Telemach w dżinsach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Telemach w dżinsach
Autor Adam Bahdaj
Typ utworu Literatura dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 1979
Wydawca Krajowa Agencja Wydawnicza

Telemach w dżinsach – powieść dla młodzieży Adama Bahdaja z 1979. Tytuł nawiązuje do postaci Telemacha, syna Odyseusza. Powieść ma kontynuację w książce Gdzie twój dom, Telemachu?.

Opis fabuły[edytuj]

Powieść opowiada o problemach życiowych nastolatka – Maćka Łańko. Bohater poszukuje ojca, który odszedł od swojej rodziny, kiedy chłopiec miał 3 lata. Pomimo trudów napotykanych w trakcie poszukiwań Maciek nie zaprzestaje poszukiwań. W trakcie swej podróży staje się bogatszy o wiele nowych doświadczeń i spotyka wielu nowych przyjaciół. Autor pokazuje typowe problemy nastolatków: pierwsze zauroczenie, ucieczkę z domu i poszukiwanie swojego miejsca na ziemi.

Charakterystyka[edytuj]

Maciek Łańko jest bohaterem utworu Adama Bahdaja „Telemach w dżinsach”. Kiedy poznajemy bohatera ma piętnaście lat, pochodzi z Jerzmanowa. Chłopiec będąc dzieckiem stracił matkę. Kiedy ojciec odszedł, Maćkiem zaopiekowała się ciotka Frania, która zginęła w pożarze. Od czasu jej śmierci młodym bohaterem opiekowała się pani Telichowska i pan Sielicki. Pewnego dnia rozpoznaje w telewizorze twarz ojca i postanawia wyruszyć na poszukiwania rodzica. Dowiedziawszy się o nim wielu rzeczy i usłyszawszy wiele pozytywnych komentarzy utwierdził się w przekonaniu, iż go odnajdzie.

Bohaterowie[edytuj]

  • Maciej Łańko – główny bohater. Sierota, opiekowała się nim ciotka, ale umarła. Ucieka z internatu i poszukuje ojca. Uwielbia czytać "Przygody Odyseusza".
  • Pan Sielicki – opiekun Maćka z internatu.
  • Jojo – włóczęga. Mieszka nad jeziorem i pomaga w wielu sytuacjach głównemu bohaterowi. Później zostaje kierowcą taksówki. Wplątuje się w sprawę kryminalną.
  • Romeo, Fuga i Bufalo – chłopcy, których Maciek poznaje w trakcie podróży. Romeo uciekł z domu, Fugę Maciek poznaje w towarzystwie Romea w restauracji "Kolorowa", a Bufalo spotyka Maćka na plaży i pomaga mu.
  • Dorota i jej rodzina – dziewczyna, którą spotyka nad morzem.
  • Pani Stasia – pokojówka w hotelu pracowniczym. Bardzo przychylna Maćkowi, wielokrotnie mu pomaga. Młoda wdowa.
  • Kierowniczka – kierowniczka w hotelu pracowniczym

Ciekawostki[edytuj]

Przypisy

  1. filmpolski.pl: W piątą stronę świata. [dostęp 30 września 2009].