Teoria plastycznego płynięcia
Teoria płynięcia plastycznego – aktualnie najpowszechniej używany sposób opisu materiałów wykazujących cechy plastyczne.
Teorię płynięcia plastycznego formułuje się nie w odkształceniach, a w prędkościach odkształceń. Jednak, ponieważ zachowanie plastyczne jest uważane za niezależne od czasu rzeczywistego więc czas w plastyczności jest pseudoczasem, czyli dowolną monotoniczną funkcją. Prędkości odkształceń rozumiane są jako pochodne nie względem czasu rzeczywistego, ale pseudoczasu.
Powierzchnia plastyczności
[edytuj | edytuj kod]Powierzchnia plastyczności jest geometrycznym przedstawieniem równania opisującego kryterium uplastycznienia. Warunek plastyczności jest warunkiem zależnym od stanu naprężenia
więc powierzchnia plastyczności jest hiperpowierzchnią w przestrzeni sześciu naprężeń. Takiej powierzchni nie można narysować, natomiast możemy rysować jej przekroje, rzuty bądź przypadki szczególne.
Interpretacja powierzchni plastyczności mówi, że punkt reprezentujący stan naprężenia może być wewnątrz powierzchni i wtedy materiał jest w stanie sprężystym, bądź na powierzchni a wtedy może wystąpić proces plastyczny. Punkt reprezentujący stan naprężenia nie może wyjść poza powierzchnię, więc równanie powierzchni plastyczności może być jednocześnie traktowane jako ograniczenie dla stanu naprężenia.
W przypadku plastyczności idealnej powierzchnia jest stała. W przypadku materiału ze wzmocnieniem (bądź osłabieniem) równanie powierzchni musi zawierać opis jej ewolucji co geometrycznie odpowiada rozszerzaniu się, przesuwaniu lub kurczeniu powierzchni.
Równanie płynięcia
[edytuj | edytuj kod]Rozkład tensora prędkości odkształcenia na część sprężystą i plastyczną
Materiał idealnie sprężysto-plastyczny HMH
[edytuj | edytuj kod]Dla tego materiału kryterium uplastycznienia jest funkcją jedynie dewiatora naprężenia, więc zachowanie aksjatorów naprężenia i odkształcenia opisuje prawo Hooke’a. Warunek plastyczności może być zapisany:
Zachowania plastyczne są formułowane dla dewiatora naprężenia oraz dewiatora (prędkości) odkształcenia
Najprostsze równanie płynięcia ma postać:
co oznacza, że każda składowa tensora prędkości odkształceń plastycznych jest proporcjonalna do odpowiedniej składowej dewiatora tensora naprężenia. Sama wartość może być uważana za mnożnik Lagrange’a wynikły z narzucenia ograniczeń na stan naprężenia.
Równanie to obowiązuje tylko dla stanów naprężenia będących na powierzchni plastyczności
Część sprężysta ma postać:
gdzie jest jedną ze stałych Lamégo równą modułowi Kirchhoffa.
Całkowita wartość prędkości odkształcenia wynosi zatem:
Mnożąc obie strony równania przez otrzymujemy:
Ponieważ to więc dysponując warunkiem plastyczności można wyznaczyć jako funkcję
Stowarzyszone prawo płynięcia
[edytuj | edytuj kod]Bardziej ogólnym przypadkiem jest prawo płynięcia postaci:
gdzie jest równaniem powierzchni plastyczności.
Można łatwo wykazać, że HMH jest przypadkiem szczególnym stowarzyszonego prawa płynięcia.
Niestowarzyszone prawo płynięcia
[edytuj | edytuj kod]Definiuje się drugą powierzchnię w sposób analogiczny do powierzchni plastyczności. Osiągnięcie stanu plastycznego jest określane poprzez warunek natomiast równanie płynięcia jest opisane przez
czyli kierunek prostopadły do powierzchni
W efekcie kierunek płynięcia plastycznego na ogół nie jest prostopadły do powierzchni
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz,Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Jacek Skrzypek: Plastyczność i pełzanie. Teoria, zastosowania, zadania. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986. ISBN 83-01-06220-7.
- Zdzisław Gabryszewski: Teoria sprężystości i plastyczności. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2001. ISBN 83-7085-534-2.
- Tadeusz Bednarski: Mechanika plastycznego płynięcia w zarysie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995. ISBN 83-01-11777-X.