Droga krajowa nr 7 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z DK7)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 7.
DK7
Długość 776 km
Województwa pomorskie,
warmińsko-mazurskie,
mazowieckie,
świętokrzyskie,
małopolskie
Mapa
Mapa DK7
Przebieg drogi krajowej nr 7 w Polsce

     Odcinek klasy drogi krajowej

     Odcinek klasy drogi ekspresowej

     Odcinek wspólny z autostradą A4

Zdjęcie
Droga krajowa nr 7 w Łomiankach
Droga krajowa nr 7 w Łomiankach

Droga krajowa nr 7droga krajowa prowadząca z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Jest ona częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 prowadzącą dalej przez Słowację do stolicy Węgier, Budapesztu oraz na odcinku Gdańsk – węzeł Elbląg Wschód częścią trasy E28. Fragment z Krakowa do Rabki jest także częścią trasy tzw. Zakopianki, czyli najczęściej uczęszczanej przez turystów drogi w Tatry. Trasa przebiega przez pięć województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Arteria bywa czasem nazywana drogą E7, ze względu na to, że przed reformą sieci drogowej w 1985 roku znaczna część trasy obecnej „siódemki” istniała jako szlak międzynarodowy E7.

Droga ekspresowa S7[edytuj]

 Osobny artykuł: Droga ekspresowa S7 (Polska).

Droga na odcinkach Straszyn - Koszwały, Elbląg - Ostróda, Olsztynek - Napierki, ZakroczymCzosnów, GłuchówJedlińsk, Krogulcza Sucha - granica województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego, Skarżysko-KamiennaChęciny, Myślenice - Lubień oraz na kilku krótszych fragmentach ma status drogi ekspresowej S7.

Przebieg w Gdańsku[edytuj]

Obecnie droga nr 7 rozpoczyna się na rondzie łączącym ją z drogą nr 20 w Żukowie i prowadzi w kierunku Gdańska drogą oznaczaną w latach 90. jako 219, a w granicach Gdańska (jako S7) przebiega trasą południowej obwodnicy Gdańska, i łączy Koszwały na wschodnich przedmieściach Gdańska, przez dzielnicę Orunia-Św. Wojciech-Lipce z obwodnicą trójmiejską w Straszynie na węźle Gdańsk-Południe[3].

Przebieg w Warszawie[edytuj]

Droga nr 7 przez Warszawę prowadzi Wisłostradą (ul. Pułkowa, Wybrzeże Gdyńskie), Trasą Armii Krajowej (wspólny odcinek z drogą nr 8), al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskimi i trasą Salomea-Wolica. Całkowita długość odcinka drogi 7 w obrębie Warszawy wynosi 21,2 km.[4]

Bezpieczeństwo[edytuj]

„Siódemka” jest jedną z najniebezpieczniejszych dróg krajowych w Polsce. Według danych policji w 2007 roku odnotowano na niej 765 wypadków drogowych co było najwyższą wartością dla polskich dróg krajowych (taka sama liczba wypadków miała miejsce na drodze nr 1) w których zmarło 170 a odniosło rany 1157 osób, które to wartości były najwyższe spośród wszystkich dróg krajowych w Polsce. Rok później (w 2008) liczba wypadków zmniejszyła się do 696 (co było drugą najwyższą wartością dla dróg krajowych w Polsce zaraz po drodze nr 1 – 738) w których zmarło 157 (najwięcej w Polsce) a odniosło rany 929 osób (druga pod względem liczby ofiar wartość dla polskich dróg krajowych po drodze nr 1 – 993). Dla porównania w wypadkach drogowych do których doszło na liczącej 230 km drodze nr 78 w 2007 r. zmarło 19 osób co nawet przy wzięciu pod uwagę różnicy w długości jest wartością dużo niższą[5].

Droga krajowa nr 7 w kulturze[edytuj]

Od numeru drogi pochodzi tytuł piosenki Jana Krzysztofa Kelusa Ballada o szosie E7 nawiązująca do działalności KORu po wydarzeniach radomskich. Kazik Staszewski w piosence pod tytułem „Piosenka o mławskiej policji” (album Mars napada) opowiada fikcyjną historię swojej podróży Drogą krajową nr 7 (opisaną w utworze przy pomocy potocznego określenia szosa gdańska), w tym o zatrzymaniu przez tytułową policję drogową z Mławy za złamanie prawa i przepisów. Podróż drogą nr 7 jest również wątkiem przewodnim w powieści Ziemowita Szczerka Siódemka[6].

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj]

Prawie na całej długości trasy dopuszczalny jest ruch pojazdów o nacisku na pojedynczą oś do 11,5 tony. Wyjątkiem jest fragment miejskiego odcinka w Warszawie, między węzłem z al. Obrońców Grodna a węzłem z drogą wojewódzką nr 719.[7]

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie nr 7[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Informacje o Drodze Krajowej nr 7 na stronie SISKOM

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m Na niektórych odcinkach ustalono i oznakowano lokalny pikietaż, więc pikietaż w opisie przebiegu drogi jest niespójny.
  2. a b Na tablicach E-17a widnieje nazwa Zabierzów, a nie Augustów.
  3. Obwodnica będzie – tylko kiedy? – Gdańsk, Gdynia, Sopot
  4. Google: Wisłostrada, 05-092 Łomianki do Trasa Salomea-Wolica. Mapy Google. [dostęp 2017-06-26].
  5. Komenda Główna Policji, Wypadki Drogowe w Polsce w 2008 roku, s.22, Warszawa 2009
  6. Ziemowit Szczerek - Siódemka (pol.). ha.art.pl. [dostęp 2015-03-22].
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. Nr 0, poz. 878)

Uwagi

  1. Wjazd tylko w kierunku Warszawy; wyjazd tylko w kierunku Grójca
  2. Tylko wjazd w kierunku Krakowa