Trojeściowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trojeściowate
Ilustracja
Trojeść Curaçao
Systematyka[1]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

naczyniowe

Nadgromada

nasienne

Gromada

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Podklasa

astrowe

Rząd

goryczkowce

Rodzina

trojeściowate

Nazwa systematyczna
Asclepiadaceae

Trojeściowate (Asclepiadaceae) – rodzina roślin z rzędu goryczkowców (w systemie Cronquista z roku 1981). W nowszych systemach klasyfikacyjnych (np. system APG III z 2009) należące tu rośliny włączane są do toinowatych, jako podrodzina Asclepioideae. Takson w ujęciu Cronquista liczył ok. 3000 gatunków w około 250 rodzajach, zamieszkujących głównie obszary tropikalne i subtropikalne. Nieliczni przedstawiciele zamieszkują także klimat umiarkowany.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Przeważnie pnącza oraz rośliny zielne, rzadko krzewy i niewielkie drzewa.
Łodyga
Łodyga pnączy przeważnie zdrewniała. Wśród trojeściowatych występuje tendencja do tworzenia zgrubiałej łodygi magazynującej wodę, stąd liczne sukulenty.
Liście
Naprzeciwległe lub okółkowe, niepodzielone.
Kwiaty
Obupłciowe, promieniste, o koronie zrosłopłatkowej. kielich i korona kwiatu są złożone z pięciu listków i pięciu pręcików. Pylniki są przyrośnięte do słupka, tworząc prętosłup o skomplikowanej budowie. Pyłek jest zlepiony w jedną masę, zwaną pyłkowiną. Słupek z dwóch owocolistków. Zalążnia dwukomorowa, mniej lub bardziej zrośnięta z dnem kwiatowym. Kwiat trojeściowych jest kwiatem paściowym.
Owoc
Dwa mieszki wypełnione drobnymi nasionami opatrzonymi pęczkami długich włosów.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

W systemie Reveala (1993–1999) brak takiej rodziny. Gatunki zaliczane przez Cronquista do trojeściowatych w systemie Reveala są w większości włączone do rodziny toinowatych (Apocynaceae).

W systemie APG II i APG III rodzina Asclepiadaceae występuje w randze podrodziny Asclepiadoideae w obrębie rodziny toinowatych (Apocynaceae)[2][3].

Pozycja rodziny w systemie Cronquista (1981)

Gromada okrytonasienne, klasa dwuliścienne, podklasa astrowe, rząd goryczkowce, rodzina trojeściowate.

Wybrane rodzaje
Wykaz rodzajów[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. System Cronquista (1981)
  2. M. E. Endress, P. V. Bruyns. A revised classification of the Apocynaceae s.l.. „Botanical Review”. 66, s. 1-56, 2000. 
  3. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-03-24] (ang.).
  4. List of genera in family ASCLEPIADACEAE. [w:] Vascular Plant Families and Genera [on-line]. Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2008-12-06].