 sie 2015 (CEST)

Zgłoś do usunięcia[edytuj kod]

Z menu bocznego zniknął mi link "Zgłoś do usunięcia", mimo, że w preferencjach jest zaznaczony. Nie działa ani pod Chrome, ani pod Operą. Win 8.1 Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? Andrzei111 (dyskusja) 13:09, 7 sie 2015 (CEST)

Też nie mam :/ Strazak sam (dyskusja) 13:13, 7 sie 2015 (CEST)
OK zmieniam zatem moje zgłoszenie w podsekcję. Andrzei111 (dyskusja) 13:26, 7 sie 2015 (CEST)
@Andrzei111, @Michał Sobkowski a teraz? Paweł Ziemian (dyskusja) 21:35, 7 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian - już działa. Andrzei111 (dyskusja) 22:07, 7 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian - "Zgłoś do usunięcia" i "Przenieś do brudnopisu" działają (jesteś wielki! :-) ), ale pop-upy ciągle nie. Michał Sobkowski dyskusja 23:23, 7 sie 2015 (CEST)
Próbowałem. Nawet skopiowałem wersję z enwiki (tam działa), ale takie same złe rezultaty. Nie wiem gdzie jest problem. Może się z czymś gryzie. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:28, 7 sie 2015 (CEST)
W temacie popupów zauważyłem, że jest podobna funkcja eksperymentalna Wyskakujące okienka, która u mnie bardzo sprawnie działa. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:24, 10 sie 2015 (CEST)
Sprawdziłem. Niestety ta funkcja pokrywa tylko część możliwości jakie dawał Popups (szybki podgląd diffa, historii zmian, informacje o użytkowniku, wielkość artykułu itd.). Sir Lothar (dyskusja) 05:46, 11 sie 2015 (CEST)
 • Właśnie zgłaszałem art do usunięcia. Działa, ale nie można wybrać więcej niż jednego wikiprojektu do powiadomienia. Tzn. jest znak "+", który do tego służy, ale nie reaguje na klikanie. @Paweł Ziemian, @Andrzej111, @Daroooo, @Strazak Sam, @Michał Sobkowski Też tak macie czy to coś tylko u mnie jest źle? Jest jeszcze jeden problem - część gadżetów (zauważyłem: quick ek oraz wszystkie zaimportowane tutaj) włączają się i wyłączają. W tej chwili są, wczoraj nie było. Jeśli to kwestia mojego błędu, to niech dowolny admin bez obaw edytuje podstronę. ~Cybularny Speak? 18:45, 11 sie 2015 (CEST)
 • U mnie "+" też nic nie robi. Jeśli chodzi o pojawianie się i znikanie, to ja tak mam z dodatkowymi guzikami na starym pasku. Klikam "Pokaż podgląd" i guziki pojawiają się lub znikają jak w ruskim cyrku. :-) Michał Sobkowski dyskusja 18:56, 11 sie 2015 (CEST)
 • Działa, potwierdzam (choć nie sprawdzałem na żywym ciele, czy rzeczywiście projekty są zawiadamiane). Michał Sobkowski dyskusja 07:53, 13 sie 2015 (CEST)

Gadżety admińskie[edytuj kod]

Zgłaszam tu więc i admińskie gadżety, które raz są, a raz znikają kompletnie. Od jakiegoś czasu przeglądam DNU i ciężko to idzie... pojawia się i znika... Stanko (dyskusja) 22:20, 8 sie 2015 (CEST)

@Stanko Jeśli chodzi o gadżet DelReqHandler to próbowałem nanieść formalne zmiany w kodzie związane z używaniem API zgodnie z dokumentacją. Kod mam w swoim brudnopisie, lecz jakoś nie miałem śmiałości kliknąć w wygenerowane linki, więc nie wiem czy działa. Podłączyłem go w swoim Specjalna:Moja strona/common.js jako:
importScript('MediaWiki:Gadget-lib-MD5.js')
importScript('MediaWiki:Gadget-Lupo-Utilities.js')
importScript('Wikipedysta:Paweł Ziemian/Gadget-DelReqHandler.js')
Oczywiście przed użyciem należy wcześniej wyłączyć oryginalny gadżet w preferencjach. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:01, 9 sie 2015 (CEST) skreśliłem przykład Paweł Ziemian (dyskusja) 22:00, 13 sie 2015 (CEST)
Oryginalny wyłączony, te 3 linijki dodałem i... teraz w ogóle ich nie mam :) Jeszcze sprawdze inne przeglądarki, wyczyszcze cache i takie tam. Czy inni admini mogą potwierdzić czy to działa czy nie? @Paweł Ziemian u ciebie te guziczki są? Stanko (dyskusja) 20:43, 10 sie 2015 (CEST)
@Stanko u mnie są w obu przypadkach, dlatego nic w nie ruszałem w przestrzeni MediaWiki. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:09, 10 sie 2015 (CEST)
Mam taką hipotezę, że chyba nie działają żadne linki generowane przez MediaWiki:Gadget-Lupo-Utilities.js. Skrypty, które go używają mogą wymagać takich zmian. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:08, 10 sie 2015 (CEST)
Czyli to gdzieś u mnie. Potestuję więcej. Stanko (dyskusja) 22:22, 10 sie 2015 (CEST)
U mnie bez zmian w common.js działa "Zgłoś do usunięcia lub do naprawy". Inne nie. --Pablo000 (dyskusja) 22:31, 10 sie 2015 (CEST)
 • @Stanko, @Pablo000 Naniosłem parę zmian w swoim brudnopisie i u mnie linki stały się aktywne. Mogę prosić o ponowne sprawdzenie zgodnie z opisem wyżej? Paweł Ziemian (dyskusja) 23:03, 10 sie 2015 (CEST)
 • Zrobiłem wg instrukcji powyżej i w DNU przycisk "zostaw" wydawało się, że zaczął działać. Ale po chwili pojawił się komunikat "Żądany tytuł strony zawiera błędne znaki: „%C5”" i akcja nie została zakończona. --Mpfiz (dyskusja) 14:08, 11 sie 2015 (CEST) Jednak działa, chociaż nie przenosi automatycznie do archiwum, przez co "zostawiłem" artykuł chyba ze dwadzieścia razy--Mpfiz (dyskusja) 14:18, 11 sie 2015 (CEST) Problem polegał na tym, że literka "ż" jest rozpoznawana jako %C5%BC, czyli gadżet nie rozpoznaje polskich znaków--Mpfiz (dyskusja) 14:26, 11 sie 2015 (CEST)
 • To znaczy, że płynę w dobrym kierunku. Wywołanie przekierowałem do właściwej funkcji, jedynie stara postać parametrów jest niekompatybilna z obecnym wywołaniem. Jeszcze się temu przyjrzę. Najprościej chyba będzie sobie utworzyć jakiś brudnopis poczekalni na której wywołam ów skrypt. Chyba, że macie tam jakiś artykuł na którym można bezpiecznie testować. Paweł Ziemian (dyskusja) 18:23, 11 sie 2015 (CEST)
 • Teraz działa jak trzeba - dziękuję za poprawienie. --Teukros (dyskusja) 21:48, 12 sie 2015 (CEST)
 • @Paweł Ziemian czy mam coś w common.js co się może "kłócić" z tym wyżej, bo... mi dalej nie działa :) Raz dzisiaj udało mi się skorzystać (w Artykułach) po czym znowu zniknęło i do teraz po różnych próbach nie mam gadżetu nigdzie w DNU. Chyba jest mi niepisane tam zaglądać ;) Stanko (dyskusja) 21:18, 13 sie 2015 (CEST)
 • @Stanko wywal ze swojego common.js mój przykład, który wyżej już skreśliłem, a w zamian włącz gadżet w preferencjach. Możesz potem jeszcze spróbować odświeżyć cache przeglądarki, będąc na stronie poczekalni, lub każdej innej gdzie byłeś, a skrypt nie zadziałał. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:00, 13 sie 2015 (CEST)

Symbol "komentarza" Komentarz Już na 85% działa. --Pablo000 (dyskusja) 19:57, 17 sie 2015 (CEST)

Mogę dostać szczegóły na temat tych pozostałych 15%, czyli co, gdzie i jak jeszcze nie działa? Paweł Ziemian (dyskusja) 20:42, 17 sie 2015 (CEST)
Hmm... właśnie chciałem skorzystać i znowu się nie pojawiały. Stanko (dyskusja) 20:25, 28 sie 2015 (CEST)
Jeśli to pomoże: zostawiłem celowo podwójne edycje samego skryptu, w dwóch przypadkach: Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2015:08:22:Michał Bartoszuk, i Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2015:08:08:Linia kolejowa nr 617. Może to cię nakieruje na błędy? Stanko (dyskusja) 21:58, 28 sie 2015 (CEST)
Objaw sugeruje dwukrotne wywołanie metody maybeSetupForm. Bardzo dziwne, tym bardziej, że gadżet wywołuje ją tylko raz w beginLoading dla strony otwartej w trybie edycji. Może przeglądarka załadowała ten sam albo taki sam skrypt dwa razy? Ja wykonałem eksperyment na Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2015:08:28:Wikipedysta:Paweł Ziemian/test skryptu i nic takiego się nie stało. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:14, 28 sie 2015 (CEST)
To było w Operze, kolejnym razem sprawdzę w Firefoksie czy Chromie, a może i IE i w razie czego dam znać. Stanko (dyskusja) 09:58, 29 sie 2015 (CEST)

Infoboks ściemnia[edytuj kod]

@malarz pl

Zauważyłem dziś, że zdjęcia w infoboksach galaktyk (nie sprawdzałem innych) są wyraźnie ciemniejsze niż na podglądzie zdjęcia na commons, np. NGC 3056 i podgląd tutaj. Co może być tego przyczyną? I czy da radę to jakoś rozjaśnić, bo na zdjęciu w powyższym artykule widać tylko centrum galaktyki, gdyż reszta jest za ciemna. Pikador (dyskusja) 16:30, 7 sie 2015 (CEST)

 • @malarz pl Złudzenie to nie jest - wystarczy porównać podgląd w artykule i plik na commons. Różnica jest bardzo duża, przynajmniej u mnie. Ale skoro podgląd daje zdjęcie wyraźnie ciemniejsze niż na commons to chyba infoboks jest bez winy? To samo mam w Firefoxie i IE11. Pikador (dyskusja) 17:22, 24 sie 2015 (CEST)
 • A zajrzałeś na zmniejszone zdjęcie na commons (link dałem też w poprzedniej wypowiedzi)? To nie jest sprawa infoboksu. ~malarz pl PISZ 19:09, 24 sie 2015 (CEST)
@malarz pl Tak, faktycznie. Wygląda na to, że wszelkie pomniejszanie obrazka na commons ściemnia go, tylko rozmiar oryginalny 1335 × 1546 pikseli jest rozjaśniony. Czyli to chyba wina Wikikodu? Nie da się tego jakoś obejść? (może przerobić to zdjęcie, np. na inny format?). Pikador (dyskusja) 19:51, 24 sie 2015 (CEST)

Nominacje do wyróżnień - dwie prośby[edytuj kod]

1. Podczas nominowania artykułu Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Naloty na Japonię coś się posypało i ręcznie dodałem szablony i je wypełniałem. Nie zauważyłem parametru startU= w szablonie {{Szablon:Ramy czasowe zdarzenia}}. Potrafi ktoś wstawić tam taką liczbę by odpowiadała dacie nominacji? Kenraiz (dyskusja) 08:36, 12 sie 2015 (CEST)

Epochconverter wyliczył, że 11 sierpień 2015 07:19:00 to 1439270340. Wstawiłem. Michał Sobkowski dyskusja 10:27, 12 sie 2015 (CEST)

2. Nawet doświadczeni użytkownicy głupieją podczas nominacji wstawiając różne szablony w trzech miejscach i mimo licznych prób nie są w stanie się z tą procedurą oswoić. Artykuły do wyróżnień zgłasza w efekcie wąskie grono odważnych, którzy podejmują się tego mimo karkołomnej instrukcji. Już kilka razy była mowa o tym, by zautomatyzować procedurę i wzorem zgłaszania propozycji do czywiesza lub usunięcia, w tym przypadku działo się podobnie. Wystarczy zapytać nominującego o to do jakiego wyróżnienia jest nominacja (DA, AnM, LnM) i o uzasadnienie. Reszta to rzeczy, które powinien robić program, a nie cierpiący z tego powodu człowiek. Kenraiz (dyskusja) 08:36, 12 sie 2015 (CEST)

Popieram, dobrze, żeby taka opcja obsługiwała również zgłaszanie do weryfikacji odznaczenia. PuchaczTrado (dyskusja) 08:48, 13 sie 2015 (CEST)
Szczególnie, że w którymś (chyba w AnM) instrukcja nakazuje wstawienie do artu szablonu nominacji do wyróżnienia, ale w prezentowanym w instrukcji szablonie nie ma określonego typu nominacji. Rybulo7 (dyskusja) 23:15, 14 sie 2015 (CEST)

Przerzucanie interpunkcji do następnego wiersza[edytuj kod]

Czy mi się tylko wydaje, czy też po ostatnich zmianach oprogramowania przecinki, średniki czy kropki częściej niż kiedyś przeskakują same do następnego wiersza? Beno @ 21:32, 13 sie 2015 (CEST)

Przeskakują. A wydawało mi się, że to coś u mnie. Stanko (dyskusja) 21:37, 13 sie 2015 (CEST)
+odsyłacze do przypisów również (wraz z kropkami). Wostr (dyskusja) 21:45, 13 sie 2015 (CEST)
Screen001.png

Witam, chciałbym się zapytać czy technicznie jest możliwe, aby przypisy przechodziły do nowej linii razem z wyraz ustawionym bezpośrednio przed nim. W chwili obecnej przechodzą one samodzielnie, co IMO jest błędne. Przykład na zdjęciu obok. Tournasol Demande-moi! 19:58, 14 sie 2015 (CEST)

PS. Chyba ktoś ten sam problem poruszył sekcję wyżej. Tournasol Demande-moi! 19:58, 14 sie 2015 (CEST)

Tak, to ten sam problem. Beno @ 20:31, 14 sie 2015 (CEST)

