The Bridge at Andau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Bridge at Andau
Autor

James Michener

Tematyka

powstanie węgierskie 1956

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1957

Wydawca

Random House

The Bridge at Andau (pol. Most nad Andau) – książka amerykańskiego pisarza Jamesa Michenera opisująca powstanie węgierskie 1956 roku. Michener mieszkał w Austrii w latach 50. Przebywając niedaleko granicy austriacko-węgierskiej, był świadkiem fali uchodźców opuszczających kraj w wyniku powstania.

Książka, będąca jedną z jego publikacji dziennikarskich, jest 9. lub 10. opublikowanym dziełem w dorobku autora. W porównaniu do jego powieści napisanych przez następne kilkadziesiąt lat jest znacznie krótsza. Pomimo iż bazuje ona na wydarzeniach historycznych zebranych na podstawie wywiadów oraz zeznań naocznych świadków, historia opowiedziana w powieści jest mozaiką prawdziwych przygód oraz postaci. Ponadto dane przedstawionych osób zostały zmienione w celu zapewnienia bezpieczeństwa sportretowanych osób oraz ich rodzin.

Powieść przedstawia doświadczenia osób z różnych warstw węgierskiego społeczeństwa zarówno przed, jak i podczas powstania – studentów, pracowników, żołnierzy, a także zwykłych obywateli. Opisuje historie, które działy się na ulicach Budapesztu, gdzie nieuzbrojona młodzież, pracownicy oraz słabo uzbrojeni węgierscy żołnierze stawiali opór sowieckim czołgom. Opowiada także o chwilach wolności, którymi cieszyli się mieszkańcy Budapesztu przed wznowieniem radzieckiej interwencji.

Napisana zaraz po wydarzeniach, które opisuje, oraz wydana w 1957 roku, książka dokumentuje nastrój oraz klimat, jaki panował w środkowym okresie zimnej wojny.

Tytuł książki nawiązuje do prawdziwego mostu na granicy austriacko-węgierskiej, niedaleko wsi Andau. Most, zniszczony przez wojska sowieckie w 1956 roku, został odbudowany w 1996 roku jako symbol tolerancji i pomocy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James A. Michener: The Bridge at Andau. New York: Fawcett, 1985. ISBN 0-449-21050-2.