Szubieniczna (Kotlina Kłodzka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szubieniczna
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Pasmo

Wzgórza Rogówki
Sudety Środkowe

Wysokość

412[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Szubieniczna”
Ziemia50°24′05,406″N 16°44′06,595″E/50,401502 16,735165

Szubieniczna (niem. Galgenberg), dawniej Góra Kostnicawzniesienie 412 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Kotlinie Kłodzkiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w Sudetach Środkowych, we Wzgórzach Rogówki, we wschodnim krańcu Kotliny Kłodzkiej około 0,7 km na południe od centrum miejscowości Jaszkowa Górna[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Szubieniczna jest niewielkim wzniesieniem Wzgórz Rogówki, górującym od południowej strony nad miejscowością Jaszkowa Górna[1]. Wyrasta na końcowym fragmencie ciągnącego się południkowo niewielkiego grzbietu Wzgórz Rogówki[1]. Wznosi w kształcie wyraźnej kopuły z łagodnymi zboczami, w niewielkiej odległości od bliźniaczego wzniesienia Wygon (425 m n.p.m.), położonego po zachodniej stronie, od którego oddzielona jest niewielkim siodłem. Podłoże wzniesienia zbudowane jest z granitoidów masywu kłodzko-złotostockiego, głównie z granodiorytów amfibolowych[1]. Szczyt i zbocza wzniesienia pokrywa warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich - osadów powstałych w chłodnym, klimacie peryglacjalnym. Szczyt wzniesienia, oraz w znikomej części zbocza, pokryte są lasem mieszanym; pozostałą część zboczy zajmują pola uprawne i łąki[1]. Nieliczne ciągi drzew i krzaków rosnące na zboczach wyznaczają dawne miedze i polne drogi. U podnóża wzniesienia, po północnej stronie, położona jest niewielka wieś Jaszkowa Górna. Położenie wzniesienia, kształt i wyraźna część szczytowa, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie ze względu na bliskie położenie od kościoła w zamierzchłych czasach wybrano za miejsce straceń. Szubieniczna była miejscem egzekucji publicznych, znajdowała się tam dominująca nad okolicą szubienica[2], od której też wzniesienie przejęło nazwę.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na szczyt nie prowadzi szlak turystyczny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: I-BiS, 1993, s. 448. ISBN 83-85773-06-1.
  2. PTTK: ZAŁĄCZNIK do Regulaminu Odznaki Krajoznawczej PTTK „Szlakiem Zabytków Dawnego Prawa na Ziemiach Polskich”: Szubieniece, nr 17 Jaszkowa Górna. www.msw-pttk.org.pl. [dostęp 2011-11-18]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]