Trzeba chyba owijać ostatni wyraz treści wraz z przypisami i kropkąprzypisy z kropką w szablon {{nowrap}}. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:03, 14 sie 2015 (CEST) Aktualizacja po prywatnych testach. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:10, 14 sie 2015 (CEST) ODWOŁUJĘ Paweł Ziemian (dyskusja) 22:46, 14 sie 2015 (CEST)
U mnie teraz działa lepiej cytowany Desmopsis oerstedii po takiej zmianie. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:16, 14 sie 2015 (CEST)
W sumie muszę stwierdzić, że ostatniej kropki też nie trzeba umieszczać w szablonie. Wystarczą same przypisy. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:29, 14 sie 2015 (CEST)
No ale to chyba trzeba załatwić systemowo a nie dodatkowym kodem w artykułach we wszystkich przypisach? Blackfish (dyskusja) 21:44, 14 sie 2015 (CEST)
Na przykład szablon cytowania {{r}} mógłby mieć w siebie wszyty zakaz łamania. Gżdacz (dyskusja) 22:06, 14 sie 2015 (CEST)
Nie rozumiem dlaczego rozwiązanie systemowe przestało działać. Nic nie pomaga. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:18, 14 sie 2015 (CEST)
 • Odwołuję to co niby stwierdziłem wcześniej, bo obserwuję, że zachowanie atrybutu CSS style="white-space: nowrap" zależy silnie od przeglądarki. Tylko w rozwiązaniu, które podałem na początku, to działało w różnych przeglądarkach. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:46, 14 sie 2015 (CEST)
 • Blackfish ma rację, tego nie powinniśmy poprawiać we własnym zakresie. To powinno być naprawione przez programistów Mediawiki. Pytanie tylko, czy ktoś już tam zgłosił ten problem? Beno @ 23:10, 14 sie 2015 (CEST)
 • Chyba już się naprawiło. Beno @ 16:54, 8 wrz 2015 (CEST)

Infoboksy a pdf[edytuj kod]

Gdzieś tu niedawno czytałem, że generacja pdf z Wikipedii kiepsko działa. Chciałem podrzucić dodatkowe trzy grosze do tego tematu. Zrobiłem próby i wygląda, że generator w ogóle nie włącza do pdf infoboksu, w szczególności także zawartych w nim grafik. O ile informacje z infoboksu zazwyczaj (choć nie zawsze i niekoniecznie wszystkie) są obecne w artykule, o tyle grafiki przepadają bez śladu. Tymczasem wiele biografii jedyny portret opisywanej osoby umieszcza w infoboksie. Wiem, że generacji pdf używa się rzadko wśród osób edytujących, ale czy dotyczy to także czytających? Tak czy siak, dobrze jest zdawać sobie sprawę, że umieszczając najlepszą dostępną grafikę w infoboksie działamy na niekorzyść jakości generowanego pdf. Raczej należałoby umieszczać w nim grafikę najgorszą, albo w ogóle ją pomijać.

Gżdacz (dyskusja) 09:25, 15 sie 2015 (CEST)

Raczej wypadałoby naprawić generator, a nie z powodu źle działającego narzędzia (i w dodatku rzadko używanego) zmieniać artykuły. Wostr (dyskusja) 13:13, 15 sie 2015 (CEST)
O ile pamiętam to, co czytałem w dyskusji o generatorze, to naprawę musiałaby podjąć "centrala", a to wydaje się mało realne. Ale chętnie dam się wyprowadzić z błędu. Gżdacz (dyskusja) 13:27, 15 sie 2015 (CEST)
Co nie zmienia faktu, że nie może to implikować IMO zmian w artykułach. Wostr (dyskusja) 18:46, 15 sie 2015 (CEST)
A możemy wyłączyć u nas ten generator? SpiderMum (dyskusja) 19:25, 16 sie 2015 (CEST)
Generator nie tworzy infoboksów, tabelek i wielu innych rzeczy. Ten błąd jest znany od 2014, ale chyba nie mają czasu się tym zająć. Sidevar (dyskusja) 17:42, 8 wrz 2015 (CEST)

\Longrightarrow[edytuj kod]

Mam pytanie do osób znających się na sprawach technicznych w Wikipedii. Otóż wpisanie w środowisku matematycznym komendy \Longrightarrow daje następujący efekt: \Longrightarrow. Nie wygląda to ładnie. Górna linia tej strzałki jest krzywa. Wygląda to jak nieudolna próba połączenia znaku równości z krótkim znakiem implikacji. Czy ktoś się orientuje, czy w ogóle można jakoś zmienić wygląd tej strzałki? A jeśli jest to możliwe, to ktoś mógłby się tego podjąć? Czasami z estetycznego punktu widzenia lepiej użyć właśnie dłuższej strzałki \Longrightarrow, zamiast krótszej \Rightarrow, ale właśnie wygląd tej dłuższej mnie odstrasza. Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 19:06, 26 sie 2015 (CEST)

To jest chyba ogólny problem ze środowiska TeX [1]. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:56, 26 sie 2015 (CEST)
Dziękuję za sprawdzenie. :) Rzeczywiście, teraz dopiero zauważyłem, że na przybliżeniu rzędu 250% podglądu po kompilacji kodu źródłowego w programie do TeXa, którego używam, także dostrzegam niedoskonałości tego symbolu. Nie rzucają się one jednak w oczy tak bardzo jak na Wikipedii. Mam rozumieć, że nie da się z tym nic zrobić? Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 20:20, 26 sie 2015 (CEST)

Licznik ilustracji[edytuj kod]

Chciałbym zapytać: czy dałoby radę utworzyć tytułowy licznik ilustracji? Chodzi mi o Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje, wpisałem się zresztą także w tamtejszej dyskusji. --Mozarteus (dyskusja) 21:35, 27 sie 2015 (CEST)

Myślę, że coś by się dało sklecić na podobieństwo szablonu {{policz linki}}. Ale nie wiem czy warto. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:38, 27 sie 2015 (CEST)
Wydaje mi się, że to ma właśnie tak funkcjonować jak to policz linki, a czy warto? To trochę dla przejrzystości, gdy ktoś doda lub usunie obrazek z artykułu do ekspozycji, żeby to kontrolowało się samo, a nie przez ludzi ;-) więc chyba tak. --Mozarteus (dyskusja) 12:12, 28 sie 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian, chyba warto, nie wiem jak ty z rozumiałeś, ale ja dopiero po chwili doszedłem, że Mozarteusowi może chodzić o to, by zamiast ręcznego wpisywania ilości obrazków w tym szablonie {{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja}} ilość ilustracji pojawiała się automatycznie i zawsze była aktualna, więc to chyba nie do końca tak jak w {{policz linki}} (gdzie szablon musi być użyty w danym artykule), ale pewnie Ty to rozwiążesz :-) Blackfish (dyskusja) 12:40, 28 sie 2015 (CEST)
 • Zrozumiałem, jednak zliczanie ilustracji w kodzie strony jest trudniejsze bo trzeba zidentyfikować odwołania w stylu [[Plik:.., [[File:.., [[Grafika:.., [[Ilustracja:.. i galerie. Ponadto mamy infoboksy, w których również mogą się pojawiać ilustracje, czasami nawet kilka. Czy taki na przykład podpis = ... traktujemy również jak ilustrację, albo diagramy <graph>...</graph>? Czy ręcznie wstawiane flagi w tabelkach sportowych również trzeba liczyć? Kiedyś próbowałem napisać inteligentną zliczarkę znaków treści artykułu, ale dałem sobie spokój. Jednak dużo prościej jest zobaczyć podgląd artykułu i samemu ocenić ich liczbę. Z resztą to nie o dokładną ich liczbę chodzi. Raczej o wskazanie czy artykuł jest ilustrowany. Paweł Ziemian (dyskusja) 16:17, 28 sie 2015 (CEST)
   ?? Może to i dobra myśl. Zatem można to przedyskutować i dać do ilustracji opcjonalny parametr TAK/NIE i wtedy jeśli ktoś coś zmieni pod tym kątem (zilustruje nieilustrowany/usunie wszystkie ilustracje), to powinien zmienić to w zgłoszeniu? Teraz są podobne problemy (liczenie flag, medali, baretek, podpisów) i czasem może wyjść tak, że nie umiemy liczyć obrazków, a taka propozycja (ilustrowany albo nie) wydaje się naprawdę ciekawa. --Mozarteus (dyskusja) 17:01, 28 sie 2015 (CEST)
Ale ja nie widzę problemu w obecnej sytuacji. Każdy wstawiający wie, że nie chodzi o flagi. Każdy umie liczyć 3 czy 5 a potem można po prostu wpisywać słowo „dużo” (jak już widziałem), nie trzeba przecież podawać dokładnej liczby. Blackfish (dyskusja) 17:18, 28 sie 2015 (CEST)
Dodatkowo w zgłaszaniu do czywiesza miał pomagać jakiś gadżet. Wszelkie zmiany trzeba by wtedy wprowadzać również tam. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:23, 28 sie 2015 (CEST)
 • @Mozarteus nie wiem czy ta liczba jest aż tak istotna czy pomocna :) Osobom sprawdzającym chyba niewiele mówi, bo te i tak zaglądają do hasła. Osobom tworzącym ekspozycje (tu: mnie) również niewiele; gdy nie mam pewności co umieścić w ekspozycji z braku ilustracji, zaglądam bezpośrednio do haseł a nawet na commons. A chyba liczba pokazująca 1 czasami wskazuje ikonkę flagi w infoboksie ;)
 • Korzystając z okazji @Paweł Ziemian gadżet Wikipedia:Narzędzia/CzyWiesz nie działa jak powinien już od dłuższego czasu (gdy Kaligula zniknął). Ktoś pisał już o tym aby go usunąć zupełnie (nie pamiętam gdzie ale się po tym podpisywałem), choć on ciągle jest pomocny. Jakiś czas temu ktoś zasugerował też aby usunąć z niego to co nie działa. Więc tu tylko mała prośba do Ciebie czy dałbyś radę zajrzeć do niego i jeśli już nie naprawić to przynajmniej usunąć niedziałające funkcje informowania autora (zaznaczenie przy poinformuj go) i dodatkowego komentarza (zaznaczenie przy Potrzebujesz zamieścić dodatkowy komentarz?). Stanko (dyskusja) 20:02, 28 sie 2015 (CEST)
  • I tak, i nie ;-) zawsze w kwestiach technicznych chodzi o efektywność. Jeśli to zbyt trudne do napisania (zbyt wiele szczególików, które ciężko zakwalifikować), a dodatkowo coś psuje w kilku innych miejscach, to bez tego jakoś Wikipedia też da radę ;-) --Mozarteus (dyskusja) 20:34, 28 sie 2015 (CEST)

Obserwowane (pytanie ogólne, a właściwe narzekania)[edytuj kod]

Czy się planuje, myśli i odczuwa, żeby obserwowane działały wreszcie dłużej niż tylko kilka dni? Mnie nie ma kilka miesięcy, więc to jest mało pożyteczne narzędzie. Tylko natchnieniu zawdzięczam, że wszedłem do tego hasła zmienionego w kwietniu: [2], inaczej by mogło latami tak wisieć. Laforgue (niam) 14:33, 28 sie 2015 (CEST)

Jakie Obserwowane? Te z Preferencji? Tam możesz sobie ustawić dowolną(?) liczbę dni, na pewno więcej niż kilka. Blackfish (dyskusja) 16:29, 28 sie 2015 (CEST)
A mi pisze "maksimum 30" dni, "maksimum 1000 edycji". Dobre i to, bo kiedyś 7 było, znaczy poprawiło się :). Laforgue (niam) 16:33, 28 sie 2015 (CEST)
Niepotrzebnie usunąłeś kropkę w Bibliografii. Beno @ 16:36, 28 sie 2015 (CEST)

Szablon:Odn[edytuj kod]

W przypadku 3 lub 4 nazwisk, spójnik "i" pojawia się w niewłaściwym miejscu – a może w ogóle nie powinien się pojawiać (brak przecinków). IP_co_zapominało_o_logowaniu

Mało zrozumiałe. Proszę o więcej konkretów. Gdzie ci się pojawia spójnik "i", dlaczego jest niewłaściwe miejsce i jakie miejsce jest właściwe? Może jakiś przykład? --WTM (dyskusja) 16:14, 28 sie 2015 (CEST)
Mi działa dobrze: przy 3 nazwiskach jest XX, YY i ZZ 2010, s=... / przy 4 nazwiskach jest XX i in. 2010, s=.... Chociaż, przy okazji wspomnę, że przydałby się czasami obecny w angielskim odpowiedniku parametr ps (aby dodać cytat etc.). Wostr (dyskusja) 16:39, 28 sie 2015 (CEST)
@Wostr ps się trochę kłóci z wbudowaną w szablon funkcją nazwanych przypisów. Z drugiej strony szablon kropki nie dodaje jeśli wywołasz go jako <ref name="...">{{odn|ref=nie|...}}</ref>. W takim rozwiązaniu możesz go umieścić w nazwanym przypisie, a tuż po szablonie dopisać w nim , cytat: ... .. Kolejne wywołania możesz umieszczać przez {{r|...}}. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:08, 28 sie 2015 (CEST)
Już wiem, to się działo przez brak wpisania ostatniego parametru (roku lub strony). Przepraszam za zamieszanie;) IP_co_zapominało_o_logowaniu
Drogie IP_co_zapominało_o_logowaniu nie musisz przepraszać. To ważne spostrzeżenie, że brak wpisania ostatniego parametru powoduje nieoczekiwane rezultaty. --WTM (dyskusja) 16:53, 28 sie 2015 (CEST)
Niektóre błędy są automatycznie zgłaszane w Kategoria:Szablon odn do sprawdzenia. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:08, 28 sie 2015 (CEST)

Nietrwałość Visual editor[edytuj kod]

Spędziłem dłuższy czas nad kawą w knajpie poprawiając dla rozrywki jedną z dłuższych stron. Pech chciał, że w trakcie na chwilę straciłem kontakt z wi-fi. Otwarte strony nie zniknęły, ale Visual editor się pogubił. Nie da się ani zapisać zmian, ani zrobić ich podglądu. W tradycyjnym edytorze nie byłoby problemu, tam z przyzwyczajenia nawet co pewien czas robię ctrl+A i ctrl+C. Straszliwie się wkurzyłem, a bardzo lubiłem używać VE... $@*##@$! Kenraiz (dyskusja) 18:51, 3 wrz 2015 (CEST)

Udało się. VE nie chciał zapisać zmian, ale pozwolił przejść do tradycyjnego edytora zachowując zmiany. Uff Kenraiz (dyskusja) 18:53, 3 wrz 2015 (CEST)

Podpisy pod obrazkami na SG[edytuj kod]

Od jakiegoś czasu mamy takie w Rocznicach i nawet fajnie to wygląda. Jak dużo trzeba by roboty aby takie dodawać też do Wydarzeń czy Czywiesza? I powiedzmy... bez przemiany całości w moduły :) Stanko (dyskusja) 17:28, 4 wrz 2015 (CEST)

