Przejdź do zawartości

Tarczynka (dopływ Jeziorki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tarczynka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Struga
Długość 19 km
Źródło
Miejsce okolice wsi Werdun i Bystrzanów
Współrzędne

51°57′16,9″N 20°43′31,9″E/51,954694 20,725528

Ujście
Recypient rzeka Jeziorka
Miejsce

na wschód od wsi Prace Duże w miejscowości Łoś niedaleko Nowego Prażmowa

Współrzędne

51°58′28,1″N 20°56′15,7″E/51,974472 20,937694

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa konturowa powiatu piaseczyńskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie gminy Tarczyn
Mapa konturowa gminy Tarczyn, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”

Tarczynka – niewielka rzeka (struga) na terenie powiatu piaseczyńskiego w województwie mazowieckim, w dorzeczu Wisły, długości ok. 19 km, lewy dopływ Jeziorki.

Swój początek bierze w okolicach wsi Bystrzanów. Uregulowany / przekształcony odcinek stanowi zaledwie 27% jej długości i obejmuje jedynie fragment rzeki w okolicach Tarczyna (wieś Jeżewice) gdzie przepływa przez szereg stawów hodowlanych. Jest bardzo kręta, co w połączeniu z dość dużymi spadkami wysokości terenu, sprawia, że jest wyzwaniem dla kajakarzy. W końcowym biegu przepływa przez lasy łęgowe na terenie rezerwatu przyrody Skarpa Jeziorki, a do Jeziorki wpada nieopodal miejscowości Łoś[1].

W Tarczynie przepływa pod aleją Krakowską będącą częścią drogi krajowej nr 7, a w Jeżewicach przepływa pod linią kolejową nr 12.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]