Transparency International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Transparency International
World Map Index of perception of corruption 2010.svg
Ranking TI za 2012 rok
(najwyższy wskaźnik korupcji oznaczony jest kolorem czarnym, najniższy ciemnoniebieskim)
Siedziba Alt-Moabit 96
10559 Berlin, Niemcy
przewodniczący Huguette Labelle
dyrektor generalny Cobus de Swardt
Utworzenie 1993
Strona internetowa

Transparency International (TI, ang. transparency, tłum. przejrzystość) – międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym. Została założona w 1993 roku przez Petera Eigena. Posiada oddziały w 90 krajach. Międzynarodowy Sekretariat TI ma siedzibę w Berlinie. TI co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index). CPI ukazuje percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja). Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.

CPI 2012 objął 176 państw, wśród nich Polskę (41. lokata, ex aequo z Dominikaną). Polska ze wskaźnikiem CPI równym 58 punktów zajęła wyższe miejsce w rankingu (oznaczające niższy poziom korupcji) niż większość nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także wyższe niż dwa stare kraje członkowskie UE, tj. Włochy (72. lokata) i Grecja (94. lokata). Wszystkie państwa graniczące z Polską z wyjątkiem Niemiec zajęły niższe niż Polska lokaty (oznaczające wyższy poziom korupcji: Niemcy 13., Czechy 54., Słowacja 62., Ukraina 144., Białoruś 123., Litwa 48., Rosja 133. Według rankingu z 2009 roku Polska zajmowała 49. lokatę na świecie. Podobnie jak w 2012 roku, także w 2009 roku wśród państw postsocjalistycznych jedynie Estonia oraz Słowenia były na wyższej pozycji – obydwa kraje na 27. miejscu.

W 1998 roku powstało stowarzyszenie Transparency International Polska akredytowane i działające jako oddział TI. W listopadzie 2011 roku oddział polski zlikwidowano.

Linki zewnętrzne[edytuj]