Tay Zonday

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tay Zonday
Ilustracja
Imię i nazwisko Adam Nyerere Bahner
Data i miejsce urodzenia 6 lipca 1982
Minneapolis, USA
Typ głosu baryton
Aktywność od 2007
Wytwórnie płytowe Brak kontraktu
Strona internetowa

Tay Zonday, właśc. Adam Nyerere Bahner (ur. 6 lipca 1982 w Minneapolis) – amerykański piosenkarz i kompozytor.

Jego kompozycja Chocolate Rain i towarzyszący jej film wideo opublikowany w serwisie internetowym YouTube stała się popularna wśród internautów w 2007 r. W ciągu miesiąca ze zwykłego studenta zamienił się w osobę pokazywaną w telewizji. Pojawił się między innymi w Opie & Anthony Show, Attack of the Show, na stacji G4TV, VH1’s Best Week Ever na stacji VH1 i w Jimmy Kimmel Live, gdzie wykonał swoją najbardziej znaną kompozycję. Pojawił się również na pierwszej stronie Los Angeles Times 12 sierpnia 2007 r. i udzielił wywiadu stacji CNN. Artysta wystąpił także w teledysku do piosenki zespołu Weezer pt. "Pork and Beans".

Reakcje[edytuj]

Australijski Daily Telegraph napisał: "Tay Zonday napisał być może najczęściej w tej chwili słuchaną piosenkę na świecie"[1]. People Magazine stwierdził: "Tay Zonday podbił YouTube monotonnym, syntezatorowym "Chocolate Rain", a po występie w programie Jimmy Kimmel Live jego gwiazda lśni jeszcze jaśniej"[2]. Autor artykułu podkreślił również, że inni artyści oddali hołd piosence w czasie jej największej popularności w sierpniu 2007. Piosenkarz John Mayer podczas niektórych swoich koncertów udawał grę Zondaya na keyboardzie, grając na gitarze, a na Best Week Ever parodiował przebój, nawiązując również do utworu Nelly Furtado pt. Say It Right. Perkusista Tré Cool z zespołu Greenday nagrał cover utworu "Chocolate Rain" i umieścił go na YouTube. Na koncertach zespołu Dave Matthews Band jego sekcja dęta nawiązywała do Chocolate Rain w końcowych taktach utworu The Dreaming Tree. Tay Zonday stał się również obiektem parodii wielu krótkich filmów umieszczonych w serwisie YouTube.

Single[edytuj]

Inne popularne utwory opublikowane w serwisie YouTube lub na stronie internetowej artysty: "Internet Dream", "The Only Way", "Demons On the Dance Floor", "Do The Can't Dance" i "Say No To Nightmares", "Explode". Wykonał również wiele coverów różnych utworów.

Single w kolejności chronologicznej:

Przypisy

  1. Montgomery, Garth. "Chocolate Rain goes huge", Daily Telegraph, News Limited.
  2. Orloff, Brian. "Chocolate Rain' YouTube Sensation Makes TV Debut" People, Time Inc.