Jalpa de Méndez (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jalpa de Méndez
gmina
Ilustracja
Centrum Jalpa de Méndez
Państwo  Meksyk
Stan Tabasco
Gmina Jalpa de Méndez
Siedziba Jalpa de Méndez
Alkad Domingo García Vargas (PRD) (2013-2015)
Powierzchnia 472,36 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

83 356[1]
• gęstość 91,2 os./km²
Nr kierunkowy 914
Kod pocztowy 86200
Położenie na mapie Położenie gminy Jalapa de Mendez na mapie stanu
Położenie na mapie
Strona internetowa

Jalpagmina meksykańskiego stanu Tabasco, położona w jego środkowej części, której północny kraniec jest w odległości około 30 kilometrów od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest jedną z 17 gmin w tym stanie[2]. Siedzibą władz gminy jest miasto Jalpa de Méndez. Nazwa gminy pochodzi od słów w języku nahuatl “Shal- apan”, oznaczające brzeg piasku oraz od nazwiska meksykańskiego bohatera Gregorio Méndez Magaña.

Ludność gminy Jalpa de Mendez w 2010 roku liczyła 83 356 mieszkańców, co czyniło ją średniej liczebności gminą w stanie Tabasco[1].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia gminy wynosi 472,36 km² zajmując tylko 1,8% powierzchni stanu, co czyni ją przedostatnią gminą w stanie Tabasco. Obszar gminy jest równinny a położenie w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Zatoki Meksykańskiej sprawia, że większość powierzchni jest wyniesione ponad poziom morza tylko o 10 m. Teren gminy w dużej części pokryty jest lasami, które mają charakter lasów deszczowych.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat jest ciepły (rekordowa najniższa zanotowana temperatura wynosi 14 °C) z średnią roczną temperaturą wynoszącą 26,42 °C oraz z niewielką roczną amplitudą, gdyż średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (czerwiec) wynosi 30,5 °C, podczas gdy średnia temperatura najchłodniejszego (styczeń) wynosi 22,4 °C. Wiatry znad Morza Karaibskiego oraz znad Zatoki Meksykańskiej przynoszą bardzo dużą masę wilgotnego powietrza czyniąc klimat wilgotnym ze średniorocznym opadem na poziomie 1692 mm[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Kamienne garnki z wyrobu których znana jest gmina Jalpa de Mendez

Spośród całej ludności około 56,8% jest aktywnych ekonomicznie, z tego 44,3% z tego to ludności zatrudniona w rolnictwie i rybołówstwie. Ludność gminy jest zatrudniona według ważności w następujących gałęziach: rolnictwie, hodowli, przetwórstwie rolno-spożywczym, oraz rybołówstwie, a także w usługach, handlu i turystyce (33% ludności) oraz przemyśle (19,9%)[2]. Najczęściej uprawia się kukurydzę, fasolę i kokosy oraz gatunki ogrodnicze. Z hodowli najpowszechniejsza jest hodowla bydła mięsnego i owiec[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]