Ja zrobiłem to takim wzorem <div class="floatright" style="width: 100px; line-height: 1.5ex;">[[Plik:nazwa pliku|border|100px|opis pliku]]<small>[[:c:File:nazwa pliku|opis pliku]]</small></div>. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:38, 4 wrz 2015 (CEST)
 • Utworzyłem szablon Wikipedia:Strona główna/Plik, który jako {{{1}}} przyjmuje nazwę pliku, a {{{2}}} jego opis. Najlepiej chyba go wywołać przez subst: tworząc prezentację. Można potem podrasować wynik względem swoich upodobań. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:22, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Wielkie dzieki, właśnie zastosowałem to w Aktualnościach. Kwestia czy się spodoba zostawiam już innym. Proszę o komentarze. Stanko (dyskusja) 20:47, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Wrzuciłem też do dzisiejszego Czywiesza, trochę rozciąga całość w dół, co jest zrozumiałe (bo dodaje podpis), ale czy warte zachodu? Stanko (dyskusja) 20:52, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Wybaczcie że piszę po raz trzeci pod sobą ale jeśli to miałoby zastosowanie można by pomyśleć też o DA i AnM oraz o zautomatyzowaniu całości. Stanko (dyskusja) 20:55, 4 wrz 2015 (CEST)
   • Mam wrażenie, że w czywieszu sprawdzi się lepiej zestaw z jedną ilustracją. Natomiast w dzisiejszym AnM brak podpisu praktycznie nic nie odstaje wyglądem od reszty bo obrazek ma białe tło, które się zlewa z tłem całej strony. Podpis pod obrazkiem na pewno ułatwi namierzanie treści w rubryce, przynajmniej ja to tak odbieram. Taka funkcja jest zbędna przy AnM i DA. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:12, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Natomiast jeśli chodzi o czywieszcza to podpisy pod ilustracjami „psuj”ą całą zabawę w interesujące pytania, bo stawiają kawę na ławę. Nie wiem czy to dobry pomysł, chyba, że np. dzisiejsze podpisy będą w stylu: „skowronek na pięknym niebie” i „zaplecze techniczne SKM Warszawa” zamiast „Hibari Misora” i „Warszawa Szczęśliwice (stacja postojowa)”... Blackfish (dyskusja) 21:59, 4 wrz 2015 (CEST)
   • Wstawiłem nie tak dawno i tylko do dzisiejszych, na próbę. Oczywiście kolejnych nie będę dodawał bez pełnej zgody. Choć mało kiedy obrazek jest odpowiedzią na pytanie. Stanko (dyskusja) 22:02, 4 wrz 2015 (CEST)
 • Nie jestem przekonany szczerze mówiąc ;) Jeśli musiałoby tak być, to może chociaż podpis pod zdjęciem mógłby linkować do bytu na zdjęciu, a nie do zdjęcia? Nedops (dyskusja) 22:05, 4 wrz 2015 (CEST)
  • Tak naprawdę głownym powodem dodania podpisu w rocznicach była potrzeba wskazania autorów i licencji pliku. O ile klikanie w obrazek przekierowuje czytelnika do strony z informacjami o nim, to w przypadku plików dźwiękowych to nie było możliwe. Dzięki podpisowi nagrania muzyczne lub głos zyskały tę niezbędną funkcję. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:36, 4 wrz 2015 (CEST)
   • No to niech podpisy pod nagraniami kierują do pliku, ale pod zdjęciami jest to bezsensowne. Link pod ilustracją powinien kierować do tego, do czego ilustracja się odnosi, a nie do praw autorskich jej twórcy. :-) Sama idea podpisów podoba mi się, bo ułatwia powiązanie z konkretną notką. Michał Sobkowski dyskusja 13:01, 5 wrz 2015 (CEST)
 • Jak Nedops. Bardzo nie podobają mi się te podpisy. Wydłużają kolumnę obrazków powodując powstawanie dużych białych plam pod krótkimi sekcjami (dziś w CzyWieszu). Mamy bardzo pstrokatą i nieczytelną stronę główną (kolorowa czcionka, wytłuszczenia, kursywy), a podpisy fotek dodają do tej kokofonii kolejny format czcionki. Ratunkiem dla czytelności strony była skąpa ilość tekstu wyraźnie zebranego w wyodrębnionych sekcjach, podpisy pod fotkami powodują, że tekst pojawia się w różnych miejscach zacierając dotychczasowy układ treści. Zdecydowanie tu powinno wystarczyć podpisanie fotek po umieszczeniu na nich kursora. Kenraiz (dyskusja) 22:37, 4 wrz 2015 (CEST)
 • @Nedops aktualny podpis w Aktualnościach można zostawić jeszcze dla nowoczytających tutaj. Chyba że kogoś strasznie to już razi :) Stanko (dyskusja) 09:33, 5 wrz 2015 (CEST)
 • Na dziś podpisy mamy tylko w rocznicach, co gorsza ciągle kliknięcie w podpis pod zdjęciem przenosi nas do pliku... Nedops (dyskusja) 01:15, 22 wrz 2015 (CEST)

Najnowsze nowości z nowinek technicznych[edytuj kod]

Wygląda na to, że Flow nie jest już ulubioną nowością zalecaną na wprowadzanie, Fundacja ma nową nowość, która odmieni nasz styl pracy. Stanęliśmy nad przepaścią i nowy sposób komentowania da nam tak potrzebny krok naprzód! Lukasz Lukomski (dyskusja) 00:28, 5 wrz 2015 (CEST)

"But article and project talk pages are used for a number of important and complex processes that those tools aren't able to handle, making Flow unsuitable for deployment on those kinds of pages." Wiesz, zrozumieli że to nie wszędzie się sprawdzi. IMO słuszna decyzja. Sir Lothar (dyskusja) 00:57, 6 wrz 2015 (CEST)

Uwagi[edytuj kod]

Czy zasadne jest, tak jak w Portugalia, wstawianie szablonu uwagi i/lub przypisy w pierwszym większym artykule? To znaczy, nawet jeżeli nie ma tam niczego, wstawiamy go, aby było łatwiej innym edytorom? Przepraszam, jeżeli ten temat był już gdzieś poruszany ale nie zaszkodzi ponownie zapytać Prywaciarz101 (dyskusja) 18:47, 5 wrz 2015 (CEST)

 • nie ma uwag to i szablon jest zbędny, jak ktoś wstawi uwagi to wstawi szablon - John Belushi -- komentarz 18:52, 5 wrz 2015 (CEST)
 • Nie należy wstawiać pustego szablonu, podobnie jak pustych tytułów sekcji. Michał Sobkowski dyskusja 09:58, 7 wrz 2015 (CEST)

Usuwanie spacji w infoboksach przez WP:SK[edytuj kod]

Czy jest jakaś opcja, aby zablokować usuwanie spacji po = w kodzie w przypadku infoboksów w WP:SK? Wostr (dyskusja) 16:59, 6 wrz 2015 (CEST)

Proponuję najpierw rozstrzygnąć czy spacje mają w ogóle występować w infoboksach czy nie. Eurohunter (dyskusja) 17:08, 6 wrz 2015 (CEST)
Ja nie proszę o wyłączenie tego w WP:SK, tylko o możliwość wyłączenia tego u siebie. Usuwanie spacji, to jak się dowiedziałem ostatnio raczej nieuzgodniona z nikim opcja tego narzędzia. Wostr (dyskusja) 17:42, 6 wrz 2015 (CEST)
I trochę nawet pozbawiona logiki, bo po co usuwać spacje po = tylko przy pustych parametrach? Bo w przypadku parametrów wypełnionych, to spacja usuwana nie jest. --The Polish (query) 17:52, 6 wrz 2015 (CEST)
A tak z ciekawości - czemu chcesz to zablokować? Beno @ 18:06, 6 wrz 2015 (CEST)
Edytuję często infoboksy chemiczne i ten brak spacji jest często irytujący (zawsze kilka sekund, aby wrócić do danego miejsca i spację dodać, gdy dodaję informację w pustym parametrze). Chwilę temu wszystkie infoboksy chemiczne zostały przebotowane i ta spacja znowu tam jest (zarówno @Paweł Ziemian jak i @malarz_pl przed botowaniem uznali, że ich zdaniem lepiej jest ze spacją). Tak się składa, że artykuły chemiczne edytuje zaledwie kilka osób i gdybym nawet sam sobie tych spacji nie usuwał, to w większości artykułów by one zostały. Wostr (dyskusja) 18:37, 6 wrz 2015 (CEST)
No to chyba należy ustalić czy w ogóle stosować spacje w infoboxie tak jak napisał Eurohanter, w mojej ocenie (ale może jest coś o czym nie wiem) w przypadku pustych parametrów jak i wypełnionych spacja jest zbędna - chociaż sam do tej pory stosuje spacje, ale to raczej za tłumem. Strazak sam (dyskusja) 19:12, 6 wrz 2015 (CEST)
W ostatniej dyskusji do jakiej potrafię dotrzeć (Wikiprojekt:Infoboksy/standardy2#Spacje_w_wywołaniach) ogólnie widać, że jednak ze spacjami, ale to nie przyjęty standard. Aczkolwiek zdecydowanie nie chciałem tym inicjować dyskusji na ten temat. Chodzi mi tylko i wyłącznie o techniczną możliwość, aby WP:SK tylko w moim przypadku tych spacji nie usuwał ;-) – tak jak mogę sobie dodać setki wyrażeń regularnych do WP:SK, tak chciałbym się jednej z funkcji pozbyć. Wostr (dyskusja) 19:56, 6 wrz 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian @Malarz pl jw. Strazak sam (dyskusja) 20:32, 6 wrz 2015 (CEST)
No ale zyskujemy bajt na spacji czy nie o to chodzi ;) ? Strazak sam (dyskusja) 18:08, 6 wrz 2015 (CEST)
			// usuwam spacje na końcach linii
			str = str.replace( /[ \t]*\n/g, '\n' );
@Wostr Odłącz na próbę skrypt malarza (/* importScript('Wikipedysta:Malarz pl/wp_sk.js');*/) i zobacz jak się Twój WP:SK zachowuje. Paweł Ziemian (dyskusja) 14:17, 7 wrz 2015 (CEST)
Skrypt główny też usuwa. Ja tę linię wstawiłem ponownie, bo wcześniejsza część mojego skryptu czasami może wstawić spacje na końcu linii. Mam też drugi skrypt (/*importScript('Wikipedysta:Malarz pl/wp_si.js');*/), który z kolei inaczej formatuje infoboksy :-). Formatuje on kod infoboksu (prawie) tak samo jak robi to mój bot. Ta część standardu nie została przegłosowana, więc nie umieściłem go moim głównym skrypcie. ~malarz pl PISZ 15:10, 7 wrz 2015 (CEST)
@Malarz pl Co to znaczy "inaczej formatuje infoboxy"? Możesz podrzucić jakiś reprezentatywny screen albo diff? Beno @ 23:36, 10 wrz 2015 (CEST)

Jeżeli dobrze rozumiem, to opcja minimum jest taka, aby wszędzie w kodzie artykułu usuwać trailing spaces oprócz tych w szablonach po znaku równości, przy czym jeżeli spacja tam jest, to zostaje, a jeżeli jej nie ma, to się jej nie dokłada, czyli w szablonach stosujemy status quo? Beno @

@Beno Najwyraźniej, jest to chyba jedyna opcja bez potrzeby dyskutowania nad ew. standardami etc. Z jednej strony rozumiem, że w wielu iboxach te dodatkowe spacje po „=” są zbędne (bo np. nigdy nie będą użyte etc.), więc mogę zrozumieć, że dla większości ich usuwanie może być korzystne, z drugiej jednak – dla mnie – jest to niewygodne i chciałem się pozbyć tej funkcji z WP:SK, bo to dla mnie zwykła strata czasu (a staram się nie zapisywać artu, gdy widzę, że zapomniałem dodać spacji po „=” dodając nowe dane do jakiegoś pola → przynajmniej 10 sekund zmarnowanych na poprawienie jednej spacji). Dzięki temu skryptowi malarza skutecznie (mam nadzieję) pozbyłem się tego (a przy okazji dowiedziałem się, że WP:SK włączone w preferencjach działa mi tylko połowicznie (nie poprawia przekierowań) + włączenie go przez commons.js pozwala mi w końcu na używanie Twojego skryptu, który wcześniej zawieszał całe okno). Wostr (dyskusja) 23:24, 10 wrz 2015 (CEST)
@Wostr Wp_sk usuwa wszystkie końcowe spacje, natomiast ja w mojej wersji skryptu Nuxa staram się zachowywać (czyli ani kasować, ani nadawać), co idzie mi strasznie opornie i wymaga wstawiania wielu warunków. Wczoraj sporo poprawiłem, ale idzie opornie. Prawie każde zdarzenie trzeba rozwiązywać indywidualnie. Beno @ 23:34, 10 wrz 2015 (CEST)
@Beno Wersja WP+SK + dodatek malarza (wp_si) + Twój w tym momencie są dla mnie idealne: rzeczywiście dodają spacje w infoboksach, tam gdzie ich nie ma (ale w moim przypadku to bardzo dobrze) + Twój WP:SK robi bardzo sporo poprawek w szablonach cytowania (które czasem zajmowały mi wieki) i np. apostrofy etc. Dla mnie w obecnym kształcie połączenie tych skryptów działa wyśmienicie :-). Wostr (dyskusja) 12:31, 11 wrz 2015 (CEST)

Zegar[edytuj kod]

Coś jest nie tak. W głosowaniu na arbitra (Gytha) zegar pokazał mi 23:59, tak samo miała Marycha80 – 00:00. Wciskaliśmy edycje ja 00:00:14, Marycha80 00:01:02. Miałem już tak parę razy w zwykłych dyskusjach, że po podglądzie zostawała "stara" godzina, no ale tutaj to głosowanie. Można temu jakoś zaradzić automatycznie, nie "półautomatycznie" i nie "ręcznie"? --Mozarteus (dyskusja) 21:29, 6 wrz 2015 (CEST)

Powiadomienia[edytuj kod]

Zmienił się sposób zawiadamiania o wpisach w dyskusji i wydarzeniach. Z jakiegoś powodu, mimo systematycznego dążenia do polonizacji wszystkiego, dymki wyświetlające się po najechaniu myszką na ikonki są po angielsku. Pewnie ktoś będzie chciał to przerobić.

