Tacotalpa (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie gminy Tacotalpa na mapie stanu Tabasco

Tacotalpa - gmina meksykańskiego stanu Tabasco, położona w połowie rozciągniętego wschód-zachód stanu w jego najbardziej wysuniętej na południe części, około 120 km od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest jedną z 17 gmin w tym stanie. Siedzibą władz gminy jest miasto o tej samej nazwie. Nazwa gminy pochodzi od słów w języku nahuatl “Taco – tlal – pan” które znaczą "Ziemia krzewów i chwastów". Gminę utworzono w 1883 roku decyzją gubernatora stanu Tabasco[1].

Ludność gminy Tacotalpa w 2005 roku liczyła 42 833 mieszkańców, co czyniło ją mało liczebną gminą w stanie Tabasco[2].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Najwyższa góra w gminie - El Madrigal

Powierzchnia gminy wynosi 738,52 km² zajmując tylko 3,01% powierzchni stanu, co czyni ją jedną z mniejszych gmin w stanie Tabasco. Obszar gminy jest bardzo zróżnicowany wyniesiony od 20 m aż do ponad 1000 m n.p.m.. Na terenie gminy znajdują się szczyty o nazwach El Madrigal, La Campana, Murciélago, Palo Quemado i Cora de Poaná. Obszar gminy należy do zlewiska systemu rzek Grijalva-Usumacinta. Urozmaicony teren gminy jest w większości pokryty lasami, które mają charakter lasów deszczowych.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat jest ciepły z średnią roczną temperaturą wynoszącą 26,4 °C oraz z niewielką roczną amplitudą, gdyż średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (maj) wynosi 29,6 °C, podczas gdy średnia temperatura najchłodniejszych (grudzień - styczeń) wynosi 22 °C. Wiatry znad Morza Karaibskiego oraz znad Zatoki Meksykańskiej przynoszą dużą masę wilgotnego powietrza, które ochładzając się wraz z wysokością ponad poziom morza uwalnia wodę powodując gwałtowne opady (głównie w porze deszczowej przypadającej w lecie), czyniąc klimat wilgotnym zę średniorocznym opadem na poziomie aż 4 014 mm[1].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Spośród całej ludności około 63% jest aktywnych ekonomicznie, lecz większość to ludność zatrudniona w rolnictwie co sprawia, że gmina należy do ubogich. Ludność gminy jest zatrudniona wg udziału procentowego w następujących gałęziach: rolnictwie, hodowli i rybołówstwie a następniu w handlu, turystyce i usługach oraz w najmniejszycm stopniu w przemyśle petrochemicznym, budownictwie oraz zakładach bazujących na pracy ręcznej. Najczęściej uprawia się kukurydzę, zboża oraz trzcinę cukrową[1].

Przypisy