Onet.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Onet
portal internetowy
Onet.svg
logo strony
Data powstania 1996
Właściciel Axel Springer – 75%
Grupa TVN – 25%[1]
Rejestracja opcjonalnie
http://www.onet.pl

Onet – jedno z największych polskich mediów internetowych[2], od listopada 2012 kontrolowane przez Ringier Axel Springer Polska (75% udziałów). Poprzedni właściciel, Grupa TVN, posiada 25% udziałów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed portalem[edytuj | edytuj kod]

Biurowiec Alma Tower
Kraków ul. Pilotów 10
Siedziba Grupy Onet.pl S.A.

Ryszard Garnczarski został zaproszony do współpracy z firmą Optimus S.A. w roku 1995 jako wiceszef oddziału krakowskiego (szefem oddziału krakowskiego był Leszek Kotula). Dział krakowski miał zająć się telekomunikacją i wystąpić w przetargu o koncesję na GSM (w którym wystartowały Era i Plus). Jednakże z tej działalności zrezygnowano. Roman Kluska (założyciel Optimus S.A.) na początku 1996 roku spotkał się z Billem Gatesem. Podczas tej rozmowy Roman Kluska został przekonany, że Internet jest przyszłością i postanowił w to zainwestować. Realnie spółka zaczęła działać trzy miesiące przed uruchomieniem serwisu Optimus Net.

Start[edytuj | edytuj kod]

Strona została uruchomiona 2 czerwca 1996 roku. Portal początkowo nosił nazwę OptimusNet, jednakże wtedy trudno nazywać go było portalem, był raczej katalogiem stron www. Głównym celem było katalogowanie polskich stron internetowych[3]. Domena Onet.pl pojawiła się z inicjatywy administratora Zbigniewa Zycha (obecnie TVN) jako skrót domeny OptimusNet w 1997, w tym samym roku portal zaczął nabierać charakteru informacyjnego.

Optimus Pascal Multimedia[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1995 istniała Optimus Pascal Multimedia S.A., wspólne przedsięwzięcie nowosądeckiej Optimus S.A. (założonej i kierowanej przez R. Kluskę) i bielskiego wydawnictwa Pascal (założonego i kierowanego przez Tomasza Kolbusza i Piotra Wilama), specjalizujące się w produkcji i dystrybucji materiałów edukacyjnych i gier na nośnikach CD-ROM (tak zwanych wówczas „Multimediów”). W 1998 roku przeprowadzono proces konsolidacyjny (formalnie zakończony wiosną 1999): z Optimusa wydzielono Oddział Kraków (nieformalnie, ale powszechnie znany pod marką „Departament Internetu Optimus S.A.” albo „OptimusNET”) i przeniesiono do OPM S.A., która przejęła też udziały Wydawnictwa Pascal. W połączonej firmie 75% akcji miał Optimus S.A., a 25% założyciele wyd. Pascal (Kolbusz i Wilam). Następnie Optimus Pascal Multimedia S.A. zmieniła nazwę na OptimusPascal S.A., a w kolejnym roku (2000) na Onet.pl S.A.

Po sprzedaży pakietu kontrolnego w Optimus S.A. przez Romana Kluskę dokonano podziału spółki-matki na Optimus Technologie S.A. (z czasem zmieniła nazwę na Optimus S.A.) i właściwą Optimus S.A., która z czasem zmieniła nazwę na Grupa Onet.pl S.A., a następnie wchłonęła Onet.pl S.A. (tak więc np. Grupa Onet.pl S.A. zachowała numer NIP po pierwszym Optimusie, będąc formalnie jego kontynuatorem).

Zarządzanie prezesów Kolbusza i Wilama (którzy w ramach dwuosobowego Zarządu wymieniali się stanowiskami prezesa i wiceprezesa) wpłynęło na rozkwit medialny Onet.pl S.A. W tym okresie powstawały serwisy informacyjne takie jak wiadomości, biznes, sport, muzyka, film, turystyka. Do 2001 roku firma kilkukrotnie się powiększyła (z 30 osób do 150).

ITI[edytuj | edytuj kod]

W połowie 2001 roku Onet.pl stał się częścią Grupy ITI. 28 lutego 2006 roku spółka Grupa Onet.pl S.A. połączyła się z Onet.pl S.A. Połączenie nastąpiło przez przejęcie całego majątku spółki Onet.pl S.A. przez spółkę Grupa Onet.pl S.A.. 30 maja 2006 Grupa Onet.pl S.A. została odkupiona przez TVN S.A. od Grupy ITI. 3 listopada 2006 spółka została wycofana z obrotu giełdowego.

Nowy onet.pl[edytuj | edytuj kod]

18 kwietnia 2008 pojawiła się wersja beta nowej strony głównej portalu pod adresem http://beta.onet.pl. Z perspektywy technologicznej od poprzednich wersji odróżnia ją wykorzystanie XHTML, jako jednego z głównych języków opisu strony WWW.

W nowej wersji użytkownicy mają możliwość spersonalizowania portalu. Po prawej stronie umieszczono gadżety, które można dodawać i usuwać oraz ustawiać według własnej hierarchii. Liczba gadżetów jest stale powiększana.

W połowie roku 2008 wersja beta stała się domyślna, a została nazwana świeżą. Przy zmianie wersji beta na główną została także wprowadzona wersja „Elegancka”.

