TV Drama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

TV drama (jap. テレビドラマ terebi dorama; dramat telewizyjny)[1], nazywane także w skrócie dorama (jap. ドラマ dorama)[2][3] – aktorskie seriale odcinkowe japońskiej telewizji nadawane dziennie. Wszystkie główne stacje telewizyjne w Japonii produkują różne seriale z gatunku m.in. romans, komedia, kryminał, horror i wiele innych. Na specjalne okazje mogą być tworzone jedno- lub dwuodcinkowe dramy dotyczące konkretnego tematu, takie jak drama wyprodukowana w 2007 roku na 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Japońskie serie dram nadawane są w trzymiesięcznych sezonach, z nowymi odcinkami nadawanymi wraz z każdym nowym sezonem. Większość dram jest nadawanych w ciągu tygodnia w godzinach wieczornych około 21:00, 22:00 czy 23:00. Dramaty pokazane rano lub po południu są zwykle nadawane na bieżąco w specjalnym bloku jak np. asadora stacji NHK. Wieczorne dramy składają się zazwyczaj z dziewięciu do dwunastu odcinków, czasem zawierają epilog, gdy drama okazała się odnieść ogromny sukces.

Japonia ma cztery telewizyjne sezony: zima (styczeń-marzec), wiosna (kwiecień-czerwiec), lato (lipiec-wrzesień) oraz jesień (październik-grudzień)[4].

Popularne dramy[edytuj | edytuj kod]

Większość ludzi kojarzy dziś japońskie dramy z nowoczesnym stylem scenopisarstwa, który wprowadził termin „modne dramy” (ang. trendy dramas). „Modny” wzór japońskich dram został wynaleziony pod koniec lat 1980[5], gdy scenarzyści postanowili dotrzeć do odbiorców telewizyjnych z tematami, które obejmowały prawdziwe życie w Japonii, w czasie, gdy Japończycy odczuwali skutki pęknięcia gospodarczej bańki spekulacyjnej. Formuła dram została ulepszona na początku lat 1990, kiedy fabuła zmieniała się wraz z upływającym czasem. Poprzez zwracanie uwagi na trudniejsze kwestie, w tym przemoc wśród nastolatków, maltretowanie dzieci i nowoczesne życie rodzinne, forma dram była zmieniana, aby pasowała do zmiany gustów telewidzów. Nawet dziś sukces japońskich dram jest wynikiem pozostawania przy wzorze „modnych dram”.

Chociaż niektórzy ludzie uważają[potrzebny przypis] Super Sentai i inne seriale z gatunku tokusatsu, nie są one jednak przykładem „modnych dram”. Ogólnie większość dram emitowanych wieczorem w dzisiejszych czasach są to „modne dramy”, ale termin ten nie odnosi się do innych rodzajów dram, takich jak te emitowane w bloku asadora.

Różnice między stacjami telewizyjnymi[edytuj | edytuj kod]

Dramy emitowane na kanałach Fuji Television i NTV są obecnie są jednymi z najbardziej popularnych. Chociaż stacja TBS wyprodukowała kilka bardzo udanych dram w przeszłości i nadal produkuje popularne dramy, jednak w ostatnich latach Ocena ich powodzenia stopniowo maleje.

Fuji TV jest powszechnie uznawana za twórcę formuły dram.[potrzebny przypis] W latach 1980 i 1990 stacja Fuji TV spopularyzowała trendy dramy z wykorzystaniem młodych i popularnych aktorów i aktorek z tamtych czasów. Dramy nadawane w poniedziałki o 21:00 są powszechnie nazywane getsuku (skrócenie wyrażenia „poniedziałek o 9”). Fabuła tych dram zazwyczaj zawiera wątek miłosny. Blok ten jest uważany za bardzo popularny przedział czasowy dla emisji dram i zwykle ma wysoką oglądalność w trakcie sezonu. Jednak w ostatnich latach popularność dram getsuku zmalała, przy większości dram nie przekraczających progu 20% średniej oceny.

Różne sieci telewizyjne w Japonii mają swoje koncepcje. TV Asahi, na przykład, skupia się głównie na jidai-geki i historiach związanych z przestępczością. Stacja NHK większą uwagę przykłada programom, które docierają do starszych odbiorców, koncentrując się głównie na dramach dotyczących znaczących okresów w historii, często z gwiazdorską obsadą – są to tzw. taiga dramy, a także tworząc inspirujące dramy, które skupiają się na młodym i silnym bohaterze lub bohaterce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Japońskie seriale telewizyjne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jonathan Clements, Motoko Tamamuro: The Dorama Encyclopedia: A Guide to Japanese TV Drama Since 1953. Stone Bridge Press, 2003, s. Introduction, XXVII. ISBN 978-1-880656-81-5.
  2. Jonathan Clements, Motoko Tamamuro: The Dorama Encyclopedia.
  3. Shirley R. Steinberg, Priya Parmar, Birgit Richard: Contemporary Youth Culture: An International Encyclopedia, Tom 2.
  4. John Leo: Renzoku Ren'ai Dorama. halfaya.org. [dostęp 2021-12-03]. (ang.).
  5. Jonathan Clements, Motoko Tamamuro: The Dorama Encyclopedia: A Guide to Japanese TV Drama Since 1953. Stone Bridge Press, 2003, s. Introduction, XXV. ISBN 978-1-880656-81-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazuhiko Gotō, Hideo Hirahara, Kanko Ōyama, Masunori Sata: A History of Japanese Television Drama: modern Japan and the Japanese. Berkeley, Kalifornia: Japan Association of Broadcasting Art, 1991. ISBN 4-87571-855-1. (ang.).
  • Jonathan Clements, Motoko Tamamuro: The Dorama Encyclopedia: A Guide to Japanese TV Drama since 1953. Stone Bridge Press, 2003-12-11. ISBN 1-880656-81-7. (ang.).
  • Shirley R. Steinberg, Priya Parmar, Birgit Richard: Contemporary Youth Culture: An International Encyclopedia, Tom 2. Greenwood Publishing Group, 2006, s. od 157. ISBN 0-313-32716-5. [dostęp 2012-05-31]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]