Gżdacz (dyskusja) 22:17, 10 wrz 2015 (CEST)

To tylko kwestia czasu, Rzuwig już przetłumaczył na Translatewiki: MediaWiki:Tooltip-pt-notifications-alert/pl i MediaWiki:Tooltip-pt-notifications-message/pl. --The Polish (query) 22:30, 10 wrz 2015 (CEST)
Moja, Your, Twój, formy bezosobowe, osobowe i tryb rozkazujący. Dziesięć linków, dwa języki i sześć form wyświetlanych informacji. Trza się zdecydować. DrPZDYSKUSJA 22:37, 10 wrz 2015 (CEST)
Tradycyjnie już zapytam: jak to wyłączyć? :-) PG (dyskusja) 07:37, 11 wrz 2015 (CEST)
Całkowicie się chyba nie da, możesz jedynie "odptaszkować" wyświetlanie poszczególnych funkcji - Specjalna:Preferencje#mw-prefsection-echo. Sir Lothar (dyskusja) 12:46, 11 wrz 2015 (CEST)
Dodaj $('#pt-notifications-alert').css('display','none'); i $('#pt-notifications-message').css('display','none'); do swojego pliku css Sidevar (dyskusja) 12:51, 11 wrz 2015 (CEST)
Fakt, zapomniałem o modyfikacji CSS-a :). Sir Lothar (dyskusja) 13:02, 11 wrz 2015 (CEST)
@Sidevar Jeśli się nie mylę, to coś takiego schowa całkowicie powiadomienia, a mnie chodzi tylko o ukrycie tych paskudnych i niepotrzebnie przyciągających ikonek. PG (dyskusja) 19:37, 11 wrz 2015 (CEST)
Nie wiem czy rozumiem. Chcesz wyłączyć biały dzwoneczek i tę kartkę? Sidevar (dyskusja) 20:52, 11 wrz 2015 (CEST)
Nie tylko PG.:) — Paelius Ϡ 01:20, 12 wrz 2015 (CEST)
Tak:) Farary (dyskusja) 07:36, 12 wrz 2015 (CEST)
.oo-ui-iconElement-icon {display:none !important;} Ta linijka wklejona do common.css ukryje ikonki. Sethakill (dyskusja) 09:00, 12 wrz 2015 (CEST)
@Sethakill Stokrotne dzięki! PG (dyskusja) 09:10, 12 wrz 2015 (CEST)

Dymki wyświetlające się po najechaniu myszką na ikonki są już po polsku. --The Polish (query) 16:18, 12 wrz 2015 (CEST) @Sethakill A na te szare kwadraciki między nickiem a linkiem do dyskusji też jest jakiś kod? I na ikonkę przed nickiem :) Farary (dyskusja) 10:26, 13 wrz 2015 (CEST)

Ikonę ludka wyłączysz tym #pt-userpage {background-image:none !important;} natomiast szare tło tym .mw-echo-ui-notificationBadgeButtonPopupWidget > .oo-ui-buttonElement-button {background-color:white !important;}. Daj znać czy działa. Sidevar (dyskusja) 11:40, 13 wrz 2015 (CEST)
Hm... można odnieść wrażenie, że jakby ktoś się uparł to można zrobić kod, zastępujący te oprogramowanie kartką papieru i długopisem albo nawet glinianą tabliczką... Kenraiz (dyskusja) 12:15, 13 wrz 2015 (CEST)
@Kenraiz Sugerujesz, że te głupie ikonki to jakiś wielki postęp w porównaniu do tego, co było do tej pory? Wygląda raczej na to, że komuś się nudziło albo zabrakło kompetencji do zrobienia czegoś większego (np. naprawienia Flow). PG (dyskusja) 18:57, 13 wrz 2015 (CEST)
 :-)) Jestem pewien, że programiści z Wikimedia robią co mogą by nadać Wikipedii choć trochę wygląd witryny w miarę współczesnej. Efekty są dość rozpaczliwe, a poddanie się ich w implementacji Flow świadczy o tym jak wielki rozziew jest między elastycznym serwisem opartym na wiki, a sztywnymi schematami designerskimi. Przyglądam się z dystansem ich poczynaniom, ale też bawi mnie konserwatyzm w korzystaniu z narzędzi informatycznych. Wszyscy się przyzwyczajamy do dobrego, ale nie aprobując zmian wykluczamy też jakikolwiek rozwój. Inna rzecz, że w gruncie rzeczy wydaje mi się, że mimo wysiłków nasz projekt będzie trwał jako niszowe przedsięwzięcie realizowane przez dinozaurów-wikipedystów. Przerabianie Wikipedii na program trzymający zmieniające się standardy jest o tyle bezsensowne, że wszelkie te mobilne programy ukierunkowane są na sterowanie za pomocą ekranów dotykowych, z czasem analizę ruchów dłoni itd., a to nie idzie w parze z pisaniem artykułów. Zakładam, że poza serwisem wiki do tworzenia Wikipedii, powstaną dzięki swobodnej licencji nakładki pozwalające korzystać z naszej encyklopedii w tych wszystkich nosidłach i smart-telewizorach za pośrednictwem bajeranckich programów przesuwających po ekranie pola treści, ikonki komunikatów i to wszystko co pozwala człowiekowi nieustannie być wpiętym w sieć społeczną. Kenraiz (dyskusja) 20:56, 13 wrz 2015 (CEST)
Siła personalizacji interfejsu użytkownika (czyli w tym przypadku modyfikacja CSS). BTW, skąd u Ciebie taka dekadencka postawa, Kenraizie :) ? Sir Lothar (dyskusja) 08:29, 15 wrz 2015 (CEST)

Ikonka znikła, szare tło też. Pomiędzy nickiem a linkiem do dyskusji została biała przerwa z niewidocznymi przyciskami i dymkami po najechaniu myszką. Lepsze to niż nic. Dzięki. Jeśli znasz rozwiązanie, jak usunąć te przyciski i podsunąć nick w prawo, będę wdzięczna:) Farary (dyskusja) 13:49, 13 wrz 2015 (CEST)

Niestety nie wiem jak to zrobić bez dostępu do kodu Wikipedii. Sidevar (dyskusja) 19:17, 15 wrz 2015 (CEST)

Tymczasowy zwrot[edytuj kod]

U mnie i tak wróciło dzisiaj stare jednoikonkowe powiadomienie. Michał Sobkowski dyskusja 21:11, 15 wrz 2015 (CEST)

Wygląda na to że powstało kilka problemów: nieznikające żółte powiadomienia o nowych wiadomościach (T107655), pięciokrotnie zwiększone renderowanie CSS (T112401) i niedziałające powiadomienia na Commons pod Safari i pod starymi wersjami Firefoxa (T112552). --The Polish (query) 21:50, 15 wrz 2015 (CEST)

Escapowanie specjalnych znaków[edytuj kod]

Czasem w urlu albo tytule w szablonie {{Cytuj stronę}} potrzebuję wstawić [, ] lub |. Czy jest to możliwe w inny sposób niż z użyciem tagu nowiki? Therud (dyskusja) 15:20, 14 wrz 2015 (CEST)

Tak. Cytując dokumentację wskazanego szablonu: „np. "|": &#124;, "[": &#91;, "]": &#93;, "{": &#123;, "}": &#125;”. Paweł Ziemian (dyskusja) 15:28, 14 wrz 2015 (CEST)
A który sposób jest zalecany (podany przeze mnie czy przez Ciebie)? Therud (dyskusja) 15:38, 14 wrz 2015 (CEST)
Ja w urlu bym wstawił %xx, gdzie xx jest szesnastkowym kodem znaku. Natomiast w tytule użył encji HTML. To raczej kwestia gustu. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:49, 14 wrz 2015 (CEST)

Wikipedia:Komitet Arbitrażowy - skład (tabela)[edytuj kod]

Witam. Piszę tutaj ponieważ potrzebuję zdania na temat tabelki którą zrobiłem a chciałbym w postaci tej tabelki zamienić i przenieść ją tutaj. Czy według Was ta tabelka jest dobra zamiast tego co w tej chwili jest ???? TharonXX[pogadajmy] 21:55, 15 wrz 2015 (CEST)

 1. ustąpił 11 maja 2008
 2. członek KA od 13 maja 2008, zastąpił Margoza
 3. ustąpił 23 września 2010
 4. ustąpił 22 września 2009
 5. członek KA od 22 września 2009, zastąpił Przykutę
 6. członek KA od 30 września 2010, zastąpił Elfhelma
 7. a b ustąpił 13 marca 2013
 8. członek KA od 13 marca 2013, zastąpił Wpedzicha

Błąd w przypisach: Nieprawidłowy znacznik <ref>; nazwę „uwaga7” zdefiniowano więcej niż raz z różną zawartością

 • IMO diagram Gantta, który jest w WP:KA jest wystarczający i dużo czytelniejszyod tabelki powyżej. ~malarz pl PISZ 22:18, 15 wrz 2015 (CEST)
 • Podobnie jak Malarz - uważam, że obecny diagram na stronie KA jest bardziej przejrzysty i czytelny. Sir Lothar (dyskusja) 09:53, 16 wrz 2015 (CEST)
 • Jw. diagram jest ciekawszy; swoją droga można by go podzielić przynajmniej na jakieś okresy? Robi się coraz gęściej :) Stanko (dyskusja) 11:50, 16 wrz 2015 (CEST)
 • Poszerzyłem na największy wspierany rozmiar czyli 1600px. Może coś więcej dałoby się wycisnąć korzystając z mw:Extension:Graph. Paweł Ziemian (dyskusja) 18:40, 16 wrz 2015 (CEST)
  • Stanko chyba miał na myśli zrobienie 2 osobnych obrazków, ale i tak nie jest źle. Sidevar (dyskusja) 19:57, 16 wrz 2015 (CEST)

Dowolny dostęp w Wikidanych[edytuj kod]

W związku z ogłoszeniem wyżej o włączonym dowolnym dostępie do Wikidanych wzbogaciłem {{#invoke:Wikidane|P}}, {{#invoke:Wikidane|etykieta}}, {{#invoke:Wikidane|V}} i {{#invoke:Wikidane|Dump}} o opcjonalny parametr id, w którym można wskazać Qid elementu z Wikidanych. Domyślnie wczytywane są dane powiązane z artykułem. W prostych przypadkach można również używać {{#property:P31|from=Q42}} → człowiek, którego zamiennikiem jest {{#invoke:Wikidane|P|id=Q42|31}}człowiek. Pod Q42 kryje się {{#invoke:Wikidane|etykieta|id=Q42}} → Douglas Adams. Nie nawołuję tutaj do masowego czytania danych w ten sposób, ale jeśli ktoś będzie robił jakiś szablon korzystający z danych to przykłady na stronach dokumentacji będą mogły z takiej furtki skorzystać. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:48, 16 wrz 2015 (CEST)

Przy okazji zapytam. Czy jest możliwość śledzenia zmian interwików z Wikidanych na Wikipedii na stałe oraz czy jest to możliwe np. w takiej formie "dodano [[:fr:nazwa artykułu]]", abym odrazu wiedział co się zmieniło a nie "Zmieniono element Wikidanych". Eurohunter (dyskusja) 23:54, 16 wrz 2015 (CEST)
Nic mi o tym nie wiadomo. Ja mam pewną pulę utworzonych przez siebie lub dodanych elementów w obserwowanych na Wikidanych. Wtedy wszystkie zmiany są tam widoczne. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:58, 17 wrz 2015 (CEST)
@Paweł Ziemian A czy jest jakaś możliwość, aby w przypadku, gdy infoboks pobiera dane z WD, zmiany tych danych były w jakikolwiek sposób monitorowane? Załóżmy (bardzo przyszłościowo), że jest infoboks w ok. 4 tys. artykułów, a w każdym 5–40 danych pobieranych z WD. Monitorowanie tego przez Obserwowane byłoby niewykonalne. Rozumiem, że jedyny sposób to pisanie bota, który by np. raz dziennie pobierał wszystkie Qid artykułów, w których jest infoboks wraz z każdą daną i porównywał z dniem wcześniejszym? Wostr (dyskusja) 18:45, 17 wrz 2015 (CEST)
To bardzo ciekawy problem. Na razie nie znam żadnych mechanizmów, które by ułatwiały takie obserwacje. Na Wikidanych był nawet kiedyś poruszony wątek na temat wandalizmów tamże. Ktoś robił jakieś statystyczne zestawienia i ponoć jest podobnie jak na każdej wiki. Na razie są tylko „definiowane ograniczenia” przeglądane przez boty. Ktoś rzucił pomysł aby moduły serwujące dane czytały tylko użródłowione dane, lecz riposta była krótka „nic nie dostaniesz”, bo niestety na większość danych źródeł brak. Rozwój przypomina więc początki naszej wiki. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:15, 17 wrz 2015 (CEST)
Akurat w odnośnie źródeł w moim przypadku problemu nie widzę. Nie wyobrażam sobie, aby pobierać nieuźródłowione dane z WD – zwłaszcza że przez ostatnie ~2 lata praca kilku osób przyczyniła się do zmniejszenia nieuźródłowionych danych w infoboksach chemicznych o ponad połowę (z ok. 5,5 tys. do obecnych 2,5 tys.). Zastanawiam się nad tym problemem z prostej przyczyny: obecnie mam w obserwowanych myślę ponad 75% artykułów z infoboksami chemicznymi i jestem w stanie wyłapać zmiany. Jeśli miałbym dodatkowo sprawdzać jeszcze obserwowane w WD, gdzie większość zmian to edycje nazw, opisów w innych językach lub dziwnych identyfikatorów w nieznanych bazach danych, to szansa na dodanie błędnej danej w WD, która potem byłaby w infoboksie na Wiki byłaby znacznie większa. W każdym razie widzę, że nawet gdyby dane z jednostkami mogłyby być już umieszczane w WD, to i tak całkowite przejście na pobieranie stamtąd danych trwałoby ładnych parę lat. Wostr (dyskusja) 19:59, 17 wrz 2015 (CEST)

Kontrola autorytatywna[edytuj kod]

Wykorzystałem nowe możliwości w rozszerzeniu funkcji {{Kontrola autorytatywna}}. Teraz szablon automatycznie generuje wpisy o dostępnych członkach grup, duetów i rodzeństwa opisanych w ramach jednego artykułu. Przykłady: bracia Wright, Franciszek i Hiacynta Marto lub bracia Marx. Efektem ubocznym grzebania po dalszych danych jest Kategoria:Kontrola autorytatywna potrzebuje polskiej etykiety, w której lądują artykuły z brakującymi polskimi etykietami w Wikidanych z powiązanych elementów. Ta techniczna kategoria normalnie powinna być pusta, więc zachęcam do jej opróżnienia edytując odpowiednie Wikidane. Aby łatwo trafić to takich elementów należy sobie włączyć gadżet WD-link (czwarty od dołu w pierwszej sekcji Przeglądanie stron w preferencjach). Tymczasem zaimplementowałem również szukanie brakujących nazw w językach z następującej listy (ang. • niem. • fr. • wł. • cz. • lit. • port. • hiszp.).

Szablon w obecnej nowej postaci generuje listę dostępnych członków nawet jeśli istnieje zbiór identyfikatorów dla całej grupy (zob Tatu). Rozważałem przez chwilę, czy to jest zasadne i stwierdziłem, że tak. Po pierwsze nie zawsze istnieje osobny artykuł o członku i to jest jedyna metoda prezentacji tych danych. Po drugie nie trzeba szukać i klikać w link o członku, aby poznać te dane. Zachowanie jest zawsze takie samo, czyli interfejs jest przewidywalny dla czytelnika.

