Sztuka podstępu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła.
The Art of Deception: Controlling the Human Element of Security
Autor Kevin D. Mitnick
William L. Simon
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 4 października 2002
Wydawca John Wiley & Sons
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 6 marca 2003
Wydawca Wydawnictwo Helion
Przekład Jarosław Dobrzański

Sztuka podstępu (tytuł oryginału: The Art of Deception: Controling the Human Element of Security) - książka autorstwa Kevina Mitnicka na temat socjotechniki, wydana w roku 2002. W Polsce wydana w roku 2003 przez wydawnictwo Helion, w tłumaczeniu Jarosława Dobrzańskiego.

Książka opisuje stosowane przez Mitnicka techniki uzyskiwania tajnych informacji z użyciem inżynierii społecznej. Autor udowadnia, że najsłabszym punktem kosztujących miliony dolarów systemów bezpieczeństwa jest zawsze człowiek. Całość podparta jest wieloma przykładami zaczerpniętymi z życia codziennego, opisującymi zastosowanie technik wpływania na innych ludzi, jednakże wszystkie przedstawione sytuacje są fikcyjne[1], ponieważ Mitnick w czasie pisania Sztuki podstępu objęty był sądowym zakazem publikowania szczegółowych informacji nt. swojego życia.

Książka zawiera także dodatek opisujący przykładową politykę bezpieczeństwa firmy.

Promocja książki w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Kevin Mitnick w Polsce podpisuje egzemplarze Sztuki podstępu

W lutym 2003 roku Mitnick otrzymał od wydawnictwa Helion oficjalne zaproszenie na promocję swojej książki. Niecały miesiąc później, 6 marca[2], przyleciał do Polski odwiedzając kolejno Warszawę (6 marca), Wrocław (7 marca), Łódź (10 marca) i Sopot (11 marca). Mitnick odbył w tym czasie 7 spotkań autorskich, konferencję prasową, zamknięty wykład dla kadry kierowniczej Grupy Ergo Hestia oraz czat z użytkownikami portalu onet.pl[3].

Mitnick na tyle miło wspomina tę wizytę, że poświęcił jej miejsce w swojej autobiografii pisząc, że "był przyjmowany przez tłum jak gwiazda rocka"[4]. O popularności swojej książki w Polsce napisał tak[4]:

Quote-alpha.png
Moja książka stała się numerem jeden na liście bestsellerów w całym kraju, wyprzedzając nawet nową książkę papieża Jana Pawła II. Ktoś z miejscowych przedstawił mi takie wyjaśnienie: "w postkomunistycznej Polsce każdy, kto pokona system, jest bohaterem!".


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mateusz Stępień: Kevin Mitnick - wywiad dla HACK.pl (pol.). 2007-02-24. [dostęp 2015-02-06].
  2. Rafał Janus, Jarosław Rokicki: Kevin Mitnick w Polsce (pol.). 2003-03-06. [dostęp 2015-02-05].
  3. Wydawnictwo Helion: Wizyta Kevina Mitnicka w Polsce marzec 2003. [dostęp 2015-02-10].
  4. a b Kevin D. Mitnick, William L. Simon: Duch w sieci. Autobiografia największego hakera wszechczasów. Bielsko-Biała: Pascal, 2011, s. 652-653. ISBN 978-83-7642-056-1.