Transparency International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Transparency International
Logotyp / flaga
Siedziba

Alt-Moabit 96
10559 Berlin

przewodniczący

Huguette Labelle

dyrektor generalny

Cobus de Swardt

Utworzenie

1993

Strona internetowa

Transparency International, TI (z ang. transparency „przejrzystość”) – międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym. Została założona w 1993 przez Petera Eigena. Ma oddziały w 90 krajach. Międzynarodowy Sekretariat TI mieści się w Berlinie.

W 1998 powstało stowarzyszenie Transparency International Polska, akredytowane i działające jako oddział TI. W listopadzie 2011 oddział polski zlikwidowano.

Organizacja co roku publikuje wskaźnik percepcji korupcji (ang. Corruption Perceptions Index). Pokazuje on percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja). Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.

Wskaźnikiem percepcji korupcji w 2016 objęto 176 państw, wśród nich Polskę (29 miejsce, ex aequo z Portugalią). Polska, ze wskaźnikiem równym 62 punkty, zajęła w rankingu lepsze miejsce niż większość nowych oraz trzy stare kraje członkowskie Unii Europejskiej (Hiszpania, Włochy i Grecja, odpowiednio 41, 60 i 69 miejsce). Wszystkie państwa graniczące z Polską z wyjątkiem Niemiec zajęły gorsze miejsca niż Polska: Niemcy 10, Czechy 47, Słowacja 54, Ukraina (ex aequo z Rosją) 131, Białoruś 79, Litwa 38. Spośród państw postsocjalistycznych jedynie Estonia (22 miejsce) była na wyższej pozycji.

W 2015 rosyjska filia organizacji została wpisana przez lokalne ministerstwo sprawiedliwości na listę agentów zagranicznych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rosja uznała organizację Transparency International za „zagranicznego agenta” [online], www.tvp.info, 8 kwietnia 2015 [dostęp 2022-12-08] [zarchiwizowane z adresu 2022-12-08] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]