Oczywiście jeśli będą jakieś uwagi to chętnie poznam i naniosę ewentualne zmiany. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:28, 20 wrz 2015 (CEST)

Nie za bardzo rozumiem co należy uzupełnić w Wikidanych. Może pokazać na przykładzie, np. Bonnie i Clyde? Blackfish (dyskusja) 21:52, 20 wrz 2015 (CEST)
Bonnie i Clyde nie mają polskiej etykiety. Trzeba ją utworzyć kopiując w tym przypadku wersję angielską. Ja wcześniej poprawiłem Kaina i Abla dla artykułu Kain i Abel. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:13, 20 wrz 2015 (CEST)
A w taki sposób należało postąpić w przypadku braci Arkadija i Borisa Strugackich dla artykułu Arkadij i Boris Strugaccy. --WTM (dyskusja) 22:25, 20 wrz 2015 (CEST)
No właśnie. Tu trzeba było utworzyć zgodnie z zasadami transkrypcji, czyli chyba skopiować z naszego artykułu. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:32, 20 wrz 2015 (CEST)
 • 2 stycznia 2014 wstawiłem do opisu szablonu ostrzeżenie o przyszłej eliminacji parametrów, które obecnie wygląda następująco:

W związku z nowym działaniem szablonu zmieniłem zasady umieszczania stron w Kategoria:Kontrola autorytatywna z parametrami. Teraz tam trafiają wszystkie wywołania, z wyjątkiem takich, które powołują się tylko na Wikidane. Przestrzeń główna już od dłuższego czasu niemal praktycznie spełniała takie wymagania. Wszelkie sporadycznie pojawiające się nowe przypadki są czyszczone na bieżąco. Nastąpił teraz czas na sprzątanie prywatnych brudnopisów polegający na przełączenie wszelkich sensownych wywołań na Wikidane. Niektóre przypadki już sprzątnąłem. W pozostałych stronach prosiłbym właścicieli (@Alan ffm, @Jaceknow, @Pnapora, @FUSAco, @Gknor o możliwe poprawienie lub usunięcie szablonu. Sprzątanie polega na odnalezieniu odpowiedniego elementu w Wikidanych, uzupełnieniu go o ewentualne brakujące cechy zawierające identyfikatory kontroli autorytatywnej i na końcu zamianie wszystkich parametrów w szablonie jednym {{{1}}} o wartości Qnumer będącym identyfikatorem elementu z Wikidanych (przykład). Oczywiście jeśli taki element jest w Wikidanych niedostępny to trzeba go utworzyć. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:59, 21 wrz 2015 (CEST)

Problem z przyciskami[edytuj kod]

Drugi dzień nie wyświetlają się zielone przyciski pod oknem edycji. Win 7, Firefox, książka. Eurohunter (dyskusja) 14:12, 19 wrz 2015 (CEST)

U mnie się wyświetlają ale standardowe przyciski zamiast dodatkowych które ustawiłem sobie w moim pliku common.js. Przedwczoraj wszystko działało, dzisiaj już nie. Win 7, Chrome 45.0.2454.93 m i vector. --The Polish (query) 14:52, 19 wrz 2015 (CEST)

Skrypt MediaWiki:Gadget-edit-summaries.js ładuje nieistniejący moduł ext.visualEditor.viewPageTarget.init, któremu po ostatniej aktualizacji oprogramowania zmieniono nazwę na ext.visualEditor.desktopArticleTarget.init (zob. [3]). Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 15:57, 19 wrz 2015 (CEST)

Zmieniłem. Jeśli wyłączyłem w ten sposób Wikipedię, to będzie na Petera. :-) Michał Sobkowski dyskusja 23:12, 19 wrz 2015 (CEST)

U mnie zaczęło działać poprawnie. Dziękujemy. --The Polish (query) 23:19, 19 wrz 2015 (CEST)

To jest o tyle dziwne, że po nazwie modułu sądząc ta zmiana powinna dotyczyć edytora wizualnego. (Peter Bowman?) A co do problemu, to po rewolucjach sprzed kilku tygodni, od czasu do czasu zdarza się u mnie brak części lub wszystkich przycisków. Zwykle pomaga przeładowanie za pomocą "Pokaż podgląd" (Win 7/8, Firefox, książka). Teraz mam też wszystko. Michał Sobkowski dyskusja 23:24, 19 wrz 2015 (CEST)
U mnie też wróciły. Eurohunter (dyskusja) 00:29, 20 wrz 2015 (CEST)
Ja też miałem problem, ale jest już wszystko w porządku. Zsuetam (dyskusja) 07:55, 20 wrz 2015 (CEST)
To może wasz problem był inny, bo u mnie w dalszym ciągu czasami niektóre guziki nie są widoczne. Ponieważ ich kolejność jest zmienna, podejrzewam, że w jakimś układzie coś się haczy. Michał Sobkowski dyskusja 15:05, 20 wrz 2015 (CEST)
Dzięki, @Michał Sobkowski :). Ten moduł służy do wstępnego rejestrowania wtyczek dla VE, zatem uruchamiany jest po każdym przeładowaniu strony (stąd .init). Dopiero po przejściu na tryb VE pobiera resztę kodu (mw:VisualEditor/Gadgets#Deployment). Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 14:20, 20 wrz 2015 (CEST)

Omamy wzrokowe[edytuj kod]

Pierwsza ilustracja (Ziemia widziana ze statku Apollo 17..) w Polarna czapa lodowa przedstawia... wiatrak pokojowy, mimo, że w źródle jest podlinkowany właściwy plik Plik:The Earth seen from Apollo 17.jpg. Po usunięciu 200px|right| obrazek zmienia się na prawidłowy. U Was jest tak samo czy mam iść do lekarza ? Doctore→∞ 00:48, 22 wrz 2015 (CEST)

 • Mistrzowskie :) Emptywords (dyskusja) 00:49, 22 wrz 2015 (CEST)
  • Każda inna rozdzielczość działa prawidłowo. Nie wiem, co tu się dzieje :) Może ktoś z naszych technomagików pomoże? Emptywords (dyskusja) 00:54, 22 wrz 2015 (CEST)
   • Faktycznie. To musi być jakaś magia ;) Electron   01:41, 22 wrz 2015 (CEST)
    • Jaka tam magia. Obrazki są często skalowane, więc dla przyspieszenia ładowania przechowuje się je w różnych rozmiarach w pamięci podręcznej. Tutaj do pamięci podręcznej trafił błędny obrazek (z wiatrakiem). Porównajcie np. [4] i [5]. Może to być błąd w oprogramowaniu albo pomyłka (żart?) administratora serwerów Commons. PG (dyskusja) 09:33, 22 wrz 2015 (CEST)
     • Nie wiem do końca co tam się na Commons działo, ale z tego rejestru wynika, że 21 września br. ktoś miał niezłą zabawę polegającą na nadpisywaniu istniejącego pliku. Historia pliku została z tych zabaw wyczyszczona, niemniej jednak na serwerach zachowała się ⇒ miniaturka w rozdzielczości 200px pozostała po wandalizmie. Nie umiem wymusić na serwerze odświeżenie tej miniaturki, ?action=purgenie działa. --WTM (dyskusja) 09:36, 22 wrz 2015 (CEST)
      • Teraz działa, problem polegał na błędnym renderowaniu miniaturki. Zrobiłem null edit i się naprawiło. --The Polish (query) 14:40, 22 wrz 2015 (CEST)

Problem "Aktualnymi wynikami"[edytuj kod]

Gdy w Obserwowanych klikam na zliczarkę wyników głosowań ("Aktualne wyniki") otwiera się pusta strona. Macie też może ten problem?Dreamcatcher25 (dyskusja) 07:47, 23 wrz 2015 (CEST)

http://tools.wikimedia.pl/ leży. Michał Sobkowski dyskusja 09:06, 23 wrz 2015 (CEST)
3 dni minęło, nadal leży. Czy można coś z tym zrobić? Zsuetam (dyskusja) 16:24, 26 wrz 2015 (CEST)
Serwer narzędziowy jest zarządzany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zaś, jak wynika ze strony Podział zadań Zarządu, odpowiedzialni są @Masti, @Wpedzich --WTM (dyskusja) 16:39, 26 wrz 2015 (CEST)
mamy awarię sprzętową serwera. W tej chwili uruochomione są jedynie listy dyskusyjne. @Saper pracuje nad uruchomieniem reszty usług. masti <dyskusja> 09:16, 28 wrz 2015 (CEST)

Szablon perski[edytuj kod]

Niedawno wpadłem na szablon: fa:الگو:تفکیک‌شده از. Szablon ma odpowiedniki na enwiki i ruwiki: en:Template:Split to i ru:Шаблон:Перенесённый текст. Utworzyłem na plwiki: Szablon:Przeniesiony tekst. Po prostu wząłem i skopiowałem kod źródłowy. Myśłę, że szablon jest bardzo przydatny. Ale coś mi nie działa:

{{Przeniesiony tekst|Test|37551453}}

Biorę np. stronę Czy wiesz/propozycje No. 43492428 i piszę:

{{Przeniesiony tekst|Czy wiesz/propozycje|43474038}}

(czyli wersja 43474038). Chciałem dodać do dyskusji strony Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2015:09:10:Partia żuli i złodziei, która zawiera tekst, przeniesiony z dyskusji czywiesza. A wygłąda tak:

Mógłby ktoś pomóc? --Pleciuga (dyskusja) 14:22, 24 wrz 2015 (CEST)
Aha, udało mi się już. Po prostu musiałem zkorzystać ze strony Szablon:Tmbox i dokonać odpowiednich zmian: image→grafika, text→tekst itd. --Pleciuga (dyskusja) 15:46, 24 wrz 2015 (CEST)

A to nie jest dubel przypadkiem ? Mamy przecież szablony takie jak: {{Zintegrowany}}, {{Wydzielony}}. Sir Lothar (dyskusja) 15:03, 24 wrz 2015 (CEST)
Gdyby to był dubel, zostałby już usunięty z enwiki i ruwiki. O ile rozumiem, dubla nie ma, bo chodzi o część tekstu z innego hasła, a nie integrację. --Pleciuga (dyskusja) 15:16, 24 wrz 2015 (CEST) No, a może naprawdę dubel szablonu {{Wydzielony}}. Nie wiem dokładnie. --Pleciuga (dyskusja) 15:57, 24 wrz 2015 (CEST)
Aha, proszę porównać:
{{Wydzielony|Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje|wersja=43492428}}


czyli mamy różne efekty. Ale nie wiem, czy ta różnica jest zasadnicza. --Pleciuga (dyskusja) 16:04, 24 wrz 2015 (CEST)
Moim zdaniem te szablony merytorycznie służą temu samemu. W takiej sytuacji nowy do usunięcia. ~malarz pl PISZ 08:18, 25 wrz 2015 (CEST)
No to przepraszam. Nie wiedziałem o szablonie {{Wydzielony}}. Przecież istnieje tu na tyle dużo szablonów, że można się w nich zgubić. --Pleciuga (dyskusja) 14:05, 25 wrz 2015 (CEST)

{{w języku}} i kursywa[edytuj kod]

mamy taki fajny szablon {{w języku}}, działa i nawet stosuje standardowo kursywę, jednak nie wiedzieć z jakiego powodu kursywa ogranicza się do alfabetu łacińskiego a nie obejmuje cyrylicy i języka greckiego - wygląda to tak:

pol. Wrocław, ros. Вроцлав, gr. Βρότσλαβ

a powinno:

pol. Wrocław, ros. Вроцлав, gr. Βρότσλαβ.

należało by to wprowadzić do wszystkich języków korzystających z cyrylicy czy dla greki bo w tych językach kursywa jest tak samo stosowana jak w alfabecie łacińskim. - John Belushi -- komentarz 10:54, 25 wrz 2015 (CEST)

Kursywa została wyłączona dla alfabetów innych niż łaciński, na żądanie wikipedystów. Patrz np. wątek sprzed roku #Koszmar kursywowy w szablonach --164.126.249.9 (dyskusja) 11:11, 25 wrz 2015 (CEST)
Czy na pewno? Ja gdzieś słyszałem/czytałem/widziałem, że kursywę w taki sposób stosuje się tylko w przypadku alfabetu łacińskiego. Wostr (dyskusja) 12:33, 25 wrz 2015 (CEST)
Chociaż do szablonu {{w języku}} nie dołączono interwiki, istnieją jego odpowiedniki w innych WP, przy czym są bardzo popularne. Zob. np. odpowiednik na enwiki en:Template:Lang i przykład jego użycia w haśle en:Umarali Quvvatov, gdzie też nie ma kursywy w wypadku cyrylicy. Moim zdaniem, warto dodać interwiki do polskiego szablonu. --Pleciuga (dyskusja) 14:15, 25 wrz 2015 (CEST)
Dodane, ale teraz nie mogę znaleźć interwiki dla {{J}}. --The Polish (query) 15:08, 25 wrz 2015 (CEST)
@The Polish Było dobrze wcześniej, niepotrzebna zmiana. {{j}} to odpowiednik template:lang. Natomiast en.wiki ma odpowiednie szablony typu template:lang-ru służące do tego, co u nas robi {{w języku}}. Wostr (dyskusja) 18:37, 25 wrz 2015 (CEST)
Racja, coś mi się pomieszało. --The Polish (query) 18:40, 25 wrz 2015 (CEST)
 • a dlaczego kursywa miała by być tylko w alfabecie łacińskim? co innego alfabety "azjatyckie" jak chiński, japoński czy pochodzące z Indii a co innego cyrylica czy grecki -> zobacz: ru:Курсив i el:Επισεσυρμένη γραφή - John Belushi -- komentarz 15:49, 25 wrz 2015 (CEST)
  • Kursywa w alfabecie łacińskim jest po to aby odróżnić tekst w języku obcym od polskiego. Treść zapisana z użyciem innych skryptów łatwo odróżnić, więc języki które ich używają takiego zabiegu typograficznego nie potrzebują. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:51, 25 wrz 2015 (CEST)
"aby odróżnić tekst w języku obcym od polskiego". Otóż właśnie. Ta sama zasada panuje w książkach anglojęzycznych, natomiast w piśmiennictwie rosyjskim zwroty łacińskie pisze się bez kursywy. Sprawdziłem, jak się używa tego szablonu na ruwiki. Zob. np. ru:Рудаки, czyli szablon obejmuje nawet cyrylicę w wypadku, gdy napisany cyrylicą tekst należy do języka obcego (w danym wypadku do języka tadżyckiego). Ale nie jestem zdania, że jest to zaleta rosyjskiego odpowiednika szablonu. Wprost przeciwnie, kursywa w wypadku użycia innych skryptów (cyrylicy itd.) tylko sprawia trudności czytelnikom. Moim zdaniem, najważniejsza sprawa polega na tym, że The Polish nareszcie dodał interwiki. Dzięki. Nie wiem jednak, po co komu szablon {{j}}, żeby troszczyć się o interwiki. --Pleciuga (dyskusja) 18:54, 25 wrz 2015 (CEST)
 • @Paweł Ziemian no i właśnie o to chodzi by w polskojęzycznym tekście odróżnić nazwę własną kursywą zarówno w alfabecie łacińskim jak i w cyrylicy czy w tekście greckim - bo te języki tak samo zapisuje się kursywą jak i języki łacińskie - John Belushi -- komentarz 12:01, 26 wrz 2015 (CEST)
 • Jak coś jest pisane innym alfabetem niż łaciński, to wiadomo z kontekstu, co to jest, i nie trzeba tego dodatkowo wzmacniać kursywą, a ponadto kursywa w innych alfabetach niż łaciński jest znacznie mniej czytelna, często nawet jest koszmarnie nieczytelna, szczególnie gdy jest generowana nie odpowiednią odmianą kroju, która nie zawsze jest dostępna (lub w ogóle istnieje) tylko pochylana sztucznie komputerowo. Beno @ 12:18, 26 wrz 2015 (CEST)
Po co {{J}}? Ano po to żebym z niewielką pomocą CSS
span:lang(my), a:lang(my), span:lang(mnw), a:lang(mnw) { font-family: Myanmar3,ParabaikSans,Padauk,Parabaik,"MyMyanmar Unicode"; }
zobaczył birmański tekst w artykule o kalendarzu birmańskim bez dodawania w treści skrótu z linkiem do artykułu o języku. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:28, 25 wrz 2015 (CEST)

Rozmiar czcionki na urządzeniu z Windows Phone[edytuj kod]

zrzut z Windows Phone

Zauważyłem, że na smartphonie z Windows Phone niepoprawnie jest wyświetlana wielkość czcionki. Przykładowo w dolnym pasku z odnośnikami do kategorii wyraz "Kategorie" ma nieproporcjonalnie większą czcionkę od nazw linkujących wymienionych kategorii, choć wielkość powinna być ta sama (mniejsza, większa, ale ta sama). Załączam zrzut ekranu, który to obrazuje.

