Test of Proficiency in Korean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

TOPIK (kor. 한국교육과정평가원, ang. Test of Proficiency in Korean) jest najbardziej popularnym testem sprawdzającym znajomość języka koreańskiego dla obcokrajowców. Egzaminy, których zdanie pozwala na uzyskanie przedmiotowego certyfikatu przeprowadzane i wydawane są przez Koreański Instytut Edukacji – Korea Institute of Curriculum and Evaluation. Certyfikat dzieli się na S-TOPIK i B-TOPIK. Pierwszy z nich obejmuje swoim zakresem znajomość języka koreańskiego o charakterze codziennym, natomiast drugi dotyczy relacji biznesowych. Obecnie do egzaminu można podchodzić na terenie około 50 państw, wśród których od 2016 r. znajduje się Polska. Do egzaminu TOPIK można podejść na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy TOPIK został przeprowadzony w 1997 r. Próbę uzyskania certyfikatu podjęło 2274 osób. Początkowym założeniem było przeprowadzanie testu raz do roku, obecnie jest on przeprowadzany trzy razy. W 2007 r. państwo Korei Południowej wprowadziło przepisy stanowiące o tym, iż chińscy pracownicy, którzy nie posiadają krewnych na terenie Korei, mogą podejść do egzaminu TOPIK, co w przypadku jego zdania umożliwia wzięcie udziału w losowaniu o wizę. Popularność testu z każdym rokiem wzrasta. W 2009 r. egzamin pisało 180000 osób.

Podstawowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Egzamin TOPIK organizowany jest trzy razy w ciągu roku. W lutym, kwietniu oraz we wrześniu. Jednak luty jest zarezerwowany dla egzaminów przeprowadzanych w Korei, a we wrześniu do testu można podchodzić wyłącznie w Singapurze. Zdobycie certyfikatu wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości 80 $. TOPIK podzielony jest na dwie części i trwa 180 minut. 90 minut przewidziane zostało na wypełnienie części związanej z gramatyką i pisaniem, a pozostałe 90 minut to zadania z rozumienia tekstu ze słuchu oraz czytania ze zrozumieniem. Do zdobycia jest łącznie 400 punktów. Organizatorzy testu nie przewidzieli możliwości poprawienia naniesionej odpowiedzi, stąd też bardzo ważne jest aby każde zaznaczenie odpowiedzi było odpowiednio przemyślane. Przedmiotowy certyfikat jest szczególnie przydatny dla osób, które planują rozpocząć edukację w Korei Południowej.

Poziomy[edytuj | edytuj kod]

TOPIK można zdawać na trzech poziomach przy uwzględnieniu sześciu stopni znajomości języka. Najniższym jest początkujący – można zdawać go w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Drugim jest średnio zaawansowany – trzeci i czwarty stopień. Najwyższy poziom, to poziom zaawansowany – piąty i szósty stopień.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]