Jan Gehl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Gehl
Ilustracja
Jan Gehl (2006)
Data i miejsce urodzenia

17 września 1936
Kopenhaga

Narodowość

duńska

Alma mater

Królewska Duńska Akademia Sztuk

Wpływy

Jane Jacobs

Praca
Biuro

Gehl Architects

Jan Gehl (ur. 17 września 1936 w Kopenhadze) – duński architekt i urbanista, profesor Szkoły Architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk, założyciel przedsiębiorstwa Gehl Architects – Urban Quality Consultants.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1965 odbył podróż do Włoch, gdzie studiował użytkowanie miejsc publicznych w codziennym życiu publicznym[1]. W 1966 ukończył studia na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk. W tym samym roku opublikował rezultaty swoich badań w serii artykułów w duńskim czasopiśmie architektonicznym Arkitekten. W 1971 wydał książkę Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych. Był konsultantem do spraw życia publicznego i przestrzeni publicznych i przeprowadzał badania dla miast w Danii, Australii i Nowej Zelandii. W roku 2000 założył Gehl Architects – Urban Quality Consultants[2].

Wykłady i konsultacje[edytuj | edytuj kod]

Wykładał m.in. na Uniwersytecie Edynburskim, Uniwersytecie Wileńskim, Uniwersytecie w Oslo, Uniwersytecie Torontońskim, Uniwersytecie Calgary, Uniwersytecie w Melbourne, Uniwersytecie w Perth i Uniwersytecie Berkeley. Był konsultantem przebudowy i reorganizacji miast zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej, Australii i na Dalekim Wschodzie (np. Nowy Jork, Seattle, San Francisco, Sydney i Melbourne). Wykładał i konsultował również w kilku miastach w Polsce (Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fronteiras do Pensamento, Jan Gehl, Fronteiras do Pensamento [dostęp 2022-01-01] (ang.).
  2. Exhibition "Changing Mindsets" - Jan Gehl's life of work, Danish Cultural Institute, 16 października 2017 [dostęp 2022-01-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]