Tharsis Montes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyżyna Tharsis: łańcuch Tharsis Montes tworzą Ascraeus Mons (3), Pavonis Mons (4) i Arsia Mons (5). Ponadto zaznaczono Olympus Mons (1), Tharsis Tholus (2) i Valles Marineris (6)

Tharsis Montesłańcuch wulkanów tarczowych na Marsie, położony na wulkanicznej wyżynie Tharsis. W skład łańcucha Tharsis Montes wchodzą Arsia Mons, Pavonis Mons, oraz Ascraeus Mons, będący drugą najwyższą góra na Marsie, po Olympus Mons.

Wulkany te układają się w linii przebiegającej z południowego zachodu na północny wschód, co około 700 km. Na tej samej osi dalej na północ znajduje się jeszcze grupka mniejszych wulkanów: Uranius Mons, Ceraunius Tholus i Uranius Tholus.

Na zboczach wszystkich trzech wielkich wulkanów łańcucha, dzięki obserwacjom sztucznych satelitów Marsa, odkryto otwory najprawdopodobniej prowadzące do jaskiń lawowych.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Na Ziemi liniowe ułożenie wulkanów świadczy zazwyczaj o przemieszczaniu się płyty tektonicznej nad plamą gorąca - tak powstał np. Grzbiet Hawajski. Na Marsie brakuje jednak dowodów tektoniki płyt; liniowy przebieg wulkanów Tharsis Montes przypisuje się raczej głębokiemu pęknięciu marsjańskiej skorupy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Czechowski: Tektonika płyt i konwekcja w płaszczu Ziemi. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994. ISBN 83-01-11519-X.