Szymon Phan Đắc Hoà

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Szymon Phan Đắc Hoà
Simon Phan Đắc Hoà
męczennik
Data i miejsce urodzenia

ok. 1774 lub 1787
Mai Vĩnh, Wietnam

Data i miejsce śmierci

12 grudnia 1840
An Hòa, Wietnam

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

27 maja 1900
przez Leona XIII

Kanonizacja

19 czerwca 1988
Watykan
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

24 listopada

Św. Szymon Phan Đắc Hoà (wiet.Simon Phan Đắc Hoà) (ur. ok. 1774 lub 1787 r. w Mai Vĩnh, prowincja Thừa Thiên-Huế w Wietnamie – zm. 12 grudnia 1840 r. An Hòa, prowincja Quảng Nam w Wietnamie) – męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Szymon Phan Đắc Hoà urodził się w rodzinie niechrześcijańskiej. Wcześnie został osierocony przez ojca. Następnie matka razem z rodziną przeniosła się do Lưỡng Kim, a później do Nhu Lý w prowincji Quảng Trị, gdzie pracowała u pewnej katolickiej rodziny. Szymon Phan Đắc Hoà pociągnięty przykładem chrześcijan poprosił matkę, by pozwoliła mu uczyć się katechizmu. Miał wtedy 12 lat. Następnie pewien czas spędził w seminarium duchownym. Nie został jednak księdzem, ale lekarzem. Ożenił się i miał 12 dzieci. Po tym jak władca Wietnamu Minh Mạng wydał edykt skierowany przeciwko chrześcijanom, Szymon Phan Đắc Hoà wielokrotnie dawał schronienie w swoim domu zagranicznym misjonarzom, chociaż zdawał sobie sprawę, że jest to niebezpieczne. Wielokrotnie w jego domu przebywał biskup Cuenot. Szymon Phan Đắc Hoà został aresztowany w nocy 13 kwietnia 1840 r. razem z biskupem de la Motte, gdy udawali się do Hoà Ninh. Przez 2 miesiące Szymon Phan Đắc Hoà był uwięziony w Quảng Trị, a następnie przeniesiono go do Huế. Wielokrotnie był torturowany, by wyparł się wiary. Władze miały również nadzieję dowiedzieć się od niego czegoś więcej o misjonarzach. Szymon Phan Đắc Hoà pozostał jednak nieugięty. Został ścięty 12 grudnia 1840 r.

Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

 Osobne artykuły: Święty SymeonŚwięty Szymon.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]