Traszigang (dystrykt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trashigang
བཀྲ་ཤིས་སྒང་རྫོང་ཁག་
dystrykt
ilustracja
Państwo

 Bhutan

Populacja (2017)
• liczba ludności


45 518[1]

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Dystrykt Trashigang (dżongkha: བཀྲ་ཤིས་སྒང་རྫོང་ཁག་, Trashigang Dzongkhag, spotyka się także zapis Tashigang) – piętnasty dystrykt Bhutanu, a zarazem najbardziej wysunięty dystrykt na wschód. Graniczy na południu z dystryktem Sarpang, na zachodzie z dystryktami Pemagacel i Monggar, na północy z dystryktem Trashiyangtse, a na wschodzie bezpośrednio z Indiami. Dystrykt Trashigang jest zamieszkany przez lud Sharchop.

Trzy najważniejsze miasta dystryktu Trashigang to miasta Trashigang, Radhi i Phongmey. Głównymi produktami uprawianymi w tym rejonie są lawenda i ryż. Dystrykt ten jest bardzo ważny, ponieważ przechodzi przez niego szlak handlowy Bhutanu z Indiami. Dystrykt Trashigang jest najbardziej zaludnionym dystryktem Bhutanu.

W dystrykcie tym znajduje się także Szkoła Sherubtse – wybudowana w 1966 – jeden z największych ośrodków edukacji w tym małym państwie.

Do najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów należy tutaj twierdza (dzong) w Trashigang. Została ona zbudowana podczas wojny w 1659 z zamiarem, aby była jak najwyższa i rzeczywiście, swoimi wymiarami zrobiła piorunujące wrażenie na wrogu i przyczyniła się do jego porażki. Popularne stały się słowa to nie stoi na ziemi; to jest w niebie, mówiące właśnie o tej twierdzy. Innym często odwiedzanym przez turystów miejscem jest świątynia Gom Kora. Znajduje się w niej święty kamień z odciskiem stopy Padmasambhavy.

Administracyjnie dystrykt Trashigang dzieli się na 16 „bloków” (gewog): Bartsham, Bidung, Kanglung, Kangpara, Khaling, Lumang, Merak, Nanong, Phongmey, Radhi, Sakten, Samkhar, Shongphu, Trimshing, Uzorong oraz Yangneer.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Population and Housing Census 2017 nsb.gov.bt [dostęp 2023-01-31]