Tana (rzeka w Norwegii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzeka Tana w pobliżu norweskiej wsi Nuorgam widziana z fińskiego brzegu

Tana (norw. Tanaelva, płnlap. Deatnu [dosłownie ,wielka rzeka'], fiń. Teno) – rzeka w północnej Norwegii (Finnmark) i w północnej Finlandii (Laponia). Za początek rzeki uważa się miejsce połączenia dwóch rzek: Kárášjohka i Anárjohka znajdujące się ok. 14 km na wschód od miejscowości Karasjok i 3 km od fińskiej wioski Karigasniemi. Długość od tego miejsca wynosi 348 km (piąta co do długości rzeka Norwegii)[1]. Na odcinku 256 km między norweskimi gminami Karasjok i Tana oraz fińską gminą Utsjoki tworzy granicę fińsko-norweską. Rzeka uchodzi do fiordu Tanafjorden tworząc rozległą deltę (jedną z największych w Europie).

Tana słynie jako jedna z najlepszych na całym świecie rzeka do połowu łososia. W 1929 roku złowiono tu dotąd największego łososia atlantyckiego, ważącego 36 kg.

Na rzece znajdują się dwa mosty. W 1948 nad rzeką zbudowano pod Tana bru najdłuższy most wiszący w Norwegii o rozstawie zawieszenia 194 m i całkowitej długości 220 m. Drugi most Samelandsbrua zbudowano w 1993 roku pod Roavvegieddi na granicznym odcinku rzeki. Jest to most wantowy o rozstawie zawieszenia 155 m i całkowitej długości 316 m.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norges vassdrags- og energidirektorat: Najdłuższe rzeki Norwegii

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]