Z czego to wynika, że oprogramowanie tak różnicuje? Podobnie to wygląda w innych miejscach Wikipedii, pomimo, że w parametrach zadano tę samą wielkość czcionki, to jest ona wyświetlana niepoprawnie i nie wygląda to za dobrze. --Arewicz@ 20:12, 25 wrz 2015 (CEST)

tools wikimedia[edytuj kod]

Czy wiemy dlaczego tools wikimedia, a wtym Głosowania: Aktualne wyniki nie działają? Jacek555 21:28, 25 wrz 2015 (CEST)

Problem był poruszany kilka wątków wyżej: #Problem "Aktualnymi wynikami". Wciąż nie wiadomo, na czym polega problem. --The Polish (query) 21:33, 25 wrz 2015 (CEST)

Czy możemy wyłączyć narzędzie Tłumaczenie treści (beta)?[edytuj kod]

Jak w tytule. Nie wiem, po co "uszczęśliwiają" nas narzędziem tworzącym potworki typu przed chwilą przeze mnie usunięty biogram Paula McEuena. Cyt.: "McEuen napisał thriller naukowych, Spiral (wydany w 2011), w którym emerytowany Cornell biologia profesor zostaje zamordowany jako część spisku z udziałem broni biologicznej, które otrzymały pozytywne recenzje przez New York Times i Los Angeles Times". Biologia profesor jest spiskiem, który otrzymał pozytywne recenzje. Powstało już nawet konto Tłumaczątko. Sądząc po nazwie, właściciel ma zamiar zasypywać nas takim śmieciem... Lajsikonik Dyskusja 18:51, 27 wrz 2015 (CEST)

 • według strony 957 użytkowników testuje tę funkcję - pewnie chodzi o wszystkie wersje językowe i różne projekty Wikimedia ale nie zmienia to faktu, że to przerażenie. dlatego jestem za propozycją Lajsikonika - kolejny raz jakiś "wynalazca" poprzez takie nieprzemyślane propozycje ktoś na siłę chce nam obniżyć poziom i utrudnić poprawianie treści. - John Belushi -- komentarz 20:48, 27 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu „za” Za tymczasowym wyłączaniem Content Translation dopóki nie zostanie dopracowany. Lepiej podziękować takiemu narzędziu, jeśli mamy po mim sprzątać kod źródłowy (1, 2 i 3). --The Polish (query) 21:18, 27 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu "przeciw" Przeciw Patrząc na statystyki mamy 172 nowe hasła, a to tylko w przeciągu 5 miesięcy. Sidevar (dyskusja) 21:26, 27 wrz 2015 (CEST)

Koledzy, litości! Narzędzie jest winne że ktoś pisze głupoty? Narzędziem jest też klawiatura. Nie ma wniosku, aby zakazać klawiatur? Wszystkim. Dlatego że ktoś za jej pomocą pisze głupoty! A poważnie - jestem zdruzgotany tym co napisał Lajsikonik, że to narzędzie tworzy coś w Wikipedii. Nie, nie, nie - tworzą tylko ludzie. Jeśli któryś "ludź" używa dostępnych narzędzi aby szkodzić Wikipedii, to jestem przekonany, że admini wiedzą co z takim "ludziem" zrobić zamiast wzywać do likwidowania narzędzi. Ponadto "Tłumaczenie treści" nie jest autotranslatorem. Co w nim można dopracować? Podsumowując - wezwanie do wyłączenia narzędzia jest lekko mówiąc - pochopne. Z uszanowaniem, Ency (replika?) 00:03, 28 wrz 2015 (CEST)

Narzędzie nie jest winne, że ktoś pisze głupoty ale jest winne, że w rękach niedoświadczonych użytkowników tworzy taki kod. Doctore→∞ 00:09, 28 wrz 2015 (CEST)
A to jest zarzut merytoryczny i wskazuje poważny brak narzędzia. Nadal jednak nie jest to powód do jego anihilacji. Wszystko co robimy musimu robiż ze zrozumiemiem i weryfikacja tresci/kodu _przed_ publikacją. Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
Ency, początkujący wikipedysta nie zweryfikuje Ci kodu przed publikacją, bo nie wie jak on powinien prawidłowo wyglądać. Zaufa, że narzędzie generuje prawidłowy. Doctore→∞ 21:06, 28 wrz 2015 (CEST)
Wielokrotnie usuwałem - inni administratorzy też - hasła utworzone przy pomocy podobnych narzędzi, z uwagi na to że odgadnięcie poprawnego kontekstu i właściwej dla języka polskiego treści było co najmniej bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. W innych miejscach (takich jak magazyny dywanu) forklift ciężarówka zutylizowany jest z uściskaj-załącznik, by podnosić długie listy. Zawsze walczyło się z czymś takim, a teraz udostępniając takie narzędzie w interfejsie Wikipedii dajemy sygnał, że takie kalekie tłumaczenia są OK. No przecież sama Wikipedia udostępnia narzędzie, którego zastosowanie daje w efekcie takie twory. Lajsikonik Dyskusja 00:55, 28 wrz 2015 (CEST)
A więc są też inne narzędzia. Jak je zakażemy? Na guglowego autotłumacza jesteśmy za cieńcy :-)) . Argument że coś udostępnione przez W. zwalnia z myślenia i staranności redakcyjnej jest chybiony. Taki sam zarzut ma sama Wikipedia - dali możliwość pisania jej przez wszystkich, więc cała W. to tylko i wyłącznie śmieci - więc trzeba zakazać takiego narzędzia jak Wikipedia. Brzmi znajomo, prawdaż? Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Dobry tłumacz to taki, który zna dobrze język oryginału i doskonale język polski. Dlatego tłumaczenia zostawmy osobom wykwalifikowanym, a nie dyletanckim analfabetom korzystających z takich jak to narzędzi. Spróbowałem jeden jedyny raz przy niezrozumiałym dla mnie zdaniu z de-wiki; wyszedł taki koszmar, że z miejsca zrezygnowałem. Belissarius (dyskusja) 03:03, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Odsetek wyróżnionych artykułów zapoczątkowanych narzędziem (0,58%) znacząco przewyższa średnią wikipedyjną (0,25%), czyli narzędzie super ;) Zanim ktoś weźmie tę wypowiedź nazbyt serio, narzędzie jak narzędzie, dobre do linków i niczego innego. Niestety niedopracowane i produkuje śmieciowy kod. Wszystkiego trzeba umieć używać Symbol głosu neutralnego Neutralny--Felis domestica (dyskusja) 03:27, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Za wyłączeniem. Próbowałem z tego korzystać i przypomina to obieranie pomarańczy siekierą na tym etapie. Niestety po raz kolejny jakieś nowinki są wprowadzane w bardzo wczesnej fazie i bez jakichkolwiek dyskusji czy w ogóle ktoś to chce. Jeżeli ktoś chce coś testować to powinien się zgłosić, przejść jakąś weryfikację. Udostępnianie wersji beta każdemu na zasadzie: "weź się pobaw" jest bez sensu. Andrzej19@. 08:38, 28 wrz 2015 (CEST)
  Jak wyżej - dopracować trzeba, ale nie jest to powód do wyłączania. Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu "przeciw" Przeciw Korzystam - ze zrozumieniem, będę (jak czas pozwoli) korzystał więcej. Osobiście nie uważam że to siekiera do obierania pomarańczy. A ponadto dla przypomnienia przypowieść o nożu do steków. Ency (replika?) 20:03, 28 wrz 2015 (CEST)
  • Wybacz, ale to co sobie palnął Wales 10 lat temu podczas jednego z setek tysięcy wywiadów czy tzw. speechów nie jest dla mnie żadnym argumentem. Pokazano czarno na białym, iż za pomocą tego narzędzie powstaje beznadziejny wkład, który ktoś musi później kasować. Narzędzie jest w wersji beta, więc to problem. Andrzej19@. 08:27, 29 wrz 2015 (CEST)
   Żyjemy w wolnym, acz zrujnowanym ;-) kraju, więc każdy ma prawo (nie)uznawać za argument co tylko chce. Narzędzie jest beta i ma poważny brak, ale problemem są ludzie, którzy korzystają z niego w sposób nieodpowiedzialny. Reszta pod wpisem Lajsikonika. Ency (replika?) 12:00, 29 wrz 2015 (CEST)
  • Nie wierzę, że sam tego nie wiesz, ale napiszę to. Różnica między narzędziem "Tłumaczenie treści (beta)" a klawiaturą czy samą Wikipedią polega na tym, że ani klawiatura ani przycisk "edytuj" w Wikipedii nie produkują same z siebie niezrozumiałych treści ani śmieciowego kodu. Lajsikonik Dyskusja 11:17, 29 wrz 2015 (CEST)
   Słusznie nie wierzysz, aczkolwiek to nie do mnie :-) . Wyżej - do tego wczoraj napisałem pod uwagą Doctora "A to jest zarzut merytoryczny i wskazuje poważny brak narzędzia". Zresztą już ustaliliśmy - odpowiedzialny za zapisanie śmieci w kodzie jest człowiek, nie narzędzie, nawet jeśli je wyprodukowało. Podtrzymuję opinię, że narzędzie jest przydatne przy roztropnym jego stosowaniu. Jedyne co bym dopuszczał, to poprzez system uprawnień ograniczenie możliwości jego stosowania np. dopiero od poziomu redaktora albo od jakiejś liczby edycji. Ency (replika?) 12:00, 29 wrz 2015 (CEST)
 • Symbol głosu "przeciw" Przeciw - to nie narzędzia są winne temu co tworzą użytkownicy. masti <dyskusja> 13:13, 29 wrz 2015 (CEST)
  Ale nie musi być ono chyba domyślnie włączone, prawda? ;) Nedops (dyskusja) 14:17, 29 wrz 2015 (CEST)
  Narzędzie włączone domyślnie samo (!) składa czytelnikowi propozycję przetłumaczenia artykułu a kiedy z tego skorzysta to wali w kod serię znaczników <references>, <span> itp. Oczywiście, możemy takie hasło cofnąć początkującemu userowi do brudnopisu, nawet z wyjaśnieniem aby nie korzystał w Wikipedii z narzędzi, jakie mu Wikipedia proponuje. Ale nie liczmy na jego zrozumienie. Doctore→∞ 19:17, 3 paź 2015 (CEST)

Obserwowane[edytuj kod]

Ze zdumieniem zauważyłem, że nie wszystkie edycje w moich obserwowanych artykułach się pokazują. Czyli "obserwowane" pokazują mi jako ostatnią edycję przed tygodniem, a gdy wchodzę w edycję danego artykułu, to widzę kilka późniejszych działań. Nie wiem czy to ma charakter szerszy, bo musiałbym przeczesać po kolei poszczególne obserwowane. Ciekawe. Ktoś to także zauważył? Jaka może być przyczyna? Jacek555 06:48, 28 wrz 2015 (CEST)

Jeśli chcesz widzieć wszystkie zmiany to w zakładce obserwowane w preferencjach zaznacz opcję "Pokaż na liście obserwowanych wszystkie zmiany, nie tylko ostatnią". Sethakill (dyskusja) 07:06, 28 wrz 2015 (CEST)
Tak z grubsza, to od ładnych kilku lat ogarniam ustawienia preferencji :) Ale problem o którym piszę, dotyczy sytuacji w której w obserwowanych widzę "ostatnią edycję" danego artykułu z 20 września, ale później (w tym także wczoraj) był kilkukrotnie edytowany. No i system tego nie wyłapuje. Czyli obserwowane nie pokazują ostatnich kilku edycji, a tylko archiwalną sprzed tygodnia. Co to jest za usterka? Jacek555 12:26, 28 wrz 2015 (CEST)
 • U mnie wszystko jest ok. Emptywords (dyskusja) 12:43, 28 wrz 2015 (CEST)
 • U mnie ten problem nie występuje. Czy na pewno nie ukryłeś drobnych zmian, czy botów, czy przejrzanych edycji? --The Polish (query) 12:53, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Nie potwierdzam żadnych usterek u siebie. @Jacek555 najlepiej podaj swoją konfigurację obserwowanych. Które z opcji masz włączone: Pokaż na liście obserwowanych wszystkie zmiany, nie tylko ostatnie, Ukryj drobne zmiany na liście obserwowanych, Ukryj edycje botów na liście obserwowanych, Ukryj moje edycje na liście obserwowanych, Ukryj edycje anonimowych użytkowników na liście obserwowanych, Ukryj edycje zalogowanych użytkowników na liście obserwowanych? --WTM (dyskusja) 12:56, 28 wrz 2015 (CEST)
 • Jeśli ukryje się jakieś edycje (np. botów), a chce się mieć wyświetlane tylko ostatnie zmiany, to edycja ukryta "maskuje" wcześniejsze zmiany. Kenraiz (dyskusja) 15:54, 28 wrz 2015 (CEST)
  A to by się mogło częściowo zgadzać. Nie widziałem edycji art. Sobota (miasto) między 15:24, 20 wrz 2015‎ a 21:12, 27 wrz 2015, przy czym ostatni był MalarzBOT, a jak mam ukryte edycje botów. Ale jako ostatnia widoczna w obserwowanych widoczna była z 20.09., choć 23.09. też była moja edycja. Czyli nie wiem dlaczego ją też system pominął i przeskoczył do poprzedniej. Ale o tym, że edycja bota maskuje poprzedzające go, nie wiedziałem. Jacek555 17:00, 28 wrz 2015 (CEST)
  Czy nie masz czasem włączonej opcji Pokaż moje edycje? Bo jak jest pokaż, to znaczy że ukrywa, a jak jest ukryj, to znaczy że pokazuje. --The Polish (query) 17:12, 28 wrz 2015 (CEST)

