CNN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
CNN
Ilustracja
Data startu 1 czerwca 1980
Format obrazu 16:9
Właściciel Time Warner
Kraj nadawania Stany Zjednoczone
Siedziba Atlanta, Georgia
Strona internetowa
CNN International
Data startu 1 lipca 1980
Właściciel Time Warner
Kraj nadawania Stany Zjednoczone
Główna siedziba CNN w Atlancie
CNN Center w Atlancie
Newsroom CNN w Atlancie
Siedziba CNN w okolicy Columbus Circle w Nowym Jorku

Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

Stacja nadająca programy informacyjne przez całą dobę, była pierwszym kanałem telewizyjnym tego typu na świecie. Obecnie należy do koncernu Time Warner. Powszechnie dostępna w Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach świata. Jej główna siedziba znajduje się w Atlancie, ma również ośrodki w Nowym Jorku, Londynie, Hongkongu oraz wielu innych miastach. CNN nadaje kilka wersji swojego kanału: amerykańską – CNN, międzynarodową – CNN International, CNN en Español (kraje Ameryki Łacińskiej), CNN Airport Network (dla pasażerów na lotniskach), CNN+ (Hiszpania), CNN Turk (Turcja), CNN Chile, HLN i inne. Stacja prowadzi również internetowe portale informacyjne.

Od czasu debiutu, CNN rozszerzyło swój zasięg obejmując nim większość sieci kablowych i satelitarnych. Ponadto istnieje kilka witryn internetowych oraz dwie sieci radiowe należące do CNN. Sieć ma 36 biur (10 krajowych, 26 międzynarodowych), 900 stowarzyszonych lokalnych stacji telewizyjnych, i kilka regionalnych na całym świecie. Telewizja zawdzięcza sukces magnatowi i założycielowi Tedowi Turnerowi. Time Warner zakupił Turner Broadcasting, przez co stał się jego właścicielem.

Telewizja CNN w latach 2001–2010 współpracowała z dziennikarzami Wydarzeń Telewizji Polsat. Współpracowała również z nowym kanałem Telewizji Polsat o profilu informacyjnym - Polsat News. Obecnie współpracuje z TVN24, TVN24 BiS oraz Fakty TVN[1]. Stacja nie ma swoich stałych korespondentów w Polsce. Najczęściej korzysta z materiałów filmowych Telewizji Polsat lub emituje materiały nakręcone przez specjalnych wysłanników w czasie ważnych wydarzeń.

Większość przekazów satelitarnych CNN jest zakodowana, m.in. z satelitów Hot Bird, których używają polskie platformy cyfrowe (Cyfrowy Polsat i nc+). W Europie niekodowany sygnał cyfrowy jest dostępny z satelitów Astra 2 28.2°E oraz Astra 19,2°E.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanał zaczął nadawanie 1 czerwca 1980 o godzinie 17:00. Prezenterzy David Walker i Lois Hart przedstawili widzom pierwsze informacje.

CNN specjalizowała się od początku w relacjach na żywo. Pierwszą poważną próbą, przed jaką stanęła CNN, był styczeń 1986 roku, w którym dziennikarze stacji relacjonowali na żywo katastrofę promu kosmicznego Challenger[2].

Światowy rozgłos i prestiż telewizja zdobyła dzięki relacjom z I wojny w Zatoce Perskiej. Dzięki sieci dziennikarzy w Iraku i korespondentom towarzyszącym amerykańskim żołnierzom CNN jako jedyna telewizja miała unikalne zdjęcia z pola walki w Zatoce Perskiej. Większość stacji telewizyjnych na świecie w swoich serwisach informacyjnych korzystała wówczas ze zdjęć CNN (w tym także Telewizja Polska).

Reporterem nadającym relacje z Bagdadu był Peter Arnett. Od 17 stycznia 1991 roku przez pięć tygodni nadawał relacje na żywo z bombardowanego miasta, nie ukrywając informacji o ofiarach cywilnych. Przeprowadził wywiady z Saddamem Husajnem i Osamą bin Ladenem[3]. Relacje z Iraku doprowadziły do oficjalnego protestu 34 przedstawicieli Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy zarzucili Arnettowi niepatriotyczną postawę. W roku 1999 dziennikarz został zwolniony za opublikowanie materiału "Dolina Śmierci" o używaniu sarinu przez amerykańskie wojsko w Laosie w 1970 roku.

Dziennikarze CNN jako pierwsi byli też na miejscu ataku na World Trade Center, 11 września 2001 roku[3].

Przekaz CNN w wersji HD został wprowadzony na rynek 1 września 2007, a po raz pierwszy uruchomiony został 26 września 2007. Stacja jako pierwsza wykorzystała też w 2008 roku technikę wideoportacji, czyli trójwymiarowy hologram.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TVN wyłącznym dystrybutorem materiałów CNN
  2. CNN. Legenda pierwszej na świecie telewizji informacyjnej (pol.). ZeŚwiata.pl. [dostęp 2012-12-11].
  3. a b Małgorzata Dwornik, Historia CNN. Tak powstała telewizyjna potęga Cable News Network, „Reporterzy.info”, 25 września 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]