Televisión Española

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Televisión Española
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

28 października 1956

Kraj nadawania

 Hiszpania

Strona internetowa

Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od 1 stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.

TVE rozpoczęła nadawanie 28 października 1956. Drugi kanał telewizji publicznej został uruchomiony 10 lat później – 15 listopada 1966. Kanały te znane są jako La 1 i La 2. Do lat 80. były to jedyne stacje telewizyjne w Hiszpanii. Po otwarciu stacji prywatnych oba kanały publiczne straciły dużą część widowni, co wynika po części z dużych wpływów rządzących polityków na obie stacje. Najpopularniejszym programem był blok programowy TPH Club emitowany w latach 1999–2003.

Kanały[edytuj | edytuj kod]

Logo Kanał i opis
La 1 (dawniej TVE1, Primera Cadena, La Primera): kanał o charakterze ogólnym, nadający głównie wiadomości, programy informacyjne, filmy dokumentalne, magazyny, seriale telewizyjne, filmy (zwłaszcza filmy hiszpańskie i amerykańskie) oraz niektóre zawody sportowe. Był to pierwszy kanał telewizyjny w Hiszpanii, a obecnie jest trzecim najczęściej oglądanym kanałem w kraju.
La 2 (dawniej TVE2, Segunda Cadena): nadaje głównie programy kulturalne, północnoamerykańskie seriale telewizyjne, filmy dokumentalne, filmy hiszpańskie i europejskie, wiadomości, debaty i musicale. Oferuje inne aspekty niż jego siostrzany kanał La 1.
24h: całodobowy kanał informacyjny utworzony w 1997 roku. Nadaje relacje informacyjne, debaty, analizy, wywiady, a także wiadomości. Był to pierwszy 24-godzinny kanał informacyjny w Hiszpanii.
Clan: kanał dla dzieci, ale oferuje również programy skierowane do nastolatków w godzinach wieczornych i powtarza treści z innych kanałów we wczesnych godzinach porannych.
Teledeporte: transmituje zawody sportowe, które nie mogą być transmitowane w La 1 i La 2 z powodu braku zainteresowania publiczności.
TVE Internacional: międzynarodowy kanał telewizyjny. Został utworzony w 1989 roku i nadaje treści TVE na całym świecie.
Star HD: Międzynarodowy kanał telewizyjny o tematyce rozrywkowej, nadawany drogą satelitarną do Ameryki Łacińskiej i Europy. Uruchomiony w 2016 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]