Gospodarstwo domowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gospodarstwo domowe – w naukach ekonomicznych definiuje się jako podstawową jednostkę gospodarującą, której celem jest zaspokojenie wspólnych i osobistych potrzeb jego członków. Jest to jednostka ekonomiczna o walorach społecznych, zgłaszających zapotrzebowanie na dobra i usługi[1].

Gospodarstwo domowe to autonomiczna jednostka ekonomiczna, trwale uprawiająca działalność. To zarówno jednoosobowy, jak i wieloosobowy zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych, wspólnie utrzymujących się i podejmujących decyzje o zagospodarowaniu środków w części lub w całości wniesionych do budżetu domowego[2]. Jedną z kategorii wyróżniających gospodarstwo domowe jest mieszkanie – gospodarstwo domowe to zespół osób zamieszkujących jedno mieszkanie[3].

Podstawowe przychody gospodarstw domowych pochodzą z[4]:

  • wynagrodzeń pracowników;
  • dochodów z tytułu własności;
  • transferów otrzymywanych z innych sektorów;
  • sprzedaży produktów rynkowych;
  • przypisanych umownie przychodów z produkcji wyrobów i usług na cele własnego spożycia.

Polska[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z definicją GUS gospodarstwo domowe to zespół osób zamieszkujących razem i wspólnie utrzymujących się. GUS w instrukcji do Narodowego Spisu Powszechnego uznał, że członkowie rodzin mieszkających wspólnie, ale utrzymujących się oddzielnie, stanowią odrębne gospodarstwa domowe.

Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego w 2014 roku wyniósł 257 tysięcy złotych[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Por M.Latuch, Demografia społeczno-ekonomiczna, 1998.
  2. Beata Świecka, Bankructwa Gospodarstw Domowych, 2008.
  3. J.C. Mowen, Consumer Behaviour, 1987.
  4. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (CELEX: 32013R0549).
  5. polskieradio.pl: Raport NBP: 257 tysięcy zł to przeciętny majątek polskiej rodziny. [dostęp 2015-11-19].