Przejdź do zawartości

Tajemniczy opiekun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemniczy opiekun
Daddy-Long-Legs
ilustracja
Autor

Jean Webster

Typ utworu

literatura dla dzieci i młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1912

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1926

Wydawca

Biblioteka Dzieł Wyborowych

Przekład

Róża Centnerszwerowa

poprzednia
brak
następna
Kochany wrogu

Tajemniczy opiekun (ang. Daddy-Long-Legs) – powieść dla młodzieży autorstwa amerykańskiej pisarki Jean Webster. Po raz pierwszy została wydana w 1912 roku.

W Polsce po raz pierwszy została wydana w roku 1926 przez Bibljotekę Dzieł Wyborowych w tłumaczeniu Róży Cetnerszwerowej, pod tytułem Długonogi Iks.

Fabuła utworu[edytuj | edytuj kod]

Siedemnastoletnia Agata Abbot (w oryginale Jerusha Abbot) całe życie spędziła w sierocińcu – Domu Wychowawczym im. Johna Griera. Jej los odmienia się nieoczekiwanie, gdy jeden z opiekunów placówki przypadkiem odkrywa jej talent literacki i funduje stypendium umożliwiające ukończenie ekskluzywnego college'u. Dobroczyńca pragnie pozostać anonimowy – Agata nie zna nawet jego nazwiska. Musi jednak co miesiąc informować go listownie o swoich postępach w nauce i życiu w college'u. Dziewczyna z zapałem wywiązuje się z zadania. W pełnych humoru kilkunastostronicowych epistołach barwnie opisuje swoje codzienne przygody. Tożsamość tajemniczego opiekuna Agata – wraz z czytelnikiem – odkrywa na ostatniej stronie powieści.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]