Tirumala limniace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tirumala limniace
Cramer, 1775
Tirumala limniace
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina rusałkowate
Podrodzina danaidowate
Rodzaj Tirumala
Gatunek Tirumala limniace
Zasięg występowania
Mapa występowania

Tirumala limniacegatunek motyla z rodziny rusałkowatych, podrodziny danaidowatych. Prowadzi stadne migracje w południowych Indiach.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Osobnik sfotografowany w okolicy Narendrapur w pobliżuKolkata, Bengal Zachodni, Indie

Grzbietowa strona ciemna z niebieskawobiałymi półszklistymi plamkami i paskami. Przednie skrzydło: w przestrzeni 1 widać 2 pręgi, czasami łączące się, a także plamkę za cell, pręga od nasady i wcinająca się od zewnątrz plamka na wierzchołku; duża owalna plamka przy nasadzie przestrzeni 2, kolejna analogicznie ułożona w przestrzeni 3 z mniejszą plamką za tamtą wzdłuż termen; 5 ułożonych ukośnie pręg preapikalnych i dość nieregularne subterminalna i trminalna serie plamek (ta ostatnia mniejsza). Tylne skrzydło: przestrzenie 1b, 1a i 1 z pręgami idącymi od nasady, w dwóch ostatnich podwójnymi, cell z widłowatym szerokm pasem, niższa odnoga z hakiem bądź ostrogowatą smukłą pętlą, u nasady 4 lub 5 szeroki i wydłużony pas, u nasady 6 plamka kwadratowego kształtu; prócz tego liczne rozproszone i nierówne plamki subterminalne i terminalne. Spodnia strona: bazalne ⅔ przedniego skrzydła czarne, wieerzchołek i skrzydło tylne oliwkowobrązowe. Plamki i pręgi w większości jak na stronie grzbietowej. Czułki, głowa i tułów czarne, głowa i tułów zdobione plamkami i pręgami białej barwy. Brzuch ciemny w górnej części, nakrapiano ochrą i bielą poniżej. Samiec ze znaczeniami płciowymi wtórnymi w formie 1[1].

Rozpiętość ksrzydeł: 98–106 mm

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Rośliny żywicielskie[edytuj | edytuj kod]

Mimikra gatunku Papilio clytia, formy dissimilis

Larwa żywi się ogólnie roslinami z rodziny trojeściowatych. Odnotowano następujące rośliny żywicielskie:

Larwa[edytuj | edytuj kod]

Gąsienica zabrawiona jest żóltawobiało. Na 3. i 12. segmencie występuje po parzze mięsistych filamentów koloru czarnego i zielonkaowbiałego. Każdy z segmentów nosi 4 poprzeczne białe pasy, 2. z nich w całości szerszy od pozostałych, rozdwojony bocznie, na każdym boku żółta podłużna linia. Głowa, stopy i walwy nakrapiane czernią[1]początkowo 5 mg, ale rośnie, osiągając dwukrotność pierwotnej długości i czterokrotność masy w ciągu 48 h.

Poczwarka[edytuj | edytuj kod]

Frederic Moore opisał ją jako zieloną ze złotymi, rozrzuconymi plamkami oraz perlistym sierpem na grzbiecie[1].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Azja Południowa, Azja Południowo-Wschodnia, a także północny wschód Queensland w Australii

Siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Zbiorowiska wraz z Euploea core w Kalkucie, Bengal Zachodni, Indie

Gatunek prowadzi dalekie migracje w czasie monsunów w południowych Indiach. Populacje migrujące składają się prawie wyłącznie z samców[2]. Podczas migracji wykazuje zachowanie określane po angielsku jako mud-puddling[3].

Galeria form cyklu życiowego[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bingham, C. T. (1905) The Fauna of British India, Including Ceylon and Burma. Butterflies Vol. 1
  2. Kunte, K. 2005. Species composition, sex-ratios and movement patterns in Danaine butterfly migrations in southern India. Journ. Bombay Nat. Hist. Soc. 102(3):280-286
  3. G. Mathew, C.F. Binoy. Migration of butterflies (Lepidoptera: Rhopalocera) in the New Amarambalam Reserve Forest of the Nilgiri Biosphere Reserve. „Zoos' Print Journal”. 17 (8), s. 844–847, 2002 (ang.).