Telarc Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telarc International Corporation
Holding Concord Music Group
Rok powstania 1977
Założyciel Jack Renner, Robert Woods
Gatunki muzyka poważna, jazz, blues, country
Siedziba Cleveland
Kraj pochodzenia  Stany Zjednoczone
Strona internetowa

Telarc International Corporation – niezależna wytwórnia płytowa z siedzibą w Cleveland w Stanach Zjednoczonych.

Została założona w 1977 przez dwóch muzyków i pedagogów z muzycznym wykształceniem: Jacka Rennera i Roberta Woodsa. Początkowo wydawała nagrania z muzyką poważną, współpracując głównie z dwoma orkiestrami Cincinnati Symphony Orchestra i Cleveland Orchestra, a także Atlanta Symphony Orchestra i St Louis Symphony Orchestra. W późniejszych latach Telarc poszerzyła swoją ofertę o inne style muzyczne: jazz, blues oraz muzykę country.

Telarc słynie z bardzo dobrej jakości dźwięku nagrań płytowych. Przeszło 50-krotnie firma zdobywała nagrody Grammy[1], ponadto uzyskała tytuł „Wytwórni płytowej roku” magazynu „Gramophone”, francuskie nagrody: Grand Prix du Disque i Diapason d'Or oraz niemiecką – Audiophile CD of the Year za jakość nagrania, mastering, produkcję i reżyserię dźwięku[2].

W 1996 Telarc połączyła się z inną wytwórnią niezależną – Heads Up, a w 2005 zarówno Telarc, jak i Heads Up zostały zakupione przez Concord Records. Obecnie Telarc i Heads Up działają jako częściowo samodzielne marki w ramach grupy Concord Music Group.

Jack Renner zmarł 19 czerwca 2019 w wieku 84 lat[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grammy Rewards Audiophile Efforts
  2. The Telarc Sound • Everything You Hear is True
  3. Neil Genzlinger: Jack Renner, Recording Master and a Founder of Telarc, Dies at 84 (ang.). nytimes.com, 8 lipca 2019. [dostęp 2019-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-09)].