Szczorse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szczorsy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczorse
Ilustracja
Kompleks pałacowo-parkowy w Szczorsach („Tygodnik Ilustrowany”, 1878)
Państwo  Białoruś
Obwód grodzieński
Rejon nowogródzki
Wysokość 137 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

577
Nr kierunkowy +375 1597
Kod pocztowy 231428
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu grodzieńskiego
Szczorse
Szczorse
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Szczorse
Szczorse
Ziemia53°38′N 26°10′E/53,633333 26,166667
Portal Portal Białoruś

Szczorse (alt. Szczorsy, biał. Шчо́рсы) – wieś na Białorusi, w rejonie nowogródzkim obwodu grodzieńskiego, ośrodek administracyjny miejscowego sielsowietu.

Bardzo znana od XIII w. dzięki kompleksowi pałacowemu z wielkim parkiem i stawami. We dworze Joachim Litawor Chreptowicz herbu Odrowąż zebrał sporą kolekcję dawnych rękopisów, map geograficznych, bibliotekę z rzadkimi książkami. Znajdowała się tam korespondencja Chmielnickiego z hetmanami polskimi, oryginał jego manifestu do kozaków, dziennik ambasady polskiej w Moskwie w 1686, dziennik Maryny Mniszchówny i in. Podczas I wojny światowej bibliotekę wywieziono, potem przekazano Uniwersytetowi Kijowskiemu. Ze Szczorsami związane są imiona takich osób jak Adam Mickiewicz, Władysław Syrokomla, Jan Czeczot, Joachim Lelewel, Ignacy Daniłowicz, Mikołaj Malinowski, historyk Józef Jaroszewicz, Marcin Poczobutt-Odlanicki i inni.

Dawniej siedziba gminy Szczorse.

Dawna koncepcja planistyczna Szczorsów jest bardzo prosta: dwie ulice, krzyżujące się w pobliżu kompleksu pałacowego. Jedna z nich przechodzi w drogę na Nowogródek, druga na Korelicze. Na placu koło skrzyżowania głównej ulicy, niedaleko pałacu zachowała się cerkiew św. Dymitra, dawny kościół.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]