Infoboksy a flagi[edytuj kod]

Gdzie znajdę konsensus w sprawie nie dodawania flag do infoboksu? Inne pytanie, dodajemy hrabstwa, stany i kraje w infoboksach przy miejscu urodzenia? Eurohunter (dyskusja) 14:55, 30 wrz 2015 (CEST)

Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły dyskusja/Archiwum/16#Szablon:Flaga - używanie w infoboksach, ta dyskusja jest podlinkowana w WP:Flagi. ~malarz pl PISZ 15:49, 30 wrz 2015 (CEST)
Dyskusja dotyczyła tylko miejsc narodzin i śmierci? To słabo, bo ludzie wstawiają flagi i w innych miejscach. Eurohunter (dyskusja) 16:15, 30 wrz 2015 (CEST)
Ja bym przyjął zasadę ogólną, że unikamy ręcznego wstawiania flag do boksów. Tam, gdzie one powinny być stosowane w sposób nie budzący wątpliwości (czyli przede wszystkim w parametrze "państwo" w artykułach o miejscach), flagi są wywoływane automatycznie przez szablon boksu. A już absolutnie nie dodajemy flag przez wywołanie pliku graficznego, jeśli już musimy ręcznie, to wyłącznie szablonami. To znacznie ułatwia radzenie sobie z takimi sytuacjami jak np. zbliżająca się zmiana flagi Nowej Zelandii. Powerek38 (dyskusja) 16:55, 30 wrz 2015 (CEST)
 • O ja zdecydowanie byłbym za takim rozwiązaniem. Bo miejsca gdzie można zdaniem niektórych Wikipedystów wstawić flagę co raz mnie zaskakują. Andrzei111 (dyskusja) 22:45, 9 paź 2015 (CEST)
Tu zaczyna się inny problem. Co to "Państwo" ma oznaczać. Narodowość? W innych infoboksach jest "Narodowość" dodawana co najmniej na kilka sposobów. Eurohunter (dyskusja) 17:42, 30 wrz 2015 (CEST)
O ile wiem, narodowość pojawia się tylko w boksach biograficznych, gdzie użycie flag jest zupełnie niezalecane. Powerek38 (dyskusja) 19:37, 30 wrz 2015 (CEST)

Podpis[edytuj kod]

Jak dodać niestandardowy podpis? Wyświetla mi się kod. Eurohunter (dyskusja) 12:56, 2 paź 2015 (CEST)

"Zaleca się stosowanie następującego kodu:

[[Wikipedysta:Nazwa loginu|Nazwa_loginu]] ([[Dyskusja wikipedysty:Nazwa loginu|dyskusja]])" ;) I doprawdy nie wiem, po co ta cała zabawa z kolorkami i nieczytelnymi znaczkami, to nie jest portal społecznościowy, tylko encyklopedia. Nedops (dyskusja) 13:05, 2 paź 2015 (CEST)

Nie chodzi mi o zabawę z kolorami i znaczkami, a jeżeli pierwsza część Twojego komentarza miała pomóc, to tak się nie stało. Nadal widzę kod w podpisie. Eurohunter (dyskusja) 13:10, 2 paź 2015 (CEST)
No ale jaki jest cel niestandardowego podpisu? Wiem, że nie Ty jeden takich używasz, ale nigdy tej potrzeby nie rozumiałem :) Nedops (dyskusja) 13:15, 2 paź 2015 (CEST)
[konflikt edycji] Podpis można zmienić tylko edytując jego kod źródłowy. --The Polish (query) 13:16, 2 paź 2015 (CEST)
@Nedops Nigdy nie używałem kolorowego podpisu, ani podpisu ze znaczkami, albo popełniłeś błąd. Zobaczysz cel, jag go zrealizuję. Eurohunter (dyskusja) 13:18, 2 paź 2015 (CEST)
@The Polish Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że za każdym razem gdy dodajesz swój zmodyfikowany podpis, nie robisz tego za pomocą przycisku. Eurohunter (dyskusja) 13:20, 2 paź 2015 (CEST)
Chcę powiedzieć że na stronie Specjalna:Preferencje można ustawić sobie niestandardowy podpis edytując jego kod źródłowy. --The Polish (query) 13:27, 2 paź 2015 (CEST)
Więc wklejam wspomniane wyżej [[Wikipedysta:Nazwa loginu|Nazwa_loginu]] ([[Dyskusja wikipedysty:Nazwa loginu|dyskusja]]) i widzę kod w "podglądzie" podpisu. Nie ważne co bym wpisał, zawsze pojawia się link do dyskusji, link do strony pojawia się nawet bez kodu. Eurohunter (dyskusja) 13:29, 2 paź 2015 (CEST)
No przecież, że w preferencjach, i wstawić ptaszka poniżej jego kodu przed Podpis bez automatycznego linku. Electron   13:32, 2 paź 2015 (CEST)
Wtedy wyświetlało mi błąd. Eurohunter (dyskusja) 14:00, 2 paź 2015 (CEST)
Nie jestem informatykiem ale czasami wystarczy zresetować program albo całego kompa. Windows tak miewa. Electron   14:17, 2 paź 2015 (CEST)
Sprawdziłem na FF40 i MS Edge i tam działa. Może usunięcie cache'a przeglądarki pomoże ? Doctore→∞ 14:34, 2 paź 2015 (CEST)

Wygląda na to, że nie mogę zastosować bardziej złożonego szablonu, {{|}}. Eurohunter (dyskusja) 17:25, 2 paź 2015 (CEST)

Przeoczyłeś może „Podpis bez automatycznego linku (nie używaj w swoim podpisie szablonów ani linków zewnętrznych)”? Szablonów w podpisach używać nie należy. --WTM (dyskusja) 22:33, 2 paź 2015 (CEST)
Zwykłe szablony działają. Eurohunter (dyskusja) 16:18, 3 paź 2015 (CEST)
Ale dajmy żyć parserowi bo szablon w Twoim podpisie będzie inkludowany za każdym razem, gdy stukniesz w 4 tyldy. Doctore→∞ 19:07, 3 paź 2015 (CEST)
 • Uważam że zmiana podpisu ze standardowego niczemu dobremu nie służy. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 20:05, 3 paź 2015 (CEST)
 • Jeśli ktoś ma takie ciśnienie, że musi swój podpis zmienić, bo na przykład nie może spać po nocach, to polecam Specjalna:Rozwijanie szablonów. Tam należy wpisać projekt podpisu z wykorzystaniem szablonów, a wynik do umieszczenia w preferencjach skopiować z pola Rezultat. Przy okazji można samemu ocenić czy rozmiar gołego wikikodu podpisu mieści się w rozsądnych granicach. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:58, 3 paź 2015 (CEST)
  • Dzięki wszystkim za pomoc. Jak na niewielką zmianę, kod był zbyt duży. T Załatwione Eurohunter (dyskusja) 09:19, 6 paź 2015 (CEST)

Sortowanie w tabelach[edytuj kod]

Czy da się zmodyfikować sortowanie w tabelach, tak aby ignorowało albo rozpoznawało przy liczbach "od"? Słabo wygląda np. "2007–" w porównaniu z "od 2007", które powoduje problemy z sortowaniem. Eurohunter (dyskusja) 20:42, 2 paź 2015 (CEST)

Zobacz sobie {{Sortkey}}. Therud (dyskusja) 20:57, 2 paź 2015 (CEST)
Są jakieś przeciwwskazania aby zastosować to domyślnie? Eurohunter (dyskusja) 19:10, 3 paź 2015 (CEST)

Brak narzędzia Zgłoś do usunięcia...[edytuj kod]

Witam. W tej chwili nie widzę narzędzia do zgłaszania haseł do DNU, a chciałbym użyć. Czy jest jakiś problem techniczny, czy może to nowa polityka inkluzjonistyczna? --Wiklol (Re:) 21:34, 2 paź 2015 (CEST)

Ja mam i działa. Therud (dyskusja) 22:28, 2 paź 2015 (CEST)
U mnie wszystko w normie, może wystarczy usunąć pamięć podręczną przeglądarki? --The Polish (query) 22:36, 2 paź 2015 (CEST)
 • Pamięć przeglądarki czyściłem. Nie wiem, o co chodzi, ale otwieram jedno hasło (Karzeł Wolarza II) - jest, otwieram drugie (Andromeda VII) - nie ma. Otwieram pierwsze ponownie - nie ma. Otwieram kilka kolejnych artykułów z przestrzeni głównej - nie ma, otwieram dyskusję Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2015:09:25:Burst (reklama) - narzędzie jest (po co???). Nic nie rozumiem. --Wiklol (Re:) 17:29, 4 paź 2015 (CEST)
  • U mnie z kolei jest problem z navpopups. Ciekawe, że na wszystkich stronach oprócz mainWiki narzędzie jest bezawaryjne. Natomiast w przypadku haseł jest niedostępne (choć nie zawsze - 95/100). Dodatkowo przy stronach z hasłami HotCat mi nie działa. Na pozostałych jednak jest już w porządku. FF41 + archaiczny WinXP. (Podobnie jest na Win7+FF/IE). Ale i tak cieszę się, że na metastronach funkcja nawigacyjnych okienek jest dostępna. --Pit rock (dyskusja) 21:17, 4 paź 2015 (CEST)
  • Przez kilka dni nie działało, ale dzisiaj już gra - zarówno popupy jak i HotCat. Nie wiem czy coś tam macherzy działali, ale cieszę, że już jest OK;) --Pit rock (dyskusja) 21:54, 5 paź 2015 (CEST)
   • Narzędzie, o którym pisałem jest już dostępne przy wyświetlaniu artykułów. --Wiklol (Re:) 22:14, 6 paź 2015 (CEST)

T Załatwione Sir Lothar (dyskusja) 13:51, 7 paź 2015 (CEST)

grafika w userboxie[edytuj kod]

Witajcie. Piszę z pewnym problemem i czy mógłby ktoś to naprawić ??? Chodzi mi o grafikę w userboxach w mojej wieży babel, którą dodałem u siebie w parametrze wieża w wikipedysta infobox. Ta grafika powinna być wyśrodkowana a ona jest uniesiona do góry. Wchodząc do pliku jest OK czyli grafika jest wyśrodkowana. TharonXX[pogadajmy] 22:58, 5 paź 2015 (CEST)

Coś na Twojej głównej stronie musi być wyrównane do lewej i niezamknięte. Poszukaj parametru "left". Eurohunter (dyskusja) 08:30, 6 paź 2015 (CEST)
Do Eurohunter - otóż taki problem występuje nawet na innych stronach użytkowników. TharonXX[pogadajmy] 12:12, 6 paź 2015 (CEST)
Trzeba dodać kod td: vertical-align: middle; Sidevar (dyskusja) 13:04, 6 paź 2015 (CEST)
U mnie działa {| {{User style|#99B3FF|none}} wstawione w pierwszej linijce, zamiast {| class="wikitable"Blackfish (dyskusja) 20:01, 6 paź 2015 (CEST)
Do Sidevar - gdzie wstawić ???? i do Blackfish - jak wstawię wieże babel jako {{Wikipedysta:TharonXX/Wieża(2)}} na stronę tak jak i ty masz jest OK (grafika jest wyśrodkowana), ale jak wstawiłem do parametru wieża w Szablon:Wikipedysta infobox jako Wikipedysta:TharonXX/Wieża(2) to właśnie jak wspomniałem na początku grafika uniesiona jest do góry a powinna być wyśrodkowana. TharonXX[pogadajmy] 20:52, 6 paź 2015 (CEST)
W Wikipedysta:TharonXX/Wieża(2) 1 linijkę zamień na {| class="wikitable" style="td: vertical-align: middle;" Sidevar (dyskusja) 21:32, 6 paź 2015 (CEST)
Teraz jest dobrze, tak jak powinno być. Dzięki Paweł, pozdrawiam :). TharonXX[pogadajmy] 22:09, 6 paź 2015 (CEST)

T Załatwione The Polish (query) 22:13, 6 paź 2015 (CEST)

Po awarii serwera narzędziowego - podsumowanie[edytuj kod]

Jak niektórzy z Was zauważyli, przez ostatnie kilkanaście dni serwer narzędziowy polskiej społeczności (fundowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska) był wyłączony. Przyczyną awarii była złośliwa awaria techniczna. Serwer narzędziowy służy do uruchamiania botów, rozwoju MediaWiki, na nim prowadzone są listy dyskusyjne i blog Stowarzyszenia.

Serwer posiada dwa dyski pracujące w układzie lustrzanym macierzy RAID co oznacza, że informacje przechowywane są podwójnie - na wypadek awarii jednego dysku, system automatycznie korzysta z danych zapisanych na drugim.

Pod koniec września dało się zauważyć, że serwer co kilkanaście godzin zawisał w dziwny sposób - część rzeczy uruchomionych na serwerze działała, inne wisiały. Restart maszyny rozwiązywał sprawę, jednak trzeba było znaleźć przyczynę. Otóż okazało się, że na jednym z dysków zaczęły występować błędy uniemożliwiające odczyt, a programy próbujące skorzystać z uszkodzonej przestrzeni po prostu zaczynały wisieć. Teoretycznie powinny dane być dostępne z drugiego, równolegle pracującego dysku. Niestety, okazało się, że drugi dysk po prostu się wyłączył - przestał być w 100% dostępny, nie odpowiadał na jakiekolwiek polecenia.

