Tajemniczy opiekun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści dla młodzieży z 1912 roku. Zobacz też: Daddy-Long-Legs (ujednoznacznienie).
Tajemniczy opiekun
Daddy-Long-Legs
ilustracja
Autor Jean Webster
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1912
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1926
Wydawca Biblioteka Dzieł Wyborowych
Przekład Róża Centnerszwerowa

Tajemniczy opiekun (ang. Daddy-Long-Legs) – powieść dla młodzieży autorstwa amerykańskiej pisarki Jean Webster. Po raz pierwszy została wydana w 1912 roku.

W Polsce po raz pierwszy została wydana w roku 1926 przez Bibljotekę Dzieł Wyborowych w tłumaczeniu Róży Cetnerszwerowej, pod tytułem Długonogi Iks.

Fabuła utworu[edytuj | edytuj kod]

Siedemnastoletnia Agata Abbot (w oryginale Jerusha Abbot) całe życie spędziła w sierocińcu – Domu Wychowawczym im. Johna Griera. Jej los odmienia się nieoczekiwanie gdy jeden z opiekunów placówki przypadkiem odkrywa jej talent literacki i funduje stypendium umożliwiające ukończenie ekskluzywnego college'u. Dobroczyńca pragnie pozostać anonimowy – Agata nie zna nawet jego nazwiska. Musi jednak co miesiąc informować go listownie o swoich postępach w nauce i życiu w college'u. Dziewczyna z zapałem wywiązuje się z zadania. W pełnych humoru, kilkunastostronicowych epistołach barwnie opisuje swoje codzienne przygody. Tożsamość tajemniczego opiekuna Agata – wraz z czytelnikiem – odkrywa na ostatniej stronie powieści.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

  • 1919 : film Długonogi tata, z Mary Pickford w roli głównej,
  • 1955: Daddy Long Legs, komedia muzyczna z Fredem Astaire'em i Leslie Caron,
  • 1990 : serial animowany (40 odcinków) Tajemniczy opiekun (Watashi-no ashinaga ojisan). Wyprodukowało go japońskie studio Nippon Animation. W Polsce, wyemitowany na antenie TVP2 pod tytułem Tajemniczy opiekun, w 1993 roku. W serialu zmieniono imię głównej bohaterki na Judy Davis.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]