Tajemnica przeszłości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tajemnica przeszłości
ふしぎ遊戯
(Fushigi yūgi)
Gatunek fantasy, romans
Manga
Autor Yū Watase
Wydawca Shōgakukan
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Drukowana w Shōjo Comic
Wydawana maj 1992lipiec 1996
Liczba tomów 18
Telewizyjny serial anime
Reżyser Hajime Kamegaki
Studio studio Pierrot
Stacja telewizyjna Japonia Animax, TV Tokyo
Polska Hyper
Premierowa emisja 6 kwietnia 199528 marca 1996
Liczba odcinków 52
OVA
1
Reżyser Hajime Kamegaki
Studio studio Pierrot
Liczba odcinków 3
Data wydania 25 października 1996
OVA
2
Studio studio Pierrot
Liczba odcinków 6
Data wydania 25 maja 1997
OVA
Fushigi Yūgi Eikoden
Reżyser Nanako Shimazaki
Studio studio Pierrot
Liczba odcinków 4
Data wydania 21 grudnia 2001
Powieść ilustrowana
Autor Megumi Nishizaki
Artysta Yū Watase
Wydawca Shōgakukan
Wydawana 30 stycznia 199826 września 2003
Liczba tomów 13

Tajemnica przeszłości (jap. ふしぎ 遊戯 Fushigi yūgi?)manga autorstwa Yū Watase. Należy do gatunku shōjo ze względu na dużą liczbę wątków romantycznych. Manga została w Polsce wydana pod tytułem Fushigi Yuugi.

Opowiada historię głównej bohaterki Miaki Yuki oraz jej przyjaciółki Yui, które za pośrednictwem znalezionej w bibliotece czarodziejskiej książki przenoszą się do przedstawionego w niej świata. Tam wplątane zostają w polityczno-mistyczną intrygę konfliktu między czterema państwami, z których każde poszukuje legendarnej kapłanki swojego lokalnego bóstwa. Jednak wezwanie któregoś z bóstw wcale nie oznacza szczęśliwego zakończenia tej historii...

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawno, dawno temu Bóstwo zwane Shaodian poślubiło kobietę z rodu Yujiao, a ta urodziła Żółtego Cesarza, czyli Huangdi, oraz Płomiennego Cesarza , czyli Yandi ( Suzaku ). Bracia zaciekle walczyli ze sobą za najmniejszą błahostkę. Huangdi był jednak bardzo potężny i pokonał Yandi. Pokonanego mianował Bóstwem Południa ( Płomiennym Cesarzem), sam natomiast został królem bogów przejmując autorytet boga środka. Swojemu wielkiemu przodkowi - Fuxi - powierzył w opiece kierunek Wschodu. Shaohao został bogiem zachodu, a Zhuanxu - bogiem północy. Mówiono, iż Żółty Cesarz posiadał cztery twarze odwrócone w cztery kierunki świata zapewniając mu przewagę nad Bóstwami Kierunków. Podobno był również wszczynany bunt przeciw niemu, ale zawsze godnie poskramiał awanturników. U schyłku starożytności chińskiej oraz później, w czasach dynastii Han, coraz większy wpływ na myśl chińską zaczęła wywierać teoria pięciu elementów czy też pierwiastków, z których cały świat miał się składać i które kolejno zdobywały w nim dominującą rolę i różnymi strefami życia kierowały. Owe pierwiastki to: drzewo, ogień, woda, ziemia, metal. Z czasem zaczęto pierwiastkom tym przyporządkowywać ułożone w piątki kolory, smaki, dźwięki itd. Kiedy zaś system sięgnął gwiazd i spraw niebiańskich, pojawiła się potrzeba uznania istnienia nie tylko pięciu stron świata ( wedle koncepcji chińskich ową piątą stroną świata jest środek ), ale także przyporządkowanie tym stronom władców niebiańskich. Oto jak, z niewielkimi skrótami, system ten przedstawia się w trakcie Huainanzi:

- Wschód (Seiryuu) to drzewo. Jego władcą jest Wielki Blask, czyli Taihao, to jest Fuxi, którego pomocnikiem jest Goumang. Ten dzierży w ręku cyrkiel i rządzi wiosną. Bóstwem tej strony świata jest Suixing, czyli Planeta Jowisz, a zwierzęciem jej jest Qinglong, czyli Seledynowy Smok (...)

- Południe (Suzaku) to ogień. Jego władcą jest Płomienny Cesarz, czyli Yandi, którego pomocnikiem jest Czerwony Blask, czyli Zhuming, to jest Zhurong. Ten dzierży w ręku wagę i rządzi latem. Bóstwem tej strony świata jest Yinghuo, czyli Planeta Mars, a zwierzęciem jest Zhuque, czyli Czerwony Ptak (...)

- Środek ( Brak Odpowiednika) to ziemia. Jego władcą jest Żółty Cesarz, czyli Huangdi, którego pomocnikiem jest Książę Ziemi, czyli Houtu. Ten dzierży w ręku linę i rządzi czterema stronami świata. Bóstwem środka jest Zhenxing, czyli Planeta Saturn, a jego zwierzęciem jest Huanglong, czyli Żółty Smok (...)

- Zachód (Byakko) to metal. Jego władcą jest Shaohao, którego pomocnikiem jest Rushou. Ten dzierży w ręku kątownicę i rządzi jesienią. Bóstwem tej strony świata jest Wielka Białość, czyli Taibai, to jest Planeta Wenus, a zwierzęciem jest Baihu, czyli Biały Tygrys (...)

- Północ (Genbu) to woda. Jej władcą jest Zhuanxu, którego pomocnikiem jest Xuanming, czyli Ciemny Mrok. Ten dzierży w ręku odważnik i rządzi zimą. Bóstwem tej strony świata jest Chenxing, czyli Planeta Merkury, a zwierzęciem jest Xuanwu, czyli Mroczny Wojownik.

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

  • Canal+ (tylko seria OVA, premiera: luty 2003, polskie napisy);
  • Hyper (seria OVA - premiera: czerwiec 2004, polskie napisy, seria TV - premiera: lipiec 2004, Polski lektor)[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [Tajemnica przeszłości], anime.info.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]