Tinggården

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tinggården
Państwo  Dania
Region Region Stołeczny
Gmina Køge
Położenie na mapie Regionu Stołecznego
Mapa lokalizacyjna Regionu Stołecznego
Tinggården
Tinggården
Położenie na mapie Danii
Mapa lokalizacyjna Danii
Tinggården
Tinggården
Ziemia55°24′46,04″N 12°09′03,07″E/55,412789 12,150853
Portal Portal Dania

Tinggården - duński spółdzielczy projekt mieszkaniowy (potocznie też nazwa osiedla), zlokalizowany w Herfølge, na południe od Kopenhagi.

Zespół mieszkaniowy został zrealizowany w latach 1977-1979, jako eksperymentalny projekt urbanistyczny. Składa się z 80 mieszkań umieszczonych w sześciu zgrupowaniach domów, z których każde ma po około 15 gospodarstw domowych. Każde z sześciu zgrupowań jest zorganizowane wokół lokalnego skweru ze wspólnym domem komunalnym. Oprócz tego istnieje centrum dla całego osiedla.

Celem powstania projektu było stworzenie osiedla mieszkaniowego, które w pełni odpowiadałoby ludzkiej skali postrzegania zmysłowego. Eliminowałoby konieczności dojazdów, zachęcało do spotkań w kameralnych warunkach, wykluczało puste przestrzenie niczyje, zachęcało do dbałości o przestrzenie wspólne (półprywatne i półpubliczne), a także tworzyło chętną do współdziałania, demokratyczną społeczność. Zespół był owocem współpracy architektów (Tegnestuben i Vandkunsten) oraz przyszłych mieszkańców. Zastosowane zróżnicowane materiały budowlane o zmiennej fakturze i barwach.

Każda z rodzin ma do dyspozycji przestrzeń prywatną (mieszkania), wspólną dla małej grupy (plac wewnątrz grupy mieszkań z budynkiem komunalnym) i wspólną dla całego osiedla (główna ulica wraz z centrum usługowym). W mieszkaniach spotykają się rodziny, w grupie domostw - najbliżsi sąsiedzi, a na ulicy cała społeczność dzielnicy. Nigdzie nie trzeba dojeżdżać samochodem, co powoduje znaczące zwiększenie interakcji między mieszkańcami.

Obecnie Tinggården jest licznie odwiedzane przez architektów, urbanistów i turystów, jako przykład planowania miejskiego dostosowanego do skali postrzegania jednostki ludzkiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Gehl, Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych, Wydawnictwo RAM, Kraków, 2009, ss.56-57, ​ISBN 978-83-928610-0-3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]