Thorns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thorns
Rok założenia 1989
Pochodzenie Trondheim, Norwegia
Gatunek black metal[1][2]
muzyka eksperymentalna
Aktywność 1989-1993
1998-obecnie
Wydawnictwo muzyczne Moonfog
Kyrck Productions
Powiązania Mayhem, Satyricon, Emperor, Dødheimsgard, Arcturus
Strona internetowa

Thorns – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Zespół powstał w 1989 roku w Trondheim pod nazwą Stigma Diabolicum z inicjatywy muzyków Snorre Rucha, Mariusa Volda oraz Bårda Eithuna[3]. Około 1990 roku zespół przyjął nazwę Thorns zmieniając jednocześnie profil na solowy projekt pod kierownictwem Rucha[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 1989 roku w Trondheim pod nazwą Stigma Diabolicum z inicjatywy muzyków Snorre Rucha, Mariusa Volda oraz Bårda Eithuna. Po wydaniu trzech kaset demo Luna De Nocturnus (1989), Lacus De Luna (1990) oraz Live in Stjørdal (1990) grupa zmieniła nazwę na Thorns zmieniając jednocześnie profil na solowy projekt pod kierownictwem Rucha. W 1991 pod nową nazwą ukazało się nieoficjalne demo Grymyrk, pozbawione oprawy graficznej[4]. Kaseta zawierała nagrania z prób z sześcioma utworami skomponowanymi w latach 1989 - 1991. Rok później ukazało się kolejne demo Trøndertun zarejestrowane w Trøndertun Folkehøyskole[5], ponownie bez oprawy graficznej, dostępne jedyne przez tzw. tape trading. Wydane w przeciągu dwóch lat dema cieszyły się dużą popularnością, co zaowocowało zainteresowaniem ze strony pochodzącego z Oslo Øysteina Aarsetha lidera grupy Mayhem.

Aarseth zaproponował Thorns wydanie debiutanckiego albumu nakładem wytwórni Deathlike Silence, której był właścicielem. W 1993 roku Ruch dołączył na krótko do grupy Mayhem występując pod pseudonimem Blackthorn. 10 sierpnia tego samego roku Aarseth został zamordowany przez lidera Burzum Varga Vikernesa. Towarzyszący przy zbrodni Ruch wyrokiem sądu został skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Po opuszczeniu więzienia w 1998 roku Thorns wznowił działalność wydanym tego samego roku splitem pt. Thorns vs. Emperor, który ukazał się nakładem wytwórni Moonfog.

W 2001 roku po dziesięciu latach od powstania grupy ukazał się jej debiutancki album pt. Thorns. Na płycie wystąpili m.in. perkusista Jan Axel "Hellhammer" Blomberg znany m.in. z grupy Mayhem oraz wokaliści Sigurd "Satyr" Wongraven lider grupy Satyricon i Bjørn "Aldrahn" Dencker znany z występów w grupach Dødheimsgard oraz Old Man’s Child[6]. Muzykę w całości skomponował Ruch, który zagrał na gitarach, gitarze basowej oraz instrumentach klawiszowych. Wydawnictwo ukazało się nakładem należącej do Wongravena wytwórni Moonfog.

W 2007 roku do zespołu dołączyli gitarzyści Jon Wesseltoft i Christian Broholt oraz perkusista Kenneth Kapstad, z którymi Ruch nagra niezatytułowany obecnie drugi album. Jego planowana premiera to pierwszy kwartał 2009 roku[7].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

  • "Vortex" (2006, reżyseria: Halvor Bodin)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. allmusic ((( Thorns > Biography )))
  2. Encyclopaedia Metallum - Thorns
  3. a b Stigma Diabolicum - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-27].
  4. Thorns - Grymyrk - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-27].
  5. Thorns - Trøndertun - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-27].
  6. Thorns - Thorns - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-27].
  7. Featured Content on Myspace, blogs.myspace.com [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]