Ringer Axel Springer[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku Grupa ITI zdecydowała o sprzedaży 75,98% akcji (komunikat giełdowy) niemiecko-szwajcarskiemu koncernowi medialnemu Ringier Axel Springer Polska za 968,75 mln zł. Oznacza to wycenę Onetu na ok. 1.275.000.000 PLN[4].

Połączenie z Eurosport.pl[edytuj | edytuj kod]

27 sierpnia 2012 roku sport.onet.pl połączył się z serwisem internetowym eurosport.pl, zarządzanym przez Eurosport Polska. Nowa domena to eurosport.onet.pl[5].

Witryny tygodników[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 w ramach portalu Onet.pl działa oficjalna witryna internetowa „Tygodnika Powszechnego”[6]. We wrześniu 2013 do infrastruktury portalu Onet.pl włączono serwis internetowy tygodnika „Newsweek Polska”, którego głównym udziałowcem jest również koncern Ringier Axel Springer Polska[7].

Regionalne biura sprzedaży[edytuj | edytuj kod]

Bydgoszcz, Wrocław, Szczecin, Katowice, Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Według wyników Megapanelu PBI/Gemius, w sierpniu 2012 Onet.pl zanotował 2,475 mld odsłon (ang. pageviews) oraz 13,055 mln użytkowników i był drugim najczęściej odwiedzanym polskim portalem (Grupa Onet.pl). Pod względem miesięcznej liczby odsłon wyprzedzała go jedynie Grupa Allegro.pl[8]. Według Alexa Internet Onet.pl jest 192. najczęściej otwieraną stroną internetową na świecie oraz 6. w Polsce (stan na 22 maja 2013)[9][10][11].

Działy i serwisy[edytuj | edytuj kod]

Plejada.pl[edytuj | edytuj kod]

Plejada.pl to nowy serwis informacyjno rozrywkowy należący do portalu Onet. Strona jest w całości poświęcona gwiazdom rozrywki. Jak deklaruje redakcja, serwis nie zamierza żerować na gwiazdach i publikuje tylko sprawdzone i rzetelne informacje.

Plejada.pl skierowana jest głównie do młodych użytkowników Internetu. Na stronie codziennie prezentowane są informacje, galerie, sondy oraz pliki wideo na temat gwiazd i ludzi rozrywki. Często wśród publikowanych materiałów znajdują się również zwiastuny i relacje z różnych imprez. Aby swobodnie korzystać z portalu powinniśmy być zaopatrzeni w łącze szerokopasmowe o dużej przepustowości, gdyż publikowane pliki wideo są prezentowane w atrakcyjnym formacie 16:9, w bardzo dobrej jakości.

Użytkownicy mają możliwość zarejestrowania się w serwisie. Po zalogowaniu mogą stworzyć własną wizytówkę i dodać do swojej listy ulubione gwiazdy, których lista szybko się powiększa. Portal Plejada.pl jest dostępny również w wersji lajt dla telefonów komórkowych. Strona w takiej wersji pozbawiona jest „ciężkich” grafik, które zwiększają zużycie pasma sieciowego.

OnetLajt[edytuj | edytuj kod]

OnetLajt to „odchudzona” wersja onet.pl przeznaczona dla telefonów komórkowych oraz urządzeń mobilnych. W marcu 2009 roku strona została odświeżona. W portalu pojawiły się nowe kategorie i opcje personalizacyjne. W 2011 roku strona lajt.onet.pl przeszła na m.onet.pl.

VOD.pl[edytuj | edytuj kod]

VOD.pl nowy serwis z filmami na życzenie wchodzący w skład Grupy Onet[12].

W swojej ofercie, prócz seriali (ponad 1000 odcinków) i programów telewizyjnych, posiada także bazę 700 filmów ze światowej i polskiej kinematografii. VOD.pl prezentuje także filmy i dokumenty nagradzane na światowych festiwalach, a także kultowe kino polskie. W sumie ponad 3000 godzin materiałów video[12].

Inne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Ringier Axel Springer Media przejął od TVN portal Onet.pl. media2.pl. [dostęp 2012-09-19].
 2. Łukasz Szewczyk: Megapanel lipiec 2012: Onet.pl wyprzedza Facebook i YouTube. Media2.pl, 31.08.2012. [dostęp 2012-09-19]. s. 1.
 3. Archiwalne wydanie z roku 1997.
 4. TVN się wyprzedaje – Finanse – WP.PL.
 5. Wpis na temat powstania nowego serwisu sportowego, połączonego Eurosport.pl i sport.onet.pl.. eurosport.onet.pl. [dostęp 10 listopada 2012].
 6. Tygodnik Powszechny w Onet. wirtualnemedia.pl, 27 sierpnia 2003. [dostęp 20 stycznia 2014].
 7. Newsweek.pl dostępny w nowej odsłonie na Onecie. media2.pl, 16 września 2013. [dostęp 20 stycznia 2014].
 8. Google i Facebook rosną, Onet i NK.pl sporo w dół (ang.). Wirtualnemedia.pl, 2012-10-03. [dostęp 2012-10-27].
 9. Onet.pl Site Info (ang.). Alexa.com. [dostęp 2013-05-22].
 10. Alexa – Top Sites in Poland (ang.). Alexa.com. [dostęp 2012-10-27].
 11. Alexa Top 500 Global Sites (ang.). Alexa.com. [dostęp 2012-10-27].
 12. 12,0 12,1 Łukasz Szewczyk: VOD.pl – darmowe filmy i seriale od Onetu (pol.). W: Media2.pl [on-line]. 2012-09-21. [dostęp 2012-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]