Tokia Saïfi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tokia Saïfi (2014-02)

Tokia Saïfi (ur. 11 lipca 1959 w Hautmont) – francuska polityk, eurodeputowana, była wiceminister środowiska.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w rodzinie algierskich emigrantów. W wieku 18 lat ukończyła liceum w Avesnes-sur-Helpe, w 1984 została absolwentką studiów historycznych na Uniwersytecie w Lille.

W drugiej połowie lat 80. założyła stowarzyszenie Espace Intégration, działające na rzecz praw obywatelskich. Zaangażowała się też w działalność krajowego ruchu promującego ideę otwartego laicyzmu. Współtworzyła też Krajowy Ruch na rzecz Równości i Uczestnictwa. Dwukrotnie w latach 90. bez powodzenia kandydowała do Zgromadzenia Narodowego.

W 1999 została wybrana do Parlamentu Europejskiego z listy koalicji Zgromadzenia na rzecz Republiki i Demokracji Liberalnej (jako kandydatka liberałów). 7 maja 2002 w rządzie Jean-Pierre'a Raffarina objęła urząd sekretarza stanu ds. zrównoważonego rozwoju. Zrezygnowała z tej funkcji w czerwcu 2004, kiedy to ponownie uzyskała mandat eurodeputowanej (z ramienia Unii na rzecz Ruchu Ludowego). W PE wstąpiła we frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, weszła też w skład Komisji Handlu Międzynarodowego. W 2009 i w 2014 była wybierana na kolejne kadencje.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]