Przejdź do zawartości

Taean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Taean
대안군
Powiat
ilustracja
Państwo

 Korea Północna

Prowincja

P’yŏngan Południowy

Siedziba

Taean-ŭp

Populacja (2008)
• liczba ludności


77 219[1]

Tablice rejestracyjne

평남

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba osiedli (dong)

8

Liczba wsi (ri)

3

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Taean (kor. 대안군, Taean-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji P’yŏngan Południowy. W 2008 roku liczył 77 219 mieszkańców[1]. Graniczy z powiatami: Kangsŏ i Ch’ŏllima od północy, Ryonggang od północnego zachodu, z należącą do miasta Namp’o dzielnicą Hanggu od zachodu, a także od wschodu z miastem Songnim (prowincja Hwanghae Północne) oraz z będącym częścią stolicy kraju, Pjongjangu, powiatem Kangnam. Powiat znajduje się nad Morzem Żółtym, określanym w Korei Północnej jako Morze Zachodniokoreańskie. Przez powiat przebiega linia kolejowa Taean, łącząca stacje Taean Towarowy i Kangsŏ w powiecie o tej samej nazwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej, tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatów Kangsŏ oraz Ryonggang (konkretnie tworzyły miejscowość Sŏng'am w powiecie Kangsŏ oraz miejscowości Osin i Tami w powiecie Ryonggang). W obecnej formie powstał w marcu 1978 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do powiatu Kangsŏ: dzielnice robotnicze (kor. rodongjagu) Taean, Posan i Kangsŏn, a także miasteczko Kangsŏ (Kangsŏ-ŭp). Współczesny powiat Taean stał się wówczas miastem, w owym czasie złożonym z 31 osiedli (kor. dong). Jako samodzielne miasto Taean istniał zaledwie przez rok – w grudniu 1979 miasto to zostało włączone w granice administracyjne miasta Namp’o i w marcu 1983 roku stało się jedynie dzielnicą tego miasta. Wówczas także Taean jako jednostka podziału administracyjnego powiększył się o wsie Osin, Wŏlmae i Tami, poprzednio wchodzące w skład powiatu Ryonggang. W styczniu 2004 roku wraz z dzielnicami Ch’ŏllima i Kangsŏ dzielnica Taean została przekształcona w powiat i włączona w granice prowincji P’yŏngan Południowy. W skład tej prowincji powiat Taean wchodzi do dziś.

Podział administracyjny powiatu[edytuj | edytuj kod]

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Nazwa jednostki administracyjnej Rodzaj jednostki administracyjnej Hangul Hancha
Tŏksŏng-dong osiedle 덕성동 德性洞
Ch'ungsŏng-dong osiedle 충성동 忠誠洞
Kŭmsan-dong osiedle 금산동 金山洞
Oksu-dong osiedle 옥수동 玉水洞
Taean-dong osiedle 대안동 大安洞
Ŭndŏk-dong osiedle 은덕동 恩德洞
Taejŏng-dong osiedle 대정동 大井洞
Saemaŭl-dong osiedle 새마을동 새마을洞
Osin-ri wieś 오신리 吾新里
Wŏlmae-ri wieś 월매리 月梅里
Tami-ri wieś 다미리 多美里

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b D P R Korea 2008 Population Census – National Report. Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]