Szympansy z Lasu Bili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szympansy z Lasu Bili (zwane też "zabójcami lwów") – duże małpy człekokształtne, należące do szympansów, zamieszkujące Las Bili położony w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Są one znacznie większe od typowego szympansa, osiągając wzrost ok. 2 m i wagę 85-120 kg[1], a ponadto przejawiają zachowania bardziej charakterystyczne dla goryli. Odkrycie tych małp w 2004 roku było jednym z rzadkich przypadków, kiedy kryptyda okazała się rzeczywiście istniejącym zwierzęciem.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na toczącą się w Kongo wojnę domową, dopiero w 2004 roku badania zwierząt zamieszkujących północny wschód kraju stały się możliwe. Opowiadane przez miejscowych legendy o tajemniczych wielkich małpach polujących na lwy[2][3] znalazły częściowe potwierdzenie, gdy w 1996 roku Karl Amman natrafił na czaszkę o wymiarach typowych dla szympansa, ale z grzebieniem charakterystycznym dla goryla. Wkrótce okazało się, że występuje tam liczna populacja naczelnych.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Początkowo sądzono, że tajemnicza małpa może być gorylem lub hybrydą goryla i szympansa. Badania genetyczne dowodzą, że odkryte naczelne są szympansami, należącymi do podgatunku Pan troglodytes schweinfurthii[4] lub nowego, wcześniej nieznanego[2]. Jednak ich zachowanie znacznie różni się od typowego dla szympansów. Zwierzęta te budują naziemne gniazda, jak goryle i nie wykazują strachu przed ludźmi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]