Terma Bukowina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Termy BUKOVINA to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleks basenów geotermalnych zasilanych wodą termalną ujętą głębokim otworem Bukowina Tatrzańska PIG/PNiG. Termy BUKOVINA usytułowane są w Bukowinie Tatrzańskiej na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Łączna powierzchnia lustra wody wszystkich basenów to 1 885 m2 przy pojemności 2 260 m3. Temperatura wody w basenach waha się w zależności od potrzeb w danym basenie w granicach 26 - 38 stopni C.

Termy BUKOVINA to pierwszy kompleks w Polsce, który wykorzystał dobroczynne składniki wód termalnych znajdujących się głęboko pod powierzchnią terenu a zasilanych na obszarze Tatr. Woda wydobywana jest z otworu usytuowanego na północno –zachodnim zboczu góry Wysoki Wierch w odległości około 6 km od brzegu Tatr z głębokości około 2 600 m.

Na wyjątkowy skład jonowy wody termalnej ma wpływ środowisko skalne w którym te wody krążą. Woda Termalna w BUKOVINIE charakteryzuje się mineralizacją ok 1,5g/dm3 i typem siarczanowo –chlorkowo- wapniowo – sodowym i niewielką zawartością H2S. Nadzór nad odwiertem w trakcie jego głębienia sprawowany był przez Oddział Karpacki Państwowego Instytutu GeologicznegoPaństwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, który również opracował dokumentację zasobową.

Ze względu na mineralizację, unikalny skład jonowy i mikroelementów, a także niski charakter zasadowy i odpowiednią twardość, wody termalne są doskonałym i zalecanym środkiem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Ważne dla zdrowia, zawarte w wodzie pierwiastki to: sód (Na),wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarka (S), magnez (Mg) oraz chrom (Cr). Udowodniono, że kąpiel w wodzie termalnej o takim składzie jak posiada woda w Bukowinie Tatrzańskiej chroni przed chorobami Parkinsona i Alzheimera, pomaga eliminować dolegliwości układu mięśniowo – kostnego, bóle stawów, stany zapalne, wzmacnia układ sercowo – naczyniowy, reguluje gospodarkę organizmu i przyspiesza przemianę materii.

Atrakcje[edytuj]

Atrakcje Term BUKOVINA to zjeżdżalnie (150m) i baseny zewnętrzne i wewnętrzne, jacuzzi oraz masaże wodne. Ponadto, obiekt BUKOVINA posiada aż 12 rodzajów saun (m.in. fińskie, parowe, na podczerwień).

Integralną częścią Term jest czterogwiazdkowy hotel oraz luksusowe SPA, które tworzą kompleks BUKOVINA Terma Hotel SPA. Hotel BUKOVINA oferuje swoim klientom łącznie 437 miejsc noclegowych w 152 pokojach i apartamentach. Bogate zaplecze gastronomiczne i rozrywkowe spełnia najwyższe standardy, oferując wyśmienite dania oraz doskonałą zabawę. Na gości czeka restauracja Morskie Oko, która dzięki autorskiej kuchni Sylwestra Lisa łączy smaki kuchni polskiej i międzynarodowej z elementami regionalnymi. Znajduje się tu także karczma góralska Zbójecki Łygotnik, w której można spróbować tradycyjnych podhalańskich smaków. W kompleksie jest także ekskluzywny Bukovina Club Bar, Active Bar z żywnością ekologiczną, a także Jazz Club, dyskoteka i kręgielnia, doskonałe na wieczorne spotkania. Kompleks BUKOVINA posiada również bogate zaplecze konferencyjne do organizacji kongresów, wyjazdów integracyjnych, spotkań biznesowych czy bankietów.

W kompleksie znajduje się także nowoczesne centrum BUKOVINA SPA & Wellness, w którym do dyspozycji gości są: sala fitness i siłownia, a także 16 gabinetów kosmetycznych z bogatą ofertą rytuałów opartych na naturalnych kosmetykach wytwarzanych na bazie wody termalnej, które pomogą zatroszczyć się holistycznie o ciało i duszę.

Po relaksie i doskonałej zabawie w kompleksie BUKOVINA Terma Hotel SPA można udać się na wycieczkę, ponieważ w granicach gminy Bukowina Tatrzańska znajdują się najważniejsze szlaki polskich Tatr: najwyższy szczyt – Rysy (2499 m n. p. m.), Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich oraz Wołoszyn. Bukowina Tatrzańska to doskonała baza dla miłośników sportów zimowych, na których czekają profesjonalnie przygotowane, sztucznie naśnieżane i oświetlane nocą stoki narciarskie, o różnym stopniu trudności. To tutaj znajduje się najtrudniejszy szlak w Polsce - Orla Perć.

Bukowina Tatrzańska, miejscowość w której centrum położony jest kompleks BUKOVINA Terma Hotel SPA, to stolica polskiego kolarstwa. Centrum BUKOVINA jest współorganizatorem Skandia Maraton Lang Team, 6. Królewskiego Etapu Tour de Pologne oraz Tour de Pologne Amatorów. Te największe w kraju kolarskie imprezy rokrocznie gromadzą tysiące rowerzystów, którzy sprawdzają swoje siły podczas jednego z najtrudniejszych, kultowych podjazdów nazywanego przez kolarzy Ścianą BUKOVINA.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Oficjalna strona Termy Bukowiny Tatrzańskiej