Przejdź do zawartości

Szklana kula (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szklana kula
Autor

Zofia Romanowiczowa

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Paryż

Język

polski

Data wydania

1964

Wydawca

Libella

Szklana kula – czwarta książka Zofii Romanowiczowej wydana latem 1964 roku nakładem oficyny wydawniczej „Libella”. Okładkę zaprojektował Władysław Szomański.

Geneza powieści

[edytuj | edytuj kod]

W 1956 roku na łamach „Wiadomości” Zofia Romanowiczowa opublikowała opowiadanie pt. Gąska, które w zmienionej wersji zostało włączone do wydanej w 1964 powieści jako jej rozdziały szósty i siódmy. Pierwotnie książka miała nosić tytuł Ifigenia z Radomia[1]. W książce Arkadiusza Morawca czytamy: „Fragmenty nieukończonego jeszcze utworu autorka odczytała podczas zorganizowanego przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie wieczoru autorskiego, który odbył się pod koniec 1963 roku w Instytucie im. gen. Sikorskiego w Londynie”[2].

O powieści

[edytuj | edytuj kod]

Szklana kula to opowieść o krótkim życiu młodej radomianki, Haliny, której dzieciństwo i wczesna młodość zostały brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, w trakcie której Halina, wraz z ojcem, bierze udział w działaniach Polskiego Państwa Podziemnego.

Problematyka powieści

[edytuj | edytuj kod]

Szklana kula jest powieścią inspirowaną wątkami autobiograficznymi z życia pisarki. Jest to jedyna powieść Zofii Romanowiczowej, której akcja umiejscowiona jest w jej rodzinnym Radomiu. Arkadiusz Morawiec stwierdza, że Szklana kula to „opowieść o doświadczaniu, poznawaniu, uczenia się świata”[3]. Anna Jamrozek-Sowa określa Szklaną kulę jako książkę, w której „bardzo wyraźnie postawione zostało zagadnienie cierpienia przeżywanego w wymiarze duchowym”[4].

Recepcja powieści

[edytuj | edytuj kod]

Szklana kula spotkała się ze sporym zainteresowaniem krytyki emigracyjnej i mniejszym – krajowej. Powieść została zgłoszona do nagrody „Wiadomości” za rok 1964.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Czesław Dobek: Wieczór Zofii Romanowiczowej. Paryż: Kultura, 1964, s. 129.
  2. Arkadiusz Morawiec: Zofia Romanowiczowa. Pisarka nie tylko emigracyjna. Łódź: 2016, s. 167.
  3. Arkadiusz Morawiec: Zofia Romanowiczowa. Pisarka nie tylko emigracyjna. Łódź: 2016, s. 174.
  4. Anna Jamrozek-Sowa: Życie powtórzone: O pisarstwie Zofii Romanowiczowej. Rzeszów: 2008, s. 66.