Aquapark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baseny rekreacyjne we wrocławskim aquaparku
Szybka zjeżdżalnia w plażowym parku w Brazylii
FlowRider to miejsce do surfowania
World Waterpark

Aquapark, akwapark, park wodny, wodny park rozrywki (od łac. aquawoda) – obiekt sportowo-rekreacyjny rodzaj parku rozrywki, którego główną częścią są baseny kąpielowe.

W skład infrastruktury aquaparku wchodzą baseny kąpielowe o różnych głębokościach, wielkościach i ze zróżnicowaną temperaturą wody, często również ze sztucznymi falami oraz miejscami do surfowania. Dodatkowe atrakcje to m.in. zjeżdżalnie, sztuczne rzeki z rwącym nurtem, fontanny, bicze wodne oraz gejzery wodne. W ofercie parków wodnych są również zabiegi hydroterapeutyczne, sauny, solaria, czasem także kąpiele solankowe. Często buduje się parki wodne w miejscach występowania wód termalnych, umożliwiających całoroczne wykorzystywanie obiektów, także tych znajdujących się na powietrzu.

Położenie aquaparków[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kryty aquapark, jaki kiedykolwiek powstał, został zbudowany w Edmonton w Kanadzie w 1985 r. w centrum handlowym West Edmonton Mall jako część wartego 1,2 miliona dolarów projektu. Został nazwany World Waterpark i jest wielkości 20 230 m2. Jest również wyposażony w największy basen z sztucznymi falami oraz zjeżdżalniami[1].

Ze względu na warunki klimatyczne w strefie umiarkowanej w Polsce aquaparki są najczęściej kryte (wewnątrz budynków), natomiast w cieplejszych strefach klimatycznych znajdują się także na wolnym powietrzu oraz na plażach.

Obecnie w Polsce największy park wodny znajduje się w Poznaniu. Termy Maltańskie oddano do użytku w 2011 r., kompleks ten o kubaturze 253 659 m3 (powierzchnia basenów 2420 m2) jest drugim co do wielkości aquaparkiem w Europie[2]. Najliczniej odwiedzanym aquaparkiem w Polsce jest park wodny we Wrocławiu – w ciągu roku odwiedza go ponad milion osób[3].

Aquaparki są także w Bielawie, Bukowinie Tatrzańskiej, Darłówku, Dąbrowie Górniczej, Gorzowie Wlkp., Gryfinie, Kaliszu, Jarocinie, Kleszczowie, Koszalinie, Krakowie, Kudowie-Zdroju, Kutnie, Lesznie, Łodzi, Polkowicach, Radomiu, Redzie, Rudzie Śląskiej, Sopocie, Tarnowskich Górach, Wałbrzychu, Zakopanem, Zielonej Górze, Pile.

Największy aquapark na świecie[edytuj | edytuj kod]

82 akry, 30 tysięcy ludzi i ponad 50 zjeżdżalni – taki park wodny znajduje się w Pekinie (Chiny).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Waterpark charakteristics
  2. WebCite query result, www.webcitation.org [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  3. Aquaparki w Polsce

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • ParkiWodne.pl Polskie parki wodne i pływalnie z basenami rekreacyjnymi.
  • Infobasen.pl Katalog oraz ranking polskich parków wodnych, pływalni i basenów.
  • iPlywamy.pl Najlepsze baseny i pływalnie w Polsce, parki wodne, aquaparki – katalog.