Muzyka country

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzyka country
Pochodzenie Appalachian folk music, Maritime folk music, Gospel, Anglo-Celtic music and Old-time music
Czas i miejsce powstania początek XX w., zachodnia Kanada, południowe Stany Zjednoczone
Instrumenty gitara, skrzypce, fortepian, harmonijka, gitara basowa, perkusja, mandolina, banjo, wokal, kontrabas
Największa popularność od lat 20. XX w, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, także Wielka Brytania, Irlandia, Skandynawia i Nowa Zelandia. Europa.
Gatunki pokrewne rock and roll, Roots rock, Dansband, Southern rock, Heartland rock
Podgatunki
Bakersfield sound – Bluegrass – Close harmony – Honky tonk – Jug band – Lubbock sound – Nashville sound – Neotraditional country – Outlaw country – Red Dirt – Western swing – Texas country
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
Alternative country – Country rockPsychobillyRockabilly – Gothabilly – Cowpunk – Country rap – Country pop – Country soul – Southern soul – Western swing – Gothic country

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium – banjo, gitara, skrzypce itp.

Pierwotnie prosta, oparta na trzyakordowym schemacie i instrumentarium składającym się z akustycznej gitary, skrzypiec i prostego zestawu perkusyjnego, wywodziła się z ortodoksyjnego folku z Appalachów. Z czasem wypracowała bardziej złożone instrumentarium, a jej forma stała się bardziej wyrafinowana. Zaczęła ulegać wpływom innych gatunków muzyki rozrywkowej takich jak: jazz, rock and roll (który według znawców pochodzi od country i początkowo wiele czerpał z jej doświadczeń), rock i pop.

Operuje stosunkowo prostym instrumentarium, na które obok sekcji rytmicznej składają się charakterystycznie brzmiące: gitara hawajska (pedal steel guitar); gitara akustyczna i gitara elektryczna oraz harmonijka ustna, a często także: banjo, skrzypce i pianino, tzw. honky tonk (celowo nieco rozstrojone). Utwory country to z reguły dynamiczne proste piosenki oparte na schemacie rockandrollowym i liryczne ballady, nierzadko w rytmie walca. Ich teksty opowiadają o codziennych sprawach zwykłych ludzi (miłość, praca, zabawa, problemy finansowe, kłopoty z dziećmi itp.).

Jedną ze znanych imprez muzyki country jest międzynarodowy Piknik Country odbywający się co roku w Mrągowie.

W Polsce dzień 30 września od 2015 roku obchodzony jest jako Polski Dzień Muzyki Country. Celem obchodów jest integracja środowiska (słuchacze, artyści, promotorzy, menedżerowie, organizatorzy wydarzeń), podniesienie świadomości Polaków na temat country i znaczenia tej muzyki w Polsce (w tym wiedza o artystach, reprezentatywnych inicjatywach) i edukacja fanów muzyki na temat źródeł i odmian tego gatunku.

Z czasem muzyka country wykształciła mnogość podgatunków i stylów. Do najważniejszych należą:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]