W takiej sytuacji trzeba było szybko ratować dane i zgłosić problem do naszego dostawcy. Trzeba pamiętać, że dostawca serwera nie gwarantuje zachowania naszych danych - sami musimy dbać o ich zachowanie na wypadek awarii, a w przypadku interwencji (np. wymiana dysków) wiele rzeczy może doprowadzić do ich zupełnej utraty. Kolejny problem: miejsca mieliśmy dość sporo i nie było do tej pory potrzeby na wprowadzane limitów dla użytkowników. Jak to zwykle w takiej sytuacji bywa, dane się zbierają (np. na serwerze było przechowywanych sporo multimediów do segregowania i przesłania na Commons) i do zachowania ich gdzie indziej potrzeba sporo miejsca. Kilka dni zajęło pousuwanie rzeczy zbędnych (również z pomocą naszych użytkowników, którzy szybko pousuwali niepotrzebne już pliki) i próby zachowania danych na udostępnianej przestrzeni na kopie zapasowej (która jest kilkanaście razy mniejsza, niż pojemność całego serwera - na co dzień wykonujemy tylko kopie najbardziej istotnych plików i nie zachowujemy 100% zawartości serwera). Trzeba przy tym pamiętać, że mimo szybkich łączy skopiowanie i skompresowanie niektórych fragmentów zajmowało kilkanaście godzin. Po nieudanym wykonaniu kopii (brak miejsca itp.) trzeba było eksperyment powtarzać. W końcu zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie - tymczasowo uruchomiliśmy inny serwer (o minimalnych parametrach, ale zbliżonej pojemności dysku), przenieśliśmy dane i w ubiegły weekend zgłosiliśmy gotowość do interwencji dostawcy (który wprost prosił o potwierdzenie, że zachowaliśmy wszystkie dane i nie ponosi on odpowiedzialności za ich utratę). W międzyczasie na nowym serwerze zostały uruchomione listy dyskusyjne polskiej społeczności, które były jedyną usługą jeszcze działającą na kulejącej maszynie.

Opracowaliśmy plan wymiany: aby uniknąć czasochłonnego odtwarzania całości serwera, najpierw wymienimy jeden dysk, spróbujemy odtworzyć tam dane, a następnie wymienimy drugi dysk. W niedzielę wymieniono dysk, który padł zupełnie - i rozpoczęło się tzw. odtwarzanie macierzy dyskowej. Niestety, z powodu błędów na drugim dysku część operacji odtwarzania się nie powiodła - trzeba było próbować ponownie, a w końcu część danych odtworzyć z kopii zapasowych. W efekcie utraciliśmy może dwa dość nieistotne pliki i część statystyk serwera WWW, a więc można mówić o dość dużym szczęściu. Po ponownym zgłoszeniu gotowości wczoraj (w poniedziałek po południu) dostawca wymienił drugi dysk, przez noc odtworzyła się lustrzana kopia danych i można powiedzieć, serwer wrócił do formy. Dziś trwały prace nad zmianami w konfiguracji (mamy część funkcji rozdzielonych między dwa serwery - "stary" i nowy, tymczasowy) i wszystkie usługi powinny być dostępne tak jak poprzednio. Na pewno prace będą trwały - mam zamiar przeorganizować pracę serwera oraz opracować lepszy plan wykonywania kopii zapasowych, żeby można było w takich sytuacjach reagować szybciej. Ponadto mamy już nieco lepszy monitoring tego, co dzieje się na serwerze, ale i tu potrzebne są dalsze usprawnienia.

Dziękuję za cierpliwość i mam nadzieję boty wracają do akcji :)

 « Saper // dyskusja »  20:32, 6 paź 2015 (CEST)

Szablon:Partie polityczne - kolor[edytuj kod]

Otóż jest problem z kolorem dla jednej z partii (KORWiN), dla której według podstrony Szablon:Partie polityczne - kolor/opis jest przydzielony kolor #E6E6E6, jednak w praktyce go nie ma (jest inny), a na dodatek na stronie nieopisowej kod tego koloru znajduje się na samej górze artykułu. Dobrze by było coś z tym zrobić, przy czym proponuję kolor E6E6E6 zostawić, gdyż jest to jeden z dwóch głównych kolorów tej partii, zaś granatowy powiela się z dwiema innymi partiami startującymi w tegorocznych wyborach. Kiler97 dyskusja 15:46, 7 paź 2015 (CEST)

#E6E6E6 to szary – domyślny. Dla tej partii według opisu powinien być przydzielany #E8B909, w rzeczywistości jednak dostawał #173358. Poprawiłem na #E8B909. Sethakill (dyskusja) 15:57, 7 paź 2015 (CEST)

Co przejrzał redaktor[edytuj kod]

Jeden z nowych redaktorów oznaczył tekst, który się nadawał do EKa. Czy można zobaczyć, co jeszcze oznaczył? (wiem, że jeszcze kilka zmian oznaczył) Ciacho5 (dyskusja) 22:12, 8 paź 2015 (CEST)

T Załatwione Sir Lothar (dyskusja) 11:45, 9 paź 2015 (CEST)

Sekcje artykułu a spis treści[edytuj kod]

Czy jest możliwość wyłączenia wybranych sekcji artykułu ze spisu treści? Chodzi mi o to by można było daną sekcję artykułu edytować, ale by ta sekcja nie występowała w górnym spisie treści artykułu. Byłoby to przydatne w artykułach, które mają po kilkaset sekcji (np. kalendaria z datami rok po roku), by nie tworzyć spisu treści monstrualnych rozmiarów (tylko główne sekcje). Ale jednocześnie zależy mi by pozostała możliwość edytowania każdej oddzielnej sekcji w artykule. --Arewicz  12:18, 9 paź 2015 (CEST)

Można ukryć np. sekcje 3. poziomu, wystarczy dodać szablon {{spis treści|limit=2}} który wyświetli tylko sekcje 2. poziomu. --The Polish (query) 12:25, 9 paź 2015 (CEST)
Działa, ale.. Nie za ciekawie ten spis wygląda - oddalony od lewej krawędzi strony, przyklejony do tekstu i nie w tym miejscu co potrzeba. Przykład w moim brudnopisie. --Arewicz  13:52, 9 paź 2015 (CEST)
Spis jest widoczny w dokładnie tym miejscu, gdzie wstawisz szablon. Nie rozumiem zatem zarzutu „nie w tym miejscu co potrzeba” - jeśli potrzeba ci spisu w innym miejscu, to przesuń szablon właśnie tam. Pamiętaj o możliwości zastosowania {{clear}}. --WTM (dyskusja) 14:23, 9 paź 2015 (CEST)
W żadnym razie nie zarzucam, nie to jest moją intencją. Jedynie chęć rozwiązania problemu. OK, wstawiłem dokładnie w miejscu gdzie powinien spis być oraz dałem "clear". Nadal jednak oddalony jest od lewej krawędzi oraz spada poniżej grafiki. --Arewicz  14:37, 9 paź 2015 (CEST)
Wydaje mi się, że ten szablon dostosowany jest do umieszczania go przy prawej krawędzi strony, stąd margines po lewej stronie spisu, by ramka spisu nie sklejała się z tekstem artykułu. Jednak gdy chcemy by spis był normalnie (czyli z lewej strony), wtedy ten margines wygląda źle. --Arewicz  14:51, 9 paź 2015 (CEST)
Na to wygląda. Spróbowałem poprawić. Wypróbuj {{spis treści|left|limit=2}} albo {{spis treści|none|limit=2}}. BartekChom (dyskusja) 15:10, 9 paź 2015 (CEST)
I o to chodziło :-) Zwróć uwagę jednak, by tekst otaczał spis z lewej, gdy ktoś będzie chciał umieścić go przy prawej krawędzi. Teraz tekst artykułu spada pod spis, gdy jest z prawej. Z lewej spis wygląda taj jak powinien. Dzięki. --Arewicz  15:15, 9 paź 2015 (CEST)
Ojej. Nie rozumiem. Coś zepsułem? BartekChom (dyskusja) 15:40, 9 paź 2015 (CEST)
Już nie ma tematu, po prostu miałem clear. Jest dobrze :-) --Arewicz  15:53, 9 paź 2015 (CEST)
Uff. BartekChom (dyskusja) 16:50, 9 paź 2015 (CEST)
Szablon nie działa w wersji mobilnej. Tu wersja standardowa, a tutaj mobilna. W mobilnej nie ukrywa sekcji niższego poziomu. --Arewicz  16:27, 9 paź 2015 (CEST)
Wygląda na to, że trzeba skopiować regułę dla .toclimit-2 .toclevel-1 ul itp. z MediaWiki:Common.css do MediaWiki:Mobile.css. @Paweł Ziemian: Jeśli się nie pomyliłem, to może skopiujesz tę regułę jako twórca MediaWiki:Mobile.css. BartekChom (dyskusja) 16:50, 9 paź 2015 (CEST)
Skopiowałem ale to nic nie dało. Wygląda na to, że spis treści w wersji mobilnej jest inaczej wygenerowany. W miejscu wywołania __TOC__ nic się nie wygenerowało. Natomiast cały spis treści pozbawiony wszelkich atrybutów class do określania poziomu pozycji w spisie został umieszczony tuż po <div> z zadeklarowanym spisem. Porobię testy w swoim brudnopisie i zobaczę czy coś da się zrobić. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:58, 9 paź 2015 (CEST)
Jakoś to dziwnie działa. U mnie w brudnopisie nie widać żadnego spisu treści. W każdym razie dodałem na czuja jakiś CSS dla wersji mobilnej. W przykładowym artykule chyba zadziałało. Czy zadziała wszędzie to nie wiem. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:51, 9 paź 2015 (CEST)
Potwierdzam. W artykule, który podałem powyżej spis treści działa prawidłowo także w wersji mobilnej. Przynajmniej na laptopie na firefoxie. Nie sprawdzałem w innych konfiguracjach. Dzięki :-) --Arewicz  21:38, 9 paź 2015 (CEST)

Podczepię się tutaj. Jak się nazywa szablon do usuwania spisu treści? Nie jestem w stanie go odnaleźć przez strony pomocy. PuchaczTrado (dyskusja) 14:57, 9 paź 2015 (CEST)

Magiczne słowo __BEZSPISU__ albo __NOTOC__. --The Polish (query) 15:01, 9 paź 2015 (CEST)
Dzięki. Trochę nieintuicyjne jest to, że takich rzeczy trzeba szukać na Pomoc:Magiczne słowa. PuchaczTrado (dyskusja) 16:00, 9 paź 2015 (CEST)
@PuchaczTrado, co jest nieintuicyjne? __BEZSPISU__ i __NOTOC__ to nie szablony, tylko właśnie magiczne słowa. Tar Lócesilion (queta) 12:48, 12 paź 2015 (CEST)
@Tar Lócesilion jeśli ktoś nie wie, lub nie pamięta, że za usuwanie spisu treści odpowiada „magiczne słowo”, to nie będzie tego tam szukał. Pierwszą, najbardziej intuicyjną metodą wyszukiwania jest dla mnie wpisanie w google „wikipedia spis treści pomoc”, ale to akurat nie prowadzi do celu. PuchaczTrado (dyskusja) 13:27, 12 paź 2015 (CEST)
@PuchaczTrado, dzięki za podzielenie się problemem, naprawię to. Czego jeszcze ze stron pomocy Wikipedii wyszukujesz w googlu? Tar Lócesilion (queta) 13:31, 12 paź 2015 (CEST)
Pod okienkiem edycji masz zawsze link do tej strony ("więcej → znaczniki, magiczne słowa, otwórz linki w nowym oknie"). Michał Sobkowski dyskusja 20:16, 9 paź 2015 (CEST)

Skórka[edytuj kod]

Zauważyłem, że na niektórych Wikipediach (np. .sl) zmienia mi się skórka z „książki” na „wektor”. Na niektórych Wikipediach te nazwy są zamienione, a na nielicznych nie ma „książki”. Eurohunter (dyskusja) 22:13, 9 paź 2015 (CEST)

Zapomniałeś zadać pytanie. Sidevar (dyskusja) 22:27, 9 paź 2015 (CEST)
Tak myślałem, czy ktoś tego nie napisze. Eurohunter (dyskusja) 22:31, 9 paź 2015 (CEST)

Bordowe linki[edytuj kod]

Niektóre linki do istniejących haseł wyświetlają mi się na bordowo, a nie na niebiesko. Czy zaszły w tej kwestii jakieś zmiany, czy to po prostu ja zmieniłem coś w preferencjach (i nie wiem w jaki sposób to odkręcić)? Nonander (dyskusja) 09:37, 11 paź 2015 (CEST)

Wydaje mi się, że to kwestia zaznaczenia w preferencjach, że chcesz wyróżnienia przekierowań. Enstropia 10:27, 11 paź 2015 (CEST)
Ujednoznacznień raczej. Przekierowania wyświetlają się na zielono. I jedne i drugie warto mieć zaznaczone (szczególnie ujednoznacznienia), bo pokazują, że link nie jest "trafny" i można (trzeba!) go poprawić. Wojciech Pędzich Dyskusja 10:30, 11 paź 2015 (CEST)
Z ujednoznacznieniami i disfixerem wszystko jest w porządku. Przykład problemu: hasło Politechnika Świętokrzyska → infobox: „politechnika” wyświetla się na bordowo, pozostałe linki w boksie – normalnie na niebiesko. Nonander (dyskusja) 10:45, 11 paź 2015 (CEST)
A może to ustawienia przeglądarki, które odznaczają jakoś linki do stron odwiedzonych (czyszczenie historii i ciasteczek dla sprawdzenia?). Elfhelm (dyskusja) 12:28, 11 paź 2015 (CEST)
Sprawdzałem na różnych przeglądarkach, czyściłem historię i ciasteczka – nic to nie dało. Odwiedzone normalnie kolorują się na ciemny niebieski. Nonander (dyskusja) 15:18, 11 paź 2015 (CEST)
Ja mam zwykły niebieski link (Windows 8, FF 41.0.1, książka). Michał Sobkowski dyskusja 15:21, 11 paź 2015 (CEST)
 • Zanim to weszło, miałam ustawione na pomarańczowy. Teraz nie działa, też mam bordowy. Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:00, 11 paź 2015 (CEST)

Współrzędne rzek - Wezera[edytuj kod]

Na stronie dyskusji Szablonu:Rzeka infoboks zaproponowałem usunięcie automatycznie generowanych mapek lokalizacyjnych.  « Saper // dyskusja »  10:11, 12 paź 2015 (CEST)

Tech News: 2015-42[edytuj kod]

18:29, 12 paź 2015 (CEST)

T Załatwione The Polish (query) 18:38, 12 paź 2015 (CEST)

CSSy navboxów[edytuj kod]

Czy ktoś coś ostatnio zmieniał w CSSach szablonów nawigacyjnych? Wiele z nich dosyć mocno się rozjechało, np. Szablon:Linia J/Z metra w Nowym Jorku. Therud (dyskusja) 22:28, 12 paź 2015 (CEST)

Nie tylko w nawigacyjnych, problem jest nawet z szablonem {{Mapa lokalizacyjna}}. Mapy rozjechały się np. tutaj i tutaj i tak jest od kilku tygodni. --The Polish (query) 23:02, 12 paź 2015 (CEST)
Ja z kolei natrafiłem na coś takiego - zdjęcie rozpychające infobox (i drugi przykład) Andrzei111 (dyskusja) 23:14, 12 paź 2015 (CEST)