The Handwriting on the Wall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rembrandt, Uczta Baltazara, 1635

The Handwriting on the Wall – powieść angielskiego romantycznego poety, prozaika i dramaturga Edwina Atherstone’a[1], wydana w 1858[2][3].

Charakterystyka ogólna[edytuj | edytuj kod]

The Handwriting on the Wall jest powieścią historyczną, której akcja rozgrywa się w szóstym wieku przed Chrystusem w Babilonie[4]. Utwór bazuje na biblijnych relacjach o Bliskim Wschodzie w czasach starożytnych. Tytułowy napis na ścianie to znany z biblijnej Księgi Daniela przekaz Mane, tekel, fares, jaki ukazał się podczas uczty babilońskiemu królowi Baltazarowi, obwieszczając mu koniec jego władzy[5]. Jest jedną z dwóch powieści Edwina Atherstone’a, obok opowieści z czasów walk króla Alfreda Wielkiego z Wikingami Sea-kings in England.

Autor[edytuj | edytuj kod]

Edwin Athertsone był romantycznym poetą angielskim. Jest znany przede wszystkim jako autor zakrojonych na szeroką skalę poematów epickich, zwłaszcza dwóch eposów, Upadek Niniwy i Izrael w Egipcie[6]. Akcja obu tych dzieł rozwija się w starożytności. Pierwszy opowiada o zagładzie asyryjskiej stolicy Niniwy, natomiast drugi jest poetycką wersją opisu wyjścia Izraelitów pod wodzą Mojżesza z Egiptu. Przy ich pisaniu autor czerpał inspirację z lektury Biblii i pism starożytnych greckich i łacińskich historyków. Dzieła Atherstone’a charakteryzują się epickim rozmachem jak również zamiłowaniem do przedstawiania scen katastrof i przeświadczeniem o ingerencji świata nadprzyrodzonego w przebieg wypadków.

Treść[edytuj | edytuj kod]

W dwóch pierwszych zdaniach powieści autor zarysowuje jego scenerię i czas trwania akcji, jak również bohaterów: On the seventeenth day of the month Sivan, and in the year Five Hundred and thirty-eight before Christ, two travellers were journeying over the immense and fertile plain in which stood then, in all her glory, the proud and mighty city of Babylon. To a spectator of that day, their appearance would have instantly denoted them to be of the despised and long-oppressed people of Israel. Bohaterem utworu jest młody Izraelczyk Michael, syn Adada, który walczy o życie ojca uwięzionego dla okupu przez jednego z babilońskich panów, Phortesa[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edwin Atherstone (1788-1872). Bartleby.com. [dostęp 2016-12-03]. (ang.).
  2. Athertsone, Edwin. irishpoets.blogbin.net. [dostęp 2016-12-03]. (ang.).
  3. Arthur Henry Bullen: Atherstone, Edwin. W: Dictionary of National Biography. T. 2. Smith, Elder & Co, 1885. (ang.).
  4. John Sutherland: The Longman Companion to Victorian Fiction. books.google.pl. [dostęp 2016-12-03].
  5. a b Edwin Atherstone, The Handwriting on the Wall (rec.), The West of England Miscellany. Vol. 1. books.google.pl. s. 288-292. [dostęp 2016-12-03]. (ang.).
  6. George Sampson,R. C. Churchill: The Concise Cambridge History of English Literature. books.google.pl. s. 535. [dostęp 2016-12-03]. (ang.).