Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach
Data założenia

1857

Data likwidacji

2006

Typ szpitala

szpital rehabilitacyjny

Państwo

 Polska

Adres

Kowanówko, ul. Miłowody 2, 64-600 Oborniki

Liczba lekarzy

0

Liczba personelu medycznego

0

Łóżka szpitalne

120

Oddziały szpitalne

2

Położenie na mapie gminy Oborniki
Mapa konturowa gminy Oborniki, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach”
Położenie na mapie powiatu obornickiego
Mapa konturowa powiatu obornickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach”
Ziemia52°40′09,1200″N 16°50′54,4560″E/52,669200 16,848460

Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach – szpital znajduje się w miejscowości Kowanówko i pochodzi z lat 50. XIX wieku, przebudowany w latach 1920-1922 przez poznańskiego architekta Adama Ballenstaedta. W 2006 roku szpital został poddany likwidacji ze względu na zadłużenie i brak płynności finansowej[1]. W lipcu tego samego roku Szpital Kardiologiczny w Kowanówku włączył w swoje struktury Szpital Miłowody i poszerzył działalność o rehabilitację narządu ruchu[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Tereny szpitala zajmują około 20 ha, w tym ok. 14 ha zabytkowego parku. Budynek dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej (przed likwidacją) ma ok. 4500 m². W pokojach 3-5 osobowych znajduje się 120 łóżek. Charakterystyczny kształt budynku przetrwał do dziś.

Historia szpitala[edytuj | edytuj kod]

Kowanówko, wieś położona wzdłuż rzeki Wełny na północ od Obornik. Pierwsza wzmianka o Kowanówku pochodzi z 1356 roku. Wieś najpierw szlachecka, później należąca do wójtów obornickich. Już w początkach XVI wieku była tu karczma i młyn. W 1857 roku wieś i folwark były własnością Józefa Żelazko, który założył tu zakład leczniczy dla alkoholików i nerwowo chorych. Terapia opierała się na wykorzystaniu wód leczniczych ze źródła św. Jakuba. W okresie międzywojennym placówka w Miłowodach nazywana była „Krynicą Wielkopolski”, słynne źródło św.Jakuba bije tam do dziś[3][4].

W prywatnych pensjonatach Kowanówka oraz „Miłowodach” leczyło się i wypoczywało wiele osób należących do elity, m.in. Jan Czeraszkiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński oraz gen. Józef Haller. Tablica upamiętniająca pobyt generała znajduje się przed głównym wejściem do budynku.

Lekarze[edytuj | edytuj kod]

W Miłowodach pracowali między innymi lekarze:

  • prof. Jan Żniniewicz, konsultant uzdrowiska i baleonolog,
  • dr Ewa Zaleska – Szczytko, ordynator oddziału rehabilitacji i neurolog,
  • dr Franciszek Łazarewicz – patron jednej z obornickich ulic,
  • dr Włodzimierz Ambroziewicz – który wcześniej prowadził zakład wodoleczniczy w Zakopanem,
  • doc. dr Kucharski,
  • dr Łaszewski,
  • dr Okulicz–Kozaryn,
  • dr Watt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka – Oborniki, Rogożno, Ryczywół, Połajewo [online], www.oborniki.com.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  2. Szpital Rehabilitacyjno-Kardiologiczny w Kowanówku k/Obornik Wlkp. - O Szpitalu. [dostęp 2011-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-20)].
  3. Miłowody (Kowanówko). [dostęp 2011-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-07)].
  4. Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych [online], milowody.zpchr.pl [dostęp 2017-11-26] (ang.).