Przejdź do zawartości

Kylo Ren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kylo Ren
Ben Solo
Naczelny Wódz, Mistrz Zakonu Ren
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Kostium Kylo Rena
Pierwsze wystąpienie

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Ostatnie wystąpienie

Gwiezdne wojny: Skywalker Odrodzenie

Grany przez

Adam Driver

Dubbing

Marcin Dorociński

Dane biograficzne
Przynależność

Najwyższy Porządek, wcześniej padawan Jedi, Zakon Rycerzy Ren, Ostateczny Porządek, Po 35 ABY znów Jedi

Płeć

mężczyzna

Data i miejsce urodzenia

5 ABY
Chandrilla

Data i miejsce śmierci

35 ABY
Exegol

Rodzina

Han Solo i Leia Organa (rodzice)
Anakin Skywalker (dziadek)
Luke Skywalker (wuj)
Padmé Amidala (babcia)

Inne informacje
Wiek

30 lat

Wzrost

189 cm

Specjalność

Wskrzeszanie mocą, czytanie w myślach, unieruchomienie przeciwnika lub np. pocisku

Zajęcie

Naczelny Wódz Najwyższego Porządku, Mistrz Zakonu Rycerzy Ren

Umiejętności

Szermierka mieczem świetlnym, telekineza, wskrzeszanie mocą

Atrybuty

miecz świetlny o czerwonej klindze i gardzie, Moc

Kylo Ren, właściwie Ben Solo – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, po raz pierwszy pojawiająca się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku, gdzie w jego rolę wcielił się Adam Driver.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Adam Driver, odtwórca roli Kylo Rena

Urodzony jako Ben Solo, syn Hana Solo i Lei Organy, a więc wnuk Dartha Vadera. Był czuły na Moc, dlatego od chwili narodzin interesował się nim Snoke, który manipulował wydarzeniami wokół chłopca. Był wychowywany przez wuja, Luke’a Skywalkera, na rycerza Jedi. Wzorem swojego dziadka przeszedł jednak na ciemną stronę Mocy. Przyjął imię Kylo Ren i został mistrzem zakonu Rycerzy Ren i komandorem Najwyższego Porządku[1].

Około 30 lat po bitwie o Endor szukał siedziby Luke’a, by go unicestwić. Torturując pilota Ruchu Oporu Poe Damerona, dowiedział się, że fragment mapy kryjówki wuja znalazł się w pamięci droida BB-8. Po ataku na Takodanę wyczuł Moc w Rey. Porwał kobietę i przewiózł do bazy Starkiller. Gdy bazę zaatakowały siły Ruchu Oporu, Ren natknął się na infiltrującego obiekt ojca. Han starał się go nawrócić na jasną stronę Mocy, lecz Ren go zabił, przebijając go mieczem świetlnym. Zraniony przez Chewbaccę, Kylo ewakuował się z eksplodującego budynku i udał się tropem Rey i Finna. Po pokonaniu byłego szturmowca przez Kylo Rena, Rey wzięła miecz świetlny. Dzięki Mocy udało jej się obezwładnić Rena, ale po chwili zostali rozdzieleni przez szczelinę w ziemi. Z rozkazu Snoke’a, który postanowił dokończyć szkolenie Kylo, na ratunek przybył mu generał Hux i obaj opuścili bazę Starkiller, zanim ta została zniszczona przez pilotów Ruchu Oporu[potrzebny przypis].

W Epizodzie VIII kilkukrotnie komunikuje się mocą z Rey, zabiera ją do sali tronowej Snoke'a, po czym go zabija, podczas bitwy o Crait podejmuje pochopnie decyzje przez co nie udaje mu się zniszczyć Ruchu Oporu.

W Epizodzie IX spotyka Palpatine'a i próbuje przekonać Rey, aby do niego dołączyła. Na wraku Drugiej Gwiazdy Śmierci przegrywa pojedynek z Rey, po czym objawia mu się duch jego ojca (Han Solo). Następnie przechodzi na jasną stronę mocy i staje ramię w ramię z Rey. Ostatecznie po tym jak Rey pokonuje Palpatine'a i sama przy tym ginie, Ben wskrzesza Rey po czym sam umiera z wycieńczenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kylo Ren. starwars.com. [dostęp 2016-01-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]