Szablon:Stopnie oceny jakości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schemat stopni oceny artykułu [  p  d  e  ]
Nazwa Kryteria Dla czytelnika Dla edytora Przykład
Artykuł na medal ANM
{{Klasa ANM}}
Zarezerwowane wyłącznie dla artykułów, które uzyskały status "Artykułu na Medal" lub "Listy na Medal". Ukończony. Wyróżniający się artykuł, dogłębnie traktujący temat. Świetne źródło encyklopedycznej wiedzy. Brak konieczności dalszej rozbudowy, chyba że ukażą się nowe informacje na dany temat. Dopuszczalne są dalsze poprawki w tekście. Metro Warszawskie (12.04.2008)
Dobry artykuł DA
{{Klasa DA}}
Artykuł ten został przetworzony przez proces nominacji na Dobry Artykuł i uzyskał to miano w toku głosowania, co potwierdza spełnienie kryteriów DA. Oznacza to, że artykuł wymaga jeszcze trochę pracy, aby osiągnąć poziom Artykułu na Medal, ale mimo tego, jego poziom jest akceptowalny. Dobre Artykuły, które mają szansę na medal, powinny być uznane za klasę piątkową. Mimo to, miano Dobry Artykuł nie jest wymagane dla artykułów piątkowych. Przydatne dla prawie wszystkich czytelników. Dobre potraktowanie tematu. Brak oczywistych problemów, niedociągnięć, nadmiaru informacji. Adekwatny do większości celów, ale niektóre inne encyklopedie mogą zawierać lepsze artykuły na ten temat. Artykuł wymaga jeszcze trochę pracy, ale nie jest to konieczne dla pozytywnego odbioru artykuł. Jeśli artykuł nie został jeszcze zwikizowany, teraz jest ku temu odpowiednia chwila. John Ronald Reuel Tolkien (27.03.2008)
Czwórka
{{Klasa Czwórka}}
Jest to najwyższa ocena, jaką może uzyskać artykuł, nie przechodząc przez formalne procedury oceny. Posiada kilka elementów określonych w klasie startowej, zazwyczaj zawiera większość materiału oczekiwanego od wyczerpującego artykułu. Mimo to, posiada pewne niedociągnięcia, brakujące elementy czy odniesienia, potrzebuje edycji stylistycznej, poprawek jasności stwierdzeń, zrównoważenia materiału, lub zawiera problemy z różnymi zasadami, takimi jak prawa autorskie, neutralny punkt widzenia czy original research. Artykuły czwórkowe są bliskie spełnienia kryteriów Dobrego Artykułu, lecz nie spełniają w pełni kryteriów DA. Przydatny wielu czytelnikom, lecz nie wszystkim. Przeciętny czytelnik, przeglądając artykuł, będzie czuł, że autorzy dobrze przekazali temat, lecz student lub badacz, próbując wykorzystać materiał, będzie ryzykował popełnienie błędu. Konieczne jest poświęcenie jeszcze sporo wysiłku na prace nad artykułem, włączając w to wypełnianie brakujących elementów lub poprawianie znaczących naruszeń zasad. Artykuły, które wymagają wyczyszczenia, prawdopodobnie zostaną ocenione na 4-kę. Zygmunt Freud (7.04.2008)
Start
{{Klasa Start}}
Artykuł zawiera znaczącą ilość treści dobrej jakości, ale jest jeszcze słaby w wielu polach, może też brakować kluczowego elementu. Przykładowo, artykuł o Afryce może zawierać bogate informacje o geografii, ale być ubogi w kwestii historii czy kultury. Ma przynajmniej jeden z poniższych elementów:
 • szczególnie przydatne zdjęcie lub grafikę
 • wiele linków, które pomagają w w zrozumieniu lub zilustrowaniu tematu
 • podrozdział, który w pełni opisuje cześć tematu
 • wiele podrozdziałów, które zaznaczają miejsca, w których artykuł powinien zostać rozszerzony
Przydatny dla niektórych, zapewnia umiarkowaną ilość informacji, ale wielu czytelników będzie potrzebowało dodatkowych źródeł informacji aby zgłębić temat. Artykuł w sposób oczywisty powinien zostać rozbudowany. Niezbędna jest znacząca ilość edycji; większość materiału, który powinien zawierać artykuł, powinna zostać dodana. Treść tego artykułu musi zostać jeszcze uzupełniona, więc nie ma potrzeby angażować się w czyszczenie artykułu. Główne silniki promu kosmicznego (12.04.2008)
Zalążek
{{Klasa Zalążek}}
Artykuł jest albo bardzo krótki, albo stanowi tylko zgrubny zbiór informacji, który będzie wymagać wiele pracy, aby dostosować go do klasy 5-tkowej. Zazwyczaj jest bardzo krótki, ale może być dowolnej długości, jeśli zawarty w nim materiał jest zbędny lub niezrozumiały. Możliwa przydatność dla osoby, która nie ma żadnego pojęcia co oznacza dany termin. Może być nieprzydatny dla osoby, która jest już z nim zaznajomiona. W najlepszym przypadku krótka definicja informacyjna. Każda edycja lub dodatek materiału może być przydatny. Image map (28.04.2007)


Instrukcja użycia

 • Poniższy kod służy do przystosowywania szablonu do zastosowań konkretnego wikiprojektu. Pola są opcjonalne i jeśli nie zostaną podane, w danym miejscu zastosowany zostanie standardowy przykład dla danej klasy artykułu.
 • Podanie pola projekt spowoduje, że etykiety klas artykułów będą prowadzić do odpowiedniej kategorii danego projektu, na przykład zamiast Kategoria:Artykuły na Medal stosowana będzie Kategoria:Artykuły na Medal projektu projekt
 • Podanie przykładów dla poszczególnych klas artykułów spowoduje wyświetlenie linku/tekstu zamiast standardowego przykładu artykułu danej klasy

Kategorie stosowane przy podaniu pola projekt:

Klasa Kategoria ogólna Kategoria projektu
Artykuły na Medal Kategoria:Artykuły na Medal Kategoria:Artykuły na Medal projektu projekt
Dobre artykuły Kategoria:Dobre Artykuły Kategoria:Dobre Artykuły projektu projekt
Artykuły czwórkowe Kategoria:Artykuły na czwórkę Kategoria:Artykuły na czwórkę projektu projekt
Artykuły klasy startowej Kategoria:Artykuły klasy startowej Kategoria:Artykuły klasy startowej projektu projekt
Artykuły klasy zalążkowej Kategoria:Artykuły klasy zalążkowej Kategoria:Artykuły klasy zalążkowej projektu projekt

Kopiuj/wklej

{{Stopnie oceny jakości
|projekt     =
|przykład_ANM   =
|przykład_DA   =
|przykład_Czwórka =
|przykład_start  =
|przykład_zalążek =
|}}