The Love Hypothesis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Love Hypothesis
Autor

Ali Hazelwood

Typ utworu

romans

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

USA

Język

język angielski

Data wydania

14 sierpnia 2021

Wydawca

Berkley Books

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

27 lipca 2022

Wydawca

Wydawnictwo You&YA

Przekład

Filip Sporczyk

The Love Hypothesis – powieść romantyczna Ali Hazelwood. Choć autorka jest Włoszką, książka została napisana w języku angielskim i pierwotnie wydana w USA. To debiut pisarski, opublikowany 14 września 2021 przez Berkley Books. Polskie tłumaczenie ukazało się w 2022 nakładem You&Ya, imprintu wydawnictwa Muza, w tłumaczeniu Filipa Sporczyka. Książka stała się bestsellerem dziennika „The New York Times[1] a prawa do ekranizacji książki zostały sprzedane do Bisous Pictures[2]. Historia opowiada o Olivii, młodej doktorantce, która wchodzi w układ ze współpracownikiem Adamem: mają udawać parę.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Olivie przybyła na Uniwersytet Stamforda, próbując ubiegać się o doktorat w kolejnym roku. Gdy zaczynają łzawić jej oczy, udaje się do łazienki, myśląc, że to ogólnodostępna toaleta. Okazuje się, że pomieszczenie przylega do laboratorium i wkrótce wchodzi do niego młody mężczyzna, którego Olivie bierze za studenta. W trakcie krótkiej wymiany zdań nieznajomy daje jej radę co do tego, jak powinna zaprezentować się w trakcie komisji.

Trzy lata później Olivie pracuje już jako doktorantka, pracując nad wcześniejszym wykrywaniem raka trzustki. Pewnego wieczoru okłamała swoją najlepszą przyjaciółkę, Anh, że wychodzi na randkę, aby ta nie wahała się umówić z jej byłym chłopakiem. Gdy przemierza korytarz uczelni, wpada na nią i dlatego całuje pierwszego napotkanego mężczyznę, by jej kłamstwo się nie wydało. Tą osobą okazuje się Adam Carlesen, młody doktor pracujący na tym samym wydziale co Olive, słynący ze swoich restrykcyjnych metod prowadzenia zajęć. Następnego dnia dziewczyna oczekuje nagany, jednak zamiast tego mężczyzna proponuje jej układ. Będą udawali związek ku obopólnej korzyści. Dzięki temu Anh uwierzy w to, że Olive nie jest już zainteresowana swoim byłym chłopakiem, a władze uczelni uwierzą, że Adam nie chce przenosić się na inny uniwersytet i uwolnią jego zamrożone fundusze.

Powstanie książki[edytuj | edytuj kod]

Książka została napisana po tym, jak agent wydawnictwa zgłosił się do autorki w związku z jej fanfiction o Gwiezdnych Wojnach. Bohaterzy powieści są luźno wzorowani na bohaterach filmów: Kylo Renie oraz Rey[3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Powieść jest bestsellerem dziennika „The New York Times[1]. W 2021 książka wzięła udział w Goodreads Choice Awards, zajmując drugie miejsce w kategorii romans, przegrywając zaledwie 683 głosami na w sumie ponad 400 tysięcy[4].

Książka była nominowana do książki roku 2022 portalu Lubimy Czytać w kategorii romans, ostatecznie zajmując 4. miejsce z 2133 głosami[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Best Sellers - Books - Oct. 24, 2021 - The New York Times, „The New York Times, ISSN 0362-4331 [dostęp 2023-03-18] (ang.).
  2. Justin Kroll, Bisous Pictures Lands Rights To Ali Hazelwood’s ‘The Love Hypothesis’ [online], Deadline, 7 października 2022 [dostęp 2023-03-18] (ang.).
  3. Sarah El-Mahmoud, Bestselling Romance Novel Inspired By Fanfiction About Star Wars' Rey And Kylo Ren Is Becoming A Movie [online], CINEMABLEND, 8 października 2022 [dostęp 2023-03-18] (ang.).
  4. Announcing the Goodreads Choice Winner in Best Romance! [online], Goodreads [dostęp 2023-03-18].
  5. Poznaj Książki Roku 2022! [online], lubimyczytac.pl [dostęp 2023-03-18] (pol.).