Tragopan plamisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tragopan plamisty
Tragopan caboti[1]
(Gould, 1857)
Tragopan plamisty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd grzebiące
Rodzina kurowate
Rodzaj Tragopan
Gatunek tragopan plamisty
Synonimy
 • Ceriornis Caboti Gould, 1857[2]
Podgatunki
 • T. c. caboti (Gould, 1857)
 • T. c. guangxiensis Cheng & Wu, 1979
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Tragopan plamisty (Tragopan caboti) – gatunek ptaka z rodziny kurowatych, zamieszkujący endemicznie podzwrotnikowe, górskie lasy w południowo-wschodnich Chinach (prowincje: Zhejiang, Jiangxi, Hunan, Guangdong, Kuangsi-Czuang i Fujian) na wys. 600 m n.p.m. - 1400 m n.p.m.

Systematyka i morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono dwa podgatunki T. caboti[4][2]:

 • T. caboti caboti - samiec ma głowę czarną, policzki żółto-pomarańczowe, grzebień jest czerwono-pomarańczowy, pióra na grzbiecie pomarańczowe z cętkami koloru kasztanowego. Samice brązowo-szare, podobne do samic tragopana modrolicego (Tragopan temminckii), jednak nieco mniejsze, z białymi cętkami. Skóra wokół oka samicy ciemnopomarańczowa, do lekko brązowej, bardzo wyraźnie widoczna dopiero po skończeniu 18. miesiąca życia. Występuje w południowo-wschodnich Chinach.
 • T. caboti guangxiensis - ciemniejszy kolor kasztanowaty w tył i zad. Samica jest cętkowana, rudo-czarna, z brązowymi cętkami. Białe trójkątne łatki po bokach i na piersi. Występuje w Kuangsi.

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

W środowisku naturalnym związane z występowaniem drzewa z gatunku Daphniphyllum macropodum, na którego gałęziach ptaki te często przesiadują, a jego liście i owoce wchodzą w skałd jego pożywienia. Zamieszkuje lasy iglaste albo borealne z poszyciem, blisko potoków górskich, na zboczach stromych gór.

Żywi się na gruncie albo w koronach drzew. O świcie i o zmierzchu przebywa częściej na gruncie, poza tym większość czasu spędza w koronach drzew.

W naturze gniazduje w opuszczonych gniazdach innych ptaków, w rozwidleniach drzew lub nawet na gruncie w zakrzewieniach lub między skałami.

Pożywienie stanowią także nasiona dębu, karłowaty kasztan jadalny, paproć, wiśnia górska, malina, dzikie winogrono, chińska jagoda wawrzynu, robaki zbierane na ziemi i w koronach drzew oraz larwy owadów.

Pod koniec marca i w kwietniu samica znosi od 2 do 12 jaj. Mają one wymiary 55x41 mm[5] Samice niosą już w pierwszym roku, ale samce osiągają zdolność rozrodczą w drugim roku życia. Inkubacja jaj trwa 28 dni. Gatunek ten jest monogamiczny.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Tragopan plamisty jest narażony na wyginięcie. W naturalnym środowisku liczy nie więcej jak 5000 sztuk, a w hodowlach prywatnych nie więcej niż 500 sztuk. Typowe środowisko tragopanów jest silnie zdefragmentowane z powodu wyrębu lasu dla produkcji drewna i przywracania pól pod uprawy, przez co tworzą się izolowane populacje i w konsekwencji m.in. do zmniejszenia się globalnej populacji i wymiany genów.

Gatunek umieszczony w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych[3] i chroniony konwencją CITES (załącznik I)[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tragopan caboti, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b Cabot's Tragopan (Tragopan caboti) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2013-10-26].
 3. a b Tragopan caboti. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
 4. Frank Gill, David Donsker: Family Phasianidae (ang.). IOC World Bird List: Version 4.2. [dostęp 2014-07-24].
 5. Nowa Exota, numer 6/2009, str. 37
 6. Appendices I, II and III of CITES (ang.). cites.org, 12 czerwca 2013. [dostęp 2013-07-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]