Szukri Balid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szukri Balid
Ilustracja
styczeń 2011
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1964
Dżabal al-Dżallud
Data i miejsce śmierci 6 lutego 2013
Al-Manzah
przewodniczący Ruchu Demokratycznych Patriotów
Okres od 1982
do 6 lutego 2013
Przynależność polityczna Ruch Demokratycznych Patriotów
Poprzednik powstanie partii
Następca Zijad Lakdar

Szukri Balid, także Szokri Belaid, Chokri Belaïd (arab. شكري بلعيد, Shukrī Balʿīd; ur. 26 listopada 1964 w Dżabal al-Dżallud, zm. 6 lutego 2013 w Al-Manzah) – tunezyjski prawnik, polityk, lider partii Ruch Demokratycznych Patriotów.

Do jaśminowej rewolucji był jednym z czołowych krytyków prezydenta Ben Alego, później z pozycji świeckich krytykował rządzących w Tunezji islamistów. Pisał wiersze i poematy; jeden z utworów dedykował libańskiemu świeckiemu intelektualiście Husajnowi Muruwie zamordowanemu przez islamistów pod koniec lat 90. Do śmierci był sekretarzem generalnym Ruchu Demokratycznych Patriotów, partii opozycyjnej wobec rządzącej od wyborów w 2011 islamistycznej Ennahdy. Został zastrzelony 6 lutego 2013 przez nieznanych sprawców. Pozostawił żonę i dwie córki. Premier Hammadi al-Dżibali stwierdził, że zabójstwo Balida to „morderstwo polityczne”, „zamach na arabską rewolucję” i „akt kryminalny, akt terroru wymierzony nie tylko w Balida, ale w całą Tunezję”. Po zabiciu Balida w wielu miastach Tunezji, m.in. w Kafsie, Sidi Bu Zajd, Al-Kasrajn i Tunisie doszło do demonstracji, starć z policją i ataków na siedziby rządzącej partii, którą opozycja obarczyła odpowiedzialnością za morderstwo.

Zaraz po zabójstwie Balid, premier al-Dżibali zapowiedział dymisję urzędującego gabinetu i utworzenie nowego technokratycznego rządu. Rozmowy w tej kwestii jednakże nie powiodły się i 19 lutego 2012 al-Dżibali podał się do dymisji[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tunisia Prime Minister Hamadi Jebali resigns (ang.). BBC News, 19 lutego 2013. [dostęp 2013-02-25].
  2. Tunisia: Ali Larayedh named new prime minister (ang.). BBC News, 22 lutego 2013. [dostęp